Komentowana treść: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy
[#31] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@fibi, post #19

Pierwsze 2 Twoje linki niczego nie potwierdzaja ani nie neguja..

Ale żadna inna informacja poza tymi się nie pojawiła, więc jedynie potwierdzają to, co wiemy. O spekulacjach typu za ile być powinno, a za ile chcielibyśmy itp. nie dyskutujemy. Przedstawiłem jedynie fakt, o którym wspominali konstruktorzy.

Co do posta 69 to idac tym tropem znalazlem to : "Target price for the 667 Mhz, 256Mb ram including OS4 is Euro 450 + local taxes.

Zgadza się. 350 EUR bez OS4 lub 450 EUR z OS4. Gdzieś się pomyliłem?
[#32] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@Grzegorz Kraszewski, post #27

Mamy możliwość porównania specyfikacji obydwu płyt. Wystarczy poczytać. Na stronie GENESI masz napisane do czego jest EFIKA. Dodatkowo przejrzyj sobie strony bPlan.

Weź do ręki EFIKE, podłącz dysk, podłącz kartę graficzną i zadaj sobie pytanie co dalej ? Nic. A gdzie reszta ?

SAM daje większe możliwości rozbudowy. Karta graficzna na płycie. Naprawdę nie widzisz żadnych różnic między SAMEM a EFIKĄ ?

:)
[#33] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@ems, post #32

"Weź do ręki EFIKE, podłącz dysk, podłącz kartę graficzną i zadaj sobie pytanie co dalej ? Nic. A gdzie reszta ? "

i masz to samo co na sam. dzwiek, siec, usb. nie widze wiekszych roznic (jezeli sam ma wolne zlacze pci to jest to najwieksza roznica. brak zintegrowanej karty graficznej przy takim sprzecie to porazka). zadnego z tych sprzetow nie mozna porownac do 'normalnej' plyty.

Ostatnia edycja: 12.01.07 14:17:33
[#34] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@kiero, post #33

Grafika na płycie, a Ty mówisz " nie widzę większych różnic"...
:)
[#35] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@ems, post #34

no i? napisalem ze jest to najwieksza roznica. po dorzuceniu grafiki na pci/agp widzisz cos wiecej?
[#36] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@kiero, post #35

Raczej dopisałeś... W pierwszej wersji tego nie było... :)
[#37] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@mailman, post #31

Zgadza się. 350 EUR bez OS4 lub 450 EUR z OS4. Gdzieś się pomyliłem?


ano twierdziles ze SAM bedzie za 350 Euro bez OSa. Ale zapomniales uscislic ze jego najmocnijsza wersja. Wielce prawdopodobne jest ze wersja z prockiem 533 Mhz moze byc za 350 Euro razem z OS.

[#38] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@ems, post #36

zdazylem przed toba:)
[#39] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@ems, post #32

Weź do ręki EFIKE, podłącz dysk, podłącz kartę graficzną i zadaj sobie pytanie co dalej ? Nic. A gdzie reszta?

Jaka reszta? W tej chwili do złącz w mojej "serwerowej" Efice są podpięte trzy rzeczy: dysk twardy, zasilacz i ethernet. W czasie instalacji Debiana miałem jeszcze kartę graficzną i klawiaturę, do momentu jak sshd stanął, potem usunąłem te zbędne elementy. Druga Efika będzie przenośnym komputerkiem do programowania pod MOS-em, będzie więc miała na stałe kartę graficzną, podepnę jakąś klawiaturę i mysz, tudzież sieć i słuchawki. I co mi jeszcze potrzebne?

Napisałem to już wyżej, że zawsze znajdą się narzekacze (np. niejaki ems ), którzy będą chcieli z Efiki zrobić desktopa i z zaskoczeniem (cóż za niespodzianka...) stwierdzą, że się nie da. No bo się nie da i już. Do moich zastosowań Efika jest znakomita, ja jej nie chcę wcale rozbudowywać, więc możliwości rozbudowy mi wiszą generalnie.

Samantha w możliwościach rozbudowy jest lepsza o cały jeden slot PCI. Ta, pewnie się zaraz dowiem, że można tam riser z trzema slotami włożyć... Witamy w świecie skanapkowanej A1200... Zauważ też, że podobnie jak w Efice jest to slot 3,3 V, więc sporo kart (i riserów ) odpada w przedbiegach. To już chyba mocniejszym punktem jest gniazdo na pamięć, to jest jakaś realna przewaga nad Efiką, której 128 MB w zastosowaniach "desktopopodobnych" może być trochę za małą ilością, szczególnie jak ktoś się uprze na Linuksa.

W międzyczasie proponuję jednak poczekać na jakiś pokaz Samanthy w działaniu, bo płytka owszem ładna, ale na razie nic na niej nie działa.
[#40] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@fibi, post #37

Nie wiem jaka wersja. Zakładam, że mowa o tym.
[#41] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@fibi, post #37

Wielce prawdopodobne jest ze wersja z prockiem 533 Mhz moze byc za 350 Euro razem z OS.


A czemu? Procek nie jest tak kosztowny - poszperalem troche w katalogu jednego z dystrybutorow prockow amcc (https://www.em.avnet.com/) - wersje zgodna z rohs przy zamowieniach w ilosc 200 sztuk kosztuja:
667mhz - $73
533mhz - $59
(ceny moga sie w wahac w granicach kilku dolarow, zalezy od tego jaki konkretny model chcemy).

Z $14 na procku trudno bedzie wyciagnac obnizke ceny calej plyty o 100 euro, nie uwazasz?
[#42] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@Grzegorz Kraszewski, post #39

128 mb to bardzo bardzo mało, wersja ze slotem na pamięć bardziej by mi odpowiadała
[#43] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@rzookol, post #42

A jednak krok po kroku zauważamy coraz więcej różnic. I o to chodzi. :)
[#44] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@Grzegorz Kraszewski, post #39

Nie narzekam na EFIKE, tylko na brak obiektywnej oceny obydwu płyt :) podyktowanej u niektórych emocjami. :)Ale pomalutku... co my tam mamy... grafika na płycie, gniazdo pamięci... :) jakie to tam jeszcze nieistotne różnice...? :)
[#45] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@ems, post #44

W sumie i jedna i druga plyta jest maloatrakcyjna dla mnie. Bo ani to desktop, ani odpowiednio male... w sumie jedyna zaleta efiki, ze jest w miare tania, a reszta mnie interesuje jak zeszloroczny snieg....
[#46] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@ems, post #44

jakie to tam jeszcze nieistotne różnice...?

Przeczytaj sobie raz jeszcze mój komentarz 10., a zwłaszcza zdanie "Biorąc pod uwagę układy peryferyjne, Samantha to rzeczywiście o ligę wyżej od Efiki". To tak a propos nieobiektywnej oceny i niedostrzegania różnic. Mam nieodparte wrażenie, że ciągniesz ten wątek dla samego ciągnięcia wątku (nie byłby to pierwszy raz...). Jeżeli ktoś nieobiektywnie ocenia, to Ty, degradując Efikę do bezdyskowego terminala, a z Samanthy robiąc wszystkomającego desktopa. Jeden slot PCI 3,3 V nic Ci nie daje, bo co tam wsadzisz? Zintegrowany R9000 jest atutem dla klientów przemysłowych, bo oni nie mają czasu ani ochoty na zabawy w riserki i karty. Amigowemu klientowi to nie przeszkadza, a można sobie włożyć do Efiki kartę ze 128 MB VRAM na przykład. Ja bym sobie w Samancie bardziej cenił dwie sieciówki, czy USB 2.0 (chociaż dziwnie to napisane w specyfikacji "USB 1.1 host and USB 2.0 device controller", gdzie jest haczyk?), czy też większą ilość pamięci. Natomiast możliwości rozbudowy obu maszynek są bardzo zbliżone (czytaj: niewielkie).
[#47] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@Grzegorz Kraszewski, post #46

Bo z zalozenia,musi byc lepsza od tego potworka genesi.
(Nie chce nikogo obrazic ale...)na tak wyposzczonym rynku takie badziewia jak sam sa traktowane jako wypas a juz cpu (bodajze)667 to w ogole highend.Osoby po przesiadce z a1200 ppc beda zadziwione szybkoscia takiej samy a 400 czy tam 500e tworcy i tak zainkasuja.

A wiec co uciete usb?

I jeszcze jedno,odpowie mi ktos-jezeli wie-czy caly czas mowa o golej plycie??

Ostatnia edycja: 12.01.07 18:55:16
[#48] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@Grzegorz Kraszewski, post #46

Ja nie zaczynałem wątku o EFICE w newsie o SAMIE. :) Więc nie zamierzam go dalej ciągnąć.
[#49] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@Grzegorz Kraszewski, post #46

a dlaczego nie dostrzegasz np. takiej roznicy jak 4 x S-Ata port ?? Czy to są dalej takie same możliwosci rozbudowy wobec Ciebie jak u Efiki ???
[#50] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@fibi, post #49

no tak super,wiesz co to sata w ogole jest?powiedz coz tam wlozysz ze z tego pseudo komputerka zrobi sie porzadna maszyna desktopowa??
Wez nie przesadzaj.przeciez krashanowi chodzilo o sprzet jako desktop.
[#51] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@AmiChris, post #50

Wiem , ale mam wrazenie ze Ty nie .. a zatem : 3 dyzie i dvd zloma ,czy to dalej nie bedzie desktop ? a co wlozysz do Efiki majac jedno IDE...

Ostatnia edycja: 12.01.07 23:09:54
[#52] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@fibi, post #51

Czyli 3 dyski i DVD czynia z komputera desktop?

PS. Nie, efika nie nadaje sie na desktop. Sam tez.
[#53] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@fibi, post #51

a co wlozysz do a1200 majac jedno IDE...
[#54] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@fibi, post #51

Na moim wydziale uczelni jest ze 300 komputerów. Takie, które mają 3 dyski, można policzyć na palcach jednej ręki. A wszystkie to desktopy, niektóre nawet serwery (moja Efika wkrótce też będzie serwerem )
[#55] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@marcik, post #52

bardziej sie nadaje na desktop lub cos w rodzaju "media center" niż Efika. Jak zwal tak zwal... w tej dyskusji jednak chodzi o to ze pewni ludzi nie widza tu zadnych roznic w specyfikacji i mozliwosciach sprzetu ale za to widza ogromna roznice cenowa.. a to tylko dlatego ze ten biedny sprzet (SAM) bedzie odpalal OS4 wspierany przez portal "czerwony" a Efika to super udana konstrukcja bo bedzie dzialal MOS... Zero obiektywizmu.. jak zwykle
[#56] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@fibi, post #55

hmm czy ja wiem 677 mhz sprzet z pamieciami ddr i radziem 9000 na pokladzie oraz sata ,usb2.0 ..moim zdaniem na desktop starczy do 99% zastosowan domowych poza graniem w quake4 ofkolz :)

(ale w quake4 albo Gears of War mozna sobie pograc na np X360 ktory obecnie kosztuje 900zeta )

wiec sammy starczy ..do czasu az wyjdzie cos lepszego
[#57] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@fibi, post #55

bardziej sie nadaje na desktop lub cos w rodzaju "media center" niż Efika.


Nie nadaje sie bo procek jest za wolny. I tyle.

Efika to super udana konstrukcja bo bedzie dzialal MOS


Nie twierdze ze efika jest super udana konstrukcja a sam jest do dupy. Twiedze zas ze patrzac pod katem desktopa oba tak samo sie nie nadaja do takich zastosowan z powodu powolnosci. I tyle.
[#58] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@DRACOX, post #56

hmm czy ja wiem 677 mhz sprzet z pamieciami ddr


Wystarczy tylko zeby procek mial duzo megahercow i pamieci ddr aby byl to szybki komputer? W takim razie EOT z mojej strony, bo nie ma co dalej rozmawiac.
[#59] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@marcik, post #58

nie ,megahertze tego nieczynia ,ale ich brak tez nie jest zaleta..nieprawdzaz?
[#60] Re: ACube Systems zajmie się promocją Samanthy

@DRACOX, post #56

Do fibi i DRACOX.Wszystko sie opiera o cpu i tu bedzie problem.owszem na poczatek to bedzie fajne,szybkie ale potem okaze sie ze to sie wlecze,tamto.pamietajcie ze mos czy os4 ewoluuja i jednak mocy potrzebuja.kolejna rzecza jest szybkosc gfx-a.nie mowie tu o grach lecz normalnym uzytkowaniu to juz moze obciazac system szczegolnie na tych cpu bo jednak duza czesc danych gx idzie przez glowne cpu jakby nie patzec.
Ja ze swojego punktu widzenia (peg1,1.5ghz PC) uzywanie tych kompow(sam,efika)jako desktopow traktuje jako cofanie sie.
Jeszcze moglbym przebolec jakby ktorys byl laptopem wtedy super a tak ciekawostka.Wracajac do meritum sporow,cena sam jest(bedzie) nieadekwatna do jej mozliwosci(in minus oczywiscie).
Efika w ogole sie nie interesuje chyba ze jako ww. laptop.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem