Komentowana treść: ACube Software - nowe informacje
[#31] Re: ACube Software - nowe informacje

@wali7, post #29

A mógłbyś trochć rozwinąć to twierdzenie żebyśmy wszyscy wiedzieli na czym to polega że sdram jest taki słaby.
[#32] Re: ACube Software - nowe informacje

@Dziadziomiecio, post #31

Nie o to chodzi, że SDRAM "jest taki słaby", tylko o to, że po prostu
nie do końca przystaje do dzisiejszych rozwiązań. Najszybsze SDRAMy są
taktowane 133MHz, do tego, SDRAMy z racji swej konstrukcji, zapodają
dane 2-3 takty po komendzie odczytu. Jeśli teraz procesor ma
taktowanie ~1300 MHz, to prosta matematyka może wyjawić, co ten procek
będzie robił przez większość czasu... To oczywiście nie jest takie
proste, ale jednoczesne nie trafienie w L1 i L2 może być bolesne.
Dodaj do tego, że wielce wspaniały, pełen featów mostek północny
Articia dodatkowo w wielce wspaniały sposób wpływa na transfery z/do
RAMu oraz w wielce wspaniały sposób wymusza(IIRC) użycie pamięci
registered, które są co prawda zalecane w profesjonalnych
zastosowaniach, ale mają tą wade, że dodatkowo opużniają wszelkie
tranzakcje na szynie SDRAM o jeden cykl, to w efekcie masz sytuację w
której poza wykożystaniem Altiveca, może się okazać, że szybszy jest
G3 @ 800MHz, nawet jeśli ma mniejsze taktowanie i gorsze wyniki w
łamaniu RC5...
Z tym że, ponownie, nie jest to poparte moimi testami, a tylko
rozważaniami teoretycznymi, opartymi na mojej "best knowledge".
[#33] Re: ACube Software - nowe informacje

@Dziadziomiecio, post #31

SDRAM taktowany jest częstotliwością 133 MHz, co daje 1067 MB/s. Procesory z taktowaniem ponad 1 GHz duszą się przy tej przepustowości, stąd wprowadzono kolejne generacje DDR.
Zdaje sie Genesi zapowiedziała, że kart do Pega II z czyms szybszym od 7447 1 GHz nie będzie właśnie z powodu słabych osiągów szyn danych (mimo, że wczesniej obiecywali 1.4 GHz).
Dla przykładu zauważam nie taką małą różnicę w prędkości OpenSuse10.2 na moim Pegu G4 1 GHz i PC Athlon XP 1.8+ na korzyść PC... a przecież ten PC ma zegar coś około 1.5 GHz - to nie jest powalająca różnica, zwłaszcza przy pewnych narzutach modelu programowego x86 - za to pamięci są sporo szybsze niż Pegowe DDR 266 MHz. Myślę że głównie szybszy RAM tutaj daje przewagę.
W przypadku Pega czekam na nową konstrukcję - jak choćby ten z CPU 8641D, gdyż chipsety opracowane w dobie G3 stają się dzisiaj podobnym ograniczeniem jak architektura A1200 dla karty turbo.

Ostatnia edycja: 07.06.07 13:47:36
[#34] Re: ACube Software - nowe informacje

@wali7, post #33

Karty procesorowe z 7447a @ 1400MHz były produkowane, z tym że w
śladowych ilościach i dostępne dla wybranych.
"Oficjalny" update nie doszedł do skutku, bo Genesi poinformowało o
możliwości "zgłaszania chęci", tylko na powerdeveloper.org, przez co
odzew był zbyt mały, by produkcja się opłaciła. Dodatkowo póżniej
nałożyła się na to kwestia RoHS i tego że linia 74xx nie jest z tą
normą zgodna, a Freescale nie widziało sensu ekonomicznego w robieniu
revizji zgodnych z RoHS i pomysł update'u kompletnie upadł.
A co do SuSE, to to jest akurat "wina" Linuxa, który jest znacznie
lepiej zoptymalizowany pod x86 niż pod PPC. O ewentualnych zmianach w
glibc się mówi od wieków(a to jakieś inicjatywy IBMa na power.org, a
to libfreevec, a to "patche" Gunnara), ale efektywnie nie ma komu
merge'nąć tego z główną linią i potem maintainować... :(
[#35] Re: ACube Software - nowe informacje

@Torn, post #34

niewątpliwie Linux powstał na 386, to i pewnie można oczekiwać lepszej optymalizacji z przyczyn wręcz "historycznych"
zaś OpenSuse na porównywalnym prędkościowo PC sprzęcie śmiga w porównaniu do 7447... z tym "śmiganiem" to ciut przesadziłem... może jak zrobie sobie upgrade do jakiegoś Core Duo może zacznie śmigać (trudno Suse nazwać lekkim systemem, ale prostotą obsługi i instalacji bije wszystkie Windowsy i inne Maki)
wogóle PPC jest jakoś linuksowo upośledzone - Xine-lib nie chce mi się skompilować pod Pegiem, na PC poszło od kopa... wie ktoś jak to zrobić?
gdyby RC-5 było głównym wyznacznikiem prędkośći komputera i samego CPU, to na 7447 byśmy rulezowali :) ... gdyby ...
[#36] Re: ACube Software - nowe informacje

@wali7, post #35

To już nawet nie o to chodzi, "na czym powstawał" Linux, tylko o to,
że stara się on obsłużyć maksimum platform, minialnym kosztem kodu,
przez co wiele rozwiązań jest, jakby to ująć - "generyczne". To, w
połączeniu z drobnymi różnicami pomiędzy różnymi PPC(w tym wypadku z
różnicami w dostępie do pamięci różnych "G"), powoduje że dostęp do
RAMu pod Linuxem PPC jest - delikatnie mówiąc - nieoptymalny.
Niektórzy twierdzą, że Gunnara należy traktować z lekkim przymróżeniem
oka, ale na swojej stronie podaje, że stosunkowo drobne zmiany w
glibc, potrafią przyspieszyć transfer z ramu z ~200MB/s(szybciutko,
nie ma co :( )do ~800MB/s na Pegazie G4. A to jest, jeszcze *przed*
wykożystaniem Altiveca do przyspieszenia operacji odczytu z RAMu...
Reszte dopisz sobie sam. ;)
Acha, tak jeszcze tytułem porównań, to nie wiem ile masz RAMu w PC,
SuSE 10.2 z X i KDE średnio się lubi z 512MB i zdecydowanie preferuje
1024... To jeszcze zależy, od tego co masz uruchomione(ja mam kilka
demonów którzy przeciętny user raczej nie odpala), ale generalnie
lepiej mieć 1GB. ;)
A co do Xine, to IIRC mainline'owy się nie kompiluje na PPC, więc
odpowiedż brzmi "nie kompilować Xine-lib".
A w kwestii "jak rozwiązać problem otwarzania na SuSE", to wystarczy
się mi przypomnieć w Poniedziałek podam "dresik-a" do ftp-a gdzie
leży Packman skompilowany dla PPC. ;)(Adres mam zapisany na kompie
siostry, która aktualnie siedzi na mazurach)
[#37] Re: ACube Software - nowe informacje

@Torn, post #36

#32 i #36
W języku polskim z AltiVeca można korzystać
[#38] Re: ACube Software - nowe informacje

@Torn, post #28

A ktoś tu coś takiego napisał?

Kraszan "raczył" złośliwie skomentować w stylu: "co to da" (chodzi oczywiście o wyższe taktowanie).

A co do platform PPC na starych mostkach MAI to nie będzie tak źle jako, że 7457 pracuje na FSB133, a z taką częstotliwością FSB AmigaONE z Articią na pokładzie spokojnie działa w przeciwieństwie do pegaza1, który z tym samym chipsetem stabilnie wyciąga FSB100.
Tak więc 7457 @ 1.3Ghz śmiało rozwinie skrzydła na A1. OK

Jeśli chodzi o cache to G4 7457 oprócz 512KB L2, ma interface do podłączenia cache L3, który jednak na omawianych kartach procesorowych chyba nie jest używany. :(

Co do SDRAMu, o którym piszesz w poście poniżej to przy taktowaniu 1Ghz i trochę wyżej, również nie będzie on aż takim ograniczeniem.

Przykładem tego może być Celeron Tualatin 1.1Ghz 256kb cache, ostatni i najlepszy z rodziny P3 (bez porównania do np Celerona z core Coppermine), również działający na FSB100/133 i SDRAM 133, który po podrasowaniu na 1.46Ghz dostaje niezłego kopa. Mimo "zaledwie" SDRAM133.
[#39] Re: ACube Software - nowe informacje

@Malin, post #27

W przypadku Quake 3 czy innych gier 3D żaden procesor nie pomoże jeżeli będziesz miał badziewną kartę gfx, lub mimo dobrej karty kiepskie, nieobsługujące jej w pełni stery.
[#40] Re: ACube Software - nowe informacje

@Kiv_Master, post #38

pożyjemy - zobaczymy... szybciej na pewno będzie, jednak z powodu ograniczeń SDRAM nie oczekiwałbym przyspieszenia proporcjonalnego do przyspieszenia zegara CPU
nie żebym miał coś przeciw szybszym CPU - 1.4 GHz G4 chętnie powitałbym w swoim Pegu (zresztą Peg ma DDR), jednak wolałbym hardware bardziej na czasie niż ArticiaS czy Discovery

Ostatnia edycja: 07.06.07 19:09:31
[#41] Re: ACube Software - nowe informacje

@wali7, post #29

SDRAMy wiele tutaj nie koliduja. Jest wiele innych waskich gardel. Szyna 133mhz pracujaca w trybie 60x (ariticia nieobsluguje trybu mpx, wprowadzonego w g4) czy ogolna dupiastosc powerpc (i artici) jesli chodzi o szybkosc dostepu do pamieci robi swoje.

Ostatnia edycja: 07.06.07 19:09:47
[#42] Re: ACube Software - nowe informacje

@Torn, post #36

oddam królestwo ;) za link do xine-lib PPC bez "ficzerów" dodanych przez Novella (czytaj brak obsługi MP3, divx i innych przydatnych kodeków)
[#43] Re: ACube Software - nowe informacje

@wali7, post #42

Ech, jaka szkoda że tam na końcu jest ten smiley, bo właśnie sobie przypomniałem że dla backupu miałem go jeszcze zapisany w innym miejscu...
ftp://spike.fa.gau.hu/pub/pmppc102/ppc/
Smacznego. :D
[#44] Re: ACube Software - nowe informacje

@Kiv_Master, post #38

Kraszan "raczył" złośliwie skomentować w stylu: "co to da" (chodzi oczywiście o wyższe taktowanie).

Jakoś nie mogę się dopatrzyć - jedyne co widze, to stwierdzenie, że jedyne czym się ten procesor różni od innych stosowanych w różnych amigowych rozwiązaniach, to szybsze taktowanie... Widocznie coś te amigowe browsery przekłamują również treść.
Jeśli chodzi o cache to G4 7457 oprócz 512KB L2, ma interface do podłączenia cache L3, który jednak na omawianych kartach procesorowych chyba nie jest używany.

A no widzisz, czyli twoje życzenie by było szybciej niż na Pegu może pozostać nie spełnione...
New Shell process 9
Ram Disk:> cpu
System: bplan Pegasos
Machine: 0x1
PageSize: 4096 Bytes
CPU: 7447/7457 (G4) Version 32770 Revision 257
CPU: CPUClock 1000000000 BusClock 133333333
CPU: FPU Unit exists
CPU: Altivec Unit exists
CPU: Performance Monitor Unit exists
CPU: ReservationSize 4
CPU: Ticks 4
CPU: CacheL1Type 0x0
CPU: CacheL1Flags 0x1000F
CPU: ICacheL1Size 32768
CPU: ICacheL1Lines 1024
CPU: ICacheL1LineSize 32
CPU: DCacheL1Size 32768
CPU: DCacheL1Lines 1024
CPU: DCacheL1LineSize 32
CPU: CacheL2Type 0x0
CPU: CacheL2Flags 0x1001D
CPU: ICacheL2Size 262144
CPU: ICacheL2Lines 0
CPU: ICacheL2LineSize 0
CPU: DCacheL2Size 262144
CPU: DCacheL2Lines 0
CPU: DCacheL2LineSize 0
CPU: CacheL3Type 0x0
CPU: CacheL3Flags 0x1001D
CPU: ICacheL3Size 1048576
CPU: ICacheL3Lines 0
CPU: ICacheL3LineSize 0
CPU: DCacheL3Size 1048576
CPU: DCacheL3Lines 0
CPU: DCacheL3LineSize 0

Ram Disk:>
:P
[#45] Re: ACube Software - nowe informacje

@Torn, post #44

Ja cały czas czekam aż MOSTeam pójdzie po rozum do głowy i wypuści MOSa na XBOXa 360 i/lub Playstation 3.
Przy okazji mogliby zmienić jądro systemu na jakiegoś Unixa.
Pewno się nie doczekam.
[#46] Re: ACube Software - nowe informacje

@norbert741, post #45

A po co zmieniać ? Robić kolejny OS4 ?
Daj sprzęt i kase i masz :)

Ostatnia edycja: 07.06.07 22:22:17
[#47] Re: ACube Software - nowe informacje

@Kiv_Master, post #38

Krashan po prosty się spytał co to da. Ja też się pytam, po co

Owszem G4 1.3 GHz ładnie wygląda, ale... mp3, divx, dvd na ppc 1 GHz działają dobrze, gier nie ma, a nawet gdyby były, to "boski" r7000 w mA1, czy brak porządnego systemu 3D w OS4 i tak "zabiją" wydajnościowo każdą grę. Strumieni HD DVD czy h.264 na G4 1.3 nie odczytasz, bo do tego potrzebny jest zdecydowanie szybszy proc i karta graficzna ze sprzętowym wspomaganiem dekodowania tychże strumieni, a do tych kart OS4 sterów nie ma. Nawet gdyby miał to i tak nic to nie da, ponieważ te karty są tylko w wersji PCIe, więc jedynie co da szybszy procek, to możliwość szybszego przestawiania ikonek

Przykładem tego może być Celeron Tualatin 1.1Ghz 256kb cache, ostatni i najlepszy z rodziny P3

Ten Celeron Tualatin 1.1Ghz, był tak boski że go duron 900-950 Mhz wciągał nosem (że tak się brzydko wyraże ;) )

który po podrasowaniu na 1.46Ghz dostaje niezłego kopa

Który po podrasowaniu miał wydajność ledwo, ledwo porównywalną z Duronem 1100 ;) . Celerony ZAWSZE były gównianymi procesorami (wjątkiem jest model Celerona 300A :) )

Swoje trzy grosze dołożyłem i kończe trollowanie ;)
[#48] Re: ACube Software - nowe informacje

@Olo, post #47

Swoje trzy grosze dołożyłem i kończe trollowanie

bajać to _MY_ a nie _NAS_
[#49] Re: ACube Software - nowe informacje

@Drako^lM, post #46

Po to żeby byl porządny Amiga Os na miarę XXI wieku.
Na porządnym i tanim sprzęcie.

[#50] Re: ACube Software - nowe informacje

@Olo, post #47

Aż nóż się w kieszeni otwiera jak się czyta taką anty-amigową propagandę.
Wszystko co tylko dotyczy Amigi jest złe, głupie i niepotrzebne.
Prezentowane tu zaślepienie i nienawiść jest zatrważająca.

Dają G4 800MHz to źle bo za wolny i przedpotopowy, dają 933MHz to też źle bo ustawiono go na 800 i trzeba aż zworkę przełożyć, dają najnowszy 1.3 o którym mosowce mogą tylko pomarzyć to też źle i trzeba to wyśmiać.

Starym sposobem należy nagiąć i przemilczeć pewne fakty (gdyby przypadkiem czytał to ktoś z zewnątrz to aby broń Boże nie stwierdził, że szybszy procesor jednak jest przydatny) i ponabijać się z R7000 w mA1 nic nie wspominając o A1, gdzie przez AGP są szybsze karty.
[#51] Re: ACube Software - nowe informacje

@Torn, post #44

A Altiveca też masz aktywnego w tym pegazie pod mosem? Bo w A1+AOS4 jest aktywny.
[#52] Re: ACube Software - nowe informacje

@Kiv_Master, post #51

Właśnie - to też by mogli zmienić.
Altivec w G4 to jest to.
To dzięki niemu się makówki tak długo w DTP trzymały.
[#53] Re: ACube Software - nowe informacje

@Kiv_Master, post #51

A Altiveca też masz aktywnego w tym pegazie pod mosem?

Oczywiście.
[#54] Re: ACube Software - nowe informacje

@Torn, post #36

stosunkowo drobne zmiany w glibc, potrafią przyspieszyć transfer z ramu z ~200MB/s (szybciutko, nie ma co )do ~800MB/s na Pegazie G4. A to jest, jeszcze *przed* wykożystaniem Altiveca do przyspieszenia operacji odczytu z RAMu...

To są tak zwane cuda na kiju. Odczyt z głównej pamięci systemu to jakieś 225 MB/s (Peg2 G4) i niczym tu się nie da przyspieszyć, AltiVec-em też nie. Robiąc takie testy trzeba bardzo uważać co się tak naprawdę mierzy i jaki procent danych procesor doczytuje sobie z cache...
[#55] Re: ACube Software - nowe informacje

@Grzegorz Kraszewski, post #53

pod 1.4.x czy pod dostępny tylko dla krewnych i znajomych królika 1.5?
[#56] Re: ACube Software - nowe informacje

@Grzegorz Kraszewski, post #53

Nie pytałem Ciebie, tylko Torna.
To, że Krashan ma aktywnego Altiveca w pegazie pod mosem to już dzieci w przedszkolu wiedzą, mi chodziło o zwykłych, szarych userów, a nie jak to norbert741 trafnie zauważył "krewnych królika"
[#57] Re: ACube Software - nowe informacje

@norbert741, post #55

1.5 już nie ma :)
[#58] Re: ACube Software - nowe informacje

@norbert741, post #55

A wystarczy poczytać co było w każdym release mosa :)
[#59] Re: ACube Software - nowe informacje

@Kiv_Master, post #56

"krewnych królika"

Nie wiem jak Ty, czy norbert741, ale ja królików w rodzinie nie mam...
[#60] Re: ACube Software - nowe informacje

@amigafan, post #50

Wszystko co tylko dotyczy Amigi jest złe, głupie i niepotrzebne.
Prezentowane tu zaślepienie i nienawiść jest zatrważająca.


Taaaaak nienawiść , ja się tylko pytam po co, gdzie w tym nienawiść widzisz

Dają G4 800MHz to źle bo za wolny i przedpotopowy, dają 933MHz to też źle bo ustawiono go na 800 i trzeba aż zworkę przełożyć, dają najnowszy 1.3 o którym mosowce mogą tylko pomarzyć to też źle i trzeba to wyśmiać

I kto tu fakty przeinacza 933 ustawiony na 800 to JEST źle, booo jak wiadomo, A1 sprzedawana tak była dlatego że pewna firma nie miała licencji na procesory 933, więęęęc, sprzedawali 933 ustawione na 800, bo w ten sposób mogli orżnąć licencje , to raz. A dwa, czy ja wiem czy ten 1.3 to taki "najnowszy" , pozatym ja o G4 1.3 w pegazie nie marze, bo po co co to da , szybciej pare kluczy przelicze m, system się o 0.4s szybciej wczyta , czy zamiast 30% obciązenia CPU będe miał 25%w trakcie robienia czegoś tam.



Starym sposobem należy nagiąć i przemilczeć pewne fakty (gdyby przypadkiem czytał to ktoś z zewnątrz to aby broń Boże nie stwierdził, że szybszy procesor jednak jest przydatny) i ponabijać się z R7000 w mA1 nic nie wspominając o A1, gdzie przez AGP są szybsze karty.



Yhyy, przecież napisałem, że albo "boski" R7000, albo brak porządnego systemu 3D w os4 zarżnął każdą gre w 3D , nawet mając R8500 i tak nic to nie da bo 3D w OS4 kuleje, przykład QUAKE III.

Pozatym mam prawo powiedzieć, że MOIM zdaniem 1.3 GHz na nic się nie przyda w systemie amigowym, bo i tak nic nie wykorzysta jego potencjalnej mocy, bo albo nie ma programów, albo sam sprzęt zdusi moc tego proca, ot co.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem