Komentowana treść: Symobi dla Pegasosa II
[#31] Re: Symobi dla Pegasosa II

@Grzegorz Kraszewski, post #21

Firefox odpala się prawie minutę, to śmiech na sali jest.


Minutę? Niemożliwe. A czy to dalej było 256 MB pamięci? Bo jeśli tak, to dziś 256 MB jest jak 256 kB w klasyku - ilość absolutnie niewystarczająca. Sam szybko uzupełniłem pamięć do 512 MB.

w porównaniu do Win XP na tym samym komputerze Mandriva po prostu stoi w miejscu.


Oczywiście, jak na tym samym kompie postawisz XP i np. Mandrivę (z KDE, a zwłaszcza przy małej ilości pamięci), to XP będzie wizualnie o wiele szybszy. I nie ma w tym nic dziwnego. Samo KDE jest środowiskiem wymagającym, inną sprawą jest sposób wyświetlania pulpitu w Linuksie, standardowo nie ma akceleracji grafiki itp.

Ale XP jest już starym systemem, który powstawał w zupełnie innych warunkach sprzętowych (a i wtedy był uważany za wolny). O Viście nie będę wspominał. Poza tym póki Windows XP jest "świeży", jest szybki. Z czasem, przez instalacje mniej i bardziej niezbędnego (i coraz bardziej zasobożernego) oprogramowania (także złośliwego), poprawek, fragmentacji dysku itp., tak czy siak może zacząć coraz bardziej się mulić.

Zresztą czasy się zmieniają, wymagania stale rosną. Systemy się rozwijają (zwłaszcza Linux) i też mają coraz większe wymagania sprzętowe (także i Linux). Dziś żeby choćby odpalić bardziej wymagającą gierkę, trzeba mieć konfigurację wręcz nieziemską nie tylko w porównaniu z minimum wystarczającym do uruchomienia XP, ale i dzisiejszego Linuksa.

Ostatnia edycja: 29.09.07 21:00:10
[#32] Re: Symobi dla Pegasosa II

@DRACOX, post #26

Co do Mandrivy mam podobne zdanie co Krashan - to jest tragedia, co ten system robi ze sprzetem (właśnie z niego pisze te słowa, gwoli okazania, że widziałem to co chce opisać ;)).

Na pokładzie Athlon 2200+, 512 MB RAM w DDRach - wykorzystuje tenże komputer jako serwer plików (FTP, Samba i NFS) oraz www (z MySQLem do pomocy dla wewnetrznego forum) - mimo w sumie niewielkiego obciążenia odpalanie programów w rodzaju OOOrg i FireFox to PORAŻKA. Kolejna wady: spowolnienie pracy po dłuższym czasie używania, spowolnienia (znaczące) przy operacjach dyskowych (tutaj troszke mojej winy ext2 mam bo musze /home od czasu do czasu przenosić), brak wielu podstawowych - dla mnie - pakietów, ot choćby cdrdao (wogóle wiekszości pakietów odpowiedzialnych za wypalanie płyt). Praktycznie każdy uruchamiany przeze mnie serwer sam dogrywałem (za wyjątkiem Apache).
Mam porównanie - na tym samym sprzecie Ubuntu 6.06 LTS biegało/pedziło.
Kompletnie nie podoba mi sie kierunek w jakim linux podąża, to przeciążenie systemu, ta uproszczona do granic absurdu konfiguracja i w związku z tym horendalne wymagania sprzetowe, żeby mieć desktopa.

Chciałbym dodać, że lubie "grzebać w konsoli", instaluje sporo dodatkowych pakietów ale trzymam porządek w procesach.



Teraz wróce do wątku newsa. Poczytałem pobieżnie ale mam pytania: czy możliwość pracy w kolejnym systemie operacyjnym nie wiąże sie jakoś z próba zdobycia dla Pegasosa dużej roli w rozwiązaniach niszowych/specjalistycznych? W końcu to RTOS, a na takie rozwiązania są chetni...
Przyczek dla MOSTeamu - "a widzicie, nie jesteście jedyni, wiec nie bedzie specjalnego traktowania"?
[#33] Re: Symobi dla Pegasosa II

@DRACOX, post #17

na 200% dzialaja wszystkie karty na ukladach bt
A dasz sobie ręke obciąc że tak jest?To wytłumacz mi dlaczego moja satelitarna VP 1020 (blue) nie działa?Pół biedy gdyby system jej nie widział czy nie mógł zainstalowac sterów, ale... niemożliwe jest zainstalowanie jakiejkolwiek dystrybucji.Próbowałem Auroxa,RedHat,Open SUSE oraz DSL.Efekt za każdym razem podobny.Nawet nie dochodzi do uruchomienia instalatora i system się zamraża lub restartuje.Podobnie sprawa wygląda z LiveCD (włącznie z wyspecjalizowanymi minidystrybucjami do obsługi kart DVB).

Tak więc kolego na przyszłośc zostaw sobie pewien margines błędu ;).

[#34] Re: Symobi dla Pegasosa II

@Skotos, post #32

brak wielu podstawowych - dla mnie - pakietów, ot choćby cdrdao


Na DVD na pewno nie ma (i nie może być, także z przyczyn prawnych) wszystkiego, ale w Mandrivowych repozytoriach (serwerach z pakietami) zwykle coś się znajdzie.

http://img220.imageshack.us/my.php?image=cdrdaoth8.png

I tego wcale sam nie instalowałem.

wogóle wiekszości pakietów odpowiedzialnych za wypalanie płyt


Jakich? Nigdy nie miałem problemów z wypalaniem płyt.

Kompletnie nie podoba mi sie kierunek w jakim linux podąża, to przeciążenie systemu, ta uproszczona do granic absurdu konfiguracja i w związku z tym horendalne wymagania sprzetowe, żeby mieć desktopa.


W zależności od punktu widzenia możesz mieć sporo racji, ale to też kwestia gustu i potrzeb. Przecież nie ma obowiązku używać Mandrivy, nie ma przymusu lubienia tego systemu. Jest wiele innych dystrybucji, także dla zaawansowanych użytkowników i pewnie o wiele lepszych do pracy jako serwer.
[#35] Re: Symobi dla Pegasosa II

@Adam Kulesza, post #34

ba ,wystarczy 2 klikiem odinstalowac wszystkie te "ulatwienia" :)
[#36] Re: Symobi dla Pegasosa II

@piteq, post #33

VisionPlus VP-1020 PCI Satellite TV reciever
2004-05-01 12:00:00 - Operating System: Linux other - My rating:

The card works with mplayer under a 2.6.x kernel. Mandrake 10 Community have a 2.6.x kernel installed and running.



hmm wujek google mowi ze jednak dziala...
[#37] Re: Symobi dla Pegasosa II

@DRACOX, post #36

Jeśli google mówi że coś działa, a u użytkownika to nie działa, to kto ma rację? ;)
[#38] Re: Symobi dla Pegasosa II

@MinisterQ, post #37

Rację mam ja!
Zapraszam z dalszą dyskusją o tym na forum, a tu wstawcie linka do tematu.

PS. Chociaż patrząc na avatara to Ty masz racje, a nawet dwie. :D
[#39] Re: Symobi dla Pegasosa II

@MinisterQ, post #37

to znaczy ze uzytkownik jest dupa :)

sam kiedys tego doswiadczylem ,sprzet niby nie dzialal (bo mi nie dzialal) a jak sie porzadnie poogooglalo to okazalo ze smiga jak rakieta,(no i smiga)
[#40] Re: Symobi dla Pegasosa II

@DRACOX, post #39

to znaczy ze uzytkownik jest dupa
Masz oczywiście siebie na myśli?Nawet nie potrafisz dokładnie i ze zrozumieniem przeczytac.Wyraźnie naapisałem model karty 1020 BLUE,co w tym przypadku ma wielkie znaczenie.I ni graj takiego chojraka bo troche mądrzjsi od ciebie wyłożyli się na tym problemie.

EOT.Jak masz coś jeszcze mi do powiedzenia w tym temacie (oczywiście senssownego) to maila znajdziesz w profilu.



Ostatnia edycja: 30.09.07 10:33:39

Ostatnia edycja: 30.09.07 10:36:02
[#41] Re: Symobi dla Pegasosa II

@alpine, post #15

Może jesteś idiotom?! Brałeś to pod uwagę?
[#42] Re: Symobi dla Pegasosa II

@szumekjac, post #41

idiotą..., oczywiście... :D
[#43] Re: Symobi dla Pegasosa II

@szumekjac, post #42

Za ten popis dobrego wychowania 12 godzin bana.
[#44] Re: Symobi dla Pegasosa II

@DRACOX, post #22

Mandriva szybka heheh, dobre sobie, ostatnio zainstalowałem sobie mandrive 2007. Po dużych bojach udało mi się ją odpalić i powiem tyle, na moim nie tak słabym pece (athlon x2 4400 , 2 GB RAM DUAL, GF 8600 GTS i HD 2x 250 GB RAID 0) , mandriva działa zdecydowanie wolniej niż Windows Vista Home Premium, i zdecydowanie więcej zasobów sprzętowych żre, nie wspomne o tym że o raidzie mogę zapomnieć :)

Dzisiaj superhiper prędkość linuxa to tylko MIT . Smutne ale prawdziwe.

I Koniec trollowania na dziś. Co miałem natrollować, to natrollowałem . ;) ;)
[#45] Re: Symobi dla Pegasosa II

@szumekjac, post #41

Puknij się w główkę, a może Ci sie poprawi na lepsze. Od idiotów to możesz sobie kolegów linuksiarzy nazywać.
[#46] Re: Symobi dla Pegasosa II

@alpine, post #45

Jak czegoś nie rozumiesz (Linux) to nie znaczy, że to jest złe.... Przy IQ 50 faktycznie, możesz mieć problemy...
[#47] Re: Symobi dla Pegasosa II

@alpine, post #45

Dobrej dokumentacji technicznej nie ma. a Opis SYNOBI jeszt szczatkowy, ale jest ZACHECAJACY. Demo mozna sciagnac tylko
a nie pełni funkcjnalny system, i pisza sami ze wszystko nie działa.:/ Tak ze takiego typowego uzytkownika to nie zacheci do instalacji. Ale na pewno jest alternatywa dla kogos zdesperowanego , albo bardzo ciekawskiego swiata :D



[#48] Re: Symobi dla Pegasosa II

@szumekjac, post #46

Jak czegoś nie rozumiesz (Linux) to nie znaczy, że to jest złe....

Naucz się czytać bo chyba konsola Ci ograniczyła tą umiejętność.

Przy IQ 50 faktycznie, możesz mieć problemy...

No to ładny klub adoracji ten linux skoro każdy kto go nie lubi/trawi/ma problemy od razu jest dziwem natury. Ale czego się spodziewać po takim plebsie

Ostatnia edycja: 02.10.07 13:57:30
[#49] Re: Symobi dla Pegasosa II

@Olo, post #44

Jedni uważają że mandriva jest szybka, a jeszcze inni że terony nie mają "ficzerów" - Czyżby ten sam typ ludzi? ;)
[#50] Re: Symobi dla Pegasosa II

@Olo, post #44

I Koniec trollowania na dziś. Co miałem natrollować, to natrollowałem


To wszystko wyjaśnia. szeroki uśmiech

I tym optymistycznym akcentem kończę swój udział w tym bezsensownym offtopicu.
[#51] Re: Symobi dla Pegasosa II

@alpine, post #49


Jedni uważają że mandriva jest szybka (...)


Weź pod uwagę, że praktycznie każda dystrybucja Linuksa ma na starcie uruchomione około 70 demonów pracujących w tle. Zdecydowaną większość należy po prostu wyłączyć. Zresztą podobną sytuację masz choćby w serwerowych wersjach W2k i W2k3 - tam też jest domyślnie uruchomionych sporo usług, z których w praktyce nie korzysta się w ogóle lub bardzo sporadycznie i prawie każdy administrator tuż po instalacji serwera wyłącza je.
[#52] Re: Symobi dla Pegasosa II

@gucio, post #51

A to praktycznie każda dystrybucja jest z założenia "na serwer"? Już trochę dystrybucji mnie się przewinęło i o żadnej nie powiem że była szybka (tylko czekać teraz aż kolejny dziwak mi wyskoczy z tekstem że to trzeba konfigurować przez 7dni i 7nocy ;)).
[#53] Re: Symobi dla Pegasosa II

@alpine, post #52

Ja uzywam OpenSuse... prosiłem mojego kolegę, administratora sporej
sieci, zatwardziałego linuksowca o doradzenie dystrybucji dla
kompletnego laika. Poradził OpenSuse, którego uzywam już od ponad roku
(na x86 i Pegu) i jestem bardzo zadowolony.
Oczywiście nie mam zielonego pojecia co ten linuch tam w środku sobie
poustawiał, ale działa, nie wiesza się, i czasem powoduje opad szczeny
u znajomych Windowców (używam do tego Beryla :) ). Możliwe, że zdaniem
jakiegoś geekolinuksowca wszystko działa u mnie źle i jest
nieskonfigurowane, ale i tak jestem zadowolony - jest stabilnie,
względnie szybko i ładnie (KDE :) ). No i podstawowa zaleta - za
darmo.
Co do szybkości, to porównywałem działanie Stellarium na tej
samej maszynie pod WinXP i OpenSuse (wszystkie ustawienia
konfiguracyjne programu były takie same) - pod Win było 2x więcej fps
niż pod Suse... ale pod Suse i tak było płynnie, więc po co
narzekać?

Ostatnia edycja: 02.10.07 21:22:32
[#54] Re: Symobi dla Pegasosa II

@alpine, post #52

A W2k lub W2k3 jest szybki i nie trzeba go konfigurować tuż po instalacji?
[#55] Re: Symobi dla Pegasosa II

@gucio, post #54

Będę chciał serwer "postawić" to zainstaluje w2k lub kombajn linuxowy. Mowa o systemie od razu gotowym dla "zwykłego" usera.
[#56] Re: Symobi dla Pegasosa II

@wali7, post #53

z OpenSuse styczności nie miałem. Z dystrybucji których próbowałem/używałem pamiętam:

Ubuntu 5.x do 6.07, Mandriva 2005/06, Debian (nie pamiętam który), Fedora Core (także nie pamiętam który ;>), a ostatnio Mint-a.
[#57] Re: Symobi dla Pegasosa II

@alpine, post #55

OpenSuse po standardowej instalacji jest gotowy do użycia przez zwykłego usera - sieć działa na DHCP, KDE, OpenOffice, Firefoks - wszystko zainstalowane i skonfigurowane do pracy. Jedyny problem jest z multimediami - standardowo Novell nie oferuje kodeków niezgodnych z licencjami linuchowymi (MP3, wszelkie AVI), ale można doinstalować uzepełnienie do Xine-lib, albo skompilować sobie pełną wersję Xine-lib (jest to prostsze niż brzmi :) ), piszę o x86, bo pod PPC nie udało mi się skompilować Xine-lib (ale za to pracujęc pod Linuksem na Pegu nie rozpraszam się słuchaniem muzyki czy filmami ;) ).

Ostatnia edycja: 03.10.07 12:22:14
[#58] Re: Symobi dla Pegasosa II

@alpine, post #55

Problem w tym, że większość dystrybucji Linuksa jest faktycznie szeroko rozumianymi serwerami, a to wymaga samo przez się poświęcenia chwili na konfigurację (głównie na wyłączenie niepotrzebnych usług). Zresztą świeżo zainstalowany XP też do szybkich nie należy. Dopiero dorzucenie odpowiedniego zestawu sterowników pozwala na w miarę wygodną pracę.
[#59] Re: Symobi dla Pegasosa II

@alpine, post #56

szczegolnie ta mandriva2005 ..uwazana za najgorsza mandrive ever ,byla wolna jak zolw to fakt . ja mowie o springu czyli wersji 2007.1 ..a ty o jakims przedpotopowym ..ze sie tak wyraze bublu ..od 2005 w linuksach sporo przyspieszylo .przedkosc dzialania mandriv jest podobna do nowych suse , mandriva ma za to duzo szybsze "centrum sterowania" i zarzadzania pakietami mandriva control center - yast 2 w porownaniu jest ciut ociezaly


@wali7 liczba fps w stelarium mogla zalezec od zainstalowanych sterownikow do gfx te otwarte zazwyczaj sa lekko niepelnosprawne, a jezeli chodzi o ati to i nawet zamkniete cierpia na rozne rzeczy.


Ostatnia edycja: 03.10.07 23:22:56
[#60] Re: Symobi dla Pegasosa II

@DRACOX, post #59

nie wiem :) , to były oficjalne sterowniki do Radeona 9550 ściągnięte ze strony ATI
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem