Komentowana treść: SAM440Ep na Alchimie 7
[#1] Re: SAM440Ep na Alchimie 7
A ja w sklepie za rogiem tez widzialem fajna obudowe z plyta, na ktorej dziala linux a nie dziala system amigowy:)
[#2] Re: SAM440Ep na Alchimie 7
Lecmy narazie tak po krotce, jak znajde czas cos wiecej zarzuce.

Piatek:
Przyjechalismy okolo 19 rozlozylem efike, laptopa, poszedlem witac sie z ludzmi ktorych znam. Pozniej troszke pochodzilem pomiedzy komputerami. Hotel, spac:)

Sobota:
Przyjazd na party, od tego momentu mozna bylo zobaczyc
roznego rodzaju amigi od amigi 500 do 4000, amigaone, pegasosy, maki, c64, amstrady, fmsx'y i roznego rodzaju cuda i wianki.
W miedzyczasie odbywaly sie prezentacje (ich spis jest na stronie), niestety w wiekszosci nie bylem w miejscu gdzie sie one odbywaly poniewaz nie znam francuskiego:)
Z ciekawostek jakie mozna bylo zobaczyc:
yomgui - blender, python, python+mui
acube - samanta, widac bylo tylko uboota
acube - os4 na klasika (moja opinia pewnie sie nie liczy ale system sie slimaczyl, do tego workbench ehmm..lepiej nie pisac:) w dodatku jak moj kolega zauwazyl nie bylo zadnego wlasciwie softwaru na maszynach majacych os4:( )
fab - morphos 2.0 na pegazosie + emulator MESS + WesNoth
"taki pan za nami" - mozna bylo zobaczyc wlasciwie cala historie komputerow, jak nie c64 "laptop" to jakies nosniki pamieci sprzed 20 lat
corto - powerpoint viewer + os4 - tu przynajmniej corto mial troche softu i cos juz mozna bylo pobawic sie
aiko (moge sie mylic) - koles pokazywal jak sie maluje narzedziami stworzonymi przez firme od tvpainta, koles swietnie maluje
grupa debianowcow - pokaz jakie cuda mozna zrobic za pomoca blendera (koles co modelowal mial 17 lat) + mozliwosci pobawienia sie debianem.
grupa jakis kolesi z tuluzy - przywiezli roznego rodzaju japonskie komputery takie jak fmsx + jakies dziwne amstrady
Do konca dnia ludzi probowali cos kleic w amosie badz tez uzywajac karate :(
Wieczorem pokaz morphosa 2.0 + pokaz "dem"....hotel, spac.
Nastepnego dnia prezentacja samanty (slajdy z peceta), mozna bylo sie pobawic os4 na klasiku, kupic jakies gry/programy. Okolo 14 wszyscy zaczeli sie pakowac, rozdanie nagrod i powrot.

Przepraszam za tak spontaniczna wypowiedz ale chcialem napisac taki krotki raport co sie dzialo, mam nadzieje ze was to zainteresowalo.
[#3] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@stefkos, post #2

Ten Wesnoth był nowszy niż ten co jest na MOSa?
MESS, jest bardzo fajny, już od tygodnia go mam i się nim bawię. Nawet
Amstrada emuluje, choć są pewne błędy... Ale naprawdę przydałoby się
GUI jakieś do MESSa.
A jak już tak przy Amstradzie - te dziwne, to może były takie białe,
zaokrąglone? Jak tak, to były to Plusy.
Python+mui, zapowiada się ciekawie, powinnien się nazywać pyMUI(na
wzór rxMUI).
Sam - standard. OS4 - Rzookol na ircu pisał, że ta mp3 w tle,
mogła mieć/miała jednak znaczenie.
Coś jeszcze? A tak, wieczorny pokaz MOSa - zaprezentowano coś nowego(w
sensie - coś, co jeszcze nie było prezentowane)?
Generalnie, fajna impreza - mam nadzieję, że się wyrobię na
Amizaduszki i też sobie "poimprezuje". :P
[#4] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@Torn, post #3

WesNoth pewnie nowszy, no ale nie zrozumialem :) o czym fab mowil.
Narazie nie widzialem GUI do mess'a ale sam emulator robi wrazenie.
Do amstrada byl np podpiety dysk flash...
Co do pythona gneb Yomgui'ego
Cos tam lecialo z tylu przez tuneneta, pewnie i dlatego wolno chodzilo.
Nic nowego nie bylo prezentowane do mosa procz tego co narazie wiadomo.
Zycze wam udanej zabawy, moze w nastepnym roku sie zjawie.
[#5] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@stefkos, post #4

A OS4 to na BPPC, czy CSPPC?? Jezeli byla to A1200 to nic dziwnego - bedzie wolno, ale za to szybciej niz na 68k... .
[#6] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@Lokaty, post #5

A4000 czyli CSPPC
[#7] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@stefkos, post #6

Czyzby faktycznie TuneNet taki "mocozerny" jest? W kazdym badz razie to co widzialem na mA1 dzialalo naprawde fajnie, no ale nie ma co porownywac tych sprzetow. Mozna jedynie wydedukowac, ze TuneNet jest bardziej wymagajacym playerkem... zobaczymy co koniec miesiaca przyniesie, wtedy bedzie mozna zrobic "konfrontacyjny" tescik OS4 vs MOS. :)

Ostatnia edycja: 05.11.07 17:39:55
[#8] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@Lokaty, post #7

Być może napiszę coś, co nie będzie prawdziwe i przepraszam za wprowadzenie błąd, ale według mnie warto wziąć pod uwagę to, że soft pisany pod OS4 (MorphOS-a pewnie też) nie jest w ogóle optymalizowany. AmigaOne i MicroA1 mają aż nadmiar mocy, aby się w coś takiego jak optymalizacja w ogóle bawić. Co innego, jeżeli weźmie się pod uwagę BPPC lub CSPPC, które są dużo słabsze.
[#9] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@mailman, post #8

Nie wydaje mi się, że softu się nie optymalizuje itp. Nie widziałem TuneNETa ale wydaje mi się, że tak bardzo nie zamula. Można odpalić np. AmigaAMPa i samemu się przekonać, u mnie przy mp3 zabiera tyle czasu CPU co SongPlayer. Natomiast ANR zre kilka % więcej przy mp3, nawet bez skinów. Przy OOG natomiast nie ma takiej roźnicy. Te zwolnienia są IMHO spowodowane pełnym przesuwaniem okienek, przy klasyku na pewno lepiej przestawiać same ramki ;).
[#10] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@Korni, post #9

bez skinów.

A od kiedy to skiny jakkolwiek zajmują procesor?
[#11] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@MinisterQ, post #10

Skin + przesuwający się tekst z tytułem utworu + mała wizualizacja ;). ANR po prostu żre więcej CPU od innych grajków, nawet bez tych bajerów, ale i tak jest rulez ;).
[#12] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@stefkos, post #2

Dzięki :)
[#13] Re: SAM440Ep na Alchimie 7
Zdjęcia i filmy z Alchimie.

I jeszcze zdjęcia.
[#14] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@mailman, post #8

nie jest w ogóle optymalizowany.

Wszystko zależy co rozumiesz przez "optymalizację". Jeśli rzeźbienie routinek w asemblerze, i dobieranie pojedyńczych instrukcji procesora tak, by było "szybciej" - to oczywiście tak się już dawno nie optymalizuje programów. ;) Optymalizuje się natomiast na poziomie algorytmów, czy podejścia do problemu. I zwykle wiele się w ten sposób zyskuje, wbrew pozorom.
Każdy kto lamentuje, że na sprzęcie klasy Amiga klasyczna z procesorem ~200Mhz, puszczonym tylko z cache L1 na pamięciach o dostępie ~60ns "coś się wlecze", chciałbym zaproponować prosty test - postawienie obok podobnej klasy peceta, i odpalenie na nim jakiegokolwiek odpowiednika programu, który w opinii danego użytkownika chodzi "wolno". To może być naprawdę cokolwiek - odtwarzacz mp3, browser, komunikator. Cokolwiek. Zapewniam że to rozwieje wszelkie wątpliwości na temat tego co jest, a co nie jest optymalizowane.
Poza tym użytkownicy ciągle zapominają o jednej rzeczy: nie da się zwiększać funkcjonalności programów bez wpływu na wydajność - moc procesora nie jest z gumy, a pewnych rzeczy po prostu NIE DA się zrobić szybciej.

Pozwólmy wreszcie umrzeć klasycznemu hardware dla codziennych zastosowań, albo nie wymagajmy od niego żadnych wydumanych cudów.
[#15] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@Korni, post #11

Skin + przesuwający się tekst z tytułem utworu + mała wizualizacja

No bez jaj... Coś takiego niezależnie od tego czy jest skin, czy nie, nie ma prawa zająć procesora na tyle, by to było jakoś szczególnie odczuwalne.
Wątpię by to była kwestia skinów. To pewnie jest kwestia AHI, odtwarzania dźwięku, i wolnej pamięci chip.
[#16] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@stefkos, post #2

roznego rodzaju japonskie komputery takie jak fmsx


W kwestii formalnej, te japońskie komputery nazywają się MSX (oraz MSX2). fMSX to nazwa emulatora tych maszynek dostępnego również na Amigę (jak i całą masę innych sprzętów).

Ostatnia edycja: 05.11.07 20:41:55
[#17] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@mailman, post #8

Warto zaowazyc, ze TuneNet jest jeszcze w fazie testowej, a co moze miec wplyw na jego zapotrzebowanie na zasoby mocowe procesora.
[#18] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@Lokaty, post #17

Ale mpega.library nie jest w takowej wersji...a ona zabiera w tym wypadku najwiecej cpu.
Co do zabawki MSX masz racje...pisalem tak na szybkiego i rzeczywiscie fMSX emulator.
[#19] Re: SAM440Ep na Alchimie 7
http://stefkos.amigazeux.net/samija.jpg

ha!
[#20] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@Torn, post #3

u mnie na mosie pod 603e 240 mhz, przy włączonym amigg i ircu gdzie w tle leci muzyka (z ANRa) zajętość procesora waha się od 40-60% (suwanie okienek, odczyt z dysku zwiększaja zajętość). Na ami klasycznej mam ustawione mui-gui dla ANR i ustawiony na jeden kolor pasek postępu w mui. Wedlug testów jakie robilem ANR zżera najmniej mocy w porównaniu do pozostałych odgrywajek. W każdym razie dla najszybszej wersji 603e dostępnej w amidze mamy dość duże zapotrzebowanie na moc procesora (abstrahując od tego że mój ambient /mui4na klasyku prawie nie różni się od pegazosowego i jest dosc rozbudowany)
[#21] Re: SAM440Ep na Alchimie 7

@rzookol, post #20

dobra, sprawdzilem jak sie zachowuje samo odgrywanie mp3 bez uruchomionego gg i pozostałych programów:

0) sytem po wczytaniu: od 6% do 15%

1) odtwarzanie przez mpega.library odtwarzarką z ambienta - 32%
2) ANR z muigui - 38-40%
3) Amigamp (bez tych swiecidełek), tryb powerup 31 - 32%
4) AmigaAMP z włączonymi swiecidelkami w głównym oknie, tryb powerup - 35-37%

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem