Komentowana treść: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta
[#1] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta
Fajny artek :]
Szczególnie jak się obejrzy filmik Apple o PPC vs x86, to nabiera się większej wiedzy o tym, czym naprawdę jest PPC, a czym x86.

W filmiku, o którym mówiłem jest taki troszkę zgarbiony Pan, który reprezentuje programistę, no i bardziej wyprostowany Pan, który ładnie mówi na konferencjach :]

No i ten zgarbiony Pan mówi, że procki x86 mają pipeline (cholera wie, co to jest:) bardzo długie (:jakieś skojarzenia?;), i dlatego właśnie wykonanie instrukcji zabiera tyle czasu, podczas gdy PPC mają krótkie pipeline, więc dane szybciej wyjdą i wejdą (a tu już proszę bez skojarzeń :) :D

No ok, wykład skończony, zamykać kajeciki, i do następnego razu :D
[#2] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@Camelek, post #1

widzialem juz nowszy ciekawszy filmik "PPC vs x86" dla mniej kumatych.
[#3] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #2

To zapodaj linksa ;)
[#4] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta
a ja się dowiedziałem, że G5 IBM'a to były kompletne niewypały

Ostatnia edycja: 17.11.07 00:46:51
[#5] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@Camelek, post #1

Zaraz przyjdzie mschulz, i powie jaki to x86 fajny, a PPC do du... ;)
[#6] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@R-Tea, post #4

IBM-a
[#7] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@MinisterQ, post #5

load immediate bracie :)
[#8] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@R-Tea, post #4

No teraz Apple się troche przestawiło i kręcą filmiki z cyklu "X86 > PPC". I wszędzie są taaaakie długie wykresy, jak to C2D zamiata każdym G5 ;).
[#9] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@Malin, post #8

no tak. tylko ze problem nie polega na tym jakie to C2D jest leprze (no niestety postep idzie) ale jakie to C2D jest tansze.... ( co nie przeklada sie na ceny maczkow). Problem polega na tym ze G5 z zegarem 2.3 i dwoma rdzeniami produkawalo gigantyczne ilosci ciepla, a IBM nie potrafil zwiekszyc dalej predkosci... z tego co pamietam chyba na 3.0GHz sie skonczylo. bo temperatury byly juz bardzo duze. QuadCore sie juz tak nie grzeje a rdzeni jest dwa razy wiecej.

Ostatnia edycja: 17.11.07 09:48:00
[#10] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@Brodek, post #9

Jeżeli mówimy o ściganiu, to x86 nie może być taktowane bardziej miż 3 Ghz z groszami (dlatego poszli w wielordzeniowość). Natomiast IBM zapowiedział, że ma przygotowane już G5 z zegarami 4 Ghz i jest w stanie doprowadzić do 5 Ghz.
Ale najlepiej jak to napisał kiedyś jeden z właściceli MiniMaka G4, który dokupił MiniMaka z x86 (dwurdzeniowy): "postawiłem obok i postanowiłem zrobic porównanie. I nie chodzi o cyferki takich czy innych programów, ale o odczucie użytkownika. Niby ten z x86 był szybszy, ale we wszystkich przejściach, animacjach jakoś brakowało mu płynności. Tak jakby dostawał czkawki i dopiero to zauważyłem przy tym porównaniu".
[#11] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@AS, post #10

Mini z G4 to zdecydowanie demon predkosci nie jest. Ja bym nie powiedzial, ze tam wszystko dziala plynnie. Cos mi sie nie wydaje, ze Mini z Intelem wolniej reagowal.

Ja dobry czas reakcji dopiero zobaczylem jak kupilem maszynke z G5. Nawet nie ma co porownywac do Mini z G4...
[#12] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@Brodek, post #9

PPC jako grzejnik na zimę... co za wstyd. Chyba nie dawali im naklejki "Cool computing" jak do G3?
[#13] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@szuler, post #7

load immediate bracie

Powtarzasz to niczym mantrę. Ja natomiast ostatnio poważniej wziąłem się za dokumentację SSE 1/2/3 i okazało się że przy AltiVecu to niestety dość nędznie wypada...
[#14] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta
wystarczy zobaczyc jak sobie radosnie smigaja konsolki oparte o powerpc wazon,chlebak i uii to porzadne kawalki sprzetu ..o tym co oferuja nie wspominajac
[#15] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Powtarzasz to niczym mantrę.


Pominales usmieszek w cytacie :) To miala byc dowcipna odpowiedz na dowcipna prowokacje ze strony MiniQ ;)

Ja natomiast ostatnio poważniej wziąłem się za dokumentację SSE 1/2/3 i okazało się że przy AltiVecu to niestety dość nędznie wypada...


Przeciez wiem.
[#16] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta
A może by ktoś przetłumaczył i zamieścił w PPA.
[#17] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@Camelek, post #1

Filmiki Apple z cyklu "PPC vs x86" są po prostu żałosne. Jak Macintoshe miały PPC to robili wręcz epopeje o tym jak to PPC o znacznie niższej częstotliwości biją kilkakrotnie wyśrubowane nawet x86. Jak zaczęli to tych swoich pudeł wsadzać x86 z jakimś Unixem z dodatkowym GUI to to nagle im się odwidziało. Paski pokazujące niby osiągi obu procesorów są dokładnie takie same tylko po prostu zamieniono podpisy pod nimi. :) To wszystko jest marketingowy bełkot w applowym stylu i ani wtedy ani teraz w te śmieszne paski nie wierzę. Jedna wielka marketingowa fikcja przemawiająca do takich Homerów Simpsonów mieszkających za oceanem. :) Nie ma co sobie tym zawracać głowy. Macowcy to jeszcze bardziej zakłamani rulezowcy niż Amigowycy. :)

Ostatnia edycja: 17.11.07 20:34:41
[#18] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@MDW, post #17

No to zes pojechal, zdradziles tajny plan podbicia swiata przez Apple :D.

A tak na powaznie.
Xbox na PPC , Sony Play Station tez i pare innych. Coz konsole sie oplaca robic na PPC a komputerow PC juz nie ?
Czyzby Apple chcialo sie podlizac Intelowi, dawnemu wrogowi ?
Bo nie sadze by braki towaru byly az tak uciazliwe. Jest zbyt, jest i produkcja.


Ostatnia edycja: 17.11.07 20:45:46
[#19] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@kwolf, post #18

No bo to jest głupia wojna na paseczki. Każdy pokazuje takie paseczki
jakie mu pasują w danej chwili, a my się tym podniecamy. Przecież
można zrobić dwa testy w których jeden będzie udowadniał, że x86
rozwala totalnie PPC i drugi w którym PPC zgnoi x86. I oczywiście oba
testy będą prawdziwe. :) Marketing "rules"! :)
[#20] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta
hmm ale skoro ppc jest drogie i wogole "bee" to czemu sony,microsoft i nintendo pchaja je do swoich konsol?
[#21] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@DRACOX, post #20

Może mają "ciche dni" z intel-em? ;)
[#22] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@DRACOX, post #20

Z tego co pamietam PPC bardziej sie nadaje do architektur o specjalizowanym charakterze i wewnetrznej zlozonosci... jak np. centrale telefoniczne. Poprostu PPC lepiej sobie radzi, gdy wokol "niego" znajduje sie masa innych ukladow, ktore wykonuja konkretna zadania tzn. ze PPC lepiej zarzadza calym urzadzeniem o (z reguly) dedykowanym przeznaczeniu. Podobno x86 w takich zastosowaniach sie nie sprawdza.


Ostatnia edycja: 18.11.07 11:22:24
[#23] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@Lokaty, post #22

tak przy okazji, przez ostatnie poltora roku konsol nowej generacji opartych o ppc sprzedalo sie lacznie 32,8 mln sztuk ...a w te swieta ma ich lacznie pojsc okolo 8mln ...ciche dni z intelem :)
[#24] Re: PowerPC - historia, porównanie i cała reszta

@MDW, post #17

W pełni się zgadzam! Przekonałem się, jakie oszołomy są w Apple i uciekam od nich jak najdalej.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem