Komentowana treść: One UAE Per Child
[#1] Re: One UAE Per Child
Swoją drogą na 433 MHz to UAE działa raczej biednie... Z drugiej strony nasuwa się refleksja - ten laptop ma moc obliczeniową Efiki...
[#2] Re: One UAE Per Child
Ja bym wolał One AROS Per Child. :) A jaki potencjał programistyczny,
gdy te dziedziaki by dorosły. ;)
[#3] Re: One UAE Per Child
Swoja drogą, jakie minimalne wymagania musi spełniać laptop (co do procka i pamieci) aby dało sie na nim uruchomić jakiś emulator Amigi (UAE/Amithlon) bądź AROSa? Laptopy z procesorami ~500 Mhz chodzą na allegro po 200-300 zł. Fajnie by było mieć zawsze pod reką Amige :)
[#4] Re: One UAE Per Child

@Grzegorz Kraszewski, post #1

szkoda tylko, że ta efika nie jest laptopem :) byłby to niezły hicior - taki laptop z morphosem za 100 baksów...
[#5] Re: One UAE Per Child

@Kamul, post #2

niepoprawny optymista :)
Nie ma chyba żadnych przeszkód, by na tym sprzęcie odpalić AROS-a o ile grafika jest zgodna z VESA.
Zastanawia mnie jaki Windows w tym montują skoro jak zauważył Krashan ma to moc obliczeniową zbliżoną to Efiki. Chyba, że jakiś superlekki linux...
[#6] Re: One UAE Per Child

@MarX, post #3

Swojego czasu (dość długo) używałem Amithlona na PIII 450Mhz. Prędkość była zadowalająca a w stosunku do wcześniejszego mojego sprzętu A1200+Apollo040/33 był to skok jakościowy (zapewne z uwagi na kartę graficzną) Myślę, że obecne WinUAE na 500MHz miałoby porównywalna prędkość.
[#7] Re: One UAE Per Child
Chciałbym takiego laptopa... Jeszcze jakiś rok temu "śmigałem" na pececie, o mocy podobnej do tego cuda ;).
[#8] Re: One UAE Per Child
Rety, czy to jakaś zmowa? Dlaczego amigowe platformy XXI wieku za nic
w świecie nie mogą mieć powyżej 1GHz? :) No luuuuudzie, bo ja
oszaleję! Ciągle miniaturyzacja, ciągle okrojone wersje. Zaczynam mieć
dosyć tego ciągłego cofania się w rozwoju. :) Zawsze byłem
przeciwnikiem doliniarskich platform i nie zamierzam mieć dzieci w
Trzecim Świecie. :)
[#9] Re: One UAE Per Child

@FOrest, post #5

Przejrzałem tą stronę tylko bardzo pobieżnie, ale zdaje się była tam
wzmianka, że cały soft na dysku tego laptopa jest darmowy (chyba open
source).
[#10] Re: One UAE Per Child

@MDW, post #8

telefony juz maja po 600Mhz :) niedlugo i na nie ktos UAE portnie (na WM chyba nawet juz jest)
[#11] Re: One UAE Per Child

@FOrest, post #5

Zwykły XP?
Windows nie żre procesora, tylko pamięć... A i z tego można go "wyleczyć" odpowiednią konfiguracją.
[#12] Re: One UAE Per Child

@DRACOX, post #10

Może i mają, ale na procki stosowane w tych telefonach nie ma JIT.
[#13] Re: One UAE Per Child

@DRACOX, post #10

Jest.
[#14] Re: One UAE Per Child

@Grzegorz Kraszewski, post #1

po czym to wnosisz? po podobnym takcie?
[#15] Re: One UAE Per Child

@Valwit, post #14

po czym to wnosisz? po podobnym takcie?

A gdyby nawet? Co więcej, po PowerPC można się spodziewać większej mocy obliczeniowej "z megaherca".
[#16] Re: One UAE Per Child
Newsa (ze strony Cloanto) nie można traktować nawet w kategorii ciekawostki bo niby jaką informację przynosi (poza taką, że udało się im uruchomić WinUAE na x86 pod Windowsem) oraz czego ma dowodzić?

WinUAE (=UAE) - co autor często powtarza - od kilku lat nie jest już optymalizowany pod kątem "słabego sprzętu", szczególnie w temacie emulacji układów specjalizowanych, gdzie nacisk położono na uzyskanie 100% dokładności emulacji a nie zwiększenie prędkości działania.

Emulator WinUAEX na Xboxa1 np. bazuje na źródłach WinUAE 0.8.27 z wprowadzonymi TYLKO NIEKTÓRYMI zmianami czy nowymi funkcjami z wersji wyższych (np. dodano obsługe WAV/WMA/MP3 przy korzystaniu z obrazów gier CD32). Rezultat jest taki, że 99,9% dem czy gier z A1200/020/AGA i A500 działa ze 100% prędkością (przy najwyższej jakości dźwięku i skalowaniu obrazu) na konsoli z 733MHz procesorem. Osoba tworząca WinUAEX wprost pisała, że bazując na nowych źródłach (wówczas chyba 1.2) ten emulator nie miałby szans działać z zadawalającą prędkością w żadnych warunkach.
[#17] Re: One UAE Per Child

@MarX, post #3

Pentium3 500 MHz. To jest absolutne minimum ;)
Na wolniejszym lepiej po prostu zainstalowac Win ;)

Dodane: Czyli "AMD Geode 433 MHz ściślej rzecz biorąc" ma sens.

Ostatnia edycja: 06.01.08 16:50:54
[#18] Re: One UAE Per Child

@FOrest, post #4

szkoda tylko, że ta efika nie jest laptopem

Ale jak na tym odpalic WB3? Mozna przez MOSa, no ale...

Ostatnia edycja: 06.01.08 17:01:29
[#19] Re: One UAE Per Child

@FOrest, post #6

PIII 450Mhz.
...
zapewne z uwagi na kartę graficzną

Na takim sprzecie i GFX WinUAE smiga.
Problemem sa soft/gry wykorzystujace AGA/ECS i Paule jednoczesnie. Dlatego napisalem wczesnie ze Pentium3 500 MHz to minium, po odpowiednim skonfigurowaniu. Mysle ze sprzet 400 cos tam i odpowiednim skonfigurowaniu, tez da rade ;)
[#20] Re: One UAE Per Child

@MDW, post #8

Rety, czy to jakaś zmowa?

Wiesz, pomysl inaczej. W krajach gdzie przewaznie ludzie nie maja co jesc, to komputer tani, z dosc przyjaznym systemem jest dobra mysla. Nic nie stoi na przeszkodzie aby sluzyl on w dobrym celu (ci co chcieli zle, pewnie i tak juz maja wypasione pecety). Zamiast robic glupoty, dzieciaki zajma sie czyms konkretnym :)
[#21] Re: One UAE Per Child
20 komentarzy z czego całkiem duża część o XO-1 bo tak dokładnie nazywa się ten laptop i nikt nie zadał sobie trudu poczytać o nim w internecie. XO-1 ma system operacyjny bazujący na linux fedora, własne gui - całkiem ciekawe. Wszystkie programy są dostarczane wraz ze źródłami aby użytkownicy mogli eksperymentować. Programuje się to głównie w Pythonie, Smalltalku i JavaScripcie. Można ściągnąć ISO z systemem i odpalić np. pod VMWare lub QEmu. Polecam spróbować bo fajnie to zrobili.

[#22] Re: One UAE Per Child

@smith, post #21

Hmmmm...a bylo tak pieknie :P
Ide do drewutni wykrakac wiosne :P

Ostatnia edycja: 06.01.08 17:28:18
[#23] Re: One UAE Per Child

@Andrzej Drozd, post #19

Zaczynałem emulować Amigę w połowie 1998 r. na PentiumII 233MHz (10 lat temu! emulator w wersji windowsowej nazywał się na początku UAEDX) i już wtedy działało bez większych błędów dajmy na to 90% gier i 80% dem, z czego prawie wszystkie z pełną prędkością ("czkawkę" miał np. Jim Power i któryś z Turricanów - co nie powinno dziwić). Był wtedy też rozwijany emulator Fellow, na którym można było sobie pograć w amigową klasykę nawet na Pentium MMX z 16MB RAMu.
Oczywiście te emulatory to nie to samo co WinUAE w obecnym kształcie (nawet nie chodzi o brak Picasso96 czy JIT bo mówię o uruchamianiu gier a nie pracy pod systemem) - ale nie można zapominać, że i takie programy istniały.

Od kilku lat nie było potrzeby dostosowywania WinUAE do zabytków w rodzaju P3 500MHz bo standardem stał się sprzęt kilkanaście razy bardziej wydajny, ale niedługo zacznie się "boom" na różnego rodzaju UltraMobile PC czy sub-notebooki (dzisiaj można kupić 900gramowego sub-notebooka EeePC z Celeronem 900MHz za $299) i temat powróci.
Właśnie powrócił ;)

[#24] Re: One UAE Per Child

@galu, post #23

zabytków w rodzaju P3 500MHz

Ale, wlasnie taki zabytek jest np. moim domowym DVD. Poki co nie nie znalazlem niczego z czym by sobie nie poradzil. Fakt, nie nadaje sie toto do najnowszych gier. Od tego sa pecety za 3tyś lub konsole za 1tyś :P
[#25] Re: One UAE Per Child

@smith, post #21

Programuje się to głównie w Pythonie, Smalltalku i JavaScripcie.

To jest oskryptowywanie a nie żadne programowanie...
[#26] Re: One UAE Per Child

@Grzegorz Kraszewski, post #25

Smalltalk to nie jest język uważany za skryptowy :P . Pisanie skryptów to tez programowanie. Poza tym określenie skrypt bardziej dotyczy zastosowania a nie języka.

[#27] Re: One UAE Per Child

@smith, post #21

przeglądnąłem sobie stronę o tym laptopie... rzeczywiście interfejs jest bardzo ciekawy (oczywiście mam na myśli samą ideę, bo graficznie jest bardzo uproszczony). w specyfikacji jest napisane, że w ROMie ma OpenFirmware - czy w związku z tym będę mógł zainstalować sobie taki system na jakimś starym laptopie o podobnych możliwościach?
... myślę o złożeniu czegoś takiego dla mojego dziecka, fajny interfejs wspomagający i organizujący pracę młodego użytkownika... pytanie tylko czy się da. (bo te "laptopy" dla dzieci sprzedawane w hipermarketach to kompletna żenada i naciąganie ludzi na badziew)
[#28] Re: One UAE Per Child
kurcze fajna maszynka XO-1-4th_gen-features.jpg ;]
[#29] Re: One UAE Per Child

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #28

OLPC coś ostatnio szwankuje, Intel się z tego wycofał, AMD w tym miesiącu ma ogłosić upadłość, więc i sam program OLPC też prawdopodobnie przestanie istnieć.

Swoją drogą to ciekawe że amiofce nie chcą mieć szybkiej i nowoczesnej maszynki tylko zadowalają się "byle czym", byle by tylko AOS poszedł na tym... naprawdę ciekawe ;)
[#30] Re: One UAE Per Child

@Olo, post #29

Swoją drogą to ciekawe że amiofce nie chcą mieć szybkiej i nowoczesnej maszynki

Jest w tym pewna logika. Na szybkich maszynkach jest sporo ładnych i mocnych systemów operacyjnych, z którymi trudno amisystemom zakonkurować. A im maszynka słabsza, tym bardziej konkurencja się wykrusza. Na urządzonku o mocy tego laptopka trudno sobie wyobrazić Vistę, czy powiedzmy full wypas Linuksa. Natomiast AROS-a łatwo sobie wyobrazić (gdyby to był PPC a nie x86, MorphOS-a też bym sobie wyobrażał, skoro na Efice jest w pełni używalny).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem