Komentowana treść: Minimig - lista kompatybilności
[#1] Re: Minimig - lista kompatybilności
Coś sporo tych FAIL i BUGS. Ciekawe jak radzi sobie konkurencja.
[#2] Re: Minimig - lista kompatybilności

@recedent, post #1

Bo i tak kazdy wie, ze do tego typu rzeczy, to wciaz najlepsza jest A1200 z jakims byle rozszerzeniem ramu, jakims pogruchotanym HD i "wspanialym" WHDLoad ;)
I cenowo nawet przebija ;)
[#3] Re: Minimig - lista kompatybilności
Buuuuuuu a miało być tak pięknie. jednak nie jest ten sprzęt w 100% kompatybilny.


Benedykt
[#4] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Andrzej Drozd, post #2

Czemu "wspaniałym" w cudzysłowie? ;)
[#5] Re: Minimig - lista kompatybilności

@recedent, post #1

Moze nowa partia bedzie cos "fixnieta" i bedzie lepiej ;)
[#6] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Hellena, post #5

Może następna wersja to będzie Natami;D



Benedykt
[#7] Re: Minimig - lista kompatybilności
Ciekawi mnie czy kompatybilność będzie poprawiana poprzez jakieś aktualizacje.
[#8] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Benedykt Dziubałtowski, post #3

Ponoć Clone-A to jest to, jeśli chodzi o kompatybilność z oryginalnym chipsetem. Po szczegóły odsyłam do TA-PL nr 25, jak już się kiedyś ukaże
[#9] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Hellena, post #5

ale marudzicie :)
przecież wcale nie jest źle, a fakt że aż tak wiele rzeczy chodzi dobrze jest [jak dla mnie] zdumiewający - to przecież swoisty backenginering zrealizowany w zupełnie innej technologii.
plusem minimiga są rozmiary, wygoda użytkowania [SD zamiast stosu psujących się dyskietek], pozatym sprzet jest nowy, więc powinien lata słuzyć
jak dla mnie minus jest jeden - brak wyjścia TV - bo zastosowanie tej maszynki to w 99% gry, a brak mozliwości gry na dużym TV to duży minus [chociaż na szczęście nowe TV LCD mają zazwyczaj wbudowane wejście VGA]...
[#10] Re: Minimig - lista kompatybilności

@wali7, post #9

wiekszosc zapomina ze minimig to rozwiazanie programowe .jezeli ktos dopiesci kod ktory jest ladowany w fpga moze kompatybilnosc wzrosnac.
[#11] Re: Minimig - lista kompatybilności

@mailman, post #4

W pozytywnym znaczeniu.
[#12] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Andrzej Drozd, post #11

o jej duzo tych fail i bugs...
[#13] Re: Minimig - lista kompatybilności

@DRACOX, post #10


DRACOX 12.03.2008 01:47:02 , [#51846]
wiekszosc zapomina ze minimig to rozwiazanie programowe .jezeli ktos dopiesci kod ktory jest ladowany w fpga moze kompatybilnosc wzrosnac.


Taaa... FPGA to taki procesor, zgodny z Z80. A kod który się do niej wgrywa pisany jest w AMOSie.
[#14] Re: Minimig - lista kompatybilności

@konrad_0x42, post #13

Taaa... FPGA to taki procesor, zgodny z Z80. A kod który się do niej wgrywa pisany jest w AMOSie.


1. Starales sie byc zabawny ale ci nie wyszlo.
2. Tak, kod dla fpga jest w minimigu ladowany w czasie startu maszynki.
[#15] Re: Minimig - lista kompatybilności

@szuler, post #14

Lutownica mi się w kieszeni otwiera gdy widzę jak ludzie mylą logikę programowalną z (o)programowaniem :P A na przyszłość... Nie _kod_, ale _bitstream_ ;) Brzmi bardziej fachowo ;)

Bodajże na Amiga.org ktoś pisał, że myślał że MiniMig jest oparty na... UAE :P


[#16] Re: Minimig - lista kompatybilności

@konrad_0x42, post #15

W jakim sklepie kupowałeś podzespoły do minimiga?
[#17] Re: Minimig - lista kompatybilności

@konrad_0x42, post #15

Bodajże na Amiga.org ktoś pisał, że myślał że MiniMig jest oparty na... UAE


I dobrze myślał, zresztą pisał o tym sam twórca MiniMiga :D
[#18] Re: Minimig - lista kompatybilności

@konrad_0x42, post #15

Lutownica mi się w kieszeni otwiera


Uwazalbym na to. Mozna sobie co nieco poparzyc :P

gdy widzę jak ludzie mylą logikę programowalną z (o)programowaniem


Nie myle, wiem co to fpga i wiem czym sie rozni chociazby verilog od typowego jezyka programowania. Uzylem slowa "kod" bo jest mi blizsze (zajmuje sie programowaniem). W moim mniemaniu "kod" dla fpga to cos co definiuje zachowanie ukladu, a nie "program" zawierajacy sekwencje rozkazow. Wybacz (tutaj bije sie mocno w piersi, az echo po calym domu sie niesie), ze nie uzylem slowa "bitstream". Na przyszlosc postaram sie byc bardziej fachowy.

Bodajże na Amiga.org ktoś pisał, że myślał że MiniMig jest oparty na... UAE


Na podstawie informacji zawartych w kodzie zrodlowym UAE (konkretnie w kodzie emulujacym chipset amigi) autor MiniMig-a opisal te amigowe uklady w verilogu.

Mozna wiec smialo stwierdzic, ze minimig jest w pewnym sensie oparty na UAE.

PS. Dracox dopuscil sie podobnego bledu co ja, opisal cos dotyczacego fpga blizszymi mu slowami.
[#19] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Benedykt Dziubałtowski, post #3

A ja nie rozumiem jednego, po co komu taki sprzet? Czy nie lepiej zajac sie tworzeniem czegos bardziej rozwojowego i funkcjonalnego? Jasne, Minimig to bardzo fajne urzadzenie, tylko moim zdaniem totalnie nieuzyteczne. Przeciez jesli ktos chce pograc w stare gry uruchomi sobie taniej, latwiej i szybciej emulator, zamiast kupowac plyte i bawic sie w konfigurowanie calosci.
Wiec mozna powiedziec, ze jest to sprzet wylacznie dla pasjonatow, ktorzy do tego nie chca normalnie uzywac Amigi, a tylko pobawic sie w "nostalgie".

Reasumujac: To JEST fajne, ale przydaloby sie cos OPROCZ tego. Nie uwazacie?
[#20] Re: Minimig - lista kompatybilności

@libicki, post #19

uważamy :)
tylko że my już mamy sporo rzeczy OPRÓCZ, przydałoby nam się do kompletu coś fajnego
[#21] Re: Minimig - lista kompatybilności

@wali7, post #20

natami? 060? krok o kilkanascie lat wstecz.
[#22] Re: Minimig - lista kompatybilności

@smackme, post #21

a co dysponujesz funduszami by zaprojektowac dzisiejsza plyte glowna,produkowac i sprzedawac ja po racjonalnych cenach ,a takze z licencja na os4? nie? no to zostajemy przy 060


Ostatnia edycja: 14.03.08 10:30:52
[#23] Re: Minimig - lista kompatybilności

@DRACOX, post #22

no to zostajemy przy 060

Czy koniecznie? Pewnie zaraz zostanę tu zjedzony, ale postanowiłem się zastanowić po inżyniersku, jak ja bym to zrobił. Barierą jest szybkość 68060, te 90 MHz i tak jest naciągane, Mototola oficjalnie doszła do 75 MHz zdaje się. Załóżmy, że mam już SuperAGA w FPGA. Oczywiście tutaj nie próbuję umniejszyć pracy tego, kto SuperAGA zaimplementował, to jest kawał naprawdę dobrej i niełatwej dodajmy roboty. Natomiast zamiast 68060 zastosowałbym procesor x86 (tu przerwa na otarcie z twarzy rzucanych gęsto z tłumu jajek i nadpsutych pomidorów) i "rezydentną" (ładowaną np. z EEPROMu) emulację 68k, wziętą chociażby z WinUAE. Oczywiście SuperAGA podpinam jako układ peryferyjny. Wbrew pozorom x86 to nie tylko spasione Intele czy AMD ze śmigłami klasy helikopter Apache. VIA, National Semicondicutors i parę innych firm robią całkiem sympatyczne x86 w okolicach 1 GHz. JIT na tym na pewno zrobi więcej niż 68060 @ 90 MHz. Do tych procesorków można nabyć w miarę tanie płytki do budowania prototypów. Poza tym takie procesory są tańsze, niż oryginalne 68060. A dlaczego nie PowerPC? Bo niestety oba JIT-y na PPC (Trance z MOS-a i Petunia z OS4) są projektami z zamkniętymi źródłami, więc nie ma jak z nich skorzystać...

Czyli widzę to tak: mały x86, pamięć, ewentualnie można wziąć jakiś SoC (procesor ze zintegrowanymi peryferiami w rodzaju USB, sieć, porty szeregowe itp.), do tego podpięte SuperAGA, na starcie ładuje się z pamięci Flash emuulator 68k i rozpoczyna wykonywanie KickStartu...
[#24] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Grzegorz Kraszewski, post #23

na takim procku można by się nawet pokusić o w miarę sprawną emulację PPC, ale bez fajerwerków - generalnie też jest problem z brakiem odpowiednio wydajnej emulacji PPC na x86...
Do jakiej wspaniałej konkluzji można dojść - x86 to jest taki niesamowity procek, że nadaje się do wszystkiego! ;)
[#25] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Grzegorz Kraszewski, post #23

sa dla atari karty z 060 taktowane czestotliwoscia 100MHz (wyszla taka seria tych procesorow)

(zeby uprzedzic fakty, nie mowie, ze 060 to lepsze wyjscie niz x86)

Ostatnia edycja: 14.03.08 14:29:39
[#26] Re: Minimig - lista kompatybilności

@kiero, post #25

Potwierdzam. Był nawet klon Atari z procesorem 060 100MHz. Nazywał się Hades i był reklamowany jako platforma do DTP (niby do Calamusa). Na dole tej strony Hades jest wymieniony ale jest błąd na Wikipedii i link prowadzi do zupełnie nie tego Hadesa co trzeba. :)
[#27] Re: Minimig - lista kompatybilności

@MinisterQ, post #24

Do jakiej wspaniałej konkluzji można dojść - x86 to jest taki niesamowity procek, że nadaje się do wszystkiego!


Jeśli coś jest do wszystkiego... Nie, nie do Twojej ;)
[#28] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Grzegorz Kraszewski, post #23

To już bym wolał najtańszego dwurdzeniowego semprona niż zadrogą wolną VIA Eden czy inny badziew. Pobór prądu nie ma aż tak dużego znaczenia. Pomysł może i fajny ale jeszcze trudniejszy w realizacji.
[#29] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Dzban, post #28

ale taki Via przy emulacji z JITem będzie zrywał czapkę z głowy, a w odróżnieniu od semprona nie będzie wymagał aktywnego chłodzenia - jak dla mnie cisza to wartość podstawowa :)
[#30] Re: Minimig - lista kompatybilności

@Dzban, post #28

VIA Eden to raczej stara historia, do końca roku VIA i Intel będą miały czterowatowe, również dwurdzeniowe procesory o mocy dzisiejszych Celeronów M, pojawią się także w dużych ilościach nowe chipsety a wraz z nimi wiele gotowych rozwiązań - miniaturowych, oszczędnych i tanich.
Już dzisiaj w miarę tanio można kupić płytę PicoITX, czyli o wymiarach karty kredytowej, z całkiem sensownymi parametrami - 1-2GB, 1GHz, grafika dx9.0 - może nie wymarzony sprzęt do emulacji Amigi czy oglądania filmów HDTV, ale do pracy pod XP chyba parametry w sam raz... Przykład: http://allegro.pl/item328849991_epia_pico_itx_px10000g_wyprzedaz_.html
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem