Komentowana treść: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia
[#1] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia
W komunikacie nie wspomnieli o cenie...
[#2] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@madman15, post #1

Dystrybutorem jest ACube Systems, więc to jest ich działka.
[#3] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia
Sprzęt, daaaj miii, ooooooo, sprzęt, daj miiiii, ja proszę Ciebie lalalala.. :)
[#4] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia
Stronicowanie pamięci/wirtualka rulez. MOS 100 lat za murzynami. ;)
[#5] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia
No system! Pięknie! Ale sprzęt?!~Na czym mam to uruchamiać...na Pececie? Na Pegu (a to byłby szok)- może na Macu? Ach...A1.. gdzie jesteś A1 gdzie, może zgubiłeś się.
Może by tak wersja na Efikę? W tedy bym chyba ją kupił.
[#6] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MinisterQ, post #4

eee, nie przesadzajmy, naprawdę działająca ochrona pamięci to byłoby dopiero coś...
inna sprawa, że obsługa pamięci wirtualnej w MOSie też by się przydała... ale parafrazując Gatesa można powiedzieć, że "512 MB RAMu każdemu wystarczy" ;) , a jeśli nie wystarczy to wizyta w najbliższym sklepie z archiwalnymi DDR1 powinna pomóc
[#7] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@wali7, post #6

Lepiej żeby coś było, niż nie. Dodatkową kostkę pamięci mogą sobie również kupić ci, którzy mają pamięć wirtualną w systemie. Ale nie muszą. ;)
Pamięć wirtualna to dodatek który paradoksalnie może zwiększyć stabilność systemu, wpłynąć chociażby na zmniejszenie fragmentacji pamięci fizycznej (głównej), i między innymi dzięki temu wydłużyć czas pracy pojedynczej sesji.
Swoją drogą aplikacje muszą się jeszcze nauczyć odpowiednio z tego feature korzystać. Czas pokaże jak to będzie wyglądać w praktyce.
[#8] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia
Liczę na to, że po premierze finalnej wersji AmigaOS 4.1 do sprzedaży trafią, zgodnie z zapowiedzią, pierwsze egzemplarze Sharka PPC lub Dragona. Już się nie mogę doczekać na ten moment...:)
[#9] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MinisterQ, post #7

Oczywiście obowiązkowo powinna być możliwość wyłączenia pamięci wirtualnej. Od zamulania maszyny przez wieczne mielenie dyskiem (patrz Windows z małą ilością RAM-u) gorszy jest tylko brak pamięci (patrz Efika). Dla mnie używanie pamięci wirtualnej to awaryjne wyjście. Maszyna zawsze powinna mieć 2 razy więcej pamięci niż potrzebuje użytkownik. :) W dzisiejszych czasach na szczęście RAM leży za darmo na ulicy. Tylko żeby mieć go do czego włożyć...

Ostatnia edycja: 07.08.08 09:12:45
[#10] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MDW, post #9

Jasne że powinna być możliwość wyłączenia VM, to oczywiste. Ale nie próbujcie jakoś sztucznie umniejszać znaczenia tego - moim zdaniem - dość oczywistego braku w MOSie. Wirtualka się przydaje, chociażby w takich - jak to określiłeś - "awaryjnych" sytuacjach.
[#11] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MDW, post #9

Windows z duza iloscia ramu tez mieli, chociaz ma go duzo wolnego...
[#12] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MinisterQ, post #10

To prawda. Pamięć wirtualna byłaby zbawieniem dla użytkowników Efiki. Oni praktycznie cały czas mają systuację awaryjną. :(
[#13] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@nelson, post #11

To fakt. :) Przy wystarczającej ilości pamięci Winda mieli dyskiem mniej ale na pewno też mieli. Chętnie kupiłbym do peceta z 8GB RAM i wyłączył tę cholerną wirtualną. No ale XP nie zakuma nawet 4GB. :)
[#14] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MDW, post #13

zawsze zostaje kupno "wiśty wio" .ew instalacja pingwina jakiegos . nawet 32bitowe wersje "kumaja" powyzej 4GB.
[#15] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MDW, post #13

Podoła ponad 3,5GB w wersji 64-bit ewentualnie coś serwerowego z PAE. Polecam jednak 64 bity.
[#16] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@Dorrr, post #15

64bitowy xp? powodzenia z sterownikami ..........
[#17] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MDW, post #12

Pamięć wirtualna byłaby zbawieniem dla użytkowników Efiki.

Zwłaszcza przy realnym transferze z dysku na poziomie 2,5 MB/s, w dodatku w trybie PIO...
[#18] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@Grzegorz Kraszewski, post #17

ale lepiej mieć wolną pamięć wirtualną niż żadną
[#19] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@Grzegorz Kraszewski, post #17

Zwłaszcza przy realnym transferze z dysku na poziomie 2,5 MB/s, w dodatku w trybie PIO...

A to prawda. Nie wziąłem tego pod uwagę. A może by tak plik wymiany wrzucić na pendrive? Nie byłoby szybciej?

A to PIO jest spowodowane specyfiką sprzętu czy to sprawa MorphOS albo OpenFirmware i jest możliwe do zmiany?

Ostatnia edycja: 07.08.08 11:59:54
[#20] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MDW, post #19

Raczej MorphOS-a i pewnie nie dokonczonego sterownika do dysku :) ( Brak DMA )
[#21] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MDW, post #19

A może by tak plik wymiany wrzucić na pendrive?

750 kB/s w porywach.
[#22] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@Grzegorz Kraszewski, post #21

No to może wrzucić plik wymiany do RAMu?
[#23] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@x3nU, post #22

pomysł roku gratulacje :D
[#24] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@Grzegorz Kraszewski, post #17

Zwłaszcza przy realnym transferze z dysku na poziomie 2,5 MB/s, w dodatku w trybie PIO...

Jak rozumiem chcesz przez to powiedzieć że nie ma to sensu... A ja myślę że mimo wszystko jednak ma. Lepiej zaliczyć konkretne spowolnienie systemu wywołane użyciem pamięci wirtualnej, niż w najgorszym przypadku jego wykładkę (ewentualnie requester informujący o braku pamięci).

Kiedyś, jeszcze za czasów gdy miałem pegaza 2, okazało się że walają mi się po domu karty graficzne z Virge, na PCI. Jako że do pisania programów pod system nie potrzeba przecież niczego więcej, to stwierdziłem iż zainstaluję, i będę używać, jeśli tylko CGX na to pozwoli. Niestety, okazało się że w MOSowym CGX nie było wtedy sterowników do Virge na PCI (nie wiem jak jest teraz, ale wątpię by to uległo zmianie). Na moje pytanie czy dało by się z tym coś zrobić, MOST stwierdził że przecież nie ma to sensu - to przecież takie oczywiste, jakże by inaczej... Bo mogę sobie przecież kupić Radeona, voodoo, itp.
To jest o tyle śmieszny argument, że nawet XP posiada sterowniki do Virge, i umożliwia uruchomienie na tej karcie tego systemu...

Siłę systemu określa jego ogólna funkcjonalność, i ilość obsługiwanego sprzętu w takim stopniu w jakim to tylko jest możliwe. A argumenty typu "nie ma to sensu" same w sobie są bezsensowne.
[#25] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@DRACOX, post #14

A "Rozszerzenie adresu fizycznego"?
[#26] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@Grzegorz Kraszewski, post #21

Po za tym jeśli byłby częsty odczyt/zapis to długo by nie pochodził prawdopodobnie.
[#27] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@DRACOX, post #16

Używany jest z powodzeniem na stacjach roboczych do CAD'a i na mszynach renderujących w 3d studio. No problem. Ja rozumiem że nie jest to do domu bo wielu sterow do pierdułek nie ma ale też zie sądzę by wielu domowych użytkowników potrzebowało 8 i więcej GB RAM.
[#28] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@Dorrr, post #27

rozumiem ze w gry nie grasz? :D ja juz zbieram na wyscig zbrojen do farcry 2, diablo 3, mirrors edge
[#29] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@MinisterQ, post #24

Kiedyś, jeszcze za czasów gdy miałem pegaza 2, okazało się że walają mi się po domu karty graficzne z Virge, na PCI. Jako że do pisania programów pod system nie potrzeba przecież niczego więcej, to stwierdziłem iż zainstaluję, i będę używać, jeśli tylko CGX na to pozwoli. Niestety, okazało się że w MOSowym CGX nie było wtedy sterowników do Virge na PCI (nie wiem jak jest teraz, ale wątpię by to uległo zmianie). Na moje pytanie czy dało by się z tym coś zrobić, MOST stwierdził że przecież nie ma to sensu - to przecież takie oczywiste, jakże by inaczej... Bo mogę sobie przecież kupić Radeona, voodoo, itp.
To jest o tyle śmieszny argument, że nawet XP posiada sterowniki do Virge, i umożliwia uruchomienie na tej karcie tego systemu...


Biorac pod uwage silnie ograniczone moce przerobowe to majac do wyboru albo lepsze sterowniki do radeona albo sterowniki do virge z epoki kamienia lupanego to podpisuje sie kazda konczyna pod praca nad sterami do radeona. Patrzac przez perspektywe amigg - wolisz dodawac nowe ficzery czy tez dbac o to zeby dobrze chodzilo na a1200 z 2mb ramu?
[#30] Re: AmigaOS 4.1 w sklepach od połowy sierpnia

@marcik, post #29

wolisz dodawac nowe ficzery czy tez dbac o to zeby dobrze chodzilo na a1200 z 2mb ramu?

Na amigowym podwórku zawsze jakoś dłubano podług drugiego wariantu...

Siłę systemu określa jego ogólna funkcjonalność, i ilość obsługiwanego sprzętu w takim stopniu w jakim to tylko jest możliwe.

Właśnie... a nierzadko amigowiec chce używać tylko Piccolo w Pegazie (bo tak!)... taka już nasza natura :D

Ostatnia edycja: 07.08.08 21:12:08
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem