Komentowana treść: NoWinED 0.70
[#1] Re: NoWinED 0.70
Hmmmm, chciałem potestować, ale nie ma takiego archiwum na tej stronie.

Już dorałem do niego, ale poprzez:
http://shinkuro.altervista.org/amiga/software/nowined.htm

Ostatnia edycja: 23.08.08 12:50:08
[#2] Re: NoWinED 0.70

@AS, post #1

Jak to nie ma? Przecież przed chwilą pobrałem.
[#3] Re: NoWinED 0.70

@mailman, post #2

a mnie skierowało na stronę:
http://it.altervista.org/
i tak samo pod Sputnikiem, jak i Firefoxem

Ostatnia edycja: 23.08.08 13:29:24
[#4] Re: NoWinED 0.70
Trochę sobie potestowałem i cóż mogę powiedzieć... GUI edytora tekstowego jest w nim jedną z najmniej ważnych rzeczy. MUI niestety nie przysłoni mizerii funkcjonalności, ani braku testów na MorphOS-ie (np. skok do linii nie działa). Zresztą mamy w systemie (MorphOS) nie gorszy edytor, zwie się Ed...
[#5] Re: NoWinED 0.70

@Grzegorz Kraszewski, post #4

no mosowy ed bije wszystkie edytory na głowe
[#6] Re: NoWinED 0.70

@rzookol, post #5

Rozumiem, że to ironiczna wypowiedź. Nieco nietrafiona jednak. ED nie jest edytorem, który ma bić wszystkie na głowę. Jest to tzw. podstawowy edytor systemowy, niczym windowsowy NotePad, który też przecież funkcjonalnością nie wstrząsa. Natomiast od edytora nie będącego elementem systemu, a będącego oddzielną aplikacją, oczekuję nieco więcej i w przypadku NoWinEd-a doznaję zawodu... Stąd porównanie z Ed-em.
[#7] Re: NoWinED 0.70

@Grzegorz Kraszewski, post #6

zauważ, że własnie po ed-zie można oczekiwać więcej gdyż jest składnikiem drogiego systemu i jest poniekąd produktem komercyjnym a NoWinED jest za darmo
[#8] Re: NoWinED 0.70

@Grzegorz Kraszewski, post #6

Windows ma jeszcze WordPda, co teraz wyciągniesz?
[#9] Re: NoWinED 0.70
Proszę się nie kłócić ;) Poczekamy, zobaczymy. Osobiście mam cichą nadzieję, że będzie z tego wkrótce fajne, proste środowisko dla programistów. Zważywszy, że jak dotąd wystarcza mi do tego celu CED, nie oczekuję wiele - np. mui-owego GoldEd'a.
[#10] Re: NoWinED 0.70
Całkiem sympatyczny edytorek. Zupełnie nie ma sensu porównywanie go z takimi edytorami jak GoldED/MorphED/CubicIDE czy CED. To inna bajka. Tamte edytory zupełnie nie nadają się do ciągłych tekstów, bo nie mają zawijania wierszy do szerokości okna i trzeba ciąć tekst enterami. Po prostu to są edytory do programowania.

Niestety zawijania nie ma też ten nowy edytorek z MorphOSa 2.0. Nie rozumiem dlaczego tego nie ma. To przecież nie jest edytor dla programistów. W menu kontekstowym niby jest opcja "Word wrap" ale to nic nie daje. Teksty i tak muszę przesuwać poziomym suwakiem i piszę w takim poziomym scrollu. :) Nie widzę żeby się cokolwiek zawijało. :(

Jak się pisze jakiś tekst np. dla potrzeb DTP to brak zawijania wierszy jest diabelnie wkurzający. Ja w takich sytuacjach używałem programu PageLiner (jeden z dodatkowych programów z pakietu PageStreama).

Zawijać wiersze do szerokości okna potrafi też eNote ale ten z kolei służy do zupełnie czegoś innego. To szybki notatnik zapisujący tekst autmatycznie w jedno miejsce. Funkcja bardzo fajna i przydatna ale przez to nie za bardzo się nadaje do używania jak zwykły edytorek z zawijaniem wierszy.

Do tej pory ciężko było znaleźć taki właśnie prosty edytorek z zawijaniem. Podoba mi się, że tekst można zapisać też z różnymi znakami końca linii (LF, CR, CR+LF) i w np. UTF-8. Potrafił to jakiś inny ami-edytor? Edycja kilku plików z wygodnym przełączaniem zakładkami to też fajna sprawa. Szukanie też działa (także w tył).


Krashan:
Skok do linii działa na MOSie. Możliwe, że próbowałeś na tekście ciągłym, bez znaków końca linii. Tekst jest zawijany do szerokości okna i pomimo tego, że zajmuje kilka fizycznych linii to linii logicznych jest mniej. Może była tylko jedna i dlatego nie skakało.
[#11] Re: NoWinED 0.70

@SirLEO, post #8

Windows ma jeszcze WordPda, co teraz wyciągniesz?

Jakby nie ten WordPad to Windows zupełnie by nie miał edytorka. Notatnik przecież się z tymi jego błędami nie nadaje do użytku. Po włączeniu opcji zawijania wierszy nie da się w nim pisać tekstów dłuższych niż kilka linijek. Każdorazowe naciśnięcie Ctrl+S przenosi kursor w jakieś losowe miejsce i nagle zaczyna się pisać nie na końcu tekstu. Do tego jak po Ctrl+S przeskaluje się okno to okazuje się, że tekst jest pocięty enterami. A w rzeczywistości wcale nie jest (można sprawdzić co się zapisało na dysku) albo wyłączyć i włączyć zawijanie wierszy. Jak na tak prosty edytorek (trudno o coś bardziej prostego) to ma naprawdę za dużo tych błędów. Śledzę jego "rozwój" od Windows 98 i absolutnie nic się nie zmieniło. Czyżby nikt z milionów użytkowników nie zauważył tak podstawowych błędów? Dziwne...

Ja używam pod Windows tylko WordPad. Po pierwsze nie ma tych żałosnych błędów. Po drugie kuma inne niż pecetowe (CR+LF) znaki końca linii więc mogę spokojnie ładować amigowe pliki tekstowe. Zresztą nie tylko amigowe. Czasem jakieś pliki tekstowe trafiają się z innymi znakami końca linii. Oczywiście Notatnik coś takiego odczytuje jak ciągły tekst. :)

Mówię cały czas o pisaniu normalnych tekstów. Do jakichś skryptów czy przeglądania źródeł używam darmowego CrimsonEditor. Od lat go używam, od lat się nie rozwija ale mi odpowiada. Napisałem w nim 4 programy komercyjne (2 w Javie i 2 w C) i kilka drobiazgów. Wcięcia, kolorowanie składni, itp... Prosty i szybki. Takie lubię. :)

Ostatnia edycja: 24.08.08 00:33:32
[#12] Re: NoWinED 0.70
marudzicie jakby vima nie bylo...
[#13] Re: NoWinED 0.70

@MDW, post #10

Skok do linii działa na MOSie.

Nie, nie działa. Po wciśnięciu przycisku widać, że GUI ma problem, bo na dole pojawia mi się "Enter line number", ale nie ma gadżetu do którego mógłbym wpisać ten numer, zamiast tego jest nieodświeżone tło tego, co było tam wcześniej.
[#14] Re: NoWinED 0.70

@Valwit, post #12

marudzicie jakby vima nie bylo...

"Vim" to proszek do szorowania zlewów. I w tym zastosowaniu się sprawdza.
[#15] Re: NoWinED 0.70

@Valwit, post #12

marudzicie jakby vima nie bylo...

Ja nie marudzę. Mam już dobrany zestaw trzech prawie idealnych edytorków do trzech zastosowań (notatki - eNote, programowanie - CubicIDE, do tekstów niełamanych enterami - NOWinEd).

A tak z ciekawości zapytam. VIM ma zawijanie wierszy do szerokości skalowanego okna?
[#16] Re: NoWinED 0.70

@MDW, post #11

Ja używam pod Windows tylko WordPad.

Ja tez tego uzywam. Do tego co mi potrzeba, w ogole zapomnialem juz o takim czyms jak Office. :)
Ot, co - nie chce byc "profesjonalny" na sile. :)
[#17] Re: NoWinED 0.70

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Nie, nie działa. Po wciśnięciu przycisku widać, że GUI ma problem, bo na dole pojawia mi się "Enter line number", ale nie ma gadżetu do którego mógłbym wpisać ten numer, zamiast tego jest


To pisz do autora i raport z błędem, bo PPA pewno nie czyta... ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem