Komentowana treść: Hans Kloss - recenzja
[#1] Re: Hans Kloss - recenzja
Recenzji TEJ gry nigdy bym się na PPA nie spodziewał. Sympatycznie mi się zrobiło, bo druga młodość Atari (tak zwany polski renesans) to czasy mojej młodości i niespełnionych marzeń. :) ;) Dzięki za recenzję!


Postać głównego bohatera może i przypomina porucznika Klossa, lecz jak dla mnie jest ona zbyt jaskrawozielona

W wersji dla Atari XL/XE nie jest tak bardzo zielona. Jest bardziej ciemnozielona - jak mundur Abwery. :) No ale Atari miało standardowo do dyspozycji większą paletę kolorów chociaż jednocześnie na ekranie można było pokazać mniej. Zielony miał 16 odcieni. Oczywiście "standardowo", bo jakby się chcieć licytować co się da na której maszynie to tak łatwo porównać by się nie dało, bo na obu platformach ludzie dzisiaj robią takie cuda, że uffff. Na przykład w 2008 roku powstał na Atari XL/XE emulator ZX Spectrum, który jest całkiem używalny. Na bazie tego wyszło kilka słynnych gier-hitów (np. Knight Lore) na które Atarowcy czekali kilkanaście lat.

No ale wracając do tematu. Generalnie pierwowzór Hansa Klossa powstał na Atari, bo Dariusz Żołna był przede wszystkim Atarowcem. Nawet nie widziałem, że on też jest odpowiedzialny za wersję dla C64.

Tak nawiasem mówiąc - miałem oryginał tej gry (na kasecie dla Atari XL/XE). Ileż ja kasy wydałem na te gry i użytki dla Atari 8-bit... miałem ponad 50 oryginałów. Chętnie bym dorwał tego, który ode mnie kiedyś pożyczył chyba ze 30 tytułów...

Ostatnia edycja: 17.11.08 20:05:41
[#2] Re: Hans Kloss - recenzja
pomimo tego, że słów "Bruner, ty świnio!"


W serialu tez ich nie uslyszymy, bo nigdy nie padaja z ekranu.
[#3] Re: Hans Kloss - recenzja

@elf, post #2

To prawda. Widzę, że znasz się na Klossie. Masz u mnie dużego plusa. Szacunek. :)
[#4] Re: Hans Kloss - recenzja
Mam oryginał. Świetna gra.



Benedykt Dziubałtowski
[#5] Re: Hans Kloss - recenzja

@MDW, post #1

Gdzie można poczytać o tym emulku ZX-a?? 15 lat temu to by nam Spectrumowcom szczęki powypadaly . A dzisiaj...
[#6] Re: Hans Kloss - recenzja

@JaCoP, post #5

jest super stronka atarionline.pl na ktorej znajdziesz ciekawe rzeczy (np. emulator Apple II ) ...
btw. tez mialem atari - to moj pierwszy komputer i baaaardzo sie ciesze - to byla dobra maszyna na poczatek :) O kasie wydanej na programy nie wspomne, ale... goscia z serwisu w cz-wie, ktory "zwinal interes" razem z moim atari oczywiscie NIE POZDRAWIAM ... :(

[#7] Re: Hans Kloss - recenzja

@JaCoP, post #5

Tutaj jest finalny news o emulatorze ZX Spectrum dla Atari XL/XE.

Tutaj jest informacja o emulatorze Apple II dla Atari XL/XE. Są jeszcze dwa wcześniejsze newsy o tym emulatorze - musisz się trochę cofnąć.

Tutaj jest Bomb Jack przeportowany na Atari XL/XE.

Tutaj jest gotowy Knight Lore przeportowany z ZX Spectrum (i nieco podkolorowany na Atari).

Przeglądając wszystkie newsy można dojść do wniosku, że na ośmiobitowe Atari w roku 2007 i 2008 wyszło więcej rewolucyjnych rzeczy niż przez wcześniejsze 7-8 lat (przykład, warto też zerknąć na film na tej stronie). Jak już jakiś komputerowy nostalgik wdepnie na atarionline.pl to proponuję się zainteresować biblioteką zawierającą KOMPLET numerów czasopisma Bajtek oraz oczywiście atarowych czasopism. Warto też prześledzić newsy żeby zorientować się jak bardzo prężnie działa osoba kręcąca tym wszystkim (Kaz) i w jakich bólach powstają atarowe nowinki. Zawsze coś się dzieje. Teraz na przykład trwa konkurs na gre w Basic-u. :) Trzeba przelecieć wszystkie newsy od 2004 roku żeby mieć pełen pogląd na działalność polskich atarowców. Dla mnie to trzeci renesans Atari XL/XE. Szkoda, że nie mam czasu się w to pobawić. :( No ale skoro brakuje mi czasu na amigowanie to co tu mówić o atarowaniu...

Nie żeby to dla mnie miało jakieś znaczenie ale warto wspomnieć, że wszystkie produkcje to robota Polaków i to z ostatnich dwóch lat. :)

Ostatnia edycja: 18.11.08 08:09:32
[#8] Re: Hans Kloss - recenzja
Pamietam jak lata temu meczylem ta gre.
Nie mam zbyt milych wspomnien z nia zwiazanych - szlo sie wkur.... z tym poronionym pomslem gdzie umerialo sie w ciagu kilku chwil z glodu czy pragnienia.
[#9] Re: Hans Kloss - recenzja

@MDW, post #7

Do tego co napisal MDW dodam, ze wydano niedawno dwie gry na kartach - Yoomp! i Hobgoblin. Kartonowe pudelka, gadzety itd. Caly naklad juz sie rozszedl. Acha, gry dostepne takze jako freeware. Czyli mozna ... OK
[#10] Re: Hans Kloss - recenzja

@reactor, post #8

To prawda. To jest wkurzająca cecha tej gry. Ale za to Hans fajnie reagował jak się go za bardzo nakarmiło. :) Jak się nudził (długo nic się w grze nie robiło) to wyciągał papierosa i palił (fuj). :)

Z grami na Atari robiło się zazwyczaj tak, że najpierw kupowało się oryginał, bo nie można było się doczekać, a potem jak pojawił się pirat to też się go kupowało, bo był w turbo i miał dodatkowe opcje typu wieczne życie czy coś w tym stylu.

Ostatnia edycja: 18.11.08 10:56:13
[#11] Re: Hans Kloss - recenzja

@MDW, post #10

Hans palił papierosa gdy włączało się pauzę.


Wszystkie odcinki serialu mam dvd były w lato w gazecie wyborczej.




Benedykt Dziubałtowski
[#12] Re: Hans Kloss - recenzja

@MDW, post #10

No to ja mialem pecha bo na C64 mialem oryginal. Moze pirat bylby bardziej grywalny...
[#13] Re: Hans Kloss - recenzja

@MDW, post #7

Czadzik! Dzieki za linki.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem