Komentowana treść: Problem n-królowych
[#1] Re: Problem n-królowych
Jeszcze programik do rozwiazywania problemu komiwojażera i cos do gry w życie i bedzie komplet programów do rozwiazywania podstawowych problemów matematycznych na Amidze
[#2] Re: Problem n-królowych
Widzę nakład pracy i chylę czoła za zmierzenie się z problemem, niemniej jednak, przypomina to wchodzenie do domu przez okno dachowe, kiedy otwarte są drzwi. Programowanie w logice z ograniczeniami w takich wypadkach załatwia sprawę gładko. Prolog czy Chip rozklepały by problem w parudziesięciu liniach kodu (max kilkuset). Cóż jak widać, czasem ludzie potrzebują problemów z którymi można walczyć :).

Miło, że autor użył Amigi. Taka postawa cieszy!
[#3] Re: Problem n-królowych

@baderman, post #2

Czy aby na pewno? nQueens to nie jest jakiś tam problem, który już rozwiązano i teraz odgrzewamy kotlety.

Strona bardzo mi sie podoba. Zawartość również, brawa dla autora.
[#4] Re: Problem n-królowych
Gdyby wszystkie zawiłości komputerowe tłumaczył Marx dziś byłabym programistką... jako że tak nie jest to mogę sobie co najwyżej pralkę zaprogramować
Przeczytałam, zrozumiałam i ... podziwiam za rozwiązywanie problemu,"(...) który absolutnie nie ma kluczowego znaczenia dla przetrwania gatunku ludzkiego.(...)
Właśnie czytam sobie o algorytmach przy porannej kawie i muszę powiedzieć, że czyta się lekko i przyjemnie. OK


[#5] Re: Problem n-królowych

@flea, post #4

Czy ja wiem... może do przetrwania i nie, ale zagadnienie jest z pogranicza rachunku prawdopodobieństwa. Pokazuje złożoność losowego dojścia do zamierzonego celu, w tym przypadku ułożenia królowych tak, aby się nie mogły zbijać.
[#6] Re: Problem n-królowych
Jestem ciekaw jakie przyspieszenie uzyskano by w technologii CUDA NVidii, np. na karcie GeForce GTX 280/260 na 240 rdzeniach obliczeniowych...
[#7] Re: Problem n-królowych

@rjack, post #6

GTX 260 ma tylko 192 procesory strumieniowe.
GTX 295 ma 480 procesorów strumieniowych i tutaj by szalało... OK
[#8] Re: Problem n-królowych

@rjack, post #6

Hmm, patrząc się na przykład RC5-72 gdzie przy Athlonie x2 5600+ pod windows vista procek robi - 17,314,709 keys/sec, a karta graficzna ( nVidia GF9600GT O/C ) na tym samym teście robi - 191,122,455 keys/sec, no i biorąc pod uwagę, że GF9600GT to jedna z wolniejszych kart ;) , więc te nowsze karty pewnie z 400mln kluczy zrobią ;), albo i więcej. Więc prawdopodobnie przyspieszenie przy użyciu CUDA będzie ogromna ;)
[#9] Re: Problem n-królowych

@Olo, post #8

Wszystko fajnie. Tylko powstaje pytanie. Kto będzie chciał mieć cały czas na full obciążony procesor i kartę graficzną tylko po to żeby policzyć jakieś bezcelowe klucze? :) Taka karta obciążona na maxa to smok na prąd. Przy naprawdę mocnym pececie z naprawdę mocną karta graficzną to już takie liczenie naprawdę zaczyna kosztować. To nie jakaś nieodczuwalna dla portfela zabawa na G4. :D
[#10] Re: Problem n-królowych

@MDW, post #9

Zresztą warto zauważyć jak dobrze wypada stary, jednordzeniowy G4 7447 1 GHz w porównaniu do dwurdzeniowego Athlona 64X2 5600 (naprawdę kazdy rdzeń zasuwa w 2.8 GHz) - 10 mln kluczy RC5-72 kontra 17 mln
[#11] Re: Problem n-królowych

@MDW, post #9

a tu była powtórka - znany juz bug OWB 1.2 dla MOSa :)

Ostatnia edycja: 20.04.09 23:00:01
[#12] Re: Problem n-królowych

@wali7, post #11

To nie bug, to feature.
[#13] Re: Problem n-królowych

@SirLEO, post #12

ja jednak pozostanę przy twierdzeniu, że to bug
nazwę ficzer(R) używa się na "zaprzyjaźnionym portalu"
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem