Komentowana treść: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010
[#31] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@AmiChris, post #28

Pegasos to tylko płyta, choć patrząc wstecz niewiele zabrakło, żeby Pegasosy stały się oficjalnymi Amigami. Tutaj można winić zarówno AINC, która postawiła sprawę na ostrzu noża, bo chciała kontrolować rozwój systemu i mieć na niego wpływ, jak i Gensi, która nie wyraziła na to zgody. Amiga Inc wypięła się więc na Genesi i MorphOS. Skutek? Pegasosy nie stały się nowymi Amigami, a Mos nie stał się oficjlnym AOS. Mos poszedł swoją drogą żerując na marce Amigi, a ugoda AINC z Hyperionem otworzyła drogę do stworzenia nowej Amigi.
AmigaOne X1000 to pierwszy od lat nowy model Amigi. Tu nie ma żadnych wątpliwości
[#32] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #3

Skoro do niczego nie prowadzą, to po co wciąż zaczynasz, odpuść sobie i tak nie przekonasz tych co nie chcą, takie ich prawo.
[#33] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@grxmrx, post #27

Jeszcze nie widziałem komputera PC na procesorze PowerPC. Takie nie istnieją. Może mam ci wyłożyć czym jest PC ? Czym się charakteryzuje, czy może będziesz grzeczny i sam sprawdzisz ?
[#34] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@grxmrx, post #27


Dave Haynie: They're both just PCs with PPCs. Nothing more, nothing less


W roku 1993 Dave Hynie twierdził coś innego.
Proszę bardzo część Dave Hynie z materiałów z konferencji dla developerów - Commodore DevCon 93
Dostępna na jego własnej stronie.

http://www.thule.no/haynie/research/nyx/docs/AAA.pdf

Chapter 4 Future System Concerns

The primary goal of an advanced Amiga system can be summed up in one word:
modularity. Such a new system, both logically and physically, is composed of several
interchangable subsystems. No one piece has any unnatural dependence on any other;
interconnections between the system components have to be based on intentional system
standards, not chance implementation details.

4.1 The System Bus
The next generation system should have a processor-independent system bus optimised
for chip to chip interconnect. For the most part this replaces the traditional CPU-specific local
bus found on previous Amiga systems. This establishes a standard to which several generations
of new system and, eventually, Amiga chips can be designed. Since each major system chip
hooks into the system bus independently of any other, this finally breaks the interdependence of
chips in a chip set, allowing upgrades as necessary to any piece of the system.

4.2 The Motherboard
The motherboard for such a system contains just the basics that will be needed by every
system. This will certainly include a number of basic I/O chips for the standard ports on that
machine. The CPU, Amiga chips, and various other elements of the system are located on
separate modules. These don’t necessarily have to be physically located on different cards, but
ideally they will be. Not only does this make motherboard upgrade much easier, but it allows
several different motherboards to be designed using the same plug-in modules, and it allows
Commodore to easily support more options in system and processor makeup.
[#35] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@Ender, post #32

Mogą sobie wierzyć nawet w latające czajniki i autorozpinające stanniki, ale jak czytam herezje takie jak: mos+minimak jest bardziej amigowy niż AmigaOne z AOS, lub to, że AmigaOne to nie Amiga i inne rewelacje, to mnie zwyczajnie trafia apopleksja.
[#36] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #33

Mnie chcesz wykładać co jest PC? Człowieku, czy Ty w ogóle czytałeś to co zacytowałem? To jest wypowiedź Dave'a Haynie, więc jeśli chcesz coś komuś wykładać to skontaktuj się właśnie z nim i dyskutujcie co jest dla kogo Amigą.
[#37] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@qwerty40001, post #34

No właśnie, w 1993 roku. Czasy się zmieniły, technologia się zmieniła, inne rozwiązania zostały standardami i opanowały rynek, poglądy człowieka również się zmieniły.
[#38] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #31

Ty nie masz watpliwosci.
Do tego nie masz pojecia co dokladnie sie dzialo na lini bplan/phase5 - ainc.
[#39] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@qwerty40001, post #30

Dzięki, już się wystraszyłem że tam są tylko jakieś schematy z których nic nie zrozumiem ale rzeczywiście są też materiały innego typu.
[#40] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@stefkos, post #38

Napisałem to wielkim skrócie, chcesz coś dopowiedzieć to śmiało
[#41] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #35

Miałem na myśli to, że wciąż zaczynasz dyskusję na ten sam temat, wiedząc jak się ona potoczy, więc jaki jest sens zaśmiecania wątków wywodami (kogokolwiek) na temat wałkowany chyba ze sto razy. To tak jakbyś chciał przekonać tzw. sztywny elektorat jednej parii do poglądów drugiej. Ja mam naprawdę dość czytania gdziekolwiek (PPA, Exec), co kto uważa za amigę. LITOŚCI!!!!!!!!!!!!!

Ostatnia edycja: 07.11.10 11:57:01
[#42] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #35

to mnie zwyczajnie trafia apopleksja.

czas zrobić badania kontrolne pomysł ;)
[#43] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@grxmrx, post #37

Czegoś nie zrozumiałeś.
To są oficjalne materiały które Commodore rozdawało developerom.
Poglądy Haynie dziś nie mają znaczenia.
[#44] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@qwerty40001, post #43

Z nas dwóch nie ja nie zrozumiałem, bo ja odpowiadałem na komentarz nr 3, cytując to na co odpowiadam, czyli Proponuję zapytać u źródła, czyli u osób, które miały swój udział przy tworzeniu pierwszej Amigi(choćby nawet Carl), lub w ogóle osób, które miały wpływ na poszczególne modele (Dave Haynie), dotarcie do nich i zwyczajnie zapytać czy uważają Amigę One za Amigę
[#45] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@Ender, post #41

Nie chodzi mi to, kto co uważa za Amigę, ale o definitywne określenie stanu faktycznego czy AmigaOne jest Amigą.
Patrząc na swojego Chryslera wiem, że to jest Chrysler, patrzę na swojego PC wiem, że to jest PC i nikt tego nie neguje, tak samo chciałbym, aby dla wszystkich było jasne, że AmigaONE to Amiga. Niechaj ktoś zaproponuje jakieś rozwiązanie tego dylematu. To nie jest przecież niemożliwe. Póki co argumenty "czerwonych" miażdżą "niebieskich", ale ci i tak się upierają przy swoim. Kiedyś ludzie uważali, że Ziemia jest płaska, ale to niedorzeczne twierdzenie zostało obalone. Niechaj i kwestia AmigiOne jako Amigi też zostanie rozwiązana. Dlatego zaproponowałem zasięgnięcie opinii osób zasłużonych dla Amigi, które tworzyły poszczególne modele. Ich zdanie chyba jest wiążące i wiarygodne.
[#46] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #35

to mnie zwyczajnie trafia apopleksja.

To daj sobie na luz i idź na jakieś piwo, albo na lody po kościele.
No chyba że znowu dostaniemy bana, to PPA trochę odpocznie od tego postamigowego bełkotu. ;)
[#47] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #45

Niechaj ktoś zaproponuje jakieś rozwiązanie tego dylematu

Moim zdaniem nikogo nie przekonasz, tak samo jak nikt nie przekona Ciebie, jedyne co z tego wynika to kolejne nudne dyskusje na ten sam temat. Proponowałbym nie zaśmiecać bazy danych kolejnymi wpisami w tym samym temacie i zająć się czymś twórczym lub chociaż mniej uciążliwym dla innych czytelników zajęciem.
[#48] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #45

AmigaOne nie jest Amiga to po prostu AmigaOne:), ChryslerTwo nie jest Chryslerem jest ChrysleremTwo, paniał?
[#49] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #45

Patrząc na swojego Chryslera wiem, że to jest Chrysler, patrzę na swojego PC wiem, że to jest PC

I tu dotknąłeś SEDNA!
Chrysler jest Chryslerem, bo wyprodukowała go firma Chrysler!
Pecet jest pecetem nie dlatego, ze wyprodukowała go firma Pecet, tylko dlatego, że to określenie ma szersze znaczenie od nazwy firmy np "Chrysler" albo "Amiga". AmigaOne JEST "Amigą" w sensie takim Jak Pecet jest Pecetem ale zdecydowanie NIE JEST Amigą w sensie takim jak Chrysler jest Chryslerem.
To oczywiście moje zdanie do którego nikogo nie zamierzam namawiać. Polecam także Tobie takie podejście (tolerancja dla innych poglądów) z korzyścią dla Twojego zdrowia. Nie jesteś w stanie przekonać do swojej wizji Amigi czytelników PPA ciągle powtarzając te same mantry.
Zatem odpuść sobie i śmiej się z głupich Twoim zdaniem komentarzy zamiast koniecznie je generować.
[#50] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #33

PC = personal computer - komputer osobisty: mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego, spotyka się je zarówno w domach, jak i biurach. (Wikipedia)

Więc Amiga, MAC, a nawet moje dawne C64, to PC.

Tobie zapewne chodziło o PC kompatybilne z IBM PC. A więc, idąc tym wątkiem: Microsoft stworzył wersję Windows NT przeznaczoną dla architektury PowerPC, który był sprzedawany w zestawie z serwerami produkowanymi przez Motorolę, zaś Sun Microsystems wprowadził do sprzedaży przeznaczoną pod ten procesor wersję swojego sztandarowego systemu Solaris OS. IBM przeportował swój system AIX i planował wydać działającą na komputerach z zainstalowanym procesorem PowerPC wersję OS/2. (Wikipedia)

Czy zatem te komputery można uznać za "komputer PC na procesorze PowerPC"?
[#51] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@fazior, post #48

Może nie wiesz, ale pomimo tego, że właścicielem Chryslera od niedawna jest Fiat, to nadal Chrysler pozostaje Chryslerem. A Chryslerów jest całkiem sporo różnych modeli jak Stratus, Neon, Voyager itp. Tak jak wiele jest Amig, 500, CDTV, One... Czaisz ?
[#52] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #45

Niechaj ktoś zaproponuje jakieś rozwiązanie tego dylematu.

Rozwiązanie tego dylematu jest bardzo proste: ban dla użytkownika cacodemon666. Ileż razy można czytać te same pierdoły niczym z nakręconej katarynki? Czy moderatorzy będą patrzeć spokojnie jak ktoś zanieczyszcza portal swoim słownym kałem? Zauważcie że od razu pierwszy post kakusia jest offtopicem kontynuowanym przez 70 następujących odcinków brednioserialu. Co to ma być, pytam się?

Ostatnia edycja: 07.11.10 12:34:24
[#53] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@stefkos, post #38

Do tego nie masz pojecia co dokladnie sie dzialo na lini bplan/phase5 - ainc.


Podsumować to można tak, że to było wieki temu i stało się tak jak stało. To co było 10, 20 lat temu nie ma już znaczenia. Teraz czasy się zmieniły i jak na razie wydaje się, że rozwój AmigaOS i hardware trafił na sensownych ludzi. Więc jakby nie patrzeć jest to nowy kierunek Amigi(OS), a czy to jest "pecete z ppc" czy "pecet z x86" naprawdę nie ma znaczenia, bo rynek i technologia jest taka a nie inna, a OS4 jak dla mnie jest naturalnym kontynuatorem filozofii OS3. Poza tym wszelakie udogodnienia (które są mało "amigowe :)) "zapożyczane" z linux pozwalają choć trochę dorównać do obecnego świata i miejmy nadzieję cieszyć się w pełni softem takim jak GIMP, OO czy Blender. Czasy ImageFX i DPaita i typowego amisoftu skończyły się również wieki temu.
[#54] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@G. Kraszewski, post #52

U ciebie akurat nie spodziewam się ani odrobiny dobrej woli, a posty nie odbiegają znacząco od tematu. Carl nie mówi, że AmigaOne to nie Amiga
[#55] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@cacodemon666, post #33

Jeszcze nie widziałem komputera PC na procesorze PowerPC.

Z twoich postów na PPA jasno wynika, że ty w ogóle mało widziałeś i wiesz na temat komputerów. Podpowiem, że PC to nie tylko Intel/AMD + Windows. Są jeszcze inne platformy i systemy operacyjne na świecie, z istnienia których, jako prawdziwy[TM] Amigowiec, powinieneś zdawać sobie sprawę.


PODPOWIEDŹ: PC = Personal Computer = komputer osobisty.
I tak na dobrą sprawę, to nawet w dokumentacji dołączonej do Amigi C= umieściło ten heretycki zwrot PC.
[#56] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@G. Kraszewski, post #52

Podzielam zdanie.
[#57] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010
Yay! cacodemon666 niedlugo przebije Bielskiego swoimi dyrdymalami. Przprszm i dziekuje za rozweselenie mnie w to niedzielne poludnie.
[#58] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010
Człowieka nie ma przez kilka godzin i już narobiliście takiego bałaganu? Każdy kolejny post komentarz, który nie będzie związany z komentowaną wiadomością zostanie nagrodzony banem. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej.

A do cacodemona666 mam specjalną informację - jeszcze jeden post nie na temat i nie jest ważne gdzie on będzie, dostaniesz bana do nowego roku. Przemyśl, gdy następnym razem będziesz chciał coś napisać.

--
Moderator
[#59] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@radzik, post #53

Dobrze ze piszesz "wydaje sie".
Mi sie wlasnie nie wydaje by szli w dobra strone, no ale negowac nie mam co mam inne zabawki.
Ja wole jak cos co do tej pory bylo amigowe rozwijalo sie w ta strone.
Ja nie chce QT jako glowne gui systemu
Ja nie chce jakiegos cygwina i system kierujacego sie w strone linuxa
Powiedz mi czemu Ci ludzie nie zajeli sie Workbenchem?? Czemu dalej ten system potrzebuje jakis latek (np filer)? Jest 2010, prawie 2011 a ten system jak wygladal tak wyglada, jak dzialal tak dziala (ustawienie stosu przed odpaleniem programu???).
Dobra to tylko moja opinia, odpowiadac nie musisz a czas lepiej przeznaczyc na cos ciekawszego.
[#60] Re: Wystąpienie Carla Sassenratha podczas AmiWest 2010

@stefkos, post #59

Zgodnie z zapowiedzią. Odpoczynek do do końca dnia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem