Komentowana treść: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic
[#91] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@rzookol, post #88

Rzookol, a gdzie ja napisałem, że odpalałem fastatę po mosem ? Tkwiła sobie w podstawkach romu jak przykazano w instrukcji, żeby działała trzeba odpalić ata3driver. W instrukcji nie było infa: "baranie masz fastatę - odłącz urządzenia z portu secendary wtedy mos ruszy bez problemów"
Pod OS4 u mnie było bez różnicy czy wpięte coś w drugi port czy nie.
[#92] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@pinior, post #90

czy można być jakoś uratowanym przed pochłonięciem przez os4 czy nie ma ratunku?
[#93] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@RAL, post #91

a było napisane w instrukcji, że działa przy obecności fastaty ? :)

dlatego dla posiadaczy fastaty os4 jest lepszym rozwianiem, podobnie dla posiadaczy mediatorów. OS4 ma lepszy support części rzeczy to jego plus i chwała mu za to.
[#94] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@pinior, post #90

Takie mozesz odniesc wrazenie czytajac od posta nr 85. Przeczytaj tym razem calosc i sie zastanow jeszcze raz.

Tak, strona mosowska to demony, a os4 to biedne aniolki.

Co do pochloniecia, sarkastycznie powiem, ze czasami budze sie z krzykiem na ustach;)

Jestes starym fanem amigi, poczytaj na temat amigowej historii od kiedy przestales sie nie interesowac. Stworz watek na ten temat swoich wnioskow, chetnie popisze i nie tylko ja.
Pozdrawiam.
[#95] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@pinior, post #90

Raczej nikt nikogo nie pochłonie, najwyżej wszyscy znikną. A tak serio klasyk, na którym ruszy AOS 4.1 to cena SAM460, a możliwości... no właśnie. Prawda jest taka, że rozdrobnienie środowiska a w zasadzie deweloperów, brak środków na stworzenie karty/układu/emulacji układów specjalizowanych amigi do wstecznej kompatybilności w grach (użytki muszą być nowe na miarę naszych czasów)wyłoży każdy produkt o amigowych korzeniach. Sporo osób, które się wypowiadają w tym wątku mają prócz nowych sprzętów też klasyki i nie zamierzają się ich pozbywać. Samo wydanie nowej wersji to chyba średni pomysł.
[#96] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@AmiChris, post #94

Prosiłem, nalegałem. Teraz może jaśniej: Ciągnięcie oftopa pomimo ostrzeżeń to proszenie się o bana. To ostrzeżenie kieruję do wszystkich, którzy chcą się dalej przekomarzać na tematy niezwiązane z komentowanym newsem.
[#97] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@radzik, post #84

@Radzik
Jako "owca", która "kisi" w elboxie BPPC i BVision mogę stwierzić (przetestowane na własnej skórze), że MOS4Classic "niedomaga" w kwestii obsługi BVision. Niestety system ten na mojej karcie markownej przez Phase5 się nie uruchamiał. Po wymianie na "nowszą" by DCE nagle ożył. Myślę, że problem ten skutecznie odstraszał ludzi od "siłowania" się z tematem rozruchu. Wielka szkoda bo jakby nie było MOS pokazał się zanim oficjalnie wypuszczono OS4, ale skutecznie przyblokował amigową "gawędź" właśnie, z tego powodu.

Tym spostrzeżeniem chciałem jedynie koledze Radzikowi uświadomić, że nie zawsze problem stoi po stronie użytkownika.

Wracając do newsa. Pożyjemy - zobaczymy, czy AOS4.1 nadaje się do czegoś więcej niż odpalenia. Zapewne trzeba będzie pomyśleć o dołożeniu ramca. Wszystko jednak się wyjaśni po świeżej instalacji systemu i jego zapotrzebowania na pamięć. Liczę, że będzie używalny z Petunią i JITem na starcie. Po za tym jestem ciekaw, jak się będzie spisywał port OWB-MUI z MOSa... OK

Ostatnia edycja: 31.01.11 22:57:19
[#98] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@recedent, post #96

Prosiłem, nalegałem. Teraz może jaśniej: Ciągnięcie oftopa pomimo ostrzeżeń to proszenie się o bana. To ostrzeżenie kieruję do wszystkich, którzy chcą się dalej przekomarzać na tematy niezwiązane z komentowanym newsem.


A ja wszystkim radzę posłuchać Recedenta, od jakiegoś czasu ma odpowiednie uprawnienia, jakby ktoś nie zauważył.
Za gratulacje mu w tym wątku też ban będzie.
[#99] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic
Żeby temat wrócił na właściwe tory to zwracam uwagę na informację od autora posta na blogu że jeśli ktoś zauważy że czegoś brakuje lub ma fajny pomysł o uzupełnienie to prosi o kontakt i doda odpowiedni tekst. Komentarze zostały na blogu Hyperiona zablokowane więc to jedenyna w tej chwili sensowna metoda rozbudowy tematu na tej stronie.
[#100] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@stefkos, post #86

Na prawde kolego masz chyba motyla w glowie. Przeciez oczywiste ze jakikolwiek topic o amidze i bedziecie uzywac w nim ile wlezie. News ten i dwa nizej, wystarczy przejrzec aktywnosc uzytkownikow. Taka przykra wasza przypadlosc.
Nie napisalem nic zlego o mosie. W reakcji na teoryjki jaki to mos na klasyka wspanialy stwierdzilem, iz rzadko mozna sie spotkac z osoba, ktora na jakakolwiek wersje dla klasyka nie narzeka i z reguly jest to fanboy mosa. Argumenty na obrone wywalasz jakbym Ci pol rodziny zabil. Taka magia tego portalu, kazdy kazdego juz zaszufladkowal i koniec :(

Ostatnia edycja: 01.02.11 02:07:16

Ostatnia edycja: 01.02.11 02:07:49
[#101] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@pawelini, post #100

Były trzy ostrzeżenia. Blokada komentowania - póki co na 48 godzin. Ktoś jeszcze chętny?
[#102] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@recedent, post #101

Ach jak ja tesknie za tymi blokadami na pol roku przez benedykta oczywiscie zasluzonymi z mojej strony a teraz 48 godzin ;) to pikus pan pikus.
[#103] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@SzaryWilk, post #102

Odpoczynek do piątku. Zasłużony.
[#104] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic
czy ktos z obecnych userow 4.0 na klasykach moglby powiedziec jak bardzo pamieciozerny jest ten system? wierzyc mi sie nie chce ze to na mniej niz 128 MB nie pojdzie

Ostatnia edycja: 01.02.11 12:38:52
[#105] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@Valwit, post #104

Do uruchomienia AOS4.0 potrzeba 64MB (wedle instrukcji). 128MB wystarcza do użytkowania całkiem całkiem. Jak otworzysz kilkanaście średnio ciężkich stron internetowych to RAM się skończy. Czyli wszystko zależy od tego co robisz i jaki program(y) uruchomisz. ;)
[#106] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@stachu100, post #105

wedle instrucji, ale w praktyce os4 zajmuje po starcie jak pamietam jakies 25-30mb. reszta kjak wyzej. sadze ze 4.1 powinien odpalic ponizej 128mb.
[#107] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@Valwit, post #104

Mam 128 MB. Po odpaleniu AOS4.0 zostaje 85 MB.
Po odpaleniu IB na jednym oknie i załadowaniu PPA zostaje 69 MB. Następnie, po odpaleniu jeszcze prostego programu pod AmiCygnixem, zostaje około 20 MB.

Po czystym odpaleniu AOS4 i odpaleniu OWB (miałem pod ręką starszą wersje z 2009), zostaje około 40 MB ramu, tak więc o odpaleniu AmiCygnixa w tej sytuacji można zapomnieć.

128 MB na AOS4 już nawet teraz jest absolutnym minimum, nie wystarczającym do normalnych zadań.
Tym bardziej będzie tak na AOS4.1. Tak więc czas uzbroić BlizzardyPPC w 256 MB, a użytkownicy CyberstormówPPC, będą musieli szukać dodatkowego ramu w kartach Radeon. Tak więc Radki 256 MB się kłaniają.

AOS4.0 http://i52.tinypic.com/2l7uw1.jpg
AmiCygnix http://i52.tinypic.com/14t2fko.jpg
OWB http://i54.tinypic.com/2exmwyb.jpg

Dodane: Co do ramu, to zapomniałem że jest przecież jeszcze ZorRAM. Za około 400 zł można włożyć dodatkową kość 128 MB (SDRAM), a za 600, kość 256 MB. Czyli za około 2 400 PLN można włożyć 1GB ramu do A4000.
Ceny podałem mniej więcej i pewnie się trochę pomyliłem. :)

Ostatnia edycja: 01.02.11 16:49:53
[#108] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@Valwit, post #104

U mnie z "doposażonym" dockiem, tapetą 1024x768x16, dwoma dyskami (w sumie 9 partycji), FastATA, lekkim tematem, filerem zostaje się (plus kilka drobiazgów w wbstartup) 90mb.

@Andrzej
Stary wywal ten domyślny temat. Jest ciężki i spowalnia cały system. Na OS4depot.net masz kilka lekkich temacików, które rewelacyjnie się na klasyku spisują.

Dodam jeszcze, że należy pamiętać o tym, iż 4.1 jest znacznie bardziej rozbudowany (dochodzi tu stronnicowanie, kompozycja, czy chociażby intuition.library posiada zwiększoną funkcjonalność) co na starcie pochłonie większą ilość ramu. Poprostu cena za zwiększoną funkcjonalność i tyle.

Ostatnia edycja: 01.02.11 16:11:41
[#109] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@Lokaty, post #108

Stary wywal ten domyślny temat. Jest ciężki i spowalnia cały system.

Jaki proponujesz? Nie musi być estetyczny. :)
[#110] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@Andrzej Drozd, post #109

jezeli ktos kupuje os4.x ("classic") zeby odpalic jakis program pod cygnixem to tu sie chyba juz zaczyna nieporozumienie.
[#111] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@wawrzon, post #110

Wiadomo że nie po to. Ale jest i działa (to linuksowe ustrojstwo).
Na 603 można pobawić się edytorami tekstu, być może jeszcze czymś innym. Na 604 będzie dużo lepiej.
Jednak aby coś zrobić, klasyk potrzebuje 256 MB ramu. Przy 128, większość programów informuje (a właściwie AOS) że "out of memory".
[#112] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@Andrzej Drozd, post #109

A proszę Cię bardzo, wszystkie znajdziesz TU (trzy od końca to te pożądane). OK

Ostatnia edycja: 01.02.11 18:33:53
[#113] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@Valwit, post #104

Używałem OS4 na 256 megabatach pamięci :D
Szału nie było.
[#114] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@Lokaty, post #112

Odapliłem wszystkie. Różnicy pomiędzy nimi nie widzę i zostałem przy "lite". Brzydko się zrobiło, ale grafika śmiga :)
Niestety prefsy te wyłączyły menu z górnej belki i menu mam tylko pod prawym klawiszem myszki, ale w związku z tym że używam Tools Deamona, to muszę powrócić do aktywnej górnej belki. :)
Załączyło się też pełne skalowanie i przesuwanie okien. Niestety mam BVision i muszę to wyłączyć. Dzięki :)

Ostatnia edycja: 01.02.11 19:56:49
[#115] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@Andrzej Drozd, post #114

Różnica zawsze jakaś jest. A czy brzydko? Nie jest tak źle. Co prawda znam jednego człowieka, który zrobił równie lekkie i lepsze tematy dla "opozycji" ;), ale można wszystko dopasować pod siebie.
Tu możesz sobaczyć jak mniej-więcej prezentuje się mój system z jednym z tych tematów. Całość mam dostrojoną tak, że wymieniam tylko tapetę jak się znudzi (ew. podkład w oknach na jakiś kolorek).
Interakcje z systemem trzeba już ręcznie skonfigurować. Autor zrobił ten temat na swój użytek i pod swoje preferencje. Ja z automatu wyłączyłem przeźroczystość górnego menu, skalowanie okien w czasie rzeczywistym oraz przesuwanie z zawartością (chociaż to jeszcze działa całkiem znośnie), włączyłem belkę oraz menu z tejże uruchamiam tylko z góry (na workbenchu lubiał przymulić). Najczęściej używane programy "pacłem" do docka i użyłem tzw "docky", które automatycznie mi wysuwa/chowie, gdy przesunę wskaźnik na/poza pole belki docka. I oczywiście użyłem przeźroczystości na nim. Zamiast toolsdeamona używam menu kontekstowego.

EDIT:
Może już styknie. Moderacja może się zdenderwować ;) i nas opierniczą. Jakby co można założyć temat o dopieszczaniu naszych OSów - kto co lubi i takie tam :P ...

Ostatnia edycja: 01.02.11 20:47:57
[#116] Re: Przygotowania do AmigaOS 4.1 Classic

@Lokaty, post #115

Jest spoko :)
Zmieniłem te trzy rzeczy o których pisałem, dodałem tapetę na WB i jest OK. :)
Gadżety i belki które są na oknach, znałem już wcześniej z VisualPrefs. :)
Grafika śmiga i okna które używają Reaction ładują się błyskawicznie w porównaniu do tego co było wcześniej. MUI też używa tych samych gadgetów :)


Moderacja może się zdenderwować

To poprosimy o bana za pisanie na temat. :)

PS. Teraz brakuje jeszcze UAE z JITem i Amiga RULEZ! :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem