Komentowana treść: Kupujemy PowerBooka
[#1] Re: Kupujemy PowerBooka
Autor w artykule napisał, że te Powerbooki mają najczęściej uszkodzony napęd optyczny, ale że nowy jest łatwo zdobyć. Ja tego pewny tak do końca nie jestem. Mianowicie mają one napędy typu slot in, czyli jak w odtwarzaczach samochodowym i w Polsce takie coś jest trudne do zdobycia. Wiem coś o tym bo mam Mini maca. Ten napęd co siedział w mini macu - DVD Combo IDE miał problemy z odczytem płyt DVD - stąd zakup zewnętrznego napędu (obudowa + nagrywarka) z wtyczką FireWire. Na mini macu nie da się nic zainstalować z napędu na USB, na FireWire - bez żadnego problemu. Dopiero po ponad roku lub nawet półtora od zakupu mini maca udało mi się zakupić drugi napęd Combo, który zdecydowanie lepiej odczytuje płyty DVD - data produkcji 2008r. - czyli pewnie wyjęty z jakiegoś Powerbooka.

Także proszę uważać na te napędy optyczne.

A zakup napędu IDE superDrive (czyli pełnej nagrywarki DVD, to chyba graniczy z cudem.

Ostatnia edycja: 29.09.11 21:01:23
[#2] Re: Kupujemy PowerBooka
Wielkie dzięki dla Jacka. Kawał dobrej roboty.
[#3] Re: Kupujemy PowerBooka
Co mogę napisać... po prostu "Lubię to!". :)
[#4] Re: Kupujemy PowerBooka

@MDW, post #3

widze ze niektorzy tawrzoksiazka przesiakli ..
[#5] Re: Kupujemy PowerBooka

@gilban, post #1

Jeżeli w poszukiwaniach opierasz się tylko o rodzimy portal Allegro to nie sposób się nie zgodzić. Sęk w tym, że możemy też kupować na zagranicznych portalach :)
[#6] Re: Kupujemy PowerBooka

@MDW, post #3

Zgadzam się z MDW: Lubię to!

Napędy optyczne mają to do siebie, że po kilku latach padają. 3 latka to przeciętny żywot takiego ustrojstwa. Są oczywiście wyjątki. W moim miniaku PPC napęd o dziwo jeszcze "dycha"!
[#7] Re: Kupujemy PowerBooka

@JaCoP, post #6

Dodaj ze applowe, bo elitarny sprzet prokuja wybitne sknery. Jak nintendo z dvd dla wii liczyli pewnie na kase z serwisu.
[#8] Re: Kupujemy PowerBooka

@gilban, post #1

Ja nigdy nie narzekalem na napedy w Makach, ale moze dlatego, ze nigdy ich nie uzywalem. Do momentu kiedy klient przyniosl fotki na plycie i ani moj iMak (3 lata), ani iMak mojej dziewczyny (ten ostatni bialy) ani nawet roczny MBP nie dal sobie z ta plytka rady...

Kazdy naped odczytywal inne pliki. Na PC z napedem za 50zl poszlo wszysto bez zajakniecia. Dodam, ze kazdy Mak ma SuperDrive. Ogolnie kiszka, ale tak naprawde to CD powinno juz pojsc do piachu tak jak dyskietki. :)
[#9] Re: Kupujemy PowerBooka

@JaCoP, post #6

Ja przyznam się, że nie wiem nawet czy moje napędy DVD działają. Nie mam okazji sprawdzić. Raz na ruski rok cokolwiek nagrywam. Obraz na TV "transportuję" albo przez HDMI albo pendrive USB, backupy robię na zewnętrznym dysku USB, miedzy komputerami ciągle działa sieć. Jakoś tak te płyty zeszły na bardzo daleki plan. Oczywiście jakąś nagrywarkę DVD mam i będę miał ale jak dla mnie może to być z powodzeniem coś zewnętrznego co podłączałbym 3-5 razy w roku.

Ostatnio trochę zagorzałych applowych fanbojów nawet wymontowuje sobie napędy DVD z MacBooków i w to miejsce montuje dodatkowe dyski twarde SSD w bardzo ładnie zabudowującej tę lukę specjalnej "nakładce". Wymontowany napęd wsadzają w ładną zewnętrzną obudowę i odkładają na półkę. Ja chyba też bym tak zrobił. Pomysł MacBooka Air z wywaleniem napędu DVD wydaje się tak samo dziwny ale i słuszny jak olanie stacji dysków w pierwszym iMaku. Też wtedy wydawało się to chore i wszyscy się śmiali. 2 lata później nikt już nie kupował stacji dysków do nowych pecetów.

Ostatnia edycja: 30.09.11 11:14:20
[#10] Re: Kupujemy PowerBooka

@MDW, post #9

era plyt konczy sie nieublaganie, taka kolej rzeczy.
[#11] Re: Kupujemy PowerBooka

@1989, post #10

Nie wiem czy dziala, ale moze pomoc przy zakupie.
http://www.powerbookmedic.com/identify-mac-serial.php
[#12] Re: Kupujemy PowerBooka

@HOŁDYS, post #4

Jeszcze tylko kwadratowych okularków brakuje
[#13] Re: Kupujemy PowerBooka

@Malin, post #12

Na okulary nie ma szans. 21 lat przed kiepskimi monitorami, a wzrok mam idealny (badane kilka miesięcy temu). Gorzej ze słuchem. :)
[#14] Re: Kupujemy PowerBooka

@MDW, post #9

No tak zgodzę się, ale czasami napęd się przydaje aby choćby na nowo system zainstalować. I na takim mini-macu z PPC, na napędzie podpiętym przez FireWire Leopard instaluje się bez zająknięcia. Natomiast Linux już nie i MorphOS też już nie i to jest ból. Na to chciałem zwrócić uwagę. A napędy podpięte przez USB działają tylko pod już zainstalowanym systemem - i to wszystko.
[#15] Re: Kupujemy PowerBooka

@gilban, post #14

Jestes pewien, ze ze sticka USB nie da sie zainstalowac MOSa na makach?
[#16] Re: Kupujemy PowerBooka

@AmiChris, post #15

Maki PPC nie bootuja sie z USB.

Choc pamietam jak na iBooku mydelniczce 300 Mhz bootowalem OS 9.x z Zipa na USB. A te kompy mialy tylko USB. FW pojawilo sie w iBooku generacje pozniej.

Intele tak, ale juz MorphOS nie ruszy.
[#17] Re: Kupujemy PowerBooka

@AmiChris, post #15

Tak jestem pewien. Inaczej bym napędu ze złączem FireWire nie kupował. Konkretnie ktoś sprzedawał na allegro obudowę FireWire nową, a ja do niej potem dokupiłem nagrywarkę DVD już pecetową IDE.
Ja wpierw zakupuiłem mini Maca z myślą o MorphOSie. Jednak działanie programu max pół godziny i brak kasy na zakup fulla spowodował że postanowiłem zainstalować Leoparda, który jako pierwszy z systemów makowych jest oficjalnie po polsku i jako ostatni wspiera procesory PPC. Jednak Leopard jest na dwuwarstwowej płycie i mój wbudowany napęd nie chciał tej płyty ruszyć. Właśnie wtedy podpiąłem napęd zewnętrzny na USB i nic. na forum http://myapple.pl/forum/ dowiedziałem się że aby system z zewnętrznego napędu zainstalować muszę mieć napęd FireWire. I tak też się stało - gdy już zdobyłem upragniony napęd - bez problemu maczek wykrył płytę i Leoparda bez problemu zainstalowałem. Potem jeszcze wymieniłem dysk z 40 GB 4300 obr na 160 GB 5200 obr, oraz wymieniłem pamięć z 512 ram na 1024 i maczek dostał skrzydeł.
Teraz niedawno - wymieniłem napęd na nowszy - ten wewnętrzny i teraz lepiej zdecydowanie czyta płyty DVD - to wszystko.
[#18] Re: Kupujemy PowerBooka

@zgagato, post #16

Akurat ładnie można MorphOS-a na mini zabotować z USB ;)
[#19] Re: Kupujemy PowerBooka

@AmiChris, post #15

Da sie bez problemu
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem