• Ankieta

Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

  • zdecydowanie nie, bo czekam na OS4 dla SAM440EP
    22 głosów 22
  • jeszcze się zastanawiam, czy w ogóle warto
    37 głosów 37
  • mam "klasyka", ale dobrze mi z tym co mam i nie zamierzam kupić
    49 głosów 49
  • zdecydowanie nie, bo już nie mam "klasyka"
    80 głosów 80
  • zdecydowanie tak, tchnie to nowe życie w mojego "klasyka"
    134 głosów 134

Ankieta skończyła się 30.10.2007

[#31] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@Malin, post #25

Troszkę więcej, 128MB w CyberStormie + 16MB na płycie + 2MB Chipu + można jeszcze dodać trochę ramu przez jakieś kontrolery na SCSI



;)
[#32] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@Krecik, post #29

Kreciu tak powaűnie to moűesz byę przykîadem dla wielu...

Twoja determinacja w dâűeniu do celu jest imponyjâca.

A co do robali, to kto pije i pali ten nie ma robali. :D
[#33] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@Krecik, post #29

Kreciu Tak mówiâę powaűnie to moűesz byę wzorem wytrwaîoôci i determinacji dla wielu moich znajomych

A co do robali, kto pije i pali ten nie ma robali. :D
[#34] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@wali7, post #27

Protestuję. Zdaje się że już raz dawno temu Tobie pisałem że widziałem SharkaPPC a nawet go macałem :D.

A druga sprawa zdaje się że to Ty twierdzisz że SharkPPC a Crescendo to to samo, tak więc kto widział Crescendo ten widział SharkaPPC To tak a propo tych co lubią gierki słowne.
[#35] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@plexa, post #33

THX. I mozna powiedziec ze hobby moze nauczyc cierpliwosci?? :D. Jakis pozytek z tego jest... ;).



Jak koledze pokazalem Medka jak kupilem i mi powiedzialem jaka cena... to chlopak malo co zawalu nie dostal (mlody jest ;)... bo sloty PCI do 13 letniego kompa :hahaha: A on by sobie kupil najlepsza na rynku plyte gowna... pod Core Quantum ;).



Moze ktos wiecej rozumie, krecia spragnionego Amigi ;)...



Kreciu
[#36] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@Krecik, post #30

Czy to było do mnie?
[#37] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@wali7, post #36

Muszę przyznać się, że jak pojechałem kiedyś do Elboxu to Sharka widziałem, miałem w ręku i oglądałem z każdej strony. Moim zdaniem jest troszeczkę inny niż Crescendo, ale że to są podobne karty, więc podobnie wyglądają.

A jeśli hodzi o pamięć do Amigi 4000 to były specjalne karty z rozszerzeniem pamięci pod sloty Zorro (a podobno to kiepskie sloty, a przecież inne nie dają takich możliwości) i dawały możliwości dołożenia dużej ilości ramu.
[#38] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@AS, post #37

Ale predkosc tego ramu to inna kwestia:)
[#39] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@AS, post #37

Podejrzewam, że cały problem tkwi w szczegółach, czyli w oprogramowaniu karty. Są spore różnice w organizacji pamięci w systemie z Sharkiem i w systemie z PPC dzielącym tę samą przestrzeń adresową z 68k (jak w produktach phase5). Cały dotychczasowy system (czyli do OS3.9) zorientowany był na architekturę UMA całego systemu, myślę, że to był powód oczekiwania z Sharkiem na OS4 - wtedy można po prostu zapomnieć o Faście podpiętym do 68k (pewnie wogóle nie będzie potrzebna żadna karta turbo/fastRAM), bo Fast pewnie pójdzie z pamięci lokalnej na Sharku. A poprawianie softwarowe tak dużych różnic architektonicznych hardware zapewne jest sporo pracą, do pewnie nie daje 100% kompatybilności... więc po co to robić, skoro dla OS4 jest to zupełnie niepotrzebne?

Pewnie podobnie wygląda systuacja z Dragonem - rok temu widziałem go, bardzo ładnie wykonana płyta, do tego działająca (i to wcale nie najgorzej), jedyny problem to prędkość (sporo wolniej niż najszybsze karty 68k). Myślę, że z Dragonem Elbox czeka na OS4, co by wypuścić go w komplecie z Sharkiem. Wtedy można będzie zapomnieć słabych osiągach półemulacji 68k pod ColdFire i użyć ColdFire tylko w charakterze mostka południowego. Zresztą taka konfiguracja daje kolejną ciekawą możliwość: OS4 przecież nie potrzebuje mainboardu A1200 do działania, więc tandem Dragon/Shark może pełnić rolę "nowej Amigi", może nie tak małej jak Sam, czy Efika, ale i tak sporo mniejszej od A1200. Oby tylko cena była normalna.
[#40] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@wali7, post #39

Ciekawe czy Elbox zrobi rabat/upust dla wlascicieli Medkow, przynajmniej dla tych ktorzy od nich kupil Medka... Bo taki Dragon "zawiera w sobie" i PPC i Medka... wiec kupujac Medka wkladasz reke do nocnika...



Kreciu
[#41] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@Krecik, post #40

dragon posiada ppc
[#42] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@arti4-92, post #41

ok, coldfire ...
[#43] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@arti4-92, post #41

Sie pogubilem, maja dwie karty i mi sie juz miesza. Za duzo sprzetu Amigowego ;)



Kreciu
[#44] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@Krecik, post #42

:P, a jak jest z Crescendo?? Można to w jakiś sensowny sposób wykorzystać w Amidze?? Te Crescendo kosztuje aż 19$, to nie dużo jak za ppc :P
[#45] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@arti4-92, post #44

Jasne! Możesz wetknąć w gniazdo, i będzie się grzać. Jak wiele innych podzespołów amigi już teraz.
[#46] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?
?? To znaczy ze nie będzie działac?? Gdzies na forum spodkalem się z opiniąjakiegoś użytkowanika, który uważał że SharkPPC to Crescendo ze zmienionym softem.
[#47] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?
Jest jakiś bug przy ankietach - zagłosowałem z domu (jako zalogowany user) a teraz z pracy także mam możliwość.

Różne sieci, różne systemy, ale user zawsze ten sam :)

[#48] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@arti4-92, post #46

Wszystko zalezy od oprogramowania. Jednak Elbox musiał ponieść wydatki na napisanie softu dla Sharka, więc zapewne (zakładając, że Crescendo i Shark to rzeczywiście to samo) soft bedzie sprawdzał czy karta to na pewno oryginalny produkt Elboxu i tylko z takim bedzie działać. Dokładnie tak samo jak jest w przypadku Spidera (takie same karty kupione na Allegro za grosze, nie będące jednak produktem Elboxu, nie działają).

I trudno sie producentowi dziwić :)
[#49] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@wali7, post #48

a jak jest z allegrocdfs, ktoś to zcrackował i działa z praktycznie każdym kontrolerem ide dla amigi :)

[#50] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@arti4-92, post #49

wiele rzeczy złamano (czytaj ukradziono), wiele nie :)

np. pod sterownikami Elboxu nie odpalisz innej niż Spider karty USB (mimo że będize to praktycznie ta sama karta), wersji pirackiej chyba nie ma
[#51] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@wali7, post #2

O to samo chciałem zapytać!!
[#52] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@Skotos, post #47

no i sie wydalo ;)
[#53] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?
Wczoraj stronę PPA odwiedziło ponad pięć tysięcy osób, możemy chyba ze spokojem patrzeć w przyszłość. I "po co swary, waśnie głupie wnet i tak zginiemy w zupie" (czyt.OS-4)
[#54] Re: Czy masz zamiar kupić AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych?

@plexa, post #53

A wiesz może ile z tego to były boty? ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem