Komentarze do artykułu: Compact Flash jako twardy dysk

[#1] Re: Compact Flash jako twardy dysk
a jakiej pojemności są te karty? jest coś większego niż 1GB( np 20?) i jak się by to miało przy współpracy z FASTATA?
[#2] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@zangief, post #1

Na tę chwilę maksimum dla karty pamięci to chyba 32 GB, choć nie wiem czy łatwo będzie ją znaleźć. W tzw. microdrive, czyli tym o czym jest artykuł, maksimum to 8 GB.
[#3] Re: Compact Flash jako twardy dysk
Tzn. powiem tak... Również mam takie urządzonko. Ale mam to na drugiej (gołej) A1200. Przyspieszenie odpalania systemu jest OLBRZYMIE! Goła Amiga1200 bez fastu z gołym systemem 3.1 startuje w jakieś 4-6 sekund od pstryknięcia włącznikiem ON. Mam kartę 64MB bo nie miałem kasy zeby coś kupić (to druga karta do mojego aparatu HP 120). W HDToolBoxie wychodzą istne krzaki podczas konfigurowania ale da się to zrobić... Wystarczy wejść do neta i poszperać wartości cylindrów i sektorów dla określonej wielkości karty pamięci, a następnie wpisać to do HDTB i karta zaczyna śmigać. Ja nie napotkałem problemów z FFSem także mam go od początku.
[#4] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@zangief, post #1

"Hitachi has promised a 20GiB microdrive to be released in 2007"



http://en.wikipedia.org/wiki/Microdrive



te karty sa tansze z tym, ze czytnik musi obslugiwac tez karty typu CF2, takie czytniki sa dostepne w podobnej cenie.
[#5] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@mailman, post #2

Artykul jest o karcie flash. Microdrive to miniaturowy dysk twardy. Moja karta to pamiec flash.
[#6] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@Czarek, post #5

Tutaj krotki opis: http://pl.wikipedia.org/wiki/CompactFlash

W angielskiej wersji duzo wiecej informacji dla zainteresowanych.
[#7] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@Czarek, post #5

Masz rację. Mój błąd.
[#8] Re: Compact Flash jako twardy dysk
Jakby kogos interesowalo:

http://falba.net/SysInfo-Disk

format iff wiec do obejrzenia w amidze lub acd see
[#9] Re: Compact Flash jako twardy dysk
W środku obudowy od mojej A1200 jest przybita pieczątka: OCT 06 1995 :).
[#10] Re: Compact Flash jako twardy dysk
Karta CF jako dysk w Amidze została opisana już w 1995, więc to bardzo stary pomysł

http://tadla.net/amiga/a600cf/
[#11] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@amigafan, post #10

Czy na pewno w 1995r?

CompactFlash powstał 1994roku i firma PORT-80H od 2002 roku zajela sie "projektowaniem i produkcją

prostych jednak bardzo przydatnych podzespołów komputerowych" w tym rowniez adaptera CF-IDE.
[#12] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@amigafan, post #10

ja na tej stronie widze 2005, ale nie bede sie klocil;)
[#13] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@quaint, post #12

Artykuł na pewno nie jest z 1995, bo na zdjęciach jest karta firmy Emtec. Emtec na rynku istnieje od 1997 roku.
[#14] Re: Compact Flash jako twardy dysk
Tez sobie taka zabawke niedawno kupilem. W MediaMarkt najwieksze karty mialy 4GB. I HDtolbox nie mial zadnych problemow z odczytaniem konfiguracji, a pod FAT'em to karta zadziala mi od razu po wlozeniu, zanim ruszylem HDtoolboxa!
[#15] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@quaint, post #12

Rzeczywiście - chyba mocno zmęczony byłem jak to pisałem
[#16] Re: Compact Flash jako twardy dysk
Czy ktoś próbował użyć SFSa z taką kartą?
[#17] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@Korni, post #16

to jest jak twardy dysk, wiec nie ma znaczenia jakiego filesystemu bedziesz uzywac.
[#18] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #17

Ale zonk, jak czytałem ten artykuł to przewidziało mi się, że autorowi karta działa tylko z OFS, stąd to pytanie...
[#19] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@Czarek, post #8

hmm,to jak szybko dziala bo fotka usunieta...

ciekawe jak by to z pegiem dzialalo;)

[#20] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@AmiChris, post #19

Jaka usunięta fotka?
[#21] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@mailman, post #20

fotka z tego linka

http://www.ppa.pl/artykuly/art_komentarze.php?idd=1&ids=4&id=988#722



A mysle ze predkosc CF na Pegasie powinna byc podobna to tej na pc
[#22] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@Norbert, post #21

Aaaa. Myślałem, że chodzi o fotkę w artykule.
[#23] Re: Compact Flash jako twardy dysk
Witam,

Po tym artykule postanowiłem skusić się na opisany sposób, niestety mam problem którego nie mogę przeskoczyć. Co do HDToolBox to wszystko sam znalazł i nie było większych z nim problemów, natomiast nie mogę przenieść danych ze starego dysku na CF, jeśli instaluje system goły z dyskietek na CF wszystko jest ok, ale jeśli podłącze stary dysk to pojawia mi się
cheksum error
na wielu blokach karty CF. Próbowałem to obejść i chciałem wykorzystać WinUAE, ale tam ani stary ani CF nie są widoczne i nie mogę ich załadować, podłączałem najpierw przez kieszeń USB, potem rozkręciłem PieC i podłączyłem standardowo, nic z tego.



Czy ktoś miał podobny problem lub domyśla się jak go rozwiązać lub może wskazać inny sposób na przeniesienie danych ze starego na nowy? Do dyspozycji mam A1200 bez Internetu, PC z Internetem, napęd CD i FDD.



A może karta CF jest jakaś trefna? Nie miałem jej gdzie sprawdzić, bo nie mam czytnika, jedyne co, to ta przelotka IDE - > CF



Za wszelkie info serdeczne dzięki, pomysł jest super i byłbym wniebowzięty gdybym mógł go u siebie zastosować ze starymi ustawieniami.
[#24] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@RafS, post #23

Mam podobne problemy - nie mogę podłączyć równocześnie HD i CF.



Ja przygotowałem zawartość CF pod UAE (linux) podłączając to jako urządzenie (nie filesystem). Posiłkowałem się moim programikiem, który głownie w tym celu napisałem. Jest to 'zdalny device', prosty kawałek kodu udający scsi.device (pod inna nazwą) i przekazujący wszystkie żądania do oddzielnego programu. Ten oddzielny program mam w kilku wersjach - jedna komunikuje się RS-em, inna TCP, z innym komputerem, który wszystkie zapisy-odczyty realizuje na pliku w lokalnym filesystemie. Pod Unixami każdy podłączony dysk widziany jest jako plik, nawet przed zamontowaniem. Najpierw podłączałem CF do Linuxa, łączyłem PC z Amigą kabelkiem szeregowym i pod Amigą uruchamiałem mój soft (na Linuxie oczywiście też uruchomiłem odpowiedni serwerek), dzięki czemu mogłem widzieć CF (jako device) pod Amigą. Tam przy pomocy HDToolBoxa i innych tego typu narzędzi przygotowałem partycje i potem SCSIMount'em zamontowałem to pod systemem i sformatowałem. Zwykłym kopiowaniem mogłem przygotować zawartość. Później przygotowałem wersję pod UAE, która zamiast komunikacji szeregowej korzystała z bezpośredniego, lokalnego dostępu do pliku, co dawało już duża szybkość transferu. Niestety bezpośrednio pod UAE można podłączyć plik udający partycję, nie można natomiast w ten sposób podłączyć całego dysku, co było powodem w/w zabawy.



Kilka dni temu zacząłem bawić się tym CF i mam problem. Po zabootowaniu systemy z CF SetPatch powoduje reset. Musiałem zakomentarzować tę instrukcję ze startup-sequence, co oczywiście nie jest rozwiązaniem docelowym. Nawet jak próbuje wystartować system z dyskietki (z podłączonym CF) system coś czyta z FDD a potem chyba ładuje się z CF bo SYS: wskazuje na partycję na CF. Priorytet bootowania oczywiście FDD ma wyższy.

Mam A1200 z B1260 z interfejsem SCSI i dodatkowym SIMMem - razem 32MB. Na razie jest to w wieży Micronika, z niedziałającymi slotami Zorro/PCI (w sumie robi to za doprowadzenie zasilania), a chciałbym przełożyć całość do oryginalnej obudowy desktop.



[#25] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@krru, post #24

Dopiszę dalszą cześć.

Okazało się, że kłopoty z SetPatchem występują tylko gdy zainstaluje system korzystając z dyskietki Install. Zwykłe przekopiowanie dyskietki WB na partycję startową daje stabilną konfigurację. W takiej sytuacji komputer startuje z CF bez problemu.

Sprawdziłem też kilka innych kart. Zasadniczo Kingstony czy SanDiski działają podobnie. Dostałem do sprawdzenia też specjalną kartę CF, która udawała zupełnie dysk twardy - nawet HDToolBox nie miał żadnych uwag. Jednak poza tym momentem działała jak każda inna. Mam podwójny adapter IDE-CF - na dwie karty (Master i Slave). Włożnie dwóch kart nie jest problemem dla HDToolBoxa, ale po reboocie system widzi tylko jedną. Drugą trzeba doinstalować np. SCSIMountem.



[#26] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@RafS, post #23

A u mnie też się pojawiają błędy na CF W WIELU BLOKACH. Bez względu na to czy kopiuje dane z twardziela, CD-ROMu czy dyskietki.

Mam adapter IDE3,5"/CF oraz kartę pamięci COMPACT FLASH 4GB firmy ADATA.

http://www.adata.com.tw/en/product_show.php?ProductNo=ACFCZZZBK



Ręce mi opadły.
[#27] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@Maxsoft, post #26

jaki masz maxtransfer ustawiony w hdtoolbox ?
[#28] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@HOŁDYS, post #27

Sprawa się wyjaśniła. Wyjąłem moją kartę CF 4gb firmy ADATA, włożyłem nowego Kingstona 4Gb (z kwiatkiem na naklejce) i Amiga śmiga aż miło. Nie gryzie się z twardzielami i CD-rom. Jak widać winą była moja karta CF ADATA która nie chciała pracować z moją A1200.
[#29] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@Maxsoft, post #28

ja uzywam tylko KINGSTONA ...te pamieci maja dozywotnia gwarancje sam wymienilem 2 pendrivy na nowe..
[#30] Re: Compact Flash jako twardy dysk

@HOŁDYS, post #29

Ja CFke konfigurowalem pod WinUAE. Napotkalem na problem bo HTToolBox nie chcial zapisywac zmian na karcie, blad "Block zero write attempt but drive has one or more mounted".
Pomoglo cos takiego:

Normally i would recommend to clean the CF card with Diskpart.

Do this from a Windows OS.

1. Open a elevated command prompt. "Right click and Run as administrator"
2. Type Diskpart.
3. Type List Disk. "Find the number for your CF card"
4. Type Select Disk "" <--- Your CF card number.
5. Type Clean

Now you can start all over with a clean/empty CF card.
This has resolved many messed up amiga partitiones.

If you Clean the wrong disk you will have some serious problems, so make sure you choose the correct drive number!

EDIT:
to jest komentarz do:
http://www.ppa.pl/forum/komentarze/23422/compact-flash-jako-twardy-dysk#komentarze

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 10:31:34 przez 123tomek
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem