Komentowana treść: NatAmi - nowe informacje
[#61] Re: NatAmi - nowe informacje

@XoR, post #59

MIPS nie rowny MIPSowi :), jeszcze nie wiemy jakie to beda mipsy.
[#62] Re: NatAmi - nowe informacje

@XoR, post #59

Duracel ma rację.
Skoro Natami Team ustami (czy też palcami ) Bantera coś potwierdza - to dyskutowanie z tym jest trochę niemądre. Natami Team złożył jasne deklaracje. Gorzej będzie jak w dniu premiery pozostaną nadal deklaracjami...
Ale póki co to Natami Team ma rację; nie Ty.
[#63] Re: NatAmi - nowe informacje

@stachu100, post #62

Natami Team złożył jasne deklaracje. Gorzej będzie jak w dniu premiery pozostaną nadal deklaracjami...

Świetnym uzupełnieniem takiej deklaracji byłby pokaz Natami odtwarzającej film, chociażby w 480p, enkodowany w jakimś popularnym formacie. Bo na razie to mamy tak, że do wspomnianego dnia premiery zespół projektantów NatAmi może złożyć dowolną deklarację, której nie ma jak sprawdzić. A trudno mi się z XoR-em nie zgodzić, że odtwarzanie filmów wymaga określonej mocy obliczeniowej procesora. Albo jakiegoś urządzenia ten procesor wspomagającego. I tutaj, opierając się również na deklaracjach NatAmi Team, jakoś tej niezbędnej mocy nie widzę. Dla porównania dodać mogę, że Efika, biegnąc z zegarem 400 MHz, filmu w 640 × 480, bez zrzucania klatek odtworzyć nie jest w stanie (przy enkodowaniu DivX-em). W 512 × 384 natomiast się wyrabia. A mimo to nikt nie nazywa Efiki „centrum multimedialnym”...


Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 11:33:50 przez krashan_
[#64] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #63

Niby tak, ale po pierwsze należało by jednak oprzeć się na tym co mówią bądź co bądź twórcy tegoż sprzętu i poczekać czy uda się im dotrzymać danych założeń.

W przeciwnym wypadku dochodzimy do pewnej paranoi gdzie sceptyk sugeruje, że wie lepiej co będzie prezentował ów sprzęt i wie lepiej co się dzieje za kulisami od samych twórców pracujących właśnie nad dopracowaniem sprzętu.

W ocenie tej sytuacji nawet nie chodzi o to czy to się uda czy nie i kto będzie miał racje a kto nie. Głównie chodzi o zachowanie elementarnych zasad logiki, dobrej woli obserwatora i zdrowego rozsądku który nie byłby zastąpiony jakąś dziwną niechęcią i negacją projektu.

Tak jak kiedyś dyskusja prowadzona na temat mierzenia prędkości procesorów na podstawie samych megahertzów, tak tutaj na podstawie mipsów powinna dać jasno do zrozumienia, że tak naprawdę trudno ocenić obserwatorom jaką realną i praktyczną wydajność będzie miała Natami, bo to nie PeCet ani klasyczna Amiga z początku lat 90, a mieszanina obecnej technologii i możliwości z dawnymi założeniami które kiedyś właśnie były ograniczone przez technologię.

Jeżeli ktoś ma takie negatywne nastawienie to śmiem twierdzić, że mało realne jest aby go cokolwiek usatysfakcjonowało. Jeżeli uda się spełnić chociaż dwa założenia czyli nowoczesny internet, muzyka i np. filmy w 480p, to będą uważać że mieli rację i Natami to lipa, jeżeli (załóżmy) że Natami odtworzy filmy w 720p, to będą krzyczeć, że lipa bo to jednak nie pełne Full HD.

Mnie usatysfakcjonuje 720p z nawiązką. I tak przeważnie oglądam filmy w sypialni na 32", a tam Full HD od 720p dużo się nie różni. Chodzi przede wszystkim o pewien komfort użytkowania i praktycznych, rozrywkowych zastosowaniach na co dzień.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 11:48:56 przez Duracel
[#65] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #64

należało by jednak oprzeć się na tym co mówią bądź co bądź twórcy tegoż sprzętu i poczekać czy uda się im dotrzymać danych założeń.

Toteż czekamy. Dość już długo. 720p też by mnie usatysfakcjonowało z nawiązką. Z doświadczenia jednak wiem, że do oglądania filmu w 960 × 720 trzeba już kawałka porządnego procesora, pod MorphOS-em poniżej 1,0 GHz właściwie brak szans. Biorąc więc pod uwagę dotychczas otrzymaną od twórców NatAmi wiedzę na temat planowanej wydajności procesora, elementarna logika każe mi mieć wątpliwości. Nie myl tego, proszę, z negatywnym nastawieniem. To tak, jakby ktoś powiedział, że wsiądzie na rower i w godzinę dojedzie z Białegostoku do Warszawy. Jeżeli powiem mu, że kit wciska, to nie dlatego, że będę do niego negatywnie nastawiony...

Wniosek jest jeden. Jeżeli te 720p ma okazać się prawdą, to twórcy NatAmi nie mówią nam wszystkiego. Mają do tego prawo, ale wtedy ja mam prawo wyrażać wątpliwości, wszak póki co mogę się opierać wyłącznie na tym, co mi powiedzą.
[#66] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #64

marzyciel z Ciebie Duracel, 720p/h.264, moze jeszcze na N050/150Mhz

Predzej uwierze w menu startowe Natami ala CDTV z opcja wgrania wsadu zoptymalizowanego do odtwrzania HD, zamiast wsadu z Natami, w tym sensie moze to byc centrum multimedialne :)

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 16:26:39 przez gx
[#67] Re: NatAmi - nowe informacje
@Duracel & stachu100
Nie pisałem że się nie da tylko że to będzie niepraktyczne... dobólowo niepraktyczne....

@Duracel
720p...
za małe fpga i za dużo roboty przy dorzucaniu sprzętowego dekodera....
coś czuję że się zawiedziesz...
[#68] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #65

Ale dlaczego ciągle sprowadza się całą potencjalną wydajność do papierowych wykresów i tych magicznych cyferek Hz? Przypominam, że większość kiedyś twierdziła, że na Amidze nigdy nie ruszy Doom. Może porównanie nie do końca miarodajne, ale...

O patrzcie, Natami już sprzedają ;)
tekst pod linkiem

XoR, dlaczego mam się zawieść? To jakiej wielkości może być ten dekoder? Większy od Natami będzie?
Przecież sam 070 też torchę zwiększy gabaryt Natami, ale nie ma co demonizować tego wizualnego rozrostu. Coprawda chciałem zmieścić płytę Natami do obudowy A600, ale nie jest to jakiś mój priorytet.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 20:00:02 przez Duracel
[#69] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #68

Ale dlaczego ciągle sprowadza się całą potencjalną wydajność do papierowych wykresów i tych magicznych cyferek Hz?

Właśnie nie sprowadzamy, interesuje nas praktyczna wydajność na przykładzie oglądania filmów, skoro twórcy NatAmi położyli już na stół kartę tego „centrum multimedialnego”. Jeżeli NatAmi zrobi to zużywając tylko 200 MIPS, to chwała konstruktorom. Ale najpierw jednak chciałbym (i myślę, że nie tylko ja) to zobaczyć.
[#70] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #69

Ale przecież produkt nie jest jeszcze ukończony, tak jak i nie ma jeszcze 070. Bez obrazy, ale odnoszę wrażenie pewnego rozdwojenia jaźni u części sceptyków. Z jednej strony mimo co prawda nie wielkiej ilości zdjęć czy filmów ukazujących działającą Natami posługują się zwrotem, że "Natami nie ma". Gdy natomiast mówi się o tym jaka Natami ma być w założeniach twórców, to wtedy pojawia się oczekiwanie jakiegoś filmu na którym Natami odtwarza to czy owo.

Jak na mój gust to dosyć oczywiste, że gdyby teraz, na niedokończonym sprzęcie, bez dopracowanego oprogramowania ukazano poklatkowy film w 720p, to podniosła by się fala prześmiewczej krytyki ze strony sceptyków. Jeżeli już tak mamy sprawę stawiać to może warto by było przyjąć jeden pogląd. Albo twierdzimy, że Natami już jest albo że jej nie ma, a nie jedno i drugie w zależności od wygody w argumentacji :

I żeby tu była pełna jasność. Przy całym swoim entuzjazmie uważam, że Natami jest na pograniczu czasu kiedy powinna powstać. Też mnie irytuje czas oczekiwania, też uważam, że każdy miesiąc zwłoki to pewna strata, ale wolę otrzymać ją w maksymalnie najszybszym czasie, ale w pełni dopracowaną :)
[#71] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #68

Hz są ważne bo jeśli projektuje się jakikolwiek układ to jest to jeden z głównych czynników determinujących wydajność. Drugi to IPC wynikający z konstrukcji układu i jego otoczenia. Jak można się domyśleć IPC będzie mocno w latach 90 a zegar tak samo więc i wydajność będzie na tym poziomie. O 720p ani przyjemnym oglądaniu dzisiejszego netu nie ma nawet mowy!

XoR, dlaczego mam się zawieść? To jakiej wielkości może być ten dekoder? Większy od Natami będzie?
dekoder zajmuje dużo LE a taki pozwalający na HD przy to już całkiem... w Natami tych ani specjalnie dużo nie ma (40-50K LE) a jeszcze jest masa skomplikowanej logiki i musi być zrobiony zapas na rozszerzenia... dolicz jeszcze masę roboty zarówno od strony sprzętowej, programowej i testowanie tego potem...

warto by w ogóle było takiego czegoś się czepiać na miejscu Natami Teamu?

odpowiedz sobie sam...
[#72] Re: NatAmi - nowe informacje

@XoR, post #67

720p...
za małe fpga


w zupelnosci wystarczajace do dekodowania 1080p przy tych 150Mhz (moze byc za malo do kodowania w czasie rzeczywistym (30fps) 1080p...), ale zmiksowanie tego z reszta tj. N050, SAGA, moze byc problemem. Mnie np: interesuje jak rozwiaza kwestie piorytetow dostepu do wspolnej przeciez pamieci (ddr2).

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 23:26:58 przez gx
[#73] Re: NatAmi - nowe informacje

@XoR, post #71

dekoder zajmuje dużo LE a taki pozwalający na HD przy to już całkiem... w Natami tych ani specjalnie dużo nie ma (40-50K LE)


RT koder zajmuje duzo (cos wlasnie ok. 30K LE), ale dekoder juz duzo mniej, przeciez przy dekodowaniu przetwarza sie od 10x wzwyz mniej danych :)

ps. i ta alltera cIV ma juz calkiem przyzwoite parametry.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 23:25:22 przez gx
[#74] Re: NatAmi - nowe informacje

@gx, post #73

zrobienie chipsetu i procesora przez reverse engineering i jeszcze martwienie się o kompatybilność to dość roboty na taką małą grupę ludzi. Nawet jakby ten układ był większy to nie było by sensu się tym zajmować przed wyjściem sprzętu bo jego szybka premiera jest ważniejsza = dekodera nie będzie.

a jak będzie to lepiej być pozytywnie zaskoczonym niż negatywnie, no nie? :)
[#75] Re: NatAmi - nowe informacje

@XoR, post #74

nie musza robic pelnego dekodera (6-12K LE), moga np: dodac funkcje wspomagajace dla dekoderow w ramach SAGA (1-2K LE). Oczywiscie nie musza tego robic od razu, moga dodac to w jakis kolejnym updejcie wsadu, bo nie jest to na ich obecnym etapie prac najwazniejsze.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 00:26:09 przez gx
[#76] Re: NatAmi - nowe informacje

@gx, post #75

wyjdzie w praniu. To ciekawy komputer bo wszystko jest w FPGA co daje ciekawe możliwości. Z czasem może i te filmy odpali. Nie jest to super konieczne aczkolwiek pomogło by mocno w promocji :)
[#77] Re: NatAmi - nowe informacje

@XoR, post #74

jednego mozemy byc pewni, ze jeden N050/150Mhz raczej ne da rady bez podniesienia taktowania dekodowac tzw. HD, a podniesienie taktowania w fpga jest kosztowne, tylko nalezy pamietac, ze wydajnosc komputera nie mierzy sie tylko wydajnoscia samego procesora, wazne, a nawet coraz wazniejsze sa koprocesory wyspecjalizowane.. :)
[#78] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #70

Bez obrazy, ale odnoszę wrażenie pewnego rozdwojenia jaźni u części sceptyków. Z jednej strony mimo co prawda nie wielkiej ilości zdjęć czy filmów ukazujących działającą Natami posługują się zwrotem, że "Natami nie ma". Gdy natomiast mówi się o tym jaka Natami ma być w założeniach twórców, to wtedy pojawia się oczekiwanie jakiegoś filmu na którym Natami odtwarza to czy owo.

Teraz to już sobie manipulujesz jak Ci wygodnie. NatAmi nie ma na rynku, czyli to oznacza, że nie możemy sobie jej kupić i samodzielnie sprawdzić tego 720p. Ale nikt nie twierdzi, że NatAmi nie istnieje. Istnieje w postaci kilku (chyba jeszcze nie więcej niż 10) prototypów. W tej sytuacji oczekiwanie podparcia wieści z teamu jakimś filmem jest dość naturalne. Albo niech powiedzą jasno: NatAmi w przyszłości odtworzy 720 jeżeli dodamy w FPGA sprzęt do wspomagania H.264. Albo coś w tym guście. Oczywiście nikt im nie każe, ale wtedy entuzjaści NatAmi powinni się liczyć z rozsądnymi głosami krytycznymi. Bo obiecać można wszystko, w świecie Amigi przerabialiśmy to już do bólu.
[#79] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #69

Myślę że nikt nie będzie odpalał filmu na 060 w trybach AGA. Film zostanie pewnie zaprezentowany na N50/N70 i sterownikach RTG.
A póki nie ma RTG, to i nawet nie można odpalić NetSurfa, ponieważ SDL wymaga tych sterowników.
[#80] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #78

Ale ty mi tego nie musisz tłumaczyć... nie grajmy w "ping ponga", bo pisząc o tym używaniu stwierdzenia "Natami jest" vs "Natami nie ma" miałem dokładnie takie samo wrażenie, że manipulujecie tym w zależności jak wam wygodniej.

Co do deklaracji, masz napisane wyżej przez Bantera. Ma ci to własną krwią na oślej skórze napisać?

I to nie jest kwestia obiecanek czy skomplikowanej przeszłości Amigi po jej upadku. Biorąc pod uwagę to jak NatamiTeam sobie radzi wbrew (co jest szokujące) mówiąc delikatnie nie specjalnej przychylności części środowiska, to nie mam podstaw nie dać im odrobiny zaufania z mojej strony. Skoro czytam, że chcą aby było tak i tak to nie zamierzam podejrzliwie doszukiwać się w tym bajek, kłamstw czy czarowania.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 10:31:53 przez Duracel
[#81] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #80

Skoro czytam, że chcą aby było tak i tak to nie zamierzam podejrzliwie doszukiwać się w tym bajek, kłamstw czy czarowania.

Chodzi tu tylko i wyłącznie o tę małą przestrzeń między „chcą, żeby było” a „zrobią i będzie”.
[#82] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #80

dobra, to w razie co jak coś nie zadziała to będzie można na pozwać Bantera do sądu o spowodowanie strat moralnych i narażenie na straty finansowe
[#83] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #81

ok w takim razie ja wierze w co mowia, bo zaszli juz daleko bez niczyjego wsparcia, poswiecaja temu swoj najlepszy czas, znaja sie na tym i nie mam powodu nie wierzyc komus kto mnie jeszcze nie zawiodl... ty natomiast watpisz w ich deklaracje z zasady, bo jestes z natury (???) podejrzliwy i sceptyczny ;)

Taka roznica. Jak widac zaden news o Natami nie obedzie sie bez lawiny komentarzy, co dobitnie swiadczy o tym jakie zainteresowanie ona wywoluje i ile ludzi na nia czeka. Zamiast jednak z gory zakladac, ze tworcy opowiadaja bajki moze wypadalo by jednak poczekac i sprawdzic czy dotrzymali slowa dopiero po wprowadzeniu sprzetu do sprzedazy?
[#84] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #83

tworcy opowiadaja bajki moze wypadalo by jednak poczekac i sprawdzic czy dotrzymali slowa


o ile dozyjemy :)
[#85] Re: NatAmi - nowe informacje

@gx, post #84

No ja moge miec z tym problem, powaznie mowie. 3 lata temu lekarz mi obiecal ze do Euro 2012 na pewno dozyje. No ale dzisiaj to juz takiej pewnosci nie mam mimo ze Euro za chwil kilka wiec co dopiero do Natami. Dobrze, ze chociaz jutro z synem na mecz ide... zawsze to jakis substytut Euro 2012.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem