Komentowana treść: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x
[#1] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x
buahahaha kupiles system plac za sterowniki ahahahaha
[#2] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x
Cena za stery i to taka ... żeby nie było, że narzekam posłużę się klasykiem: "super wiadomość".
[#3] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@PrzemasIII, post #1

Ja tam za nic nie musze placic bo mam sterowniki do mojego starego Radeona. :)
Jak ktos nie chce placic za sterowniki to moze poczekac na AmigaOS4.2 i zaplaci "tylko" za system. :P
[#4] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@Leon, post #3

Jak ktos nie chce placic za sterowniki to moze poczekac na AmigaOS4.2 i zaplaci "tylko" za system.

Nie bardzo rozumiem. Czyżby te sterowniki miały wejść w skład AmigaOS 4.2?
[#5] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@Leon, post #3

Ja tam jestem przekonany, że te sterowniki za 10-20 lat będą zupełnie za free.
Ale muszę napisać, mimo mojej sympatii do tych ludzi, że płacenie za sterowniki jest conajmniej... dziwne.
[#6] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x
płatne sterowniki : Only AmigaOS4 makes it possible
[#7] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@XoR, post #6

sterowniki sa platne do wszystkiego, tylko wliczone w cene sprzetu, a poniewaz producent nie jest zainteresowany sterownikami do aos4 itp., to sytuacja jest inna.
[#8] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@gx, post #7

tekst pod linkiem
Sterowniki będą darmowe dla wersji 4.2 systemu tzn. będą jego częścią.
[#9] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@vegeta, post #8

Trochę zamieszali tą informacją. Rozumiem, że chcą dostarczyć jak najszybciej i jak nalepsze sterowniki do kart i chwała im za to. Myślę jednak, że gdyby kwotę jaką sobie życzą, jakoś rozłożyli (29 funtów to jak za stery raczej dużo) i umieścili w opłacie licencyjnej systemu, to nie byłoby chyba tyle krzyku.
Twoim zdaniem o ile wzrośnie cena AOS 4.2 jeżeli ma mieć te strowniki? Chyba, że jeżeli wystarczająco dużo osób kupi przed kolejną odsłoną systemu, to deweloper (jak już zarobi tyle ile chce) przekaże je za darmo.

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 19:10:41 przez Ender
[#10] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@Ender, post #9

Nie mam pojęcia jak to będzie wyglądać, sam chciałbym aby były za darmo, lub były jak najtańsze. Co do ceny systemu to powinna być w tej samej cenie co 4.1 , tak mi się wydaje, a użytkownicy którzy nie będą chcieli zakupic nowej wersji systemu bo stwierdzą że ta co mają im wystarczy, a są posiadaczami kart hd wtedy kupia sam sterownik.
[#11] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@vegeta, post #8

Być może jestem zmęczony i mam zbyt wiele na głowie, ale we wpisie Hansa nigdzie nie ma o tym mowy. W którym fragmencie jest to napisane?
[#12] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@mailman, post #11

A1-X1000 customers, who have already paid for a license to the upcoming AmigaOS 4.2 update will receive these updates automatically.
A-Eon Technology naturally needs to recoup their costs, and hence the driver is available for a fee to AmigaOS 4.1 owners. Those with an AmigaOS 4.2 license (i.e., A1-X1000 owners) naturally have already paid for their updates
Może w moim tłumaczeniu źle coś zrozumiałem, nie jestem ekspertem tego języka , ale rozumiem to tak: posiadacze x1000 maja sterowniki za free bo kupując sprzęt kupili go razem z licencją na system 4.2, reszta osób albo kupi osobno sterowniki albo kupi licencję na nowy system jak wyjdzie gdzie sterowniki już będą, gdyż nie wyobrażam sobie by były dwie wersje systemu 4.2.
[#13] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@vegeta, post #12

A1-X1000 customers, who have already paid for a license to the upcoming AmigaOS 4.2 update will receive these updates automatically.

Wyciąłeś zdanie występujące później, które jest jakby kluczowe. Sam460ex customers wanting to upgrade their driver so that they can use newer cards can purchase a license online.

Poza tym żadne ze zdań w całym tekście nie mówi, że te sterowniki będą w AmigaOS 4.2. Tłumaczenie tych dwóch fragmentów:

Nabywcy A1-X1000, którzy już zapłacili za licencje do nadchodzącego AmigaOS 4.2, otrzymają uaktualnienie (sterowników - przyp. tłum.) automatycznie. Nabywcy Sam460ex, którzy zechcą zaktualizować ich obecne sterowniki, aby móc korzystać z nowszych kart, mogą zakupić licencję online.

I drugi fragment:

A-Eon Technology z oczywistych względów musi pokryć wydatkowane koszty, tak więc sterownik jest dostępny za opłatą dla użytkowników AmigaOS 4.1. Ci, którzy posiadają licencję na AmigaOS 4.2 (tj. posiadacze A1-X1000) oczywiście za aktualizację sterowników już zapłacili.

Podsumowując, wygląda to tak, że w systemie będą zapewne sterowniki, lecz do obecnej ich wersji, a uaktualnione, o których mowa w wiadomości, będą dostępne do pobrania dla posiadaczy X1-1000 oraz zakupienia dla reszty. Sygnalizowanie AmigaOS 4.2 w tekście Hansa ma zapewne na celu wskazanie, że aktualizacja systemu nie będzie wiązała się z aktualizacją sterowników (są to niejako niezależne byty), lecz posiadacze A1-X1000 mają zagwarantowane wsparcie bez ponoszenia dodatkowych kosztów nawet pomimo update'u.
[#14] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@mailman, post #13

Oczywiście nie dyskutuje na temat tekstu zapewne masz rację , jak pisałem wcześniej mój angielski jest raczej średni, ale Hyperion od roku trąbi że w nowej wersji systemu będzie pełne wsparcie 3d i kart hd, więc jak firma to sobie wyobraża, że ktos kupi nową wersje systemu która niewiele sie różni od tej którą już ma? , skoro za jedną trzecią ceny ma sam sterownik, to byłby strzał w stopę.
[#15] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@vegeta, post #14

Odpowiedź Trevora

Mając w systemie Gallium 3D bez odpowiedniego sterownika automagicznie wsparcie 3D nie będzie osiągalne. Hyperion stworzy w OS 4.2 podsystem graficzny Gallium, który wraz z odpowiednio napisanymi sterownika da Ci wsparcie 3D.
[#16] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@vegeta, post #14

Pod wiadomością na Amigans (link) Hans stwierdza następująco:

"Some people seem to think that AmigaOne-X1000 users are getting a free ride while Sam460ex users are footing the bill. Let me assure you that AmigaOne-X1000 users have definitely payed for their license. They bought a license for AmigaOS 4.2 when they purhcased their machine, and so this will be delivered to them. This also includes the RadeonHD driver, up-to and including the 3D enabled version that the Gallium3D drivers need. Sam460ex users, on the other hand, have not paid for this. "

Czyli w wolnym tłumaczeniu:
Pewni ludzi uważają, że użytkownicy AmigaOne X1000 dostali sterownik gratis, a użytkownicy Sam460ex ponoszą wszystkie koszty. Zapewniam, że użytkownicy Amiga One X1000 również zapłacili za swoje licencje. Kupili licencję na AmigaOS 4.2 razem z komputerem i zostanie im on dostarczony. W tym także także sterownik RadeonHD (łącznie z trybem 3D) oraz Galium3D. Użytkownicy Sam460ex, z drugiej strony, jak na razie za to nie płacili".

-----------------
Powyższa deklaracja nie rozwiewa wszystkich moich wątpliwości odnośnie samej kwestii zakupu sterownika _teraz_, ale wydaje mi się, że jednoznacznie mówi, że licencja na AmigaOS 4.2 pokrywa także sterownik.
[#17] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@Radov, post #16

Nawet jeśli uznamy, że takie postępowanie jest OK, to moim zdaniem wykazuje to problem na linii ACube-Hyperion-AEON. Chyba nikt nie zakładał, że użytkownicy Sam460ex uznają ten pomysł za doskonały. Z marketingowego punktu widzenia to jest kiepska sytuacja dla ACube. A z finansowego dla użytkowników Sam .

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 21:45:38 przez strim
[#18] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@strim, post #17

Rzeczywiście dziwne. Stery są zawsze płatne, ale pisane pod Win/Mac kosztują zapewne 20 centów doliczone do ceny karty graficznej. Sprzedane miliony radeonów dają pokaźny zysk. Stery do AOS 4.x musi ktoś napisać, a pisanie pochłania czas chętnego programisty. Widać że to nie to samo SAM---X1000, dodatkowa optymalizacja kosztuje...ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 22:04:30 przez Wojox
[#19] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@XoR, post #6

Nie wiem o co wielkie halo z płatnymi sterownikami. Swego czasu pakiet CyberGraphX był płatny, a może nawet dalej jest?
[#20] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@madman15, post #19

The latest version is CyberGraphX V5 used in MorphOS. Its features include:

AltiVec accelerated
Display Data Channel (DDC) and gamma correction support
Hardware accelerated operations for alpha blending, tinting, gradients, stretching
PowerPC native, with support for AmigaOS drivers

Czy ty czasem MOSa nie używasz? ;)

A tak poza tym to pakiet by całym systemem do obsługi kart, a nie tylko sterownikami zdaje się (nie używałem nigdy, więc nie wiem co w skład wchodziło.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 05:25:05 przez GumBoy
[#21] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@GumBoy, post #20

No to teraz zostaniesz przyrównany do mosistowej bojówki, która robi dym pod newsem dla AOS4.x :)
[#22] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@kjb666, post #21

Like I cared...
[#23] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@GumBoy, post #20

Owszem, ale CGX4 na klasyka był/jest płatny.
MOSa nie używam, trochę się zapoznałem z systemem, ale póki co 3.0 nie zainstalowałem (problem na linii maczek-TV).
[#24] Re: Kolejne karty RadeonHD obsługiwane przez AmigaOS 4.x

@madman15, post #23

Kiedyś słyszałem jakiś wers, który mniej więcej leciał "Co było, a nie jest...".

To nie klasyk konkuruje z OS4. Poza tym jak już wspomniałem, to CGX to nie tylko stery ale całe API.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem