Komentowana treść: Timberwolf 4.0.1.0113
[#1] Re: Timberwolf 4.0.1.0113
Cieszy mnie to, ze program jest dalej rozwijany. OK
[#2] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Leon, post #1

Ten program czeka na UltimatePPC
[#3] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Leon, post #1

szkoda, że z dnia na dzień się starzeje. Wersja 3.5 firefoxa ma już ponad 3 lata. I jest zdrowo nieaktualna.

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 19:17:27 przez sand
[#4] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@sand, post #3

Nieaktualna? A co takiego nie działa na wersji 3.5 Firefoxa?
[#5] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@sand, post #3

Ale tutaj mamy port firefoxa 4.01, a to chyba 1 rok różnicy do najnowszej wersji...
[#6] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Deftronic/..., post #4

[#7] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Radov, post #5

15-16 miesiecy.
[#8] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@sand, post #3

Myślę że bardziej uzasadnione było by podanie takiego linka niż to co ty podałeś,
wtedy można będzie bardziej obiektywnie stwierdzić co działa a co nie w stosunku do najnowszej wersji.
Czyżby... ahhh, lepiej zostawię cisnące się na klawiaturę słowa to dla siebie...



Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 20:14:19 przez Radek_Cz
[#9] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@sand, post #3

Ja powiedziałbym, że dobrze, że przenoszą trochę starszą wersję, bo komputery z AmigaOS 4.1 automatycznie nie dostaną zwiększenia mocy, jest kilka komputerów o stałych parametrach (nie liczę przyspieszaczy do Samów) i Firefox w wersji 4.01 ma szansę działać na nich szybko. Nowsze wersje, przeznaczone dla coraz mocniejszych komputerów mogą działać wolniej.

Druga rzecz to taka, że to developerzy systemu pracują nad Timberwolfem. Lepiej i szybciej dla AmigaOS4.1 już być nie może. Później może łatwo będzie się dało aktualizować przeglądarkę w razie potrzeby do nowszych wersji już mniejszym nakładem pracy i czasu?
[#10] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Radek_Cz, post #8

Patrząc jako webdeveloper, css selektory w firefoxie 4 po prostu źle działają. Dopiero w nowszych wersjach zostały poprawione, ale też nie do końca.
[#11] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Robert-Minimat-Szacki, post #9

Skad bzdurne zalozenie, ze deweloperzy sytemu operacyjnego to najlepsi fachowcy do tworzenia przegladarki by default? To przeciez jakby dwie rozne bajki.
[#12] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Robert-Minimat-Szacki, post #9

FF 14 dziala spoko nawet na telefonie, wiec to nie jest kwestia sprzetu. kompatybilnoscia z html5 bym sie mniej przejmowal, dziurami i bugami w kodzie tez, tu friedenowie i tak swoje dokladaja. Z amigowego punktu widzenia to wszytsko sa detale druga a nawet trzecioplanowe. Problem jest w tym ze albo robia timberwolfa albo dlubia os4. w tym tempie co dotychczas to jak skoncza jedno i drugie to bedziemy sie nad html7 zastanawiac :)
[#13] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#15] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@GumBoy, post #11

Skad bzdurne zalozenie, ze deweloperzy sytemu operacyjnego to najlepsi fachowcy do tworzenia przegladarki by default? To przeciez jakby dwie rozne bajki.

Prawdopodobnie stąd, że przedmówca nie pisał o KAŻDYM systemie operacyjnym i KAŻDEJ przeglądarce, a o AmigaOS 4 i Timberwolfie.

W przypadku ogólnym pewnie i rzeczywiście nie miałoby to związku, ale uwzględnij zaszłości systemów amigowych, które w "wielu" elementach odbiegają od wypracowanych na innych platformach standardów. Projekt wielkości FireFoxa w warunkach amigowych na pewno dostarczy (i dostarcza) wielu zagwostek, które wypadałoby rozwiązać po stronie systemu. Z tych "wielu" elementów, o których wiem to:
- poprawki do systemu obsługi wątków, które chyba wnosił AOS 4.1 update 2
- oraz zestaw poprawek do innych bibliotek, które przyszły z AOS 4.1 update 3

Na wypadek gdy ktoś zacznie pisać o szukaniu amigowej drogi i że poprawki nie są potrzebne itp.
Może i część nie jest i tylko ułatwia portowanie. Mamy jedna w świecie wiele standardów, które są po prostu prawidłowe. Tak jak wiemy, że 2+2=4 przy założeniu że nie można dzielić przez 0. Jeśli więc, któraś amigowa biblioteka w pewnych warunkach daje inny wynik niż 4, albo nie jest świadoma, że przez 0 dzielić nie można - to trzeba to po prostu poprawić.

I projekt Timberwolfa - mimo, że to Hobby Friedenów - takie kwiatki ładnie uwidacznia....

@Robert-Minimat-Szack
Ja powiedziałbym, że dobrze, że przenoszą trochę starszą wersję,


Akurat w przypadku Firefoxa trzeba się odnieść do historii zmian. W porównaniu do FF 4.0 kolejne wersje przynoszą różne usprawnienia:
- elementy akceleracji sprzętowej
- optymalizację zużycia pamięcia
- optymalizację java script engine
Tak więc niekoniecznie to wersja 4.0 jest najszybsza, tylko dlatego że jest stara ;)
Elementy akceleracji sprzętowej będziemy mieć dzięki Cairo, więc Timberwold będzie u nas żwawszy niż FF4.0 na innych platformach.

Wydaje mi się też, że widziałem luźną deklarację, że Timberwolfa będzie można podciągnąć dość łatwo gdzieś w okolicę wersji FF 7.0 (bo potem chyba jest ponownie większy skok w źródłach....). Więc pewnie parę optymalizacji jeszcze do nas zawita... I pewnie z kilka wprowadzą sami Friedenowie...
[#16] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Radov, post #15

Prawdopodobnie stąd, że przedmówca nie pisał o KAŻDYM systemie operacyjnym i KAŻDEJ przeglądarce, a o AmigaOS

A Ty zakładasz, że są jedynymi programistami potrafiącymi pod ten system pisać? Biedny ten OS w takim razie. Po co komu taki system operacyjny, który potrafi dobrze oprogramować dwie osoby na świecie.
[#17] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@GumBoy, post #16

A Ty zakładasz, że są jedynymi programistami potrafiącymi pod ten system pisać?.

Trochę się za bardzo rozpędzasz, nic takiego nie założyłem
Napisałem, że w warunkach systemów, których architektura charakteryzuje się historycznymi zaszłościami, bycie deweloperem systemu (płynnie poruszającym się w sferze kodu systemu) znacząco ułatwia (i przyspiesza) portowanie bardzo rozbudowanych aplikacji.
Mam nadzieję, że jednak rozróżniasz: "bycie programistą płynnie znającym kod żródłowy systemu" od "bycie jedynym programistą na świecie umiejącym programować pod dany system". To są dwie różne sprawy, z czego tej drugiej nie napisałem

I dlatego też lekko rozpędziłeś się w komentarzu #9. Robert wyraźnie napisał, że lepiej i szybciej dla AmigaOS 4.1 być nie może, że portem zajmują się deweloperzy tego systemu. Jak i dlaczego zacząłeś weryfikować to zdanie w jakiejś globalnej, uniwersalnej i uśrednionej rzeczywistości - nie mam pojęcia. W zasadzie to Twoja sprawa.
"Twoje sprawa" nie zmienia jednak sytuacji AmigaOS 4.1 (oraz prawdopodobnie innych systemów: MOS czy AROS), które nie reprezentują sobą globalnej, uniwersalnej i uśrednionej rzeczywistości. Odbiegają one w mniejszym lub większym stopniu od rozwiązań stosowanych na innych platformach. Co powoduje mniejsze lub większe problemy.
A w przypadku AmigaOS 4.1 i portowania FireFoxa - zazwyczaj większe.
Dobrze więc, ze portem zajmują się deweloperzy AmigaOS 4.1 - bo mogą sprawniej i szybciej rozwiązywać te większe problemy. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że części problemów NIE-deweloper praktycznie nawet nie byłby w stanie usunąć (bez zburzenia aplikacji i napisania od nowa). Tak jak to było w przypadku Kas1e i portu OWB-MUI - Kas1r przecież narzekał że brak dostępu do źródeł systemu (i nanoszenia poprawek do tamtejszej implementacji MUI) znacząco spowalnia projekt...

Czy teraz mnie rozumiesz?
[#18] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@GumBoy, post #11

Skad bzdurne zalozenie, ze deweloperzy sytemu operacyjnego to najlepsi fachowcy do tworzenia przegladarki by default? To przeciez jakby dwie rozne bajki.


To nie jest bzdurne założenie, jeśli twórcy AmigaOS 4 nie mogą sobie poradzić z pełną i szybką obsługą YouTube, to raczej nikomu to się nie uda. Oni wiedzą najlepiej jak system jest skonstruowany i jak i gdzie optymalizować.
[#19] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Robert-Minimat-Szacki, post #18

jeśli twórcy AmigaOS 4 nie mogą sobie poradzić z pełną i szybką obsługą YouTube, to raczej nikomu to się nie uda

Dobre. Wychodzi na to, ze pod Windowsa soft powinien pisać tylko Microsoft, żeby było full speed i w ogóle. Taki z Ciebie software architect jak ze mnie lekarz.
[#20] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@GumBoy, post #19

Niestety ale to prawda.
[#21] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Robert-Minimat-Szacki, post #20

Co powiesz na to, ze przeglądarka Microsoftu pod system przez nich napisany, jest wolniejsza niż przeglądarki konkurencji? BTW, piszesz Dune 3? Spoko. Nie mogę się doczekać.
[#22] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#23] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@GumBoy, post #21

Ta dyskusja w ogóle nie ma dalszego uzasadnienia. Twoje wspomnienie o Dune 3 wynika z braku argumentów. Jeśli chodzi o Windowsa, to tu jest inna sytuacja, przeglądarka konkurencji jest pisana w technologii rozwijanej właśnie przez tę konkurencję, a autorzy Windowsa są zajęci pracą nad systemem, a nie wspieraniem tych technologii.

Ja myślę, że obecna sytuacja AmigaOS 4 nie należy do najlepszych. Zarówno autorzy jak i deweloperzy próbują na skostniały system portować najświeższe oprogramowanie wymagające ogromnych zasobów systemowych i sprzętowych. Próbuje się za wszelką cenę nie patrząc na koszty doganiać PC. A można inaczej, dowodem NatAmi. Oni mają zdrowe podejście do Amigi.

I proszę Cię GumBoy, nie stosuj ironii i sarkazmu, bo to naprawdę można skrzywdzić człowieka, a Ty zachowujesz się jakbym Ci jakąś krzywdę zrobił. Jesteśmy z innej bajki, dlaczego zatem zawsze wchodzisz mi w drogę, kiedy chcę poruszyć jakieś ważne dla mnie tematy dotyczące Amigi? Chyba chcesz mnie wygonić z tego forum, jeśli nadal będziesz mnie obrażał i moderatorzy nie zareagują to zrezygnuję z odwiedzania PPA.
[#24] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#25] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#26] Re: Timberwolf 4.0.1.0113

@Robert-Minimat-Szacki, post #23

Twoje wspomnienie o Dune 3 wynika z braku argumentów.

Nie, z mojej ciekawości. Nie mogę zapytać?

Zarówno autorzy jak i deweloperzy próbują na skostniały system portować najświeższe oprogramowanie wymagające ogromnych zasobów systemowych i sprzętowych

No, rzeczywiście. FF4 widziałem ostatnio na jednordzeniowym 1.6 GHz i 512 RAMu. Ogromne zasoby. A działał szybciej niż to widziałem na filmikach z Timberwolfem.

A można inaczej, dowodem NatAmi.

NatAmi nie jest żadnym dowodem, bo jak na razie to jej nie ma.

I proszę Cię GumBoy, nie stosuj ironii i sarkazmu, bo to naprawdę można skrzywdzić człowieka, a Ty zachowujesz się jakbym Ci jakąś krzywdę zrobił.

Nie, zachowuję się, jakbyś bzdury pisał, co nota bene czynisz. Twoje pojęcie o systemach operacyjnych naświetliłeś na PPA wielokrotnie i powodów do dumy bym nie znalazł. Z programowaniem było podobnie, doświadczeni, zawodowi programiści piszący oprogramowanie na Amigę (mimo, ze Ty uważasz, ze tacy nie istnieją), zawsze Ci punktują jakieś podstawowe błędy, które z reguły masz w nosie. Zapewne stąd się biorą bzdury które wypisujesz i dopóki będę miał czas i ochotę, to będę je komentował.

zrezygnuję z odwiedzania PPA.

Obiecanki cacanki.
[#27] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#28] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#29] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#30] [post oznaczony jako OT] wyświetl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem