Komentowana treść: AROS Vision 68k 1.5
[#1] Re: AROS Vision 68k 1.5
Używa ktoś tego pod Amigą (nie WinUAE) ? Jaka szybkosć względem AOS 3.X ?;)
[#2] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Wojox, post #1

owszem. predkosc okay, dopóki nie odpalisz wanderera, wtedy idzie na kolana. to znaczy z shell (np bez user startup) mozesz sie pobawic. niestyte nie wiem jat w tym momencie stoi scalos, to znaczy wiem ze chodzi na arosie ale jak ;| diabli wiedza..

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 01:34:06 przez wawrzon
[#3] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Wojox, post #1

Z taką prędkością działa na prawdziwej Amidze z 040/40 i AGA (odpalony w 256 kolorach i bez wodotrysków ze względu na 2 MB Chip Ramu. AROS w pełnej okazałości wymaga 8 MB pamięci graficznej). - http://www.youtube.com/watch?v=8NJRqVlENQI

Czyli prędkość jest praktycznie 1:1 :)

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 10:50:49 przez Andrzej Drozd
[#4] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #3

no wiec jezeli chodzi o aplikacje to rzeczywisci mozna wychodzic z zalozenia ze dazialaja z predkoscia zblizona do tej ktora osiagaja pod oryginalnym aosem. byc moze w niektorych przypadkach nawet szybciej. aros setpatch uruchamia po rozpoznaniu w przypadku niektorych procesorow zoptymalizowane asm-rutyny, np kopiowania pamieci. tu bedzie pewnie jeszcze pewne pole do popisu.

co natomiast jest ciagle jeszcze niezmiernie wolne a szczegolnie na grafice planarnej, to sam wanderer. nie wiem czy w tej chwili 68k scalos juz w pelni dziala, trzeba tam bylo assigny wykomentowywac itp.

jezeli chodzi o sam start to nie rozumiem dlaczego jezeli masz arosa na twardzielu (partycja musi byc bootable) to dlaczego odpalasz go z dyskietki. z twardziela pojdzie (tzn zaladuje kickstart) o wiele predzej, nie potrwa to wiecej niz pare sekund.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 21:27:12 przez wawrzon
[#5] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #4

AROS ma dwa ROMy. Na WinUAE można przypisać oba, a na klasyku pierwszy trzeba zabootować z dyskietki i później drugi ładuje się z HDD.
Trzeba zapytać autora.
Po mojemu to ten z dyskietki ładuje się do ramu na wzór RAD:, resetuje kompa i przejmuje kontrolę, następnie dogrywa drugi i już. :)

Gdy zrobię reset ręcznie, to już nie potrzeba dyskietki i system ładuję się od razu. Aż do zimnego resetu.

Dodane: Wcześniej pierwszy ROM próbowałem mapować za pomocą RemAPollo, ale bez sukcesu. Dopiero później znalazłem info w archiwum z AROSem jak odpalić go na klasyku. W katalogu SYSTEM jest obraz bootowalnej dyskietki Emergency-Boot.adf. Właśnie tej dyskietki użyłem.
Tu jest tekst pliku README:


AROS m68k-amiga
---------------

This disk contains AROS for the amiga-m68k architecture.

To boot, image the 'Emergency-Boot.adf' file to a floppy,
or copy the contents of the 'Emergency-Boot' directory
to an empty OFS formatted floppy, and run 'C:Install DF0:'

Boot with the AROS Emergency-Boot, and it will start the
AROSBootstrap program, which will softkick the AROS
relocatable ROM image (aros.hunk.gz) into RAM.

The Emergency-Boot should boot on any Amiga hardware with
KickStart 1.3 or later, and at least 2M of KICK RAM, and
a total of 5M of RAM to run Wanderer.

If you have MAPROM style hardware, or want to burn an
EEPROM, you can use the aros-rom.bin and aros-ext.bin
files. Both 512K images must be present in the Amiga
address space as follows:

0xE00000 aros-ext.bin (512K)
0xF80000 aros-rom.bin (512K)

None of the programs on this disk are expected to operate
under any version of AmigaOS at this time, except for
AROSBootstrap.

Enjoy this technology preview!


Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 23:22:58 przez Andrzej Drozd
[#6] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #5

sproboj po prostu rozpakowac nightly, czy co ty tam masz, na twojego twardziela. oczywiascie jak mowilem partycja musi byc "boot enabled". podlaczyc twardziela musisz do device ktore tez jest bootable, czyli oryginalny aos kickstart je widzi oczywiscie. ale jak aos sie z tego kontrolera bootuje to nie ma sprawy. wychodzac z zalozenia ze partycja arosa ma najwyzszy priorytet, po wlaczeniu kompa aros powinien zbootowac sie sam w try miga bez zadnych dyskietek. fajne, nie? odkrylem przypadkiem.
[#7] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #6

Nie wiem o co Ci chodzi. :)

Gdy odpalam AROSa, to oczywiście z partycji bootowalnej o najwyższym priorytecie. Nie bawię się w "boot-odpalacze", tylko za każdym razem wszystko zmieniam w HDInstTools. Gdy odpalam AROSa, to z partycji o najwyższym priorytecie.
No i jak odpalę AROSa bez dyskietki AROSa, na zwykłym kickstarcie AOS3.0, to pliki systemowe z AROSa są "no execute". Standardowy, amigowy ROM 3.0 "nie rozumie" tych plików.

Dodane: AROS musi mieć swój własny ROM. I to on jest kompatybilny z binarkami AOS3.0, a nie na odwrót. :)
Analogicznie to działa tak: Linuks x86 potrafi odpalić binarki z Windowsa, ale Windows nie potrafi odpalić natywnych binarek z Linuxa x86. :)

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 01:02:51 przez Andrzej Drozd
[#8] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #7

o nic mi nie chodzi, chcialem tylko pomoc, zebys nie tracil czasu na odpalanie z dyskiety. pewnie, aros potrzebuje wlasnego romu zeby wystartowac, ale jak ci sie wydaje, skad sie on bierze? przecie z tej dyskiety, wiec jak mozna go z dyskiety ladowac to czemu nie z twardziela? po prostu sprobuj rozpakowac nightly iso na partycje i podlacz dysk do amigi a zobaczysz, zamiast medrkowac o windzie i linuksie;)

w kazdym razie ja to tak robie..


Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 01:38:00 przez wawrzon

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 01:45:24 przez wawrzon
[#9] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #8

w kazdym razie ja to tak robie..

Aha, to ma sens. Wypróbuję.
Tylko przestań już z tym "i podlacz dysk do amigi". Myślisz że jak ja odpalam AROSa? Przecież mam rozpakowane ISO na partycji. Tak, mam twardy dysk w Amidze. ;)

Dodane: Wypróbuję, ale pewnie będą problemy z IF itd...Co z tego że zabootuje, jak trzeba będzie robić przypisy, aby skoczył do następnej linijki i nie zapętlał się w tym co jest z dyskietki skopiowane.

A na Natami będą dwie kości we flashu czy jakoś tak i nie będzie problemu. :)

Dodane2: Pewnie zapytasz jeszcze dlaczego nie zapętla się z dyskietki. Dlatego że po załadowaniu ROMu z AROSa, AROS już nie bootuje z dyskietki (właściwie stacja nie działa, ponieważ nie ma w obecnej wersji AROSa sterowników).
I pomyśl teraz. Gdy umieszczę zawartość dyskietki na partycji bootującej, to będę musiał zrobić przypisy, aby tylko raz załadował to co było na dyskietce, a po resecie to, co już jest w s-s, w S:

Chyba że sam już tak zrobiłeś i wyprzedziłeś autora AROSa 68k. :)

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 02:14:36 przez Andrzej Drozd
[#10] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #9

jezus, przeciez widze ze masz twardziela. dlatego o tym mowie. jakbys go nie mial musialbys odpalac z floppy oczywiascie.

jakie problemy z "if"? obraz iso zawiera wszystko co masz i na dyskietke, w tym pelna sekwencje bootstrapu z startup-sequence wlacznie. sam bootstrap wlasciwie musi zabootowac, nie ma sily. jak cos nie odpala trzymasz oba klawisze myszy i w early startup wybierasz boot bez s-s, wtedy na pewno pojdzie, tylko wyladujesz w shellu, bez zune i zaladowanych klas mui. przy okazji przypominam ze jak jakas klasa mui brakuje w zune, mozesz poszuklac i uzyc normalnej 68k.

a o natami to chyba lepiej zapomnij..

edit: najlepiej sciagnij jutrzejszy nightly, jest nowy fix na age i execute w s-s sie wieszalo. wiec byly problemy jak sie mialo np jakis user-startup. udalo mi sie to wysledzic a toniemu poprawic, to powinno teraz dzialac.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 02:18:33 przez wawrzon
[#11] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #10

Dobra, zrób jakiś film telefonem jak to działa u Ciebie i podaj swoje s-s. Po co mam się męczyć? W końcu nie przeszkadza mi odpalanie z dyskietki. Ba! Nawet się nagimnastykowałem żeby to wszystko odpalić na 2 MB Chipu. Tak po prostu to nie ruszyło - za mało pamięci graficznej.
A na WinUAE zabawa mnie nie bawi. Chyba że będą sterowniki dla BVision (ona akurat ma 8 MB, to karta na Permedia2), to chętnie poużywam na prawdziwej Ami, w pełnej okazałości. :)


jakbys go nie mial musialbys odpalac z floppy oczywiascie.

AROS 68k ma około 300 MB (400-500 dyskietek) i wymaga HDD.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 02:39:06 przez Andrzej Drozd
[#12] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #11

po co mam robic film?, nic na nim nie bedzie widac.. zreszta zrobilem juz raz jeden tylko juz zdjalem, wie co, ni wierzysz, czy jak? masz 2mb chipu i zadnego fast? bo nie kumam.. jak masz 040 to przeciez na pewno masz jakas pamiec?? aros odpala spoko z 2mb chipu (+chyba 4mb fast minimum), nic nie trzeba kombinowac, przez jakis czas uzywalem nawet superhighhres interlace jako workbench, tylko jak nie zredukujesz kolorow, to po otwarciu paru okien chip rzeczywiscie sie konczy..

problemy masz pewnie bo dystrybucja olafa jest przystosowana do uae, i ustawienia sa dla normalnej amigi przesadzone, on na to nie ma czuja jak wiekszosc tych pecetowcow. nigdy nie probowalem tego co on sklecil, ale jak nie przekombinowal, to mozna noweko nightly po prostu przekopiowac nightly po tym co on tam ma. no pare rzeczy pojdzie w diably, jak np icony i def_icony, wiec radze na poczatek wziac osobny dysk.
co do uae sie zgadzam, tez niezbyt lubie i tylko do testow uzywam.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 02:45:44 przez wawrzon
[#13] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #12

Spoko. W takim razie podaj mi link do odpowiedniej wersji, to sobie ściągnę i zainstaluję. :)
Amigi mam dwie. Jedną z Apollo 040/40 MHz, AGA i 32 MB ramu i drugą z Blizzard 040/40 MHz (PPC) i 128 MB ramu. Mam w niej BVision, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć monitor do AGA. :)
[#14] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #13

tu masz strone:
http://aros.sourceforge.net/download.php
ponizej binaries

wez to:amiga-m68k-bootiso
i rozpakuj na hd.
[#15] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #14

OK, z tego ISO, AROS bootuje się bez dyskietki.
Niestety guruje - http://i50.tinypic.com/okcz1c.jpg

Można coś z tym zrobić?
[#16] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #14

Spróbowałem jednak zabootować z dyskietki i AROS z tej kompilacji ruszył - http://i50.tinypic.com/2w49x1s.jpg
Na razie dyskietka rządzi. Gdy guru zostanie poprawione, to zrobię kolejny film.
[#17] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #16

tak to ten blad ktory scigamy, execute sie sypie. sciagnales dzisiejszego nightly? bo mial byc juz dzis skorygowany.. zaraz sprawdze u mnie.
[#18] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #17

faktycznie ciagle jeszcze jest, wykomentuj obydwie linie z "execute" ze startup-sequence. wtedy odpali okay. tymczasem pracujemy nad tym;9 tzn toni pracuje..

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 15:03:22 przez wawrzon
[#19] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #18

OK :)

A tak swoją drogą, to zaczałem od AROSa na A1200 nie od tej strony. Zmusiłem wersje WinUAE, czyli Vision aby odpaliła się na klasyku...i musiałem ściągać całe, około 300 MB (a nie 30 MB). No, ale jakoś się udało. :)
Nie mogłeś wcześniej powiedzieć że istnieje wersja specjalnie dla klasyków? Hehe :)

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 23:17:19 przez Andrzej Drozd
[#20] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #19

chodzi ci on nightly? pewnie ze istnieje, na czym by olaf zbudowal swoja dystrybucje? myslales ze ten aros 68k to on sam zaprogramowal?
nightly to jest podstawowy zestaw. vision olafa to rozszerzenie o uwolnione programy ktore zbieral juz przez pare lat dla natami. jak sie testuje podstawowe rzeczy to vision nie jest konieczny.
[#21] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #20

Widzisz, a ja nie wiedziałem. Dopiero gdy był drugi news o Vision na PPA, to się trochę uparłem i odpaliłem go na klasyku.

Jak wygląda sprawa z kartą graficzną BVision? Czy AROS w aktualnej wersji jest kompatybilny z CGX?
[#22] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #21

no widzisz ale mnie trudno monitorowac wszystkei fora, olaf moze powinien informowas o nightly przy okazji release, ale moze boi sie ze jak nightly akurat nie dziala to odstraszy klientow albo po prostu woli swoj produkt reklamowac.

co do karty to stery cgx chyba nie pojda, nie mowiac o tym ze bvus jest chyba mini-pci, a nie wiem czy to juz dziala. ale rozpytam sie. sterownikow p96 nie ma na to?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 17:01:23 przez wawrzon
[#23] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #22

Dla BVision nie ma P96.
[#24] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #23

no to kiepsko, chyba zeby przeportowac sterowniki netbsd, bo radoslaw supportuje cala kupe natywnego hardwareu. tylko kto ma to zrobic, toni nie majac tego hardwaru pod reka do testowania nie chce sie w to bawic, no chyba zeby ktos przekonal radoslawa by sam to zrobil, ale czy mu sie bedzie chcialo?
[#25] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #23

stwierdzilem ze netsurf jarosika zaczal dzialac pod arosem, masz jakies polaczenie do sieci z twojej amigi w tej chwili? trzebaby przekopiowac stery z devs/networks aosa do arosa, a potem wybrac ster przy pomocy prefs/networks.prefs i skonfigurowac. nie wiem czy dziala.
[#26] Re: AROS Vision 68k 1.5

@wawrzon, post #25

NetSurf potrzebuje SDLa który działa tylko na kartach graficznych. Póki AROS nie pójdzie mi na BVision, to nic z tego nie będzie. Obie Amigi mam w internecie.
[#27] Re: AROS Vision 68k 1.5

@Andrzej Drozd, post #26

no tak, oczywiscie..
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem