Komentowana treść: NetBSD 6.0 RC1
[#1] Re: NetBSD 6.0 RC1
jakiej platformy sprzetowej dotyczy ten news?
[#2] Re: NetBSD 6.0 RC1

@tomek, post #1

Wszystkich obsługiwanych (wystarczyło zajrzeć na stronę z linka) ;)
[#3] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Jenot, post #2

Zignoruję Twój nic nie wnoszący komentarz.
[#4] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Jenot, post #2

Zignoruję Twój nic nie wnoszący komentarz.
[#5] Re: NetBSD 6.0 RC1

@tomek, post #4

Moim zdaniem jego komentarz był traną odpowiedzią na Twoje pytanie. NetBSD 6.0 RC1 jest dostępne dla wszystkich obsługiwanych przez ten system platform. Ich listę znajdziesz na stronie NetBSD.
[#6] Re: NetBSD 6.0 RC1

@tomek, post #1

Odpowiem sam sobie, że wśród obsługiwanych są wymienione zarówno Amigi klasyczne i PPC. Zastanawiałem się, czy wśród utrzymywanych gałęzi jest także linia klasycznych Amig no i jest.
Autorom newsa dałbym niezobowiązującą sugestię, by takie newsy uzupełniać o informację: "Wśród obsługiwanych platform są *** tu wkleić obsługiwany sprzęt amigowy ***".
[#7] Re: NetBSD 6.0 RC1

@strim, post #5

Spójrz jeszcze raz na moje pytanie przez pryzmat profilu naszego portalu.
Czytelników PPA raczej nie interesuje to, że NetBSD zadziała na Acorn 32 czy Luna68k. Ale już może go zainteresować, czy system zadziała na Amigach klasycznych, czy tylko na tych z PPC.
Ale jasne, że wystarczy link, za który dziękuję. Tego mi własnie zabrakło w newsie.
[#8] Re: NetBSD 6.0 RC1

@tomek, post #7

Nie obruszaj się tak, link był w newsie a gdybyś czytał posty strima to wiedziałbyś o sterownikach NetBSD do Mediatora, Voodoo, kart sieciowych na PCI... poza tym jak sam napisałeś to portal amigowy więc po co byłby news o NetBSD na inne platformy?
[#9] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Jenot, post #8

Link w newsie był do strony głównej. Na niej nie było linku do listy kompatybilnego sprzętu tylko do listy plików, z którego po zagłębieniu się o 4 poziomy z nazwy katalogu domyśliłem się interesującej mnie informacji.
Link, który strim podał w komentarzu załatwia sprawę (w przeciwieństwie do Twojego komentarza - stąd moja może zbyt alergiczna reakcja, wybacz).
Nie ciągnijmy już tego...
pozdro dla wszystkich :)
[#10] Re: NetBSD 6.0 RC1

@tomek, post #9

Takie retoryczne pytanko,,, sory nie chce mi się szukać,,,co na tym systemie ruszy ? Są jakieś programy/gry ?
[#11] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Wojox, post #10

Są jakieś programy/gry?


. Oczywiście, nie wszystko z tego pójdzie na klasyku.
[#12] Re: NetBSD 6.0 RC1

@strim, post #11

Czy TEORETYCZNIE da się pod netbsd uruchomić kadu i firefoxa?


Benedykt Dziubałtowski
[#13] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Benedykt Dziubałtowski, post #12

Tu masz firefoxa a tu Kadu. Niestety Fx tylko PPC, tak samo Kadu.
[#14] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Benedykt Dziubałtowski, post #12

Np. na Pegasosie II nawet praktycznie się da ;).
[#15] Re: NetBSD 6.0 RC1

@strim, post #14

Czy jest jakaś szansa na rozruszanie wersji klasyk PPC? Kiedyś coś tam pisałeś, że jedna osoba się tym zajmuje, ze nie jest to jeszcze w stadium używalności itp.


Do czego można wykorzystać netbsd? Z tego co widzę, to softu 68k jak na lekarstwo, chyba, że źle widzę.


Benedykt Dziubałtowski
[#16] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Benedykt Dziubałtowski, post #15

Czy jest jakaś szansa na rozruszanie wersji klasyk PPC? Kiedyś coś tam pisałeś, że jedna osoba się tym zajmuje, ze nie jest to jeszcze w stadium używalności itp.


Niestety sytuacja tutaj niewiele się zmieniła. Jeden developer to trochę mało jak na tak duży system...

Do czego można wykorzystać netbsd?


Praktycznie do tego samego co każdy inny system UNIX-owy. Użyteczność jego na amidze ogranicza tylko niska wydajność CPU. Czasem też błędy w oprogramowaniu producentów trzecich, które uniemożliwiają jego uruchomienie (tego oprogramowania) na m68k.

Z tego co widzę, to softu 68k jak na lekarstwo, chyba, że źle widzę.


Softu w formie binarnej (skompilowanej) jest mało, ale to zwykle nie przeszkadza w budowaniu paczek samemu ze źródeł. Zdecydowana większość tego co jest w pkgsrc daje się zbudować na m68k. Np. nie ma paczki binarnej dillo, ale z tego co pamiętam bez problemu daje się zbudować ze źródeł i działa poprawnie. Przy czym trzeba zaznaczyć, że kompilacja paczek w NetBSD nie jest skomplikowana i jest w zasięgu każdego użytkownika, który zainstaluje sobie system (proces jest zautomatyzowany). Problemem jest tylko czas trwania kompilacji na m68k .

Brak paczek w formie binarnej wynika z braku serwerów do budowania dla platformy m68k. O ile cross-kompilacja samego systemu operacyjnego jest wspierana, to cross-kompilacja w pkgsrc nie, więc nie można do budowania oprogramowania wykorzystać tanich maszyn x86. Developerów pracujących nad m68k nie jest wielu, a sprzęt m68k jak wiadomo jest drogi i trudno dostępny. Trzeba by było poświęcić kilka Amig z 68060, które musiałyby pracować nonstop. Nikt raczej tego nie zasponsoruje, bo m68k z "biznesowego" punktu widzenia jest martwe. Te paczki binarne które dla m68k są dostępne zostały zbudowane przez developerów na ich prywatnych maszynach.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 13:31:53 przez strim

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 13:40:41 przez strim
[#17] Re: NetBSD 6.0 RC1

@strim, post #16

Pozwolę sobie na małą prywatę, bo widzę, że jestes lepiej niz dobrze poinformowany. Mam w domu Compaqa Aero 8000 z SH4 widziałem, że są wersję na ten procek. Pytanko jak to wgrać bo tam jest Windows chyba w kości rom wgrany? Jakiś pomysł?
[#18] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Ender, post #17

Nie widzę takiego Compaqa wśród obsługiwanych maszyn.
[#19] Re: NetBSD 6.0 RC1

@strim, post #18

A przedostatnia pozycja NetBSD/hpcsh: SH3/SH4-based WinCE machines, tam (Aero 8000) jest Windows CE? Jak znajdę chwilę czasu, to muszę obczaić sprawę. W sumie nie ma w komputerze normalnego twardego dysku, wszystko miało być zapisywane w pamięci (w założeniu to taki protoplasta netbooków).

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 17:43:44 przez Ender
[#20] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Ender, post #19

A przedostatnia pozycja NetBSD/hpcsh: SH3/SH4-based WinCE machines, tam (Aero 8000) jest Windows CE?


Kliknijże tam linka to zobaczysz kolejną listę (już konkretnie maszyn z Windows CE) i nie ma tam takiego Compaqa. Może dodanie wsparcia nie byłoby trudne, ale pewnie żaden developerów pracujących nad portami dla SH nie ma takiej maszyny. Poza tym prawdopodobnie uzyskanie dokumentacji technicznej do tego graniczyłoby z cudem.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 18:04:48 przez strim
[#21] Re: NetBSD 6.0 RC1

@strim, post #16

Nie da się- kompilować na UAE albo Amithlonie?


Benedykt Dziubałtowski
[#22] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Benedykt Dziubałtowski, post #21

A na którymś z nich NetBSD działa?
[#23] Re: NetBSD 6.0 RC1

@strim, post #22

Nie wiem, dlatego pytam.


Benedykt Dziubałtowski
[#24] Re: NetBSD 6.0 RC1

@Benedykt Dziubałtowski, post #23

Ja też nie wiem, ale mam podejrzenia, że nie działa.
[#25] Re: NetBSD 6.0 RC1

@strim, post #24

toni twierdzi ze na winuae dziala, to moze ja zrobilem wtedy jakis blad.
[#26] Re: NetBSD 6.0 RC1

@strim, post #24

To ja troszeczkę offtopicowo. Jako że niebawem zmieniam sprzęt, na którym mam serwer, pytanie, czy przejście z Linuxa (Debian) na NetBSD będzie dużym wstrząsem? Serwer nie ma w ogóle środowiska graficznego, zarządzany jest wyłącznie z konsoli po SSH. Działać na nim musi trójka standardowa (Apache, MySQL, PHP), serwer SVN, poczta, FTP i parę innych usług. Dobrze by było też, gdyby się coś dało skompilować. Zakładamy, że sprzęt jest na liście obsługiwanych przez NetBSD, zakładamy też, że Linuxa w powyższej tematyce ogarniam w stopniu dobrym. No i czy warto przy okazji, może w NetBSD jest mniejszy bałagan?
[#27] Re: NetBSD 6.0 RC1

@krashan_, post #26

przejście z Linuxa (Debian) na NetBSD będzie dużym wstrząsem?


Nie sądzę, jeśli widziałeś jeden system UNIX-owy, to widziałeś wszystkie . Oczywiście "diabeł twi w szczegółach" - np. różni się spsób zarządzania partycjami, aktualizacji systemu, instalacji dodatkowego oprgoramowania, itd. Ale nie są to jakieś różnice dramatyczne, filozofia systemu jest właściwie taka sama.

Działać na nim musi trójka standardowa (Apache, MySQL, PHP), serwer SVN, poczta, FTP i parę innych usług.


Serwer FTP (tnftpd) i SMTP (Postfix) jest dołączony do bazowego systemu, pozostałe usługi bez problemu można doinstsalować ze źródeł przez pkgsrc lub z paczek binarnych. Można także w ten sposób z zainstalować alternatywny serwer FTP czy SMTP, jeśli komuś ten wbudowany się nie podoba.

Dobrze by było też, gdyby się coś dało skompilować.


W NetBSD 6 standardowo jest gcc 4.5.3, biblioteka standardowa C, C++ oraz środowisko zgodne z POSIX.

No i czy warto przy okazji, może w NetBSD jest mniejszy bałagan?


Osobiście uważam, że NetBSD jest znacznie bardziej spójne i lepiej udokumentoane (świetny przedwodnik dotyczący systemu, przewodnik dotyczący instalacji dodatkowego oprogramowania, bardziej sensowne i kompletne strony man, np. w NetBSD też każdy sterownik ma stronę man). Wynika to z faktu, że NetBSD to cały system operacyjny - jądro oraz programy działające w przestrzeni użytkownika - który zarządzany jest przez jeden zespół. W przypadku Linuxa każda dystrybucja jest de facto "zlepkiem" różnych projektów, w NetBSD duża część kodu powstaje wewnątrz projektu, a stopień integracji komponentów zewnętrznych jest znacznie większy. Dzięki temu też cały kod źródłowy można znaleźć w jednym miejscu.

Ale moja opinia w tej kwestii może nie być obiektywna .


Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 12:54:09 przez strim
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem