Komentowana treść: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500
[#1] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500
Dobra wiadomość. Używam Ubuntu na codzień. Ciekawe kiedy będzie również możliwość instalacji na dysku. No i czy wszystko działa jak należy.
Zobaczymy...
[#2] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500
Nie zdziwię się, jak za wersję instalacyjną każą sobie zapłacić.
[#3] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@gilban, post #2

A ja się zdziwię, bo taki model biznesowy w przypadku oprogramowania na licencji GPL nie miałby sensu.
[#4] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@XaVeR, post #1

Ubuntu x86 to nie to samo co PPC, np. nie ma skype.
Brak installera to bezsens, używanie live jest uciążliwe.
Miałem ubuntu na eMacu obok MOSa, i było na tyle nie fajnie, że wywaliłem pingwina :)
[#5] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #4

A od kiedy pingwin jest fajny? Chyba że z Madagaskaru
[#6] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@strim, post #3

a Quake2 hyperionu?
[#7] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #4

Dlatego na miniaczu mam tylko ...tylko MOSa!
[#8] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #4

Co było niefajnego?
Pytam, bo jeśli założyć, że da się używać sprzętu amigowego jako jedynego komputera, linuks w tandemie to chyba jedyne wyjście.
[#9] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@adam_mierzwa, post #8

No a więc:
- skype nie ma (tak samo jak na MOS)
- kadu jest (na MOS jest AmiGG i kwakwa)
- pod firefoxem youtube nie działa (pod OWB mi działa)

Próba doinstalowania softu zazwyczaj kończyła się komunikatem, że zła wersja architektury itd.
Więc jedyne co mi oferował Ubuntu w porównaniu z MorphOS, to OpenOffice i Gimp, dla mnie to było za mało. Pod AmigaOS4.x masz pewnie Gimpa, więc jedynie OO jest kartą przetargową.

Nie pamiętam czy działał mi modem USB z playa, bo to mógłby być też dla kogoś argument :)
[#10] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #9

Co kto lubi. Używam linuxa na codzień (jako podstawowy system), mam uwagi ale źle nie jest.

Argument za wydawaniem dystrybucji na nasze nowe maszyny - sporo oprogramowania GPL jest w postaci źródeł a kompilacja ze źródełek i używanie daje podstawy i zachętę do przeniesienia na AmigaOS/MorphOS, i narzędzie także.
[#11] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@Skotos, post #10

Używam linuxa na codzień (jako podstawowy system), mam uwagi ale źle nie jest.


na PPC?
[#12] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500
nie ma co wybrzydzać i robic fanbojstwa

to dobrze, że na tą platformę będzie więcej softu, bo co jak co, linux/ubuntu/debian to bogate repo ciekawego softu, a nie tylko flash/skype/gadugadu

repo ppc jest na pewno nieco uboższe, ale i tak jest tego dużo

ja osobiście nie uwielbiam ubuntu, jednak z uwagi na obsługę sprzetu i kilka rozwiązan wyladowalo ono na razie na moim nowym lapku
[#13] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@rwks, post #12

Napewno jest dużo ciekawego softu, ale brak flash(youtube)/skype/gg to trochę dyskomfort.

Podziwiam ludzi którzy nie używają windy/linuxa x86, tylko jadą na systemach amigowych + obok jakiś OSX lub linux ppc :)
[#14] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #13

Obawiam się że takich nie znajdziesz. Używanie linuxa na PPC nie wyklucza posiadania maszyny z x86.


Pozdrawiam
[#15] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #13

YT o ile wiem da się oglądać przez inne programy niż flash, nie wiem jak obecnie sprawuje się gnash i swfdec, ale sa jeszcze media playery

nie używam PPC ale pod vlc/mpleyerem YT oglądalem
komunikatory obsługujące gg są, i to jest ich kilka

skype rzeczywiście jest problemem, ale osobiście go nie używam od 3-4 lat

dla platform amigowych choćby uzycie pakietow biurowych z Linuksa byloby fajne, o ile wiem dla PPC też jest kilka przygotowanych - jest też Java -

w sumie nie rozumiem dlaczego ktoś nie przeportuje z Linuksa pakietu Calligra, skoro jest QT na AOS4

a co do systemów

dla mnie normą jest jakiś multiboot i uzywanie tego, na co mam najbardziej ochotę, czasem z konieczności przelączenie się np na windows - raz na miesiąc srednio
[#16] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #9

Najważnieszją zaletą Linuxa PPC to jest Gallium 3D. Ci co z utęsknieniem czekają na AmigaOS 4.2, już dziś mogą się przekonać jak szybko będzie im działał na Radeonie HD, chociażby wzmankowany niedawno Neverball jak i inne pozycje 3D. Sam linux liveCD, jest dobrym pomysłem, szczególnie dla mniej doświadczonych użytkowników, którzy boją się instalować by nie popsuć sobie np. twardziela amigowego, bądź też po prostu nie mają miejsca na partycjach na dodatkowy system. Przywoływanie MOSa pod tym newsem jest nie na miejscu (no ale do tego typu bezsensownych przywołań użytkownicy SAM i nie tylko, zdążyli już tutaj przywyknąć), użytkowników AONE 500, mało to obchodzi, tym bardziej że owego systemu w przeciwieństwie do linuksa nie mogą sobie zainstalować, czy uruchomić w wersji live. Dla Twojej jednak wiedzy flash jest obslugiwany pod FF za pomocą pluginu opartego na Gnashu. O GG to już w ogóle nie ma co wspominać, bo po prawdzie skoro nie negujesz faktu istnienia browsera opartego na FF, to i powinieneś wiedzieć że w takim przypadku do używania GG żaden specjalny klient nie jest potrzebny (co nie znaczy że takowy nie istnieje).
[#17] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@Mufa, post #16

Sam linux liveCD, jest dobrym pomysłem, szczególnie dla mniej doświadczonych użytkowników, którzy boją się instalować.

Ubuntu x86 w wersji LiveCD, ma na blacie ikonkę INSTALL.
Twierdzisz że brak możliwość instalacji w wersji PPC to jest zaleta ?
Ja rozumiem że na siłę z wad robisz zalety, byle tylko zachwalić sprzęt pod system który gloryfikujesz, ale nie traktuj nas jak ludzi mało inteligentnych, ok ?

Przywoływanie MOSa pod tym newsem jest nie na miejscu

Lepiej porównywać AmigaOS z MorphOS, niż np. z Windows lub Linuxem, prawda? Przywoływać można duchy lub Boga, ale to nie czas ani miejsce na takie tematy.

Dla Twojej jednak wiedzy flash jest obslugiwany pod FF za pomocą pluginu opartego na Gnashu.

Super! A więc - jak chodzi youtube pod AmigaOS4.x? Szybciej niż pod Linuxem?

to i powinieneś wiedzieć że w takim przypadku do używania GG żaden specjalny klient nie jest potrzebny

Web gg to jest nieporozumienie, w momencie istnienia komunikatora dla AmigaOS. Ale o tym chyba wiesz? Czy może AmiGG nie działa na AmigaOS4.x ? Serio pytam.
[#18] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #17

W pliku readme.txt jest napisane:

Alpha Ubuntu LiveCD

This Ubuntu LiveCD was made in the hope that someone could continue working on it. If you are able and want to become a hero, feel free to make this LiveCD fully working.

Facts:
This LiveCD boots on a Sam460 with a Radeon 3450. It is not fully tested and probably won't work without a Radeon card (i.e. with the onboard chip alone).

What you can/can't do:
You can boot the LiveCD and reach the Ubuntu desktop and work from here, of course at the "slow" speed of your DVD drive.

Unfortunately the installation of Ubuntu (the "Install Ubuntu 10.10" icon on the desktop) does not work. It will fail when it wants to write to the HD (error in ubi-partman).


Czyli ikonka install jest na blacie, jednak problem z programem ubi-partman nie pozwala zainstalować dystrybucji.
A może to nie problem z programem, tylko człowieka który za szybko się poddał?

@mufa: działa/nie działa, jak to wygląda?
[#19] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@RadoslawF, post #14

Taki byłem 2005-2011 głównym moim sprzętem był pegasos2, obok stała 1200, x86 brak:).
[#20] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@fazior, post #19

Gratulacje, ja się poddałem w okresie popularności (finansowej) celerona 600MHz. Raz że często musiałem w domu poprawiać jakieś dokumentu w "ofisie", dwa koledzy z pracy mnie zarazili oglądaniem divixów.


Pozdrawiam
[#21] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #18

AmigaONE X1000 uruchamia Debian Squeeze, CRUX PPC, Gentoo i Linux Mint 11 PPC. Przynajmniej tak twierdzi użytkownik "trevordick" na forum MintPPC http://mintppc.org/forums/viewtopic.php?f=14&t=933
Należałoby spróbować tych dystrybucji na Sam460/AmigaOne 500.
Sam korzystam z jako jedynego systemu na eMac 1.25GHz Ubuntu 9.04 powerpc. Gnash plus swfdec wyświetlają reklamy całkiem sprawnie. Java ibm 1.6.0.16 powerpc jeszcze jest dostępna. Ostatni dobry firefox 3.6.11 z greasemonkey też działa całkiem sprawnie(youtube chodzi). Amarok 1.4.10 też ma swój port. Pidgin,kadu,ekiga bez problemu.
Niestety super system osx tiger pięknie się instaluje a potem zaraz po starcie , otwarciu pulpitu i krótkiej zabawie zalicza "freeze".Sprawdziłem programem od appla wszystko jest w porządku -grafika,ram,dysk...
Mos ma dla mnie jeden problem - brak sterownika do wifi na usb, a korzystam tylko z tego połączenia.
[#22] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@bwilis35, post #21

masz gnasha i swfdeca naraz w 1 przeglądarce?
[#23] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #17

Ubuntu x86 w wersji LiveCD, ma na blacie ikonkę INSTALL.
Twierdzisz że brak możliwość instalacji w wersji PPC to jest zaleta ?


Nigdzie nie napisałem że brak czegokolwiek jest zaletą, napisałem jedynie że zaletą jest pojawienie się dystrybucji do uruchomienia jako live, gdyż jak wiadomo niektóre dystrybucje zmuszają do instalacji a nie każdy tego chce.

nie traktuj nas jak ludzi mało inteligentnych, ok


No myślę że inteligentni ludzie potrafią czytać ze zrozumieniem i nie musze im pisać chociażby zdania, które musiałem napisać powyżej.

Lepiej porównywać AmigaOS z MorphOS, niż np. z Windows lub Linuxem, prawda?


Wiem że morphosowiec pewnych rzeczy nigdy nie zaakceptuje, ale Morphos, Windows i Linux z perspektywy amigowca to jeden diabeł - nie są AmigaOS. Natomiast w newsie o dystrybucji linuksa dla SAM460 i AmigaOne 500 wypadałoby wspominać tylko o linuksie, tudzież ewentualnie o konkurencji jaką może stanowić wobec innych systemów wspieranych przez te maszyny - Windows i Morphos nie mają tutaj nic do rzeczy.

Super! A więc - jak chodzi youtube pod AmigaOS4.x? Szybciej niż pod Linuxem?


YT chodzi pod AmigaOS inaczej, czyli tylko w wersji HTML5. Amigowy Gnash nigdy nie dorobił się formy wtyczki do przeglądarki i zapewne nigdy się nie dorobi, gdyż autor portu uważa że lepiej jest przenieść na AmigaOS 4 Lightsparka.
Linux pozwala na obsługę YT również z wykorzystaniem flasha, więc tutaj póki co ma przewagę.

Web gg to jest nieporozumienie, w momencie istnienia komunikatora dla AmigaOS. Ale o tym chyba wiesz? Czy może AmiGG nie działa na AmigaOS4.x ? Serio pytam.


Ja w przeciweieństwie do Ciebie starałem się komentować na temat, więc pisałem o GG pod linuksem. Nie wiem czemu wyskakujesz z komunikatorem GG pod AmigaOS, który pasuje do wątku "Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500" jak pięść do nosa (na marginesie jeśli chcesz by traktować Cię jako inteligenta, stwarzaj chociaż pozory). Jesli jednak interesuję Cię ta sprawa, załóż wątek na forum AmigaOS 4, może ktoś Ci odpowie. Ja niestety nie mam wiedzy jak na obecną chwilę sprawuje się Gadami, AmiGG czy Pigdin z prostego powodu, od lat nie używam GG. Loguję się jedynie ze trzy, cztery razy do roku, przy użyciu WebGadu właśnie, w jednym jedynym celu, by nie stracić numeru. W sumie nie wiem po co tego numeru pilnuję, skoro GG nie używam, ale jakoś szkoda tracić mi rzeczy, które zdobyłem już naście lat temu.
[#24] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@bwilis35, post #21

AmigaONE X1000 uruchamia Debian Squeeze, CRUX PPC, Gentoo i Linux Mint 11 PPC. Przynajmniej tak twierdzi użytkownik "trevordick" na forum MintPPC http://mintppc.org/forums/viewtopic.php?f=14&t=933
Należałoby spróbować tych dystrybucji na Sam460/AmigaOne 500.


Uważam że na dziś Mint to dla PPC najlepszy wybór. Debian jako największa dystrybucja, niejako dla porządku jest też na PPC. Ubuntu, jako najpopularniejsza dystrybucja też siłą rzeczy musi być na wszystkim, a więc i przy okazji na PPC. Natomiast MintPPC, ma całkiem zaangażowane i prężne środowisko, widać że nie jest to system na doczepkę. Nie wiem tylko czy ta dystrybucja działa na SAM460.
[#25] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@Mufa, post #23

Nigdzie nie napisałem że brak czegokolwiek jest zaletą, napisałem jedynie że zaletą jest pojawienie się dystrybucji do uruchomienia jako live, gdyż jak wiadomo niektóre dystrybucje zmuszają do instalacji a nie każdy tego chce.

Ok, ale chyba sam przyznasz że brak możliwości zainstalowania ubuntu to jest wada ?

Wiem że morphosowiec pewnych rzeczy nigdy nie zaakceptuje, ale Morphos, Windows i Linux z perspektywy amigowca to jeden diabeł - nie są AmigaOS.

Z perspektywy amigowca nie-fanatyka, naklejka to nie wszystko, a konkurencyjny system operacyjny to nie jest czerwony facet z kopytami :)

Natomiast w newsie o dystrybucji linuksa dla SAM460 i AmigaOne 500 wypadałoby wspominać tylko o linuksie

Mówimy o linuxie PPC obok systemu amigowego, jako że używam MorphOSa, to dałem porównanie do niego. W przypadku AmigaOS powinno być podobnie, czekam aż ktoś zrobi porównanie.

Chyba nie boisz się porównania systemu bez naklejki do systemu z ?

Linux pozwala na obsługę YT również z wykorzystaniem flasha, więc tutaj póki co ma przewagę.
Chciałbym zobaczyć na tym Ubuntu PPC jak działa youtube, bo teoria teorią...

Nie wiem czemu wyskakujesz z komunikatorem GG pod AmigaOS

Ponieważ odpisywałem na pytanie z postu #8, to jak najbardziej pisałem na temat :)

To że nie używasz GG to nie znaczy że inni też nie, poza tym przecież AmiGG sprawuje się dobrze jako komunikator, więc nie rozumiem powodu aby używać webowego... Równie dobrze po co komu open office, jak jest webowy odpowiednik?
[#26] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #25

Ok, ale chyba sam przyznasz że brak możliwości zainstalowania ubuntu to jest wada ?


Tak, to mogę przyznać.

Mówimy o linuxie PPC obok systemu amigowego, jako że używam MorphOSa, to dałem porównanie do niego. W przypadku AmigaOS powinno być podobnie, czekam aż ktoś zrobi porównanie.


Swego czasu pozwoliłem sobie skorzystać z tej akcji, właśnie w celu wykonania rzetelnego porównania. Jeśli doczekam by to porównanie wykonać, z pewnością poinformuję o jego wynikach, ale na pewno nie uczynię tego w formie komentarza pod newsem nie na temat.

To że nie używasz GG to nie znaczy że inni też nie, poza tym przecież AmiGG sprawuje się dobrze jako komunikator, więc nie rozumiem powodu aby używać webowego... Równie dobrze po co komu open office, jak jest webowy odpowiednik?


Zgadzam się że inni mogą używać GG, co więcej wręcz proponowałem Ci w poprzedniej wypowiedzi byś właśnie tych innych o to zapytał, najlepiej gdzieś na forum AmigaOS 4, gdyż naszą dyskusję tutaj nie każdy musi śledzić. Co do Office, gdybym używał go łącznie powiedzmy przez 100 sekund w ciągu roku, najpewniej też bym nie instalował wersji stacjonarnej, tylko skorzystał z dobrodziejstwa webaplikacji.
[#27] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500
Uruchomilem, nie wiem jak uzywac polskich znakow ;). Generalnie piersze wrazenie pozytywne :)
[#28] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@RAL, post #27

Chwila zabawy z ustawieniami i polskie znaki sie pojawiły. OpenOffice całkiem szybko się uruchomił - porównując do Win7.
Przepraszam za błąd: piersze - powinno być pierwsze
[#29] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@RAL, post #28

Jak gg? Jest kadu, czy tylko pidgin ?
[#30] Re: Ubuntu Live dla Sam460/AmigaOne 500

@kjb666, post #29

Nie wiem nie testowałem - przetestuję. Jest tylko jedno ale, w linuksie jest cieniutki ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem