Komentarze do artykułu: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

[#1] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k
projekt jest martwy
http://www.natami.net/knowledge.php?b=2&note=49602

?!
[#2] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@fibi, post #1

Tak, projekt Natami jest martwy.
Ale (przewrotnie / celowo???? ) artykuł powyższy traktuje o nowym procesorze m68k zaimplementowanym w FPGA nazwanym 68050.
Inna sprawa że procesor żyje jak na razie tylko w Natami.

Mówiąc bardziej obrazowo:
Ktoś cały czas udoskonala mózg u trupa.

I artykuł traktuje JEDYNIE o mózgu.
Przewrotne, prawda?

Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie any ten żywy jeszcze mózg "przeszczepić" do innego ciała, np. w miarę żywego FPGAArcade.
[#3] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@fibi, post #1

korzystajac z technologi XXI w. nie udalo sie nawet skopiowac i nieco ulepszyc projektu z lat 70/80 , to troche tak jak z tymi lotami na ksiezyc , a moze tylko ludzie nieodpowiedni.
[#4] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@fibi, post #1

Witam serdecznie,


To, że jakiś użytkownik forum napisał, że projekt jest martwy, to jego osobista opinia. I choć jest w niej ziarnko prawdy, to z odpowiedzi Samuela można wysnuć błędne wnioski. Gwoli wyjaśnień:

Po pierwsze należy rozróżnić dwie rzeczy: implementację Amigi nad którą od wielu lat pracuje Thomas Hirsch oraz projekt "NatAmi", który był pomysłem Gunnara. Pierwsze żyje i ma się dobrze, drugie - choćby z racji praw autorskich do nazwy, jest nieaktualne.

Rozwijając malownicze porównanie z "mózgiem", projekt "NatAmi" był jedynie płaszczem okrywającym "ciało", czyli sprzęt, nad którym pracuje Thomas:) Czy to "ciało" jest ubrane w ten czy inny strój, tę czy inną nazwę, to sprawa z technicznego punktu widzenia drugorzędna. Z tego co mi wiadomo N050 cały czas jest planowane dla implementacji Amigi, nad którą pracuje Thomas. Wbrew pozorom sytuacja jest dynamiczna.

Prace Thomas'a nad nową wersją płyty (MD - Medium Developer) trwają, tyle, że sporo wolniej, jako, że obecnie ma niską motywację do pracy ze względu na postawę zarówno ze strony niektórych członków Zespołu jak i opinii publicznej. Faktem jest, że wykonanie poprzednich wersji płyty zabierało mu od roku do półtora, choć wówczas pracował z większym zapałem. Nad MD pracuje od lutego zeszłego roku.

Osobiście nie mam wątpliwości co do tego, że płyta Thomas'a się w końcu ukaże, tyle, że pod inną nazwą. Z tego co wiem, już jakąś wymyślił:)


Pozdrawiam Was wszystkich,
Bartek
[#5] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@Banter, post #4

"...płyta Thomas'a się w końcu ukaże, tyle, że pod inną nazwą. Z tego co wiem, już jakąś wymyślił."

No, to jak wymyślił już(?) jakąś nazwę to postęp jakiś jest, widzę.
Zajęło mu to chyba pół roku, ale lepszy nawet taki postęp niż żaden ;)

Tak swoją drogą FPGA Arcade jest już na etapie realizacji. Niech wygra lepszy!
[#6] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@Dopuser, post #5

Też tego sobie i nam Amigowcom życzę: niech wygra lepszy, czyli oby była zdrowa konkurencja, a FPGA Arcade ma jeszcze wiele do poprawienia w kwestii "kompatybilności AGA".
[#7] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@BULI, post #6

FPGA Arcade ma jeszcze wiele do poprawienia w kwestii "kompatybilności AGA".

Myślisz, że to nowe lepsze Natami będzie pozbawione tego problemu?
Zresztą, komu zależy na AGA gdy będzie emulacja karty gfx? Chyba tylko graczom... ;)
[#8] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@Dopuser, post #7

Puki co, pochwalić można tylko FPGA Arcade bo jest do zdobycia, jak będzie NATAMI o inne nazwie to wtedy optymistycznie weźmiemy się za krytykę tego sprzętu ;)

Co do obsługi GFX przez FPGA ARCADE to też jest gdybanie, ktoś w Polsce ma (z karta 060), modyfikował nawet z sukcesem wsad pod kątem szybszej obsługi GFX, tylko ja chciałbym to zobaczyć, przynajmniej na YouTUBE, a najlepiej dotknąć :)
[#9] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@Banter, post #4

Dziękujemy za doinformowanie niedoinformowanych ;) ... Cieszę się, że projekt żyje!!!
[#10] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@Banter, post #4

(...) drugie - choćby z racji praw autorskich do nazwy, jest nieaktualne.


Mógłbyś rozwinąć? Rozumiem, że zespół się pokłócił tak? Jakie to amigowe. Nie myśleliście, żeby wskrzesić projekt A6000 z 68060 na pokładzie? Czekanie raczej zwolenników Wam nie przysporzy. Ludzie czekają od 2000 r. na cud.
[#11] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@Ender, post #10

To nie trzeba czekać tylko robić coś ...
[#12] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@strim, post #11

Żeby coś zrobić nie wystarczy chcieć, trzeba jeszcze wiedzieć jak.:( Ja nie potrafię, miałem tutaj na myśli, że zamiast obiecać ewolucję klasyka, może powinni (bo mają potencjał) dać nam klasyka plus. Uwierz, że gdybym miał wiedzę techniczną, chętnie bym ją wykorzystał. Wybrałem w życiu inaczej (jak czytam łonet portal dla gejów i lesbijek) to zaczynam trochę żałować, że nie udało mi się przekonać rodziców (internat ) i po ósmej klasie pójść do technikum "elektronicznego". Pewnie dzisiaj robiłbym coś innego i za inne pieniądze.
[#13] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@Ender, post #12

To nie jest kwestia wykształcenia. Gdybym polegał jedynie na wiedzy, którą zdobyłem w szkole to byłbym tylko certyfikowanym klikaczem przycisku "next". Albo wymieniałbym toner w drukarkach (bez obrazy dla ludzi wymieniających tonery).

Nigdy nie jest za późno żeby nauczyć się czegoś nowego. Jest internet, książki są. Jednakże to wszystko wymaga czasu i chęci. Powinieneś coś o tym wiedzieć .

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 22:52:31 przez strim
[#14] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@strim, post #13

I tak i nie. Z czasem krucho to raz, no i szkoła, praktyki w szkole, warsztaty jakąś podstawę dają. Zdobycie tego samemu z książek zajmie więcej czasu niż ten poświecony na to samo w szkole. O elektronice przestałem już marzyć dawno. Teraz próbuję nauczyć się programować, ale nie robię tego regularnie, a to grzech ciężki w tym wypadku.
[#15] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@Ender, post #14

W świecie Amigi (zwłaszcza klasycznej) są dwie drogi: możesz zrobić coś sam lub czekać w nieskończoność, aż ktoś inny zrobi coś na czym Ci zależy. Lecz to drugie jest mało prawdopodobne.

Jeśli to rozumiesz, to powinieneś zdać sobie sprawę z faktu, że nie ma na co czekać, tylko (niezależnie od obecnego stanu umiejętności), trzeba zacząć działać . Ja sam dopiero zacząłem się uczyć elektroniki cyfrowej (jakieś ~1,5mc temu). Początek nie jest łatwy, ale widzę postępy. Więcej wiary w siebie.
[#16] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@Ender, post #14

I co wyszło z natami?
[#17] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@amikoksu, post #16

W świetle niedawnych wydarzeń tak sie zastanawiam, czy w tym projekcie też były jakieś przedpłaty lub zbiórki?

Bo nie został zrealizowany w zakładanej postaci. Choć wiedza zdobyta przy tworzeniu została jakoś użyta do Vampirów czy innych FPGA/Malino/Pistormo-Amig.

W sumie tyle takich rzeczy powstało że jeśliby komuś nie było szkoda kasy to mógłby nimi wypełnić pokój.
[#18] Re: Zespół Natami o... nowym procesorze z rodziny 68k

@ZbyniuR, post #17

Nie było przedpłat ani zbiórek. Thomas finansował wszystko sam z własnej kieszeni. Były za to płyty dla deweloperów. A projekt Natami jest kontynuowany jako Apollo, z V4 Standalone, które ma nawet mocniejsze FPGA niż planowano w Natami.

Więcej na www.apollo-computer.com
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem