Komentowana treść: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku
[#1] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku
Program do pixlowania w <=8bit nawet w dzisiejszych czasach może być przydatny. Fajnie byłoby gdyby Personal Paint został bardziej dostosowany do nowego systemu niż tylko zmuszony so poprawnego działania. Chciałbym żeby GUI został uniezależniony od rozdzielczości i ilości kolorów edytowanego obrazka. Niech odpala się na dowolnym ekranie albo nawet w oknie. Żeby można było edytować dwukolorowy obrazek ale cały GUI był w wysokiej rozdzielczości i 24-bitach. No i przydałyby się przesuwalne warstwy. Nie wiem dlaczego w programach do pixlowania zawsze olewano warstwy. Przecież to byłoby bardzo proste do zrobienia (wspólna paleta dla wszystkich warstw i przezroczysty kolor zerowy). Nawet jak się w Photoshopie edytowało obrazek w trybie "indexed colors" to warstwy były wyłączone.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 16:11:03 przez MDW
[#2] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@MDW, post #1

To całkiem dobra wiadomość OK -
Poza tym czy Cloanto przekazało kod tylko do przeportowania PP, czy dało zielone światło na ewentualne
przeróbki, poprawki, tudzież (nie śmiem mieć nadziej) na nowsze wersje?
[#3] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku
Personal Paint to niesamowity program, którego używałem nie tylko do tworzenia ikonek, ale też różnych pomysłów na grafikę (próbowałem swoich sił w pikselowaniu, ale jak się okazało to nie była moja dziedzina). Wcześniej poznałem też programy typu Deluxe Paint czy Brillance i ten drugi szczególnie przypadł mi do gustu, jego interfejs i kilka ciekawych pomysłów jakie konkurencyjne programy nie miały (rozwijany w dzisiejszych czasach GrafX2 w pewnym zakresie mi go przypomina).
Nie tylko samo rysowanie, ale i tworzenie prostych animacji sprawiało mi wielką radochę choć efekty były delikatnie mówiąc takie sobie ;)
Wracając do tematu to przy Personal Paint najwięcej siedziałem (fajnie, że ma więcej niż jeden poziom undo;) i nie uważam tego czasu za stracony mimo iż poza kilkoma ikonkami nie przełożyło się to na nic w mojej karierze czy dziedzinie jaka mnie interesuje :D
Ciesze się, że na AmigaOS4 będzie wersja natywna, choć sam natywny kod to trochę mało, ale od czegoś trzeba zacząć (o ile są plany i możliwości dalszego rozwoju choćby o drobne funkcjonalności).

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 16:27:04 przez grxmrx
[#4] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku
Personal Paint jest moim ulubionym programem do rysowania.
Obecnie tworzę za pomocą niego grafikę do dwóch gier, których można się spodziewać w tym roku.
Niestety stara wersja programu nie działa stabilnie w każdej wybranej rozdzielczości pod AmigaOS 4.1.
Dlatego jestem teraz zmuszony pracować pod WinUAE.
Dziś nawet zamówiłem osobnego peceta specjalnie do pracy z PPaintem.

Chciałbym aby Palmete dodał parę opcji do programu takich jak:
- obsługę rolki w myszce za pomocą której można inteligentnie powiększać/pomniejszać grafikę w miejscu gdzie znajduje się kursor myszy. Do dnia dzisiejszego żaden program na Amigę tego nie oferuje. Dobrze zostało to rozwiązane w darmowym programie PhotoFiltre (PC).
- inteligentne wypełnianie kolorem z możliwością ustawienia w procentach tolerancji wypełnienia jak w programie PhotoFiltre (PC). Dzięki tej opcji można kilkoma kliknięciami myszki wyczyścić obrazek co ręcznie obecnie zajmuje parę godzin.
- obsługa warstw i wiele innych rzeczy.

Cieszę się, że coś w tej kwestii się ruszyło. Trzymam kciuki za A. Palmate. OK
[#5] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku
To jest dobra wiadomość :)
[#6] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Leon, post #4

Nie zauwazylem by Personal Paint byl jakos malo stabilny pod AmigaOS 4.1, ale fakt malo go uzywalem.
[#7] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku
Personal Paint jest dobry, ale nic nie pobije Deluxe Paint ;)
[#8] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Hextreme-Attic, post #7

To prawda pomysł Filtry w PP to za mało pomysł
[#9] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku
Fajna wiadomość, lubiłem PP chyba najbardziej ze wszystkich softów do pixelowania na Ami. Niejedną grafikę na nim stworzyłem.

Dzisiaj jednak z większą radością powitał bym raczej amigowy port Pro Motion - najlepszego obecnie programu do pixelowania. PP musiałby zostać dość poważnie rozszerzony, aby móc z nim konkurować.
[#10] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@slay, post #9

Eeee tam, Deluxe Paint nie ma sobie równych pomysł Pięknie się pixelki wklikuje OK
[#11] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@slay, post #9

Niestety potwierdzam. Tylko żeby jeszcze do ProMotion dodano takie zwykłe ośmiobitowe przesuwalne warstwy z dziurami w miejscach gdzie jest kolor zero. Fajnie byłoby jakiś element narysować na warstwie i potem móc go sobie przesuwać. Przydawało się to w pixlowaniu częstwo. Wiele razy widziałem jak Caro odkładał sobie na innym ekranie jakieś kawałki i potem je wycinał brushem. Na warstwie byłoby znacznie łatwiej. Nie rozumiem dlaczego nikt nie zrobił nigdy warstw w programie do pixlowania.
[#12] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@MDW, post #11

Ale da się też zrobić i bez tego pomysł Do retro pixelowania Deluxe Paint wymiata OK
[#13] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@MDW, post #11

Ależ Drogi Mariuszu, Pro Motion obsługuje przecież warstwy. Sam korzystam z tegoż dobrodziejstwa :) Niedawno zakupiłem wersje 6.5 tego programu, starsze wersje faktycznie nie miały tego ficzera.

parallax: oczywiście. przecież tyle rysunków wypixelowałeś w DP, że nikt nie wątpi, że masz rację:D
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#16] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Mufa, post #6

Za dwa, trzy dni jak znajde wolny czas to nagram filmik i wrzuce tutaj linka.
Moze wtedy ktos cos poradzi na ten problem. Jak juz wczesniej pisalem wszystko zalezy od rozdzielczosci.
[#17] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Leon, post #16

Link to filmu jest tutaj. Jak wspomniałem w opisie program można zawiesić na kilka sposobów.
Po załączeniu programu domyślnie jest wyłączany Workbench.
Oczywiście można go załączyć z górnego menu (Settings ->Workbench).

W niektórych rozdzielczościach występuje problem z rysowaniem w miejscu gdzie znajduje się kursor myszy. Można również to ustawić w programie (Brush ->Handle -> Custom). Niestety nie można jednocześnie ustawić tak aby na obrazku który jest powiększony czy też nie rysowanie odbywało się w miejscu gdzie znajduje się kursor myszy.
[#18] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Leon, post #17

No to pora na odpowiedź :) Niestety, kamerki i statywu brak, ale trafił się operator (z cokolwiek niepewną, niestety, dłonią), który podtrzymywał dresofon.
[#19] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@recedent, post #18

Czyli program pod MorphOSem też nie do końca działa prawidłowo.
Dobrze, że Andrea dostał źródła od Cloanto. Jeszcze mógłby ktoś poprawić Protrackera to byłoby super.
Mam takie pytanie do Ciebie. Czy jak pobierzesz PPainta z aminetu to po uruchomieniu programu wyskakują u Ciebie też takie komunikaty jak u mnie czy musiałeś ręcznie w ustawieniach to zmieniać?
[#20] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Leon, post #19

Nie, takie komunikaty w ogóle nie występują ale za to program działa niestabilnie (może to tak jak u Ciebie?). Trzeba trochę pogrzebać w opcjach (przede wszystkim przestawić Personal_agnus_blit.library, ale można też wyłączyć ubijanie WB :D , ustawić tryb RTG...) Swój Startup_1.set zamieszczam tutaj, może wyciągniesz z niego coś co Ci się przyda.
[#21] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Leon, post #19

Jeszcze mógłby ktoś poprawić Protrackera to byłoby super.

Obiło mi się o uszy, że Teijo Kinnunen również udostępnił źródła swojego programu: OctaMED Sound Studio i ktoś z deweloperów AmigaOS4 miał się za to zabrać. Było to jednak jakiś czas temu i od tamtej pory nic nowego nie słyszałem w tym temacie.
[#22] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Leon, post #19

"też nie do końca działa prawidłowo"


Nie ma co porównywać, różnica tak duża że MorphOS rządzi :)

@recedent: fajna prezentacja :)
[#23] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@slay, post #13

Serio? Ma warstwy? No to czad! Wreszcie ktoś pomyślał. Ostatnią wersją, którą ja widziałem była 4.6 więc niezły suchar. :) Kiedyś się nawet zastanawiałem czy ten program jest jeszcze rozwijany. Fajnie, że jest.
[#24] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Leon, post #17

Link to filmu jest tutaj. Jak wspomniałem w opisie program można zawiesić na kilka sposobów


W przedstawionej przez Ciebie sytuacji program grimmuje ale sie nie zawiesza. Ja po wybraniu odpowiedniej opcji w GR, spokojnie moge pracowac dalej.
[#25] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Mufa, post #24

W przedstawionej przez Ciebie sytuacji program grimmuje ale sie nie zawiesza.

Niestety u mnie program się wiesza co widać dobrze na tym filmiku.
Jak wybiorę "Dodaj do GDB" to zawiesi się tylko program PPaint (nie mogę go już używać) a jak kliknę na przycisk "Usuń" to często oprócz zamrożenia programu zawiesza się cały system i mogę tylko za pomocą przycisku reset, który jest na obudowie zresetować komputer.

Ja po wybraniu odpowiedniej opcji w GR, spokojnie moge pracowac dalej

Jak nazywa się ta odpowiednia opcja? Bo cokolwiek nie wybiorę w GR to zawiesza mi program.

@Recedent:
Przekopiowałem na "żywca" Twoje ustawienia i tak:
Po załączeniu programu nie wyskakują mi już te 2 komunikaty odnośnie ustawień (co można zauważyć na filmiku). W tej rozdzielczości co masz ustawione domyślnie wszystko działa dobrze. Czyli zmiana kolorów, rysowanie w miejscu kursora myszy czy wypełnianie kolorem tła.
Nawet nie mam problemu po wyborze opcji rysowania z wypełnieniem, nie wyskakuje mi jak u Ciebie komunikat o braku pamięci.

Tylko jak otworze ekran w innej rozdzielczości np. 320x450 to wszytko jest po staremu. Czyli dalej są problemy z rysowaniem w miejscu gdzie znajduje się kursor myszy czy wypełnianiem jednym kolorem tła. Czy mógłbyś mi podesłać czcionkę Personal to sprawdzę czy dalej będzie wyskakiwać u mnie ten komunikat po załączeniu programu. Z góry dzięki.
[#26] Re: Personal Paint dla AmigaOS 4.x - prace w toku

@Leon, post #25

A nie pomogłoby dodanie kilku rozdzielczości w Picasso 96?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem