• Ankieta

Nie kupuję papierowego PPA bo...

  • ...wystarcza mi portal
    23 głosów 23
  • ...i tak PDF będzie za darmo
    7 głosów 7
  • ...nie pasuje mi profil pisma
    5 głosów 5
  • ...cena jest za wysoka
    4 głosów 4
  • inne (wypowiem się w komentarzach)
    14 głosów 14

Ankieta skończyła się 16.05.2013

[#1] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...
Bo jestem goły i wesoły :)
[#2] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...
Wybrałem "inne" choć ankieta nie do końca mnie dotyczy, bo od czasu do czasu nabywam jednak jakiś papierowy numer. Doceniam inicjatywę i nie zamierzam siać defetyzmu, jednak przyznam szczerze, że zawartość gazety w większości nie do końca jest dla mnie interesująca. Rozumiem, że nie dogodzi się każdemu, ale jak na mój gust jest tam zdecydowanie za mało publicystyki, felietonów, raportów, wywiadów, i tego typu "soczystego" pisania, które zawsze lubiłem czytać najbardziej. Większość tekstów jest czysto technicznych, "bezdusznych", czuje się czasem jakbym czytał instrukcję obsługi tostera

Oczywiście od razu narażam się na argument "to sam napisz coś!". Słuszny, ale nie do końca. Otóz, parafrazując to, co kiedyś napisał tu MDW (w tym samym temacie): jeśli napiszę do PPA tekst (na temat który mnie osobiście interesuje), nie sprawi to automatycznie, że pismo stanie się dla mnie interesujące, bo nie przeczytam przecież niczego nowego, a jedynie swój tekst :).

Ze swojej strony marzy mi się retro gazeta, która połączyłaby w sobie ppa, c&a fan i pare innych aktualnych inicjatyw, poruszające więcej retro tematów (nie tylko amigowych) i która byłaby do nabycia np. w Empiku :) Za taką gazetę byłbym w stanie nawet niemało zapłacić.
[#3] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...
Wybrałem inne bo kupuję:).
[#4] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@KJB, post #1

Bo jestem goły i wesoły


W takim razie zaznacz opcję "Bo cena jest za wysoka".
[#5] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...
Bo zupa była za słona.

A tak na serio to... hmmmmmmm... Wydaje mi się, że cykl wydawniczy odgrywa tu główną rolę. Gdyby to było do dostania co miesiąc w kioskach, to na pewno z większym prawdopodobieństwem bym nawet zamówił prenumeratę. Póki co mam numery 1 i 9. :P Fakt, że pewnie nie byłoby wtedy czym wypełnić takiego pisemka.
[#6] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@recedent, post #4

W takim razie zaznacz opcję "Bo cena jest za wysoka".


Jak jestem goły i wesoły, to każda cena jest za wysoka :P Ale jutro jest 10ty, więc ;)
[#7] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...
A nie można dodać:
Kupuję, jest ok. na samym końcu? Kupuję i jakoś nie widzę sensu klikać inne powody jak moi poprzednicy, no chyba, że mam tak zrobić i będzie liczone to na tak?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 19:00:09 przez Ender
[#8] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...
Inne - bo kupuję ;P
[#9] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@Ender, post #7

Jeśli kupujesz to nie bierzesz udziału w ankiecie. Myślałem, że to zrozumiałe :)
[#10] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@slay, post #2

zgadzam się, kupiłem i zobaczyłem 3/4 pisma w opisach hardware'u. Jakbym chciał czegoś się dowiedzieć na ten temat, to bym poszukał w necie :)
[#11] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@recedent, post #9

Dla mnie tak, ale ludzie przecież deklarują, że kupują i zaznaczają inne, a to dla mnie nie jest zrozumiałe. Wiem, że mają takie prawo, ale to jakby wypacza sens tej ankiety.:)
[#12] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@Mir3k, post #10

Zawsze można wcześniej, przed zakupem przejrzeć spis treści :)
[#13] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@grxmrx, post #12

Wiesz, kupiłem, bo zależało mi na kolejnym artykule Asmana i jeśli chodzi o artykuł ten artykuł to się nie zawiodłem :)
Dlatego w spis nie patrzyłem za bardzo, jednak nieco się zawiodłem jak przejrzałem resztę pisma.
[#14] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@Mir3k, post #13

Rozumiem, że masz sugestię, żeby działka sprzętowa zajmowała, powiedzmy, maksymalnie 50% zawartości pisma, natomiast resztę powinniśmy zapełnić innymi treściami (szkółki, opisy programów, krzyżówki... :) )?
[#15] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@recedent, post #14

Z punktu widzenia użytkownika AmigaOS 4 papierowe PPA jest mało ciekawe. Mogłoby mieć też więcej stron, 28 to bardzo nietypowe (dobijcie do 32).

Nie wiem czy rozważaliście kiedyś wydania specjalne. Przykładowo na koniec roku wydane z tego roku artykuły, które ukazały się na PPA. Albo wydanie dorobku PPA tematycznie (oddzielnie szkółki, wywiady opisy gier). Samych opisów gier w tym roku daliście już 12 - byłoby z czego to złożyć.

Co do pdf - czytam papierowe (jak sobie nie zapomnę kupić) zazwyczaj za jednym podejściem ale jak do czegoś wracam to już wolę elektroniczną wersję (jakość obrazu jest o wiele lepsza). Elektroniczna wersja ma też tę zaletę że służy do popularyzacji (wiem że idealnie byłoby jakby ludzie ściągali z PPA, tu muszę się przyznać że z mojego chomika też drą, i nie tylko mojego, ale w sumie to na dobre wychodzi).

Pewnie będę w mniejszości, ale wg mnie za dużo o klasyku jest. Wyjątkiem od reguły był "Revision The Easterparty 2012" - bez obrazy dla autorów, ale ile jeszcze można czytać o Amiga 1000 czy opisy klasycznych gier.
[#16] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@adam_mierzwa, post #15

Z punktu widzenia użytkownika AmigaOS 4 papierowe PPA jest mało ciekawe.


Pewnie będę w mniejszości, ale wg mnie za dużo o klasyku jest. Wyjątkiem od reguły był "Revision The Easterparty 2012" - bez obrazy dla autorów, ale ile jeszcze można czytać o Amiga 1000 czy opisy klasycznych gier.


Zawartość pisma zależy od użytkowników. Z tego co wiem artykułów przychodzi na tyle mało, że nie przebiera się w nich podczas przygotowywania kolejnego numeru tylko bierze to co użytkownicy przesłali i co za tym idzie trudno jest określić temat przewodni kolejnego numeru.
[#17] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@adam_mierzwa, post #15

.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 00:28:13 przez grxmrx
[#18] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...
Właśnie sobie przypomniałem, że ostatni numer jest jedynym którego nie kupiłem. Zaraz to nadrobię. Ale nie o tym chciałem napisać...

Ankieta nie ma odpowiedzi dla mnie. Ja zdecydowanie preferuję PDF ale nie dlatego, że jest za darmo. Po prostu znacznie wygodniej czyta mi się wersje cyfrowe. Od kilku lat papieru używam już tylko w jednym miejscu. ;) Bez przerwy coś notuję, zapisuję, a od ok. 7 lat nie użyłem kartki papieru i ołówka/długopisu. Nie mówię, że tak teraz jest i tak trzeba robić. Po prostu ja tak lubię i tak jest mi znacznie wygodniej, daje mi to znacznie większe możliwości. Nie mam kiedy usiąść do papieru i poczytać przy lampce i herbatce. :( Cyfrową wersję mam przy sobie zawsze i czytam gdy chcę i mogę, wykorzystując niespodziewane wolne chwile. Kartki mi się nie zawijają, mogę coś wyszukać, zawsze to jest czyste, mogę skalować, kopiować... Tak się tłumaczę to, bo chcę wyjaśnić dlaczego wersja PDF jest dla mnie znacznie ważniejsza.

Kupno wersji papierowej traktuję jak zapłatę za wersję PDF. :) To jest dla mnie po prostu papierowy bilet uprawniający do pobrania wersji cyfrowej. Kiedyś wersja PDF była płatna (chyba 5 zł) i pomimo tego, że kupowałem wersję papierową to PDF też kupiłem.

Tak więc moja odpowiedź:
Czasopismo PPA - zdecydowanie tak, ale dla mnie przede wszystkim PDF, który oczywiście może być płatny.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 07:34:46 przez MDW
[#19] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@adam_mierzwa, post #15

Z punktu widzenia użytkownika AmigaOS 4 papierowe PPA jest mało ciekawe. Mogłoby mieć też więcej stron, 28 to bardzo nietypowe (dobijcie do 32).


Kto je wypełni?

Nie wiem czy rozważaliście kiedyś wydania specjalne. Przykładowo na koniec roku wydane z tego roku artykuły, które ukazały się na PPA. Albo wydanie dorobku PPA tematycznie (oddzielnie szkółki, wywiady opisy gier). Samych opisów gier w tym roku daliście już 12 - byłoby z czego to złożyć.


Oczywiście, że były takie pomysły. Z racji małego zainteresowania samym pismem uznaliśmy, że przedruki artykułów z portalu do gazety to sztuka dla sztuki.

Pewnie będę w mniejszości, ale wg mnie za dużo o klasyku jest. Wyjątkiem od reguły był "Revision The Easterparty 2012" - bez obrazy dla autorów, ale ile jeszcze można czytać o Amiga 1000 czy opisy klasycznych gier.


Jak napisał grxmrx, opieramy się na to, co nadeślą użytkownicy/czytelnicy.

Moim zdaniem z komentarzy i z ankiety rodzi się taka wizja - papierowe pismo w światku amigowym jest potrzebne, ale nie ma komu do niego pisać, a nawet jeżeli ktoś taki się znajdzie, to nie trafia w gusta i kończy się to tym, czym się kończy. Moim zdaniem papierowe PPA jest do zamknięcia.
[#20] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@mailman, post #19

Jestem świadomy tego, że treść jest odbiciem zainteresowań piszących, a ci stanowią jakiś procent użytkowników portalu. Czyli miłośników klasyka jest najwięcej - i w porządku, korzystając z okazji wyraziłem tylko czego mi w piśmie brakuje. Nie jest powiedziane, że więcej treści o AmigaOS 4 zwiększyłoby sprzedaż, bo mogłoby być przeciwnie.
papierowe pismo w światku amigowym jest potrzebne, ale nie ma komu do niego pisać, a nawet jeżeli ktoś taki się znajdzie, to nie trafia w gusta i kończy się to tym, czym się kończy

Niezupełnie. Ja np kupię kolejny numer dlatego że chce poczytać na papierze, i to czy znajdzie się tam artykuł który mnie zaciekawi czy tez nie - nie ma nic do tego.

Tak samo - złożenie dorobku PPA w wydania tematyczne niekoniecznie jest wysiłkiem bez sensu. Nie można poprzez analogie rzucać sobie kłody pod nogi. Kwestia jak to zostanie zrobione.
Zwróć uwagę na to, że pewne działania mogły być podjęte dużo wcześniej (kilka lat) - mam na myśli sprzedaż PPA poprzez Allegro.
Ja rozumiem że jest idea tworzenia pisma drukiem "przez nas i dla nas" ale raz do roku można spróbować szarpnąć się na projekt (niech i sam pdf, płatny) typu "Retro Gamer Collection", który wychodziłby poza PPA.

Na pewno na dziś nie wygląda to budująco, ale nie ma co stawiać od razu sprawy w ten sposób ("zamknąć, nie ma sensu" ), może pod tą ankietą coś się wykluje jeszcze.
[#21] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@slay, post #2

Publicystyka spoko, ale mi się np. podobają opisy, testy sprzętów których nie miałem i porównania. Chętnie też bym zrobił takie porównanie karty B4030 vs A3640 oraz B1230, bo wiele osób bardzo się rozpisuje o wspaniałości B4030, a ja ją mam i jak dla mnie jest, hmm, słaba. Wyniki testów z SysInfo, SysSpeed, odczucia z demek i gier, są całkiem ciekawe.
Tak samo chętnie zobaczył bym porównanie B1260 do A1260 np. 80MHz, z takimi właśnie testami, żeby potwierdzić lub rozwiać legendy jako, że Blizzard zawsze jest szybszy
Chyba że takie coś już jest a ja o tym nie wiem...
Ja jednak choć mam tylko cztery nr. to preferuję papier, choć PDF też jest przydatny. Mi z papieru się czyta najlepiej.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 12:54:46 przez flops
[#22] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@MDW, post #18

"Od kilku lat papieru używam już tylko w jednym miejscu. ;)"
Jeszcze trochę i tego przestaniesz używać http://tnij.org/vng4 :D
Ponoć z tego będzie ręka wychodzić pomysł

Jako 100% amigowiec stwierdzam, że Mi nie pasuje profilOK
[#23] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@parallax, post #22

Chcę jeszcze coś wyjaśnić. Jak dla mnie papierowe PPA może istnieć. Skoro są ludzie, którzy lubią taką formę przyswajania treści to dlaczego nie? Ja też mogę kupować papierowe. Ale będzie to dla mnie forma zapłaty za PDF, który jest tym formatem, który używam. I to niezależnie od tego czy akurat siedzę przy czymś co ma na obudowie: jabłko, zielonego robota , niebieskiego motyla, biało-czerwoną piłeczkę, smutnego pingwina, okno z czterema szybami... Po prostu tak mi wygodniej.
[#24] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@adam_mierzwa, post #20

Niezupełnie. Ja np kupię kolejny numer dlatego że chce poczytać na papierze, i to czy znajdzie się tam artykuł który mnie zaciekawi czy tez nie - nie ma nic do tego.


Ja czyniłbym dokładnie tak samo, ale jak widać nie wszyscy mają takie podejście i rzecz kończy się właśnie tak, jak się kończy.

Tak samo - złożenie dorobku PPA w wydania tematyczne niekoniecznie jest wysiłkiem bez sensu. Nie można poprzez analogie rzucać sobie kłody pod nogi. Kwestia jak to zostanie zrobione.


Skoro ludzie nie chcą kupować pisma, aby czytać nowe artykuły za bardzo nie potrafię zrozumieć dlaczego mieliby je kupować czytając artykuły już dostępne na portalu. Zwróć uwagę, że rozmawiamy nie o osobach takich jak ja czy ty, które pismo kupują dla zasady, lecz o tych, które szukają w nim drugiego dna.

Zwróć uwagę na to, że pewne działania mogły być podjęte dużo wcześniej (kilka lat) - mam na myśli sprzedaż PPA poprzez Allegro.


Ostatni numer PPA były rozprowadzany przez Allegro. Z tego co pamiętam chyba 3 osoby go kupiły.

Na pewno na dziś nie wygląda to budująco, ale nie ma co stawiać od razu sprawy w ten sposób ("zamknąć, nie ma sensu" ), może pod tą ankietą coś się wykluje jeszcze.


Może karta się odmieni. Na razie nic na to nie wskazuje.
[#25] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@MDW, post #23

MDW, ale widzisz rozchodzi się o to, aby mieć papierowe pisemko, które będzie kupowane. Jeżeli ktoś będzie inicjatywę popierał, ale pisma nie będzie kupował, to rzecz nie ma najmniejszego sensu.
[#26] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@mailman, post #25

W takim razie mnie proszę traktować jak klienta na papierowe pismo. To przecież nie jest ważne czy po kupnie je przeczytam czy przeczytam PDF. Zdecydowanie jestem za pismem PPA.

Tak się zastanawiam czy zamawiać PPA#9 (którego wyjątkowo nie kupiłem od razu, a potem zapomniałem) teraz czy poczekać aż będzie PPA#10 i zamówić oba numery za jednym zamachem? Jak wyjdzie PPA#10 to PPA#9 będzie jeszcze dostępny w wersji papierowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 19:10:12 przez MDW
[#27] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@MDW, post #26

Jak wyjdzie PPA#10 to PPA#9 będzie jeszcze dostępny w wersji papierowej?


Raczej na to się zanosi, na chwilę obecną mamy jeszcze 11 egzemplarzy numeru 9. Inna rzecz, że dystrybucja numeru 10 trochę się nam opóźnia (z przyczyn od nas niezależnych).
[#28] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@recedent, post #14

Zgadza się, wydaniu które kupiłem (numer 9) było z 10 artykułów o sprzęcie, z czego część dotyczyła sprzętu słabo dostępnego i relatywnie do średnich zarobków w naszym kraju drogiego, do mojego życia Amigowca niestety niewiele one wnosiły. Zdaję sobie jednak sprawę, że ppa.pl nie może sobie pozwolić na luksus odrzucania artykułów, ale warto byłoby określać tematykę artykułów.
[#29] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...

@Mir3k, post #28

Zawsze aktualny temat to "opisywać nowości" (sprzęt/oprogramowanie), ale jakoś nikt się nie kwapi...
[#30] Re: Nie kupuję papierowego PPA bo...
Czy jest już możliwość zakupu starszych numerów gazety?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem