Komentowana treść: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony
[#1] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony
But there is another reason. As a high frequency sound approaches the Nyquist rate, we are only sampling about once per half-cycle. While this will reproduce the frequency of the original, it will do it at a bare minimum of accuracy. In other words, as frequencies get higher, they get less detail.

bierutna bzdura nie...
koleś powtarza ten sam błąd myśleniowy co wiele innych ludzi. Narysował wykres i wyszło z niego że im większe samplowanie tym sinusoida bardziej przypomina sinusoidę a to tak nie działa. Od tego są filtry na wyjściu aby nie było kwadracików tylko składowa główna tej funkcji z szeregi fouriera która jest sinusoidą

oczywiście sam kodek może lepiej działać w wyższej częstotliwości ale to wynika z niedoskonałości kodeka a nie z teorii samplowania dźwięku

takie moje 3 grosze

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 09:58:45 przez XoR
[#2] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@XoR, post #1

Narysował wykres i wyszło z niego że im większe samplowanie tym sinusoida bardziej przypomina sinusoidę a to tak nie działa.


Nie jestem pewien, czy właściwie zinterpretowałeś słowa Layla. Moim zdaniem Layl odnosi się tylko do zniekształceń sygnału wynikających z próbkowania z częstotliwością graniczną, a nie kwestii przybliżania sinusoidy wartościami dyskretnymi. Obrazki miały tylko ilustrować podstawy teorii próbkowania i nie odnoszą się do rozważanego we wpisie problemu próbkowania sygnałów ~20KHz.

W cytacie który zacytowałeś problem jest zresztą wyraźnie zaadresowany: spełnienie warunku Nyqusta gwarantuje zachowanie częstotliwości sygnału, ale nie jego "kształtu". Żaden filtr nie odtworzy Ci pierwotnego, nieznanego przebiegu jeśli bierzesz tylko 2 próbki na okres - no bo jak? Nie odtworzysz w ten sposób utraconej informacji, nawet jeśli filtr wygeneruje Ci gładziutką sinusoidę.

PS. Oczywiście, "w naszym wieku" mało kto już słyszy częstotliwości 18+KHz;)
[#3] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony
Bravo bravopomysł Wakacje nie wakacje a cały czas do przoduOK
[#4] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@Radov, post #2

i ty właśnie powtarzasz ten sam myśleniowy błąd :(

nie potrzebujesz kształtu bo ten tzw. "kształt" to tzw. "wyższe harmoniczne" których twoje ucho nie ma szans usłyszeć. Czyli np. trójkątna fala o częstotliwości powiedzmy 18KHz będzie słyszana jako sinusoida. Mikrofon majacy filtr (a musi go mieć aby dało się dźwięk samplować) zamieni ją w sinusoidę. Układ A/D zamieni ją w próbki wyglądające na wykresie jak fala prostokątna. Układ D/A zamieni ją w falę prostokątną czyli sinusoidę + cały szereg harmonicznych. I ostatecznie filtr na wyjściu (jak najbardziej konieczny) spowoduje odcięcie harmonicznych i zostaje sinusoida. Tracisz prawdziwy przebieg fali ale dla ludzkiego ucha nic nie tracisz. Przy zapisie analogowym jest podobny proces bo też są filtry.

resampling jako taki nie ma możliwości odtworzyć utraconych harmonicznych fali trójkątnej więc w zasadzie jedyne co daje to dostosowuje dane cyfrowe do takiego formatu który lepiej będzie odtworzony na danym kodeku audio. Takie integry są przystosowane zawsze do jednego formatu i w nim poprawnie działają a jak da się inny format to muszą wykonać same resampling i pojawia się problem jakości bo jakość takiego sprzętowego resamplingu woła o pomstę do nieba. Dlatego właśnie robiąc to programowo jakimś wysokojakościowym SSRC da zauważalną poprawę dźwięku.

Obrazki miały tylko ilustrować podstawy teorii próbkowania i nie odnoszą się do rozważanego we wpisie problemu próbkowania sygnałów ~20KHz.

Właśnie te obrazki są złe bo wprowadzają ludzi w błąd dając wrażenie że dźwięk będzie postrzępiony gdy w rzeczywistości nie będzie
[#5] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@XoR, post #4

[OT]Jak czytam "bierutne bzdury" i "błędy myśleniowe" to zgrzytają zęby. Dyskusja techniczna nie wyklucza utrzymania języka na odpowiednim, wysokim poziomie.[/OT]

Późno ale najważniejsze, że jest. Cała nadzieja w DigiBoosterze, że będzie choć w minimalnym stopniu wykorzystany.
[#6] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@XoR, post #4

Ale właśnie dlatego, że nie wszystko jest samplowane, a później dodatkowo poddawane normalizacji i przechodzi przez filtry, ludzie z dobrym słuchem wolą płyty winylowe, bo mają cieplejszą barwę dźwięku i brzmią. Ja czuję różnicę pomiędzy 128, 192bps mp3, a dobrej jakości dźwiękiem z takiej płyty.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 11:21:41 przez flops
[#7] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#10] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@parallax, post #9

Panowie, najwazniejsze w zestawie stereo oprocz 'wszystkiwgo' jest zrodlo dzwieku i jakosc kolumn. Cala reszta dopelnia zestaw. Zreszta rozwodzicie sie nad prawdopodobnie dosc przecietnym ukladem, a zapomniano, ze mozna juz korzystac z polprofesionalnych rozwiazan jakim jest ESI Juli@ pod AOS4. Do odsluchu stereofonicznego jak znalazl w kompuerze. Jezeli sterownik jest ok i mixer systemowy za duzo nie miesza to mozna sie pokusic o swierdzenie, ze nowe amigi byc moze na tym polu moga konkurowac z pecetami. Czy ktos taki zestaw testowal?
[#11] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#12] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#13] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@XoR, post #4

Co do istoty sprawy to XoR ma racje, chociaz ma zbyt ciety jezyk
[#14] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@gx, post #13

Widać, że ma wiedzę, a co do języka to ostatnio wszyscy się czepiają, tak jakby nigdy w życiu na tym forum nie poniosła ich fantazja. Lubię poczytać konkrety, wiedzy nigdy dość. Zapytam jako laik, czy jakość dźwięku z tego układu (ma HD w nazwie, mnie się HD kojarzy z rozdzielczością) różni się jakoś na plus w stosunku do standardowych układów montowanych w PC/laptopach?
[#15] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@XoR, post #4

i ty właśnie powtarzasz ten sam myśleniowy błąd

nie potrzebujesz kształtu bo ten tzw. "kształt" to tzw. "wyższe harmoniczne" których twoje ucho nie ma szans usłyszeć.

Chyba mnie po prostu nie zrozumiałeś:) Może nie jestem ekspertem w kwestii sygnałów (i jednak bliżej mi do laika) jednak swoje w tej dziedzinie odbębniłem. Na prawdę nie musisz mi tłumaczyć co to są składowe harmoniczne i dlaczego przy próbkowaniu ich nie usłyszę.;)

Wciąż uważam, że Layle chciał przekazać inną tezę i różni się ona od stawianej przez Ciebie. Przyjmijmy (mało użyteczny wprawdzie) przypadek, gdy atakujemy idealną sinusoidę 20KHz z częstotliwością 40.000 próbek / s. Jest to oczywiście przypadek graniczny w kontekście kryterium Nyqusta, więc zaczynają się tu już dziać różne dziwne rzeczy. Pytanie: jaka jest szansa, że zawsze będziemy trafiać z próbkami w fazę "pi / 2" (pomijam jitter)?
Moim zdaniem: niewielka.
Weźmy takie: "pi/6" - i rejestrujemy połowę rzeczywistej amplitudy sygnału. W praktyce: będzie to losowa, stała wartość zależna od szczęścia. Nie ma to nic wspólnego z harmonicznymi, filtrami i schodkowymi wykresami.
Zwiększenie ilości próbek, wg Layla, pozwoli bardziej poprawnie wyznaczyć "właściwą" wartość czym - jak rozumiem - tłumaczy zmianę jakości dźwięku. Biorą na chłopski rozum, różnica *MOŻE* być słyszalna w zakresie 10KHz-20KHz. Nie sądzę wprawdzie by to była prawda (tzn. by w rzeczywistym przypadku różnica była słyszalna), ale nie przesadzajmy, że Layle jest tak głupi, że aż uważa, że mu się jakość zmieniła bo ma mniej schodków w sinusoidzie
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#17] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@XoR, post #16

Powtarzam moim synom, że macie kwadratowe uszy,,, dziś młodzi nic nie słyszą, a zresztą ta ich muzyka to też jeden wielki hałas więc po co im jakość. MP3 to AIDS muzyczny. Ja się wychowałem na winilach, a miałemmmm sporawo tego. Adapter podpięty pod amatorka z normalnymi 20 Watowymi kolumnami które ni jak się miały do dzisiejszej wieży SONY mojego synka która się przesterowuje w połowie skali tamtego amatora ....

O to to było : link

Miałem taki srebrny....:P

A co do sterowniczka,,, X1000 OK
[#18] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#19] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#20] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#21] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@Radov, post #15

dobrze kombinujesz OK
jednak wg. teorii Nyquista w pełni odtworzysz np. 20KHz przy próbkowaniu 44KHz, nawet z poprawną fazą i wynika to z obliczeń matematycznych :)
jeśli sinusoida jest stała w czasie to nie trafiasz w losową wartość tylko zawsze taką jaka być powinna w danym momencie aby ją podtrzymać. Ona sobie tam sama wzrasta lub opada w momencie który jest na tych głupawych obrazkach przedstawiony jako pozioma linia więc w rzeczywistości jest gładka sinusoida a nie poszarpana. Tak samo dzieje się gdy masz tych sinusoid dwie, dziesięć czy tysiące. Jeśli masz np. amplitudę powiedzmy 0.5v ale akurat próbkę masz w momencie 0.4v a następną też 0.4v to jednak mimo wszystko amplituda odtwarzanej sinusoidy będzie 0.5v i nic nie zostanie ucięte. Faza sygnału źródłowego zostanie też idealnie odtworzona OK

co do Lyle'a (a nie Layl ) to uległ złudzeniu. Co on uważa to nie wiem ani jak to testował też nie wiem ale to co napisał to typowe teksty które wprowadzają ludzi w błąd. Tego typu teksty produkują audiofili słyszących różnicę pomiędzy 16/44 a 24/192 chociaż ani nie usłyszeliby sinusoidy -96dB przy normalnie używanym poziomie głośności ani nie słyszą nawet 19KHz

Trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie: CD-Audio ma taką jakość że większa nie jest ludziom potrzebna. W przyszłości jak inżynieria genetyczna coś na to poradzi to się będą wtedy ludzie martwić o lepsza jakość
[#22] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#23] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@Ender, post #14

Zapytam jako laik, czy jakość dźwięku z tego układu (ma HD w nazwie, mnie się HD kojarzy z rozdzielczością) różni się jakoś na plus w stosunku do standardowych układów montowanych w PC/laptopach?


No to ja odpowiem, też jako laik, bo muzykiem nigdy nie byłem, a audiofilem tym bardziej, że się różni. Mam teraz w X1000 wpiętego jeszcze SounBlastera Live 5.1, jednoski muzyczne AHI mam przemieszane (część chodzi na HD Audio, część jeszcze na SoundBlasterze) i różnice słychać gołym "nieaudifilskim" uchem. Czy to jest różnica in plus, niech się spierają fachowcy, chociaż skoro HD Audio ma w teorii lepsze parametry, to pewnie tak. Dodam jeszcze że na takich samych ustawieniach AHI dla obu chipów, HDAudio odtwarza dźwięk głośniej od Soundblastera, ale rzecz jasna pisząc o wykrywalnej gołym uchem różnicy, nie o głośność mi chodziło.
[#24] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony
A ja uważam że trochę bez sensu marnowano czas na tworzenie sterownika do układu audio na płycie, skoro istniały i działały sterowniki do zewnętrznej karty, którą można sobie było sprawić za 50 zł. Za chwilę powstanie nowa płyta z kolejnym układem audio nieoprogramowanym na Amidze i znowu ktoś przez rok będzie siedział po nocach by to odblokować. Lepiej przeznaczyć te kalorie na napisanie sterownika do zewnętrznej karty, która potem może być uniwersalnie wykorzystywana we wszystkich kolejnych płytach jakie się pojawią.
[#25] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@Mufa, post #23

W końcu się doczekałem, dzięki.OK
[#26] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@Aurel, post #24

wydaje mi się, że to jest sensowne rozumowanie
[#27] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@Aurel, post #24

Taka kartą od wielu lat jest SB Live. Jaką kartę wybrałbyś na "następcę"? Chodzi o kartę którą będzie można bez problemu dostać w sprzedaży przez kolejnych kilka lat.
[#28] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@Aurel, post #24

Jedyne co jest bez sensu to to że trzeba było tyle czasu czekać na ten sterownik. Czy jest to kodek dobry czy zły to sprawa drugorzędna, tak samo ceny zewnętrznych kart dźwiękowych. Wbudowany sprzęt ma być obsługiwany i basta
[#29] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@XoR, post #28

Wbudowany sprzęt ma być obsługiwany i basta


Też tak uważam, lepiej późno niż wcale.
[#30] Re: Sterownik dla układu dźwiękowego AmigaOne X1000 ukończony

@Mufa, post #23

No to ja odpowiem, też jako laik, bo muzykiem nigdy nie byłem, a audiofilem tym bardziej, że się różni.

odpowiedź w stylu: nie znam się na samochodach ale uważam, że samochód A jest lepszy od samochodu B. Dlaczego? Bo mam samochód A. Stary, dla Ciebie układ dzwiękowy w x1000 będzie lepszy niż SB zxr :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem