Komentowana treść: Drugi konkurs muzyczny PPA
[#31] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#32] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@Aurel, post #1

Jaką wersję (stabilną) Protrackera polecacie z aminetu oraz które archiwum z samplami warto pobrać na początek?
Może coś spróbuję stworzyć na konkurs ale nie obiecuję jeszcze.

EDIT:
Widzę że popularna jest wersja 3.15.
Tutaj na tej stronie jest 72 MB sampli do Protrackera. Ja potrzebuję góra 1MB.


Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 00:11:29 przez Leon
[#33] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@Leon, post #32

Zaleznie od tego czy jestes fanem dwojek (2.x) czy trojek (3.x) polecam Ci pobrac:

Protrackera 2.3D

lub

Protrackera 3.61 oraz jego aktualizacje do 3.62

Wersje 3.15 odradzam, dlatego, ze jak juz masz uzywac trojki, to lepiej wybrac najnowsza, w ktorej masz duzo poprawek i dodatkowych funkcji.

Jesli chcesz robic na A500 z 1.3 to najnowsza trojka, ktora sie odpala ma numer 3.32 (z tego co mi sie udalo uruchomic).

Co do sampli, to trudno powiedziec, ktore sa "dobre", a ktore nie. To juz zalezy od Ciebie, co tam bedziesz chcial zmontowac. Jesli chodzi o paczki ST-XX to w/g mnie najlepsze sa te z poczatkowymi numerami, powiedzmy do ST20 (czy jakos tak) potem zaczynaja sie masowe rippy z gierek itd. Najlepiej zawsze produkowac sample samodzielnie. Przy odrobinie samozaparcia i software'u da sie to robic sprawnie i szybko.

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 04:31:59 przez mccnex
[#34] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@mccnex, post #33

Dzięki za odpowiedź. A jak wygląda kompatybilność wstecz?
Czy mody stworzone za pomocą PT 3.61 zostaną poprawnie wczytane do PT 2.3D?
Oraz czy stary Filemaster 2.1 jest wstanie poprawnie odtworzyć moduł stworzony w PT 3.61?
[#35] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@Leon, post #34

Nie ma z tym absolutnie zadnego problemu, poniewaz w przypadku obu programow tworzysz w jednym standardowym formacie, czyli "MOD 4CH". Pamietaj tylko, zeby dzialajac w PT3.6x zapisywac moduly w "starym" formacie czyli w DISK OPERATIONS przy MODFORM: ustawiasz "OLD".

("nowy" format, czyli "IFF" zapisuje moduly jako PTM.NAZWA, "stary" - czyli "OLD" jako MOD.NAZWA)

Problemy z kompatybilnoscia wystepowaly (bo trudno twierdzic, ze sie nadal pojawiaja) w dawnych czasach, kiedy trackery raczkowaly (vide SoundTracker, NoiseTracker i potem ProTracker na etapie wersji 1.x).
[#36] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@mccnex, post #35

A jak wygląda sprawa z "Finetune", czyli dostrojeniem instrumentu? Czy wszystkie trackery i odtwarzaczki "rozumią" to, że moduł wykonuje taką czynność? Czy te na pc (np. wtyczka do WinAMP) też?
[#37] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@Andrzej Drozd, post #36

O ile uzywasz ProTrackera nie ma z tym zadnego problemu. Na PC na przyklad sprawy wygladaja roznie. Wlasnie testowalem ostatnio troche roznych trackerow i bywa, ze kaszania niektore komendy. Reguly nie ma zaleznie od trackera.

Z finetune oraz komendami "E" to jest taki temat, ze niektore playery tego nie odtwarzaja, ale detali dokladnych nie znam (pewnie chodzi o stary Soundtracker, Noisetracker itd.). Wiem, ze Noisepacker - player/rutynka w asm uzywana w demach tak ma.

Playery na PC - z tych co uzywalem - Winamp, Modplug lub XMPlay odtwarzaja mody ogolnie dobrze, chociaz w przypadku Winampa zauwazylem, ze dluzsze sekwencje potrafia sie "nie miescic" lub byc "za krotkie". Np. odpal muzyczke z dema Anarchy "3D Demo II", tam po "rozkreceniu" sie utworku beat ma wyrazne przerwy, co ciekawe nie za kazdym odtworzeniem, ale ten niepozadany efekt jest ogolnie slyszalny.

Dlatego po trzykroc Protracker, na Amidze albo nawet na emulatorze :)
[#38] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@mccnex, post #37

Z finetune oraz komendami "E" to jest taki temat, ze niektore playery tego nie odtwarzaja

Ja ogólnie pogubiłem się z tym całym standardem. Najlepiej by było, jakbym wszystkie sample nagrał sobie sam. Ale użyłem kilku z STxx, niby w C. Ściągnąłem kilka innych też w C, ale okazało się że jednak potrzeba skorygować o około 2+ na Finetune. Ale dlaczego?
Czyżby autor sampli STxx mial rozstrojony instrument?

Dla mnie ta sprawa jest "straszna", bo ja zacząłem muzykowanie od prawdziwych instrumentów i jeżeli już ściągam C, to musi być C...a okazuje się że nie jest. To jest dołujące, a dla początkujących - to pewnie jest niezrozumiałe i się poddają już nie wracając do muzyki na PT.
No nic, sprawdzę strojenie sampli STxx, bo chyba je samplował ktoś minimalnie źle nastrojony. :(

Dodane: Swoje sample w C skonwertowałem do 16726 Hz. Dokładnie do tej samej częstotliwości jak sample z STxx. Może tu jest problem?

Dodane2: A właściwie to nie wiem nad czym się rozczulam. Wystarczyć podmienić sample na swoje i już (ale to od następnego modułu). :)
Tak czy inaczej...sprawdzę strojenie STxx :)

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 03:55:08 przez Andrzej Drozd
[#39] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@Andrzej Drozd, post #38

Jest jeszcze drugi problem - finetune, nie jest takie spoko, bo ja chciałbym dostroić sampla nie o 2+, tylko 1.5....
[#40] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@Andrzej Drozd, post #38

Zauwaz, ze nawet jak sampel jest w 16726Hz to przeciez digitalizujac (lub konwertujac; to bez znaczenia) mozesz sobie zagrac dowolna nute, a nie tylko odpowiadajace tej czestotliwosci "C" pomysł I tak to pewnie wyglada w przypadku ST-XX.

Zeby byl porzadek, zgodnosc musi byc zachowana na trzech plaszczyznach: ton w Protrackerze, odpowiadajaca mu czestotliwosc w jakiej wyprodukowales sampla oraz ton dzwieku zagrany oryginalnie, w praktyce moze to wygladac np. tak:

- nagrywasz/renderujesz "C" w dowolnej czestotliwosci i rozdzielczosci bitowej
- resampling do 16726Hz (oczywiscie jesli celem jest C-3) i zmiana na 8-bit
- konwersja do formatu IFF-8SVX.

Wtedy nawet jak kolejne sample z roznych przyczyn zrobisz sobie jako F czy A, to resamplujac je do odpowiadajacych tym nutom czestotliwosci w Protrackerze (vide tabela) strojenie zostanie zachowane!

Jak juz jednak korzystasz z gotowcow, to strojenie zawsze najlepiej robic "na ucho" za pomoca jakiegos wzorca jak np. "prawdziwy" ton z instrumentu i koniecznie za pomoca RESAMPLE (najlepiej od razu w Protrackerze) i dopiero wtedy, kiedy jest potrzeba uzywac FINETUNE; z RESAMPLE to jest tylko taki problem, ze tracker nigdzie nie pokazuje Ci oryginalnej czestotliwosci z jaka dzwiek byl digitalizowany i trzeba niestety poeksperymentowac w gore lub w dol.

Ostatecznie musisz sobie ocenic na ile sample z packow ST-XX sa Ci potrzebne, a na ile oplaca sie robic je od nowa.

Mysle, ze to chyba wystarczy, zebys sie na powrot odnalazl w tym nieco dziwnym swiecie trackerowej muzyki
[#41] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@Andrzej Drozd, post #39

No niestety - "nie zawsze jest wiosna" - rozdzielczosc skokow w FINETUNE jest niestety stala. Tutaj mozesz pobawic sie jedynie resamplingiem o kilkadziesiat Hz, ale z uzyciem jakiegos powazniejszego edytora sampli niz Protracker. Polecam Cool Edit Pro.
[#42] Re: Drugi konkurs muzyczny PPA

@mccnex, post #41

Dzięki za wskazówki. :)
Cool Edit znam, a używam Samplitude. Już starsze wersje oferują bardzo dużo. :)

PS. Gdybym wiedział, to bym się nie pakował w robienie MODułów...Żartowałem :D
Tak czy inaczej to wielkie wyzwanie. Dziwne, czasami przerażające, ale jednak można. :)
Gdyby nie jakieś tam skromne przygotowanie muzyczne, to bym się już poddał na samym początku. Bo ja nie tworzę na Protrackerze, tylko próbuję udźwiękowić pomysły :)
Podziwiam ludzi którzy opanowali Protrackera :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem