Komentowana treść: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
[#1] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
Szału nie maOK No, ale zawsze cośpomysł
[#2] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
nie bedzie portu CUPSa tylko port sterowników CUPSa dla drukarek niepostscriptowych, rzookol mówi nie linuxowaceniu morphosa
[#3] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@parallax, post #1

Nie biadoliłbym. W tych kilku linijkach jest zapisana spora praca. Wszystko zależy w jakim okresie czasu ma to być ukonczone, np. obsluga najnowszych kart graficznych to spore wyzwanie. Co prawda, nie sprecyzowano jakie karty i ile bedzie obslugiwanych, ale ciagle to liczba mnoga. Czego mi brakuje, to wieloprocesorosci. I tak trzeba sie bedzie z tym zmierzyc - im czym wczesniej tym lepiej.

...nie linuxowaceniu morphosa

I tak trzymać :)

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 20:13:14 przez Zbysiuk
[#4] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@Zbysiuk, post #3

obsługa dalszych modeli G5
Czyżby jednak iMac G5? Mam nadzieję że tak ;)
[#5] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@Zbysiuk, post #3

fab wymienil, rzeczy nad którymi obecnie pracujemy, a nie planujemy pracę

ps. z tymi najnowszymi kartami bym nie przesadzał, powinny być dużo nowsze ale nie najnowsze :)
[#6] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@michal_zukowski, post #5

fab wymienil, rzeczy nad którymi obecnie pracujemy, a nie planujemy pracę
Czyli już pracujecie, między innymi, nad iMaciem G5?
[#7] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@michal_zukowski, post #5

Karty w wersji dla PC, czy wyłącznie wersje dla Maka PPC?
[#8] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@Radek_Cz, post #6

kiedys Frank zrobil wstepny port, nawet na sieci bylo zdjecie, na pewno inne wersje niz pci-e są poza zainteresowaniem Teamu
[#9] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
blokowanie komputera hasłem (podczas uruchamiania i po wznowieniu po wygaszaczu ekranu)

to nie ma w MOSie do tej pory takiej podstawowej funkcji?

obsługa najnowszych kart graficznych

mogliby dodać obsługę GeForce'ów
[#10] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@XoR, post #9

twoje korzystanie z Amigi musialo byc strasznie męczące skoro AmigaOS też nie mial aż tak podstawowej funkcji :)
[#11] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
JIT Javascript w przeglądarce Odyssey

No ładnie. MorphOS będzie miał lepszą przeglądarkę niż MacOSX 10.4 na moim G4/500MHz ok, racja
[#12] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@_arti, post #11

MorphOS będzie miał lepszą przeglądarkę niż MacOSX 10.4 na moim G4/500MHz


W snach. ok, racja
[#13] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #12

Oj tam flash :P

Miło że nadal usprawniają obsługę PM G5, blokowanie na hasło to bajer ale fajny, stos sieciowy już śmiga jak szalony a będzie jeszcze lepiej, obsługa dalszych modeli G5 to też dobry pomysł, może by w końcu przesiąść się na G5?. Jit Javy wypas, CUPS na pewno się przyda :)

MorphOS RULEZ! :)
[#14] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
Nice ;)
[#15] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
Osobiście nie korzystam z blokowania kompa hasłem. Wręcz wq.. mnie to :)
Ale reszta wydaję się ciekawa,szczególnie nie natywne rozdziałki... czekam na 3.4.
[#16] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
Wersje 3.4 do 3.6 to jakieś 2 lata (porównując dotychczasowe wydania nowych wersji) - patrząc na nowości i czas w jakim powstaną, to szału nie ma, wręcz mało. Wersja 3.4 praktycznie nie wnosi wiele nowego bo: inne niż natywne rozdzielczości w powerbooku to dodatek dla niektórych i nie wnosi specjalnych nowości - to jest poprawka, obsługa kart graficznych R300 - przecież jest (pewnie chodzi o optymalizację, a to jest poprawka), dalsza optymalizacja G5 to znowu poprawka i jedyna nowość to blokowanie komputera hasłem. Jak na numer systemu, który ma wnosić coś nowego to praktycznie nie ma nic. Następnie numer 3.5,który wnosi tylko poprawki do poprawek i za dwa lata mamy system 3.6, który troszeczkę wniesie nowego.
Ogólnie albo MOSTeam coraz mniej zaskakuje, albo szykuje się na przejście na inną platformę sprzętową. Bo patrząc na dotychczasowe nowości jakie MOSTeam wprowadzał w każdej aktualizacji, to powyższe naprawdę nie szokują - zwłaszcza wersja 3.4.
[#17] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@AS, post #16

Być może nie wszystko ujawnili, bo gdyby nie zdążyli to byłoby jak kiedyś, wiele obietnic i kicha.

Osobiście czekam na AmigaMorpOS 7, czyli wspólny system dla PPC , ewentualnie MorphOS 5 na Amiga(Sega) Dreamcast 2

A tak całkiem serio macie tyle czasu ile chcecie na używanie naszych hobbystycznych maszyn i systemów, bo ja nie, więc... co będzie to będzie.
[#18] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@Ender, post #17

Może być tak, że wszystkiego nie ujawnili. Mam nadzieję, że treść o obsłudze kart graficznych R300, które są, to wprowadzenie "pełnej" (na ile się da) obsługi sprzętowej. Wtedy to byłaby fantastyczna wiadomość.
"A tak całkiem serio", to mój Pegasos2 z MOSem, jest obecnie głównym moim systemem na którym pracuję. Maka włączam tylko wtedy, gdy nie mogę zrobić czegoś pod MOSem.
[#19] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@AS, post #16

Zgadzam się, mało tego jak na 3 kolejne wersje. Ja czekam na obsługę AirPortu. Mam nadzieję, że to jest możliwe (tzn. gdzieś tam jest ogólnodostępna dokumentacja układu i ktoś z MOST nad tym pracuje). Obecnie wszystkie moje maszyny MOSowe (3 sztuki) maja AP, w domu uzywam Wifi a muszę je i tak podpinać przez kabel :(

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 11:47:49 przez wali7
[#20] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@wali7, post #19

Jest nadzieja, tak jak pisał Ender, że wszystkiego nie powiedzieli, albo pod lakonicznymi zapowiedziami kryją się mocne zmiany.
[#21] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@AS, post #20

No raczej wiadomo że nie wszytko zostało ujawnione musza być niespodzianki ;)
[#22] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
Pierwszy punkt MorphOSa 3.4 poprawia coś co było moim największym rozczarowaniem i zarzutem odnośnie PowerBooka z MorphOSem. Jak odpaliłem PowerBooka pod MorphOSem to generalnie byłem zachwycony tym jak to fajnie działa, jak dodano różne elementy systemu niezbędne dla laptopa. No ale jak zobaczyłem, że mogę mieć tylko ekran 1440x960 to bardzo się wkurzyłem. Nie wiedziałem o tym wcześniej i to było naprawdę wielkie rozczarowanie. W końcu się z tym pogodziłem i jakoś żyję ale fakty, że MorphOS 3.4 to naprawi jest dla mnie rzeczą najwazniejszą.

Jeszcze przydałyby się sterowniki do wbudowanego WiFi. No ale to WiFi wsadzone na PCMCIA jakoś bardzo mi nie przeszkadza (wystaje z obudowy tylko torchę) i działa dobrze więc da się żyć.

Wobec tego... czekamy na MorphOS 3.4, bo jest na co. :)
[#23] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@wali7, post #19

Nie działa WiFi wsadzane do PCMCIA? U mnie działa całkiem sprawnie i nawet bardzo nie wystaje z obudowy. :)
[#24] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
-- obsługa innych niż natywne rozdzielczości na PowerBooku, brak tego to kalectwo dla systemu
-- obsługa kart graficznych z układem R300 (Radeon 9500, 9600, 9700, 9800), na 9600 w G5 wszystko śmiga u mnie, ale jak coś jest niedopracowane to na plus to widzę !!
-- optymalizacja i poprawki w działaniu slotów AGP na G5, j.w zapewne chodzi o prędkośc działania AGP
-- usprawnienia (prędkość i konfiguracja) stosu sieciowego, to co mi by się przydało, to działanie sieci po zmianie ustawień, w Morph OSie jeśli podepnę kabel jak system działa to siec niestety już nie (trzeba zrestartowac). Powinna się sama siec zrestartowac....)
-- blokowanie komputera hasłem (podczas uruchamiania i po wznowieniu po wygaszaczu ekranu), nigdy tego nie potrzebowałem....
W wersji 3.6:
obsługa nowszych kart graficznych
-- obsługa dalszych modeli G5 świetna sprawa, im więcej tym lepiej, jeszcze X1000 i inne na PPC
-- JIT Javascript w przeglądarce Odyssey, dodac jeszcze flasha i git...
-- integracja podsystemu CUPS, Integracja ?? po amigowemu czy linuxowemu ?? mi to wszystko jedno...
-- SSHFS, SMBFS poprzez Fuse, OK

A teraz najważniejsze !!
=Obsługa mojego całego RAMu z G5 (na razie 5 GB)
=Obsługa 2 CPU lub więcej (w razie co system powinien miec bezproblemową możliwośc obsługi każdego kolejnego rdzenia lub CPU-mile widziane bounty)
=100 % emulacja AGA, aby klasyk czuł się jak na klasyku ok, racja
[#25] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@AS, post #16

dlatego jest niewiele elementow na liscie bo różnica czasu miedzy wydaniami bedzie mniejsza niz rok :), poza tym jest jeszcze troche elementów (z rodzaju "grubych") niewymienionych
[#26] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@michal_zukowski, post #25

Trzymam za słowo jeśli chodzi o czas i "grube niewymienione" :D
[#27] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@Voyox, post #24

Na liście były pewne niejasności, teraz jest bardziej czytelna. Jeśli chodzi o obsługę R300 to z tego co czytam, to będzie to poprawa działania (głównie jeśli chodzi o szybkość, również w 3D). Optymalizacja AGP to lepsze transfery, ale też i szybszy Overlay (dzięki czemu na G5 powinny bez problemu chodzić 1080p, o ile dobrze rozumiem po francusku). Co do CUPS - to (jak już pisał rzookol) będzie to raczej możliwość wykorzystania sterowników z CUPS, nie copy&paste całego podsystemu z Linuxa. To jest MorphOS, pamiętaj.
[#28] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS

@MDW, post #23

A jaki masz model tego Wifi? Może bym też kupił.
[#29] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
usprawnienia (pod kątem prędkości i konfiguracji) stosu sieciowego...
To znaczy, że nie będę musiał kopiować plików do neta z wersji 2.7?
[#30] Re: Alchmie X - zapowiedzi nowych funkcjonalności w systemie MorphOS
lepszej obsługi kart graficznych z układem R300 (Radeon 9500, 9600, 9700, 9800)

O, czy to oznacza, że wreszcie pzrestaną mi latać te "paski" na ekranie przy moim Radeonie 9600PRO

usprawnienia (pod kątem prędkości i konfiguracji) stosu sieciowego

No nieźle, w mosie 3.2 stos TCP/IP to była porażka, w 3.3 zapiernicza :D, zobaczymy co będzie w 3.4 .

Z dużych poprawek, chciałbym poprawę obsługi USB 2.0 , bo dalej jest problem z kartami, które w teorii powinny działać, a nie działają, to samo z SATA .. może kiedyś ktoś to poprawi :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem