Komentowana treść: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu
[#1] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu
Mnie osobiscie akurat PRL w ogole nie kojarzy sie z Amiga, ale wystawa moze byc bardzo ciekawa
[#2] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@vojo, post #1

No nie koniecznie PRL lecz dawne lata , gdy komputery w większości oglądaliśmy w Pewexie lub za sklepowymi oknami . Wystawa będzie jak najbardziej fajowa , szkoda że mam tak daleko lecz koledze z Kłodzka zaproponowałem i może on podjedzie zobaczyć.
Ludziska to jest za darmochę nikt nie bierze kasy za wstęp .
I Alt będzie więc pogadać można o sprzęcie.
Pozdro Altek
[#3] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@Jacol, post #2

Dzięki :) Może jednak zbierze się jakaś ekipa ze Ślunska. Macie u mnie dług - ja zawsze przybywam, choćby sam, na SACP ;)
[#4] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@Jacol, post #2

Komuna skończyła się w 1989, a w tym czasie w zaledwie co 5ym domu był jakikolwiek komputer z czego ledwie kilka procent to były 16 bitowce. Sklepy komputerowe w których można było kupić nowe Amigi pojawiły się dopiero po tej dacie, więc jedynie mieszkańcy kilku większych miast widywali je na giełdach a reszta co najwyżej na obrazkach w czasopismach. To tyle o historii, co nie znaczy że wystawa nie będzie warta obejrzenia. :)

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 02:33:36 przez ZbyniuR
[#5] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu
Z czasami PRL najbardziej kojarzy mi się kanciasty Meritum i Elwro Junior w obudowie z organek. Oba były znane nie z tego, że ktoś je posiadał ale że były opisywane w prasie typu Młody Technik czy Bajtek, a tylko nieliczni mieli szczęście dotknąć w wybranych szkołach. No i oczywiście słynna polska Odra o gabarytach małej kawalerki. W domach zaczęły się pojawiać raczej pod koniec komuny Atari 800 z Pewexu, Timexy ze Składnicy Harcerskiej i jednostkowo przywożone z zachodu głównie 8-bitowce przeróżnej maści.
Natomiast co do tzw. elektroniki użytkowej w pamięć mi się wryły całopalne ruskie telewizory Elektron i Rubin oraz późniejsze Otake, marzenie ówczesnego nastolatka radia Radmor na sensorach, doskonałe kolumny Altus, magnetofony Kasprzak i inne szpulowce oraz przenośny Grundig...
.
[#6] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@rePeter, post #5

Do dziś posiadam sprawny magnetofon szpulowy na licencji Grundiga :) Cudo :)
A z komputerków prenumeraty Bajtka i przesiadywanie u sąsiada na Atari :)
Booooorn in the PRL :)


link

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 10:43:36 przez lda
[#7] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@ZbyniuR, post #4

skąd wziąłeś te 20% pomysł
[#8] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@rePeter, post #5

A ja widziałem Meritum bodajże II właśnie w składnicy harcerskiej w Krakowie i pamiętam że cena była powalająca. Przy zarobkach mojej mamy nierealna. To tak a propo "pięknych" czasów komuny.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 13:50:20 przez TomK
[#9] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@sebbb, post #7

Tak trochę strzelałem. :) Czytałem kiedyś artykuł o tym w jakim tempie komputery trafiały pod strzechy, pamiętam że w 1980 ponad 90% ludzi nawet nie znała takiego słowa jak "komputer", w 1985 jakiś komp był już w co setnym domu, a w 1995 w co trzecim. Było tam też więcej dat w którym roku był w co 20ym domu, w co 10ym, 5ym, 4ym, ale tak szczerze to ich nie pamiętam. Pamiętam tylko że w drugiej połowie lat 80ych nastąpił duży skok ilości kompów w Polskich domach. :)

Próbowałem niedawno ponownie znaleźć ten tekst ale bezskutecznie. :( Potem pomyślałem by szukać dokładniejszych danych z tych lat na stronach GUS i OBOP o dobrach posiadanych w polskich domach ale też poległem. Z tak odległych dat znajdywałem tylko dane o stanie gospodarki.
[#10] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@ZbyniuR, post #9

Cena i dostępność to jedno. Równie ważnym czynnikiem była, nazwijmy to, sfera motywacyjna. W latach 80 komputery domowe były niemal w 100% wykorzystywane wyłącznie do rozrywki. Czyli nie były postrzegane jako sprzęt niezbędny w domu. Zasadnicza zmiana tego podejścia nastąpiła dopiero po roku 2000, wg mojej oceny.
[#11] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@Daclaw, post #10

Dodam, od kiedy obsługa komputera stała się niezbędna w wysyłanym CV, no i w szkole pojawiła się informatyka z prawdziwego zdarzenia (nie we wszystkich, ale jednak). Ciekawe jak wyglądała by dzisiaj Polska, gdyby w czasach PRL było nas stać na 8-bitowce i była w szkołach informatyka jako przedmiot, a nie jedynie kółka i to nie we wszystkich szkołach?
[#12] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@Ender, post #11

jeszcze w latach 70 wielu wysokich ranga menedzerow na zachodzie znanych obecnie korporacji informatycznych uwazalo komputery domowe za zbytecznosc i slepa uliczke rozwoju... na przekonanie sie o tym jak bardzo byli w bledzie nie trzeba bylo dlugo czekac :).

gdyby w czasach PRL było nas stać na 8-bitowce


ale o jakich czasach PRL piszesz, bo chyba nie o 60tych :). Patrzac tylko na lata 80. To poczatek dekady w tej dziedzinie na swiecie wygladal zupelnie inaczej niz koniec... To byl gwaltowny wzrost swiadomosci informatycznej i rynku komputerow. W Polsce nastapilo to kilka lat pozniej. Za symboliczny poczatek uznalbym wydanie pierwszych polskich czasopism komputerowych, mniej wiecej polowa lat 80 i druga polowa lat 80, wczesniej wyrywkowo pisano o tym w mlodym techniku, radioelektroniku...

I tak jak napisal ktos wczesniej. Komputer stal sie prawie niezbedny w domu znacznie pozniej. Koniec lat 90 i poczatek nowego tysiaclecia, imho.
[#13] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@alt_, post #3

No to będzie trzeba zebrać ekipę reprezentacyjną, mam nadzieję że Baderman, Olex i kilku chłopa z okolicy (trzeba jakiś kurs/logistykę zorganizować) mnie wspomogą siłami i tam wbić.
[#14] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu
Wystawa byc moze ciekawa, tylko nie bardzo wiem o jakiej elektronice PRL mialaby opowiadac ???. Obrazek sugeruje co innego.
[#15] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@sigma2pi, post #14

Przeczytaj jeszcze raz treść newsa i odpowiedz sobie sam na Twoje pytanie ;)
[#16] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@sigma2pi, post #12

A co mnie świat obchodzi, większość moich kumpli nie miała kompa wcale. Ja swojego używanego C64 kupiłem sobie w liceum, za kasę z 18-tki (miała być A500, ale wyszło jak wyszło, szkoda, że w sklepie nie było Atari). Komputery kosztowały majątek dla szaraczka. Ceny zaczęły normalnieć około roku 2000 tak na moje oko.
[#17] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#18] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#19] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#20] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#21] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#22] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#23] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@selur, post #22

Panowie, zaczynacie niebezpiecznie zbaczać z tematu. Proszę o powrót do konkretów :)
[#24] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@alt_, post #23

Dziś odwiedziłem.
Niezwykły widok: praktycznie wszystkie podstawowe modele Amig (poza towerkami jak zauważył sam gospodarz) i CDTV. Wielkie gratulacje dla Tomka za zebranie tego sprzętu oraz chęć i siły do jego prezentacji. Chyba pierwszy raz widziałem i słyszałem też kilka tych "nowszych" wersji Atari i Maca PPC. Teraz tak trochę żałuję , że nie poprosiłem o prezentację MacOs ale może jeszcze będzie kiedyś okazja. Sprzęt audio jak i samo miasto (piękna panorama z wieży) też ładnie się prezentowały ale to już inna bajka...
Dziękuję Tomkowi za zapał do zorganizowania tej wystawy. Pozdrawiam.
[#25] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@Rafał A-3000, post #24

Byłem w niedzielę. Bardzo pozytywne wrażenia. Szkoda, że miałem ograniczony zegarek, bo posiedziałbym dłużej.
[#26] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@avionik, post #25

A to chyba sie spotkalismy.
Szkoda tylko, ze bylo tak malo czasu do porozmawiania/wymiany doswiadczeń.
Bedzie mozna to naprawic juz niedlugo we Wrocławiu na DKiG
[#27] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@Norbert, post #26

Na wrocławskim DKiG to i ja zamierzam się zjawić.
[#28] Re: Elektronika PRL-u i stare komputery w Świdnickim Ratuszu

@Norbert, post #26

Jak na złość mam zjazd na uczelni 24-25 maja, a na retrogralnię 21-22 czerwca wypada mi... sesja w weekend :) Ehh... Stawić się stawię pewnie na obu imprezach ale raczej będzie to szybki przegląd aniżeli to czego bym oczekiwał.

ps. Norbert na 90% mam płytę z prockiem 386SX ale wszystko w rozsypce i bez zworkologii (kilka kontrolerów IDE, grafik, ramów itd. Oczywiście nic nie testowane, bo na stare grzyby żona ma alergię. Jak dalej potrzebne to daj znać na priv.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem