Komentowana treść: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya
[#1] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya
cool OK super
[#2] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya

@amizet, post #1

Klasa jak zwykle. @Yerz: ja bym tam dorzucil gitary ;)

Edit: a jednak w Have you ever loved jest sampelek gitarowy :) jeszcze bardziej lubię.

Ja bym widzial ten albumik w formie bootowalnego music disku na A500...

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 08:39:15 przez twardy
[#3] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya
Album dostałem od autora przedpremierowo, za co jestem wdzięczny. Przesłuchałem go kilka razy i chciałbym podzielić się swoją opinią. Zacznę od plusów. Bardzo cieszy, że wciąż powstaje nowa muzyka na trackerach i miło jest wziąć, no może nie do ręki, ale w każdym razie wirtualnie, nowe wydawnictwo. A co w samej muzyce? Jeżeli powiem, że jak zwykle u Yerzmyeya mamy do czynienia ze świetnym warsztatem muzycznym, znakomitymi aranżacjami i generalnie "panowaniem nad materiałem", to pewnie nie będzie to bardzo odkrywcze . Jako początkujący trackerowiec mogę tylko powiedzieć, że chciałbym kiedyś osiągnąć taki poziom, chociaż pewnie nigdy mi się to nie uda. No dobrze, a minusy? Tu wchodzę w nieco śliski temat, bo wiadomo, że gust muzyczny każdy ma inny. Rave nie jest moim ulubionym stylem i przyznam szczerze, że na przykład starszy album Yerzmyeya, "RetroBeat", przypadł mi do gustu znacznie bardziej. Tutaj, zwłaszcza słuchając "I Have Come" i "It's Gonna Take All Night" miałem przez chwilę wrażenie, że słucham modków Maxsofta. Niemniej, rave to rave i zapewne tak po prostu musi być. Nieco bardziej techniczna kwestia to pytanie ile tutaj mamy tej Amigi w muzyce. Oczywiście nie widziałem tych utworów w postaci modułów, ale po przesłuchaniu chyba się bardzo nie pomylę, gdy stwierdzę, że Yerzmyey mocno tu bazuje na presamplowanych sekwencjach. To oczywiście sposób na obejście ograniczeń czterogłosowej polifonii Amigi. I tu się nasuwa pytanie, czy warto było sobie to ograniczenie narzucać tylko po to, żeby je obchodzić sekwencjami? Patrząc chłodnym okiem elektroakustyka to co autor w ten sposób "zyskał", to ścięcie góry pasma i podniesienie poziomu szumów. Uważam, że taneczna muzyka elektroniczna "lubi" czystą i przestrzenną górę. Wtłoczenie tej muzyki w Paulę raczej nie uszlachetniło brzmienia, wręcz przeciwnie. Zapewne wielu się ze mną nie zgodzi, twierdząc, że przetworniki Amigi robią klimat. Moim zdaniem owszem robią, jeżeli np. tworzymy chiptune i komponujemy w samym trackerze. Ale jeżeli np. piszemy muzykę na PC, tniemy ją na sekwencje i układamy je po kolei na Amidze, to ten paulowy klimat tylko przeszkadza, równie dobrze można ostateczny rezultat wyrenderować do IFF 8SVX i puścić na A500 z dyskietki...
[#4] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya

@twardy, post #2

Ja bym widzial ten albumik w formie bootowalnego music disku na A500...


Myślę że mody mają takie rozmiary, że ani jeden nie wejdzie na dyskietkę.
[#5] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya

@MorphOS_pl, post #3

Przesłuchałem album dwukrotnie i z oceną nie mam problemu. Wystarczy, że samowolnie "dopodpiszę" się do komentarza #3. Mam dokładnie takie samo zdanie.
[#6] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya

@MDW, post #5

Zanim opublikuję MEDy (siedzę w pracy i nie mogę się tu za bardzo rozpisywać też :) ), chciałem tylko powiedzieć, że podejrzenie "piszemy muzykę na PC, tniemy ją na sekwencje i układamy je po kolei na Amidze" poczytuję sobie za komplement. :)
Oczywiście nic takiego tam nie ma, a całość muzyki zrobiona została na Amidze500 z ACA500 (2Mb RAM). PeCeta to na oczy nie widziało, a loopów jest tylko kilka - tylko i wyłącznie perkusyjnych (jak to w drum'n'bass).
Więc - w sumie to dzięki.
[#7] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #6

podejrzenie "piszemy muzykę na PC, tniemy ją na sekwencje i układamy je po kolei na Amidze" poczytuję sobie za komplement.

Och, dlaczego zaraz podejrzenie, tak jakby to było coś brzydkiego. Tym bardziej, że nie miałem akurat konkretnie na myśli "Rave is illegal". Z odsłuchu modułu mogę to i owo wywnioskować, ale przecież nie to, na jakim komputerze były robione sekwencje perkusyjne . Po prostu często spotykam się z modułami, które są praktycznie w całości klejone z sekwencji, czasem w samplach nawet można przeczytać jakie znane z PC narzędzia zostały użyte do ich przygotowania. Najczęściej ten sposób przygotowania wynika z powodów czysto praktycznych: na przykład muzyka jest przeznaczona do amigowego maga więc najprościej zapakować ją w moduł i odtworzyć, a muzyk i tak na Amidze nie pracuje.

Skoro cały album powstał na Amidze i to w dodatku na pięćsetce, ciekawi mnie jaki był powód. Gatunek muzyczny jakoś bezpośrednio do Amigi nie nawiązuje, album wyszedł jako MP3, poniosłeś "cenę elektroakustyczną" użycia sprzętu retro. Oczywiście rozumiem, że możesz odpowiedzieć, że po prostu taki miałeś twórczy kaprys i będzie to odpowiedź równie dobra jak każda inna.
[#8] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya

@MorphOS_pl, post #7

Z wielkim tradycyjnym podziękowaniem dla bywalców użytkowniczo-adminowych PPA.PL za wielką pomoc w okiełznaniu ACA500 i zmuszeniu mojej Amigi500 do pracy w trybie 1Mb ChipRam! :)
Pliki MED -
http://yerzmyey.i-demo.pl/Yerzmyey-Rave_is_illegal_MEDs.zip
(Do odpalenia wymagane jest rzeczone 1Mb ChipRAM na pokładzie).
Pozdrowienia!! :)
[#9] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #8

Super kawałki, na dodatkowy plus że zostały stworzone na Amidze 500.
[#10] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #6

Wielki szacun, że wszystko zostało stworzone na A500- brawo pokłony

O i widzę, że pojawiła się paczka z medami, super- jeszcze raz dzięki- biorę się za odsłuch (jak wrócę z pracy). cool
[#11] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #8

Yerzmyey, takie pytanko mam. Nie włączałeś na wyjściu (np. w mikserze przez który nagrywałeś tor audio z Amigi) jakiś efektów fx np. reverb? Nie mam jak odpalić w tej chwili tych medków bo jestem na wyjeździe, a ciekawość mnie zżera :) .

Pozdrawiam

Azz
[#12] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya

@Azzorek, post #11

Cześć,

nie e - tego typu rzeczy nie uznaję. :) Tj. w takich typowych kompilacjach MOD/MED/Chiptune nie wrzucam żadnych reverbów, delaya też nie ma, wszystkie te phasery i inne horusy - tego tu nie ma.

Za to dopuszczam podstawową estetykę i higienę nagrania, czyli EQ i kompresor (jeśli jest konieczny i _minimalny_, tu akurat chyba nawet tego nie ma) no i już od dawna przy nagrywaniu trochę "zwieram" stereo, żeby dało się na słuchawkach używać itp.

Sens tego jest taki, że jak odpalisz MEDy, to pójdą tak samo, tylko z radykalną separacją stereo. :)

Spasiba wsjem jesio raz. ;)
Pozdrrrrrrrrr.
Y
[#13] Re: Rave is illegal! - nowy album Yerzmyeya
piękne OK Amiga 500 rulez
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem