Komentowana treść: MorphOS 3.6
[#1] Re: MorphOS 3.6
Bardzo fajna aktualizacja. Wreszcie mogę wyrzucić, wystającą mi z PowerBooka, kartę WiFi TP-LINK na PCMCIA. Wbudowane WiFi działa bez zarzutów. Fajnie, że MOSTeam jednak dał się przekonać i ustawienia Monitors wróciły do systemowych preferencji. Znów można "legalnie" tworzyć sobie nienatywne tryby gragiczne, które czasem się jednak przydają. Dzięki MorphOS Team!
[#2] Re: MorphOS 3.6

@MDW, post #1

pełna obsługa kart graficznych Radeon serii R400 (X800 Pro, FireGL X3),

Brakuje jedynie obsługi pixel/vertex shader, ale myślę że za czas się jej doczekamy, bo 16 shaderów i 6 vertexów "daję radę" , do tego taktowanie rdzenia na poziomie 500MHz i 256 bitowa szyna pamięci - każdy postamigowy soft który je wykorzysta wręcz będzie latał.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 13:52:16 przez waldiamiga
[#3] Re: MorphOS 3.6
Świetna wiadomość :)OKOK
[#4] Re: MorphOS 3.6
Zainstalowane:).
[#5] Re: MorphOS 3.6
Zainstalowałem i działa super.

Podłączenie przez WiFi było dziecinnie proste i mam wrażenie, że działa szybciej niż po kablu.
[#6] Re: MorphOS 3.6

@gilban, post #5

to masz kiepski kabel :)
ale fakt faktem: konfiguracja wifi jest przyjemnie prosta, a dzialala swietenie juz w 3.5.1
zapisalem sie na bete, dostaelm stery i nie bylo sie do czego przyczepic
[#7] Re: MorphOS 3.6

@MDW, post #1

Wreszcie mogę wyrzucić, wystającą mi z PowerBooka, kartę WiFi TP-LINK na PCMCIA

Lepiej nie wywalaj zawsze może się jeszcze przydać jako rezerwowa...
Zainstalowałem z CD bez problemu nawet na G4, gdzie mi zawsze "zamrażało" instalkę..
Pomyślałem o kupnie X800 Pro/256 MB na AGP ale mnie ceny rozwaliły. A wersji z PC nie chcę...
[#8] Re: MorphOS 3.6

@waldiamiga, post #2

każdy postamigowy soft który je wykorzysta


troll mode on czyli:

[#9] Re: MorphOS 3.6
Nowa wersja MOSa, a tu tak mało komentarzy, aż jestem zdziwiony . Widać, że Team przyzwyczaił nas do regularnych aktualizacji, bo przestało to już być czymś niezwykłym.

Dzięki, tak trzymać MOSTeam! :)

Niestety na razie nie mam możliwości poużywać, ale cieszę się z dynamicznego rozwoju mojego ulubionego systemu. :)
[#10] Re: MorphOS 3.6

@smackme, post #8

Na dzień dzisiejszy myślę że Speed Dreams i Torcs wykorzystają wysokie taktowanie tych kart do szybszego działania. A gdy pojawią się sterowniki z wykorzystaniem pixel/vetrex shader to może Doom3 ??
[#11] Re: MorphOS 3.6
Pysznie.. OK w końcu mój airport nie jest tylko elementem pożerającym prąd...


Ps. Kiedy MOS 3.7 ?
[#12] Re: MorphOS 3.6
Kupilbym power booka w jak najlepszym stanie, i na razie MOS nie rejestrowany na testy
[#13] Re: MorphOS 3.6
Fajnie, że w końcu AirPort działa.
A czy jest planowana obsługa kart graficznych nVidii?
[#14] Re: MorphOS 3.6

@Czarek, post #13

Nie, nie jest planowana.
[#15] Re: MorphOS 3.6

@Voyox, post #7

Lepiej nie wywalaj zawsze może się jeszcze przydać jako rezerwowa...

Wyrzucić na samo dno szafki, a nie do śmietnika. :) W normalnym świecie karta jest właściwie bezużyteczna i warta zero złotych. A u nas może kiedyś się awaryjnie przyda. :)
[#16] Re: MorphOS 3.6
No i takie newsy człowiek lubi :)
[#17] Re: MorphOS 3.6

@Marek Szyprowski, post #14

Szkoda, bo wszystkie PowerBooki 12" mają nVidie.
[#18] Re: MorphOS 3.6

@Czarek, post #17

Ewentualnie z 12tek zostają Ci iBooki.
[#19] Re: MorphOS 3.6
Mój PowerMac G4 ledwo zipie . Trzeba będzie się rozejrzeć za jakimś kompem z G5 na pokładzie. Tak czy inaczej, dobra wiadomość OK
[#20] Re: MorphOS 3.6
jak zawsze kazda wersje instaluje od zera na mym makumini jak zawsze rusza z pierwszego kopyta. Wygaszacze ekranu działaja równie dobrze co ostatnio :). Swoją drogą to fajnie byłoby dodać kolejne.

Zastnawialem sie przez chwile nad dalszym wykorzystaniem i znów nic mi nie przyszło do głowy, ehh.
[#21] Re: MorphOS 3.6

@sigma2pi, post #20

A po co od nowa za każdym razem ... Opcja update nie wystarczy ?
[#22] Re: MorphOS 3.6

@sigma2pi, post #20

Instalowanie MorphOSa od zera? A po co? Przecież jest wręcz stworzony do aktualizacji. Nie usuwają się żadne dokładane do systemu elementy, ustawienia użytkownika. Początkowa jego wielka wada (SYS+MOSSYS) stała się wielką zaletą. Dzieki temu MorphOS zyskał coś czego nie miał AmigaOS - bezproblemowe aktualizacje. Niechcący wyszło świetnie.

Ja amigowy system od 1994 roku instalowałem 3 razy:
- AmigaOS na Amidze klasycznej,
- MorphOS (uzupełniony tym co orzeniosłem z AmigaOS) na Pegasosie,
- MorphOS (uzupełniony tym co przeniosłem z MorphOS na Pegasosie) na PowerBookuG4.

Przez te 20 lat tylko aktualizuję. :)
[#23] Re: MorphOS 3.6
Karta wifi w ibooku zadziałała od razu.

Dla ekipy z MOSTeam duże Thanks
[#24] Re: MorphOS 3.6

@Drako^BB, post #21

Opcja update nie wystarczy ?


hmm. nie mam cos zaufania do update, albo to skrzywienie z Windowsa, ale sprawdze przy wersji 3.7.
[#25] Re: MorphOS 3.6

@sigma2pi, post #24

Też bym pewnie nie miał zaufania gdybym nie wiedział co taki update robi. Ale tu właśnie chodzi o to, że dokładnie wiadomo co robi. :) Ten update jest genialny w swojej prostocie i dzięki temu niezawodny. Jeżeli tylko trzymasz się zasady "SYS jest dla użytkownika, MOSSYS dla MOSTeamu" to akutalizacje są dosłownie przyjemnością. Początkowe przekleństwo MorphOSa, jakim był podział na SYS i MOSSYS stał się jego wielką zaletą. :)

W katalogu SYS masz katalog MorphOS. Update przede wszystkim kopiuje nowe rzeczy do katalogu MorphOS. Żeby było bezpieczniej to stary katalog zostawia MorphOS zostawia ze zmienioną nazwą. Więc jeżeli (wbrew zasadom) coś tam swojego jednak dorzuciłeś to tego nie stracisz (chociaż i tak ufam, że masz gdzieś backup zrobiony przed aktualizacją). Wszystkie swoje rzeczy (ustawienia, Libs, Fonts) są w SYS, a tego instaler nie modyfikuje.

Oczywiście są wyjątki. Ja mam taki jeden uparty program, który koniecznie chce coś mieć w MOSSYS i po każdym update muszę skopiować jego pliki z zachowanej przez instaler kopii. Ale to robota na 5 sekund.

Ja nie namawiam do aktualizacji ale instalowanie na czysto to jakiś masochizm. Przecież wszystkie ustawienia, dodatkowe aplikacje, biblioteki, fonty, datatypy, komedy AmigaDOS itp. idą do kosza. Ewentualnie można to ręcznie potem kopiować z backupu. Tylko po co skoro update robi to samo tylko tysiąc razy szybciej.

Microsoft powinien mocno oberwać za to co zrobił z ludzkimi przyzwyczajeniami. To ciągłe przeinstalowywanie Windowsa dla mnie absurdalne. Świadczy o ułomności tego systemu, który jest chyba jednym z większych softwareowych śmietników jakich ludzkość używa. :) Ja MacOSX nie instalowałem na czysto odkąd kupiłem MacBooka, czyli od 2009 roku. Wszystkie kolejne wersje OSX instaluję przez aktualizacje. Kolejno były to: Leopard, Snow Leopard, Lion, Mountain Lion, Mavericksa. Nigdy nie miałem cienia problemu więc następną wersję - Yosemite - też tak zainstaluję. Zresztą gdyby był jakikolwiek problem to przecież zawsze jest backup w TimeMachine (dysk zewnętrzny). Moje maszyny z MorphOS też mają backup na zewnętrznym dysku USB. Taki mój mini-TimeMachine dla MorphOSa dzięki któremu śpię znacznie spokojniej. :)

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 21:31:54 przez MDW
[#26] Re: MorphOS 3.6

@sigma2pi, post #24

nie mam cos zaufania do update,

A ja updajtuje odkąd jestem userem MorphOSa czy od wersji 2.2 lub 2.3.

dodanie klienta Synergy.

Co to takiego?
[#27] Re: MorphOS 3.6

@waldiamiga, post #26

Co to takiego?


Można użyć Google i poszukać - link.

Tak to działa - filmik.
[#28] Re: MorphOS 3.6
Dokonałem update'a z małym opóźnieniem, ale wszystko działa jak należy. Ogromne dzięki za obsługę wifi w iBookach!
[#29] Re: MorphOS 3.6

@MDW, post #25

to nie MS to zrobil tylko podworkowi infomratycy rozwiazujacy problemy reinstalacja. oraz swiatle porady w sypie typu "komputer swiat" czy inny "chip". stad sie wzielo oranie, bronowanie i reinstalowanie zamiast ew narawy. czy glupie uzycie restore pointa w windzie.

a z OSC tak nie wyskakuje, bo szczegolnie na starszym sprzecie mavericks wymaga reinstalki po kilku dniach tygodniach, inaczej wszytko muli, a sama instalka psuje updawnienia, ktre trzeba recznie pacac zeby sie naprawily.

niemniej amigaos i mos w tych sprawach sa moim zdaniem idealem
[#30] Re: MorphOS 3.6

@Valwit, post #29

Zrobiłem na swoim MacBooku (late 2008, aluminiowy, 4GB RAM, zwykły dysk) update Mountain Liona do Mavericks. Do dzisiaj działa zupełnie normalnie. Dlaczego miałby niby zwolnić? :)

AmigaOS/MorphOS/AROS są zbyt proste żeby tu cokolwiek miało zamulać. Prostota to w tym przypadku to zaleta. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem