Komentowana treść: AROS Vision 68k 2.8.1
[#1] Re: AROS Vision 68k 2.8.1
Czy pod tym AROSem działają normalne amigowe programy ?.
[#2] Re: AROS Vision 68k 2.8.1
Pytanie za 100 punktów: jakie to ma wymagania
[#3] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@sigma2pi, post #1

Tak*, chyba ze o czyms nie wiem i ktos przekompilowal na AROS-a takie programy jak Amos, TVPaint czy Real3D.

(*) AROS na Amige m68k niekompatybilny z amigowym oprogramowaniem bylby bez sensu ;)
[#4] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@mschulz, post #3

To ja też mam pytanie:
na jakim etapie jest system wydruku w Arosie x86 (dotyczy każdej dystrybucji).
Czy na podobnym jak w MorphOS-ie?
[#5] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@R-Tea, post #4

na jakim etapie jest system wydruku w Arosie x86 (dotyczy każdej dystrybucji).


A tego nie wiem :)
[#6] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@QkiZ, post #2

[#7] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@sigma2pi, post #1

no wiec tak: zasadniczo celem arosa 68k jest kompletna kompatybilnosc z oprogramowaniem dla wszystkich kickstartow poczawszy od 1.x do 3.x.. tak docelowo, natomiast oczywiscie tak nie jest, natomiast duza a moze i wieksza czesc oprogramowania powinna chodzic. znane problemy to braki zune w stosunku do mui a i braki w oprogramowaniu pewnych partii amigowego chipsetu, czyli przy grach to jest loteria.
w pewnym stopniu rownowazy to arosowe oprogramowanie dostepne w kontrybucjach, takie jak pare gier i narzedzi a zwlaszcza arosowa wersja browsera owb. obecnie jest rowniez portowana ostatnia wersja odyssey, ktora powinna w efekcie byc dostepna dla uzytkownikow amig, ale na ile bedzie uzywalna na tych komputerach pozostaje odczekac. odpowiedzialny jest tu krzysztof s. czyli deadwood.

co do wymagan, to pod uae bedzie smigac, a na praawdziwym sprzecie slamazarzyc i ti czasami niemilosiernie. bedac szczerym jest po prostu pare spraw ktorymi nalerzaloby sie zajac, ale brak na to ludzi w teamie arosa.

zycze wiec milego probowania.

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 22:09:45 przez wawrzon
[#8] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@wawrzon, post #7

Dzięki za odpowiedź. To spróbuje AROS68k na WinUAE, skoro działają programy 68k. Reszta okaże się w praniu, choć pod systemem interesuje mnie tylko kilkanaście programów, a AROS68k to chyba system nowocześniejszy, jak sądzę, względem AOS3.1.
[#9] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@sigma2pi, post #8

A dlaczego nie miałyby działać programy 68k na AROS68k?szeroki uśmiech
Dwa lata temu zrobiłem filmik o AROS68k, na A1200 z Apollo 040/40 MHz i AGA. Odpaliłem dwie znane gry w wersji WHDLoad - http://www.youtube.com/watch?v=Qr1aQNA6rs0 link
[#10] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@Andrzej Drozd, post #9

A mnie zastanawia jedno: czy można użyć kickstarta z AROSa w Amidze i jakie będą z tego korzyści
[#11] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@QkiZ, post #10

A mnie zastanawia jedno: czy można użyć kickstarta z AROSa w Amidze i jakie będą z tego korzyści

pod wzgledem predkosci a zwlaszcza desktopu bedziesz mial handicap. tak ze uzywanie aros wlasciwie w tym momencie ma sens tylko na szybkich procach takich jak 060. odpalic aros na amidze mozna bardzo prosto, wystarczy sciagnac iso, rozpakowac na amigowa partycje, lekko zmodyfikowac startup-sequence i wlozyc plyte do amigi. aros powinien softbootowac z kazdego kickstarta, o ile masz jakie 6mb pamieci. caveat jest taki ze ostatnio jak sprawdzalem wciaz byly problemy z niektorymi wewnetrznymi interfejsami ide.

korzysci natomias to lepsza funkcjonalnosc out of the box, mozesz wysuwac np okna za ekran, masz od razu do dyspozycji porzadny edytor a nie memacs, masz infrastrukture sieciowa, masz rtg, masz kompatybilnosc do aplikacji amigi i arosa i masz zestaw oprogramowania.

natomiast nie chce przemilczec ze aros zwlaszcza na amige jest ciagle mocno niedopracowany, najwyrazniej z braku zainteresowania ze strony publicznosci. gdyby tego bylo wiecej toni i inni pewnie bardziej by sie przylozyli zamiast programowac emulacjeppc pod winuae.
[#12] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@wawrzon, post #11

Ja myślę że już na 040 można AROSa spokojnie używać, jednak w moim przypadku są dwa problemy. Brak sterownika dla BVision oraz brak obsługi fblita na AGA (jedną Amigę mam z BVision, a drugą z AGA).
[#13] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@Andrzej Drozd, post #12

niestety sa to problemy tak jednostkowe ze niemozliwoscia jest przekonac programistow do zajecia sie nimi. gdyby chociaz bylo dziesiec osob ktore robilyby troche szumu to moze ktosby sie tym zainteresowal, natomiast jezeli robie to tylko ja, bo olafa jako uaeowca nie mozna w tym wzgledzie za bardzo liczyc no i moze jeszcze jacys jednostkowi uzytkownicy o ktorych nie wiem, to nic z tego nie bedzie na dluzsza mete.
przykladowo rozmawialwm za twoim poduszczeniem z tonim na temat fblita, co wiecej znalazlem i po tygodniach skontaktowalem programiste i moglbym miec zrodla, co zapodalem do toniego. natomiast on stoi na skadinnad zrozumialej pozycji ze
1. fblit pod arosem musialby dzialac inaczej, wiec zrodla moga sie wogole na niewiele przydac
2. po pierwsze wszystko powinno chodzic prawidlowo tak jak jest, optymalizacja potem.
rozwiazaniem byloby wiecej programistow i wiecej aktywnych uzytkownikow, ale zrozumiale ze trudno ludzi przekonac do uzywania niedokonczonego systemu a trudno brac ich za morde i do tego zmuszac. wiec jest jak jest.

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 13:27:37 przez wawrzon
[#14] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@wawrzon, post #13

Spoko, tak to już jest. A może tą sytuację dałoby się rozwiązać od innej strony? Chodzi o emulację/obsługę CGX 3. CyberGraphics obsługuje BVision i CGX AGA.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 16:19:17 przez Andrzej Drozd
[#15] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@wawrzon, post #13

Przyszedł mi jeszcze jeden pomysł do głowy. Możnaby stworzyć tzw. minimalistyczny pakiet specjalnie dla AGA. Lżejszy "loadwb", osobny pakiet ikonek, okienka, itd. Co o tym myślisz?
[#16] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@Andrzej Drozd, post #15

na pewno mozmaby zrobic wrapper dla sterownikow cgx. sek w tym ze toni zaimplwmetowal to w winuae na podstawie standardu p96 i stad prawdopodobnie wrapper p96dla istniejacych stwrownikow byl w ramach jego mozliwosci. cgx niestety to inna bajka, jesli przekonasz developeow by udostepnili dokumentacje toniemu bez nda to moze sie skusi.

co do ikon i skorki w formacie iff to nawet zaczalem oba projekty, stymze skinning jeatw arosie kopniety, i nie mozna poprawic menues, ktore w skorce defaultowej sa obrzydliwie rzezroczyste i najbardziej bruzdza. skorka jest mocno zaawansowana, ale musialbym ja odszukac, a ikony ledwo zaczalem, bo zastanawialwm sie jak to zrobic by i w interlejsie i w niskiej rozdzielczosci wygladalo dobrze. w trakcie tego jakos mi niestety przeszlo bo pomyslalem, dla kogo to robie.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 10:47:40 przez wawrzon
[#17] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@wawrzon, post #16

dla kogo to robie


Może czasami warto zrobić coś trochę w ciemno. Trzebaby zorientować się ile osób na świecie dysponuje minimum prockiem 040 i ma AGA.
Generalnie jest tak, że ludzie nie próbowali odpalić AROSa na A1200/4000, ponieważ nie umią lub nie mają czasu korygować s-s, bawić się konfiguracją aby odzykać każdy bajt pamięci.
Czyli potrzebna jest automatyczna instalka ze systemem...a tam instalka, kompletne archiwum które należy rozpakować na partycji i już. Całość można rozprowadzić jako emailware. Wtedy dowiemy się ilu jest chętnych.
Wiem...łatwo mi mówić bo sam tego nie zrobię...

A co do CGX, to specjalnie podałem wersję 3, ponieważ ta wersja jak i poprzednia są darmowe.

Generalnie jestem z tych użytkowników, którzy nie lubią używać AROSa na WinUAE i choćby się męczyli to i tak większą magie czują na A1200. Cały czas mam też cichą nadzieję, że doczekamy się szybkiego komputera FPGA na którym AROS68k będzie systemem docelowym.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 16:04:24 przez Andrzej Drozd
[#18] Re: AROS Vision 68k 2.8.1

@Andrzej Drozd, post #17

mozna robic w ciemno ale ja tez mam luki w motywacji i czasami zastanawiam sie czy nie lepiej inwestowac czas w cos innego. aros zreszta jest wlasciwie prostszy w odpaleniu niz zainstalowanie takiego np 3.9 od zera na dajmy na to 060. wystarczy wziac dystrybuje olafa wprawdzie troche przerosnieta, ale na przyklad nie powinno byc potrzeba edytowac s-s bo konieczme zmiany podalem mu.

sprawa jest taka ze nie ma co werbowac na sile uzytkownikow bez pojecia bo oni i tak niewiele daja. gdyby zainteresowala sie grupa kompetentnych programistpw albo chociaz testerow byli bysmy juz troche dalej. no jak sie pozbieram to moze posune te ikony troche dalej, ale musze se zdecydowac na konwencje.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 20:11:04 przez wawrzon
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem