Komentowana treść: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000
[#1] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000
Karta pewnie będzie przydatna programistom, jednak moim zdaniem zwykłemu użytkownikowi w ogóle się nie przyda. na stronie AMIStore nie znalazłem więcej informacji o tej karcie, także nie ma jej ceny - ciekawe czy będzie tańsza od najtańszego netbooka, którego można użyć do przechwytywania logów...
[#2] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000
Ja po cichu liczyłem na jakieś FPGA z AGA na pokładzie.
[#3] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@Ender, post #2

Lepsze byłoby sprzętowe emuladło całej A1200, a reszta X1000 widziana byłaby jako busboard (jak chocby z Elboxu)..
[#4] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@Voyox, post #3

a reszta X1000 widziana byłaby jako busboard (jak chocby z Elboxu)

Najdroższy busboard świata.
[#5] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@gorzyga, post #1

Ta karta jest praktycznie pozbawiona sensu - jedynym użytkownikami mogą być developerzy - zwłaszcza execa oraz betatesterzy. Jedni i drudzy nawiasem mówiąc powinny takie karty otrzymywać za darmo IMHO. Jeśli exec się wywali lub coś innego spowoduje, że system nie wstanie to i tak trzeba go uruchamiać albo z CD albo z innej partycji... null cable wydaje się łatwiejszym rozwiązaniem.

Uważam, że to produkt, który ma jedynie pokazać że w końcu coś wykorzystuje Xorro. Bardzo szkoda, bo gdy A-Eon bawi się w wypuszczanie tego typu bezsensownych produktów i kolejnych płyt głównych jako użytkownik AOS nadal czekam na pełną funkcjonalność na mojej Sam460 systemu operacyjnego :( X1000 także chyba nie ma pełnej funkcjonalności od strony systemowej a już są kolejne płyty główne. Dziwię się bardzo bo Xorro miało być jakąś przewagą a jak widać nikt nie ma nawet pomysłu do czego to tak naprawdę wykorzystać. Kiedyś do PC dostępne były karty wyświetlające kod POST. Szkoda, że Xorro ma właśnie do tego służyć :(
[#6] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@alekc, post #5

Ale ta karta była zapowiadana od dawna, i było jasne że wyjdzie w pierwszej kolejności.
W sumie to nie wiem jaka karta inna miałaby tam być i co robić.
Xena (XMOS) doczekała się chyba sterownika systemowego, jest światełko.
Płyty główne nowe muszą być bo jak sam wiesz ACube nie pokazało nic nowego, a i to 460 EX nie jest jakieś mocarne.
Dużo sił idzie na inne rzeczy, XMOS jako egzotyka to chyba na ostatnim miejscu na liście priorytetów.
[#7] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@adam_mierzwa, post #6

W sumie to nie wiem jaka karta inna miałaby tam być i co robić.


Hmm, czy ja dobrze rozumiem - w takim razie Xorro ma w zasadzie zastosowanie jako gniazdo do kart serwisowych/testowych? Informacje które do mnie docierały w czasie premiery tej płyty sugerowały, że jest to rewolucyjne złącze/układ. Teraz sobie spojrzałem na datę premiery X1000 - trochę za długo zajęło im wykonanie tej karty, szczególnie biorąc pod uwagę jej proste funkcje i konstrukcję (wnioskując ze zdjęcia).
[#8] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@gorzyga, post #7

Rewolucyjność była w podejściu że montuje się jakiś chip niespotykany w PC który można sobie oprogramować, takie zacięcie hobbystyczne. Nikt już wtedy nie potrafił określić czym by to miało być, nieliczne przykłady użycia to sterowanie oświetleniem w teatrze i t.p. niszowe sprawy.
Xena była dołożone "for fun", na zasadzie "a czemu by nie - jak można, to trzeba". Od początku znana była moc (słabe toto). Podobnie Xorro to PCI Express (z tym że nie do końca zgodne z kartami od PC). To było tanie, śmiałe urozmaicenie płyty, taka ułańska fantazja ich poniosła. Znam dosłownie 2 wywiady (z tego jeden na portalu nieamigowym, relacja z pokazu w Bletchingley) gdzie Trevor mówił o tym, powrót do amigowych tradycji podkreślając na równi z brytyjską (nawiązania XMOS do początków i transputera).
To byłoby nawet fajne ale nie ma kto się tym zająć. Nie sądzę żeby w nowych płytach głównych to kiedykolwiek było montowane.
Co do rzeczonej karty (z newsa) - no wtedy jak rzucono jej pomysł to może artykuł pierwszej potrzeby był ;] Ktoś kiedyś rzucił pomysł taki i wreszcie to dopełzło do finału.
[#9] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@adam_mierzwa, post #8

Może źle się wyraziłem - informacje o wspaniałości tego rozwiązania docierały do mnie ze strony "czerwonego obozu". A rzeczywiście w zalewie hurraoptymizmu konkretne informacje gdzieś zaginęły po drodze - dzięki za wyjaśnienia.
[#10] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@adam_mierzwa, post #6

Gdyby do Sam460 nie trzeba było dokupić sterownika dla Radeona i gdyby Warp3D chodził z Radeonem to byłaby super konfiguracja, bo nawet blendera dało by się na niej odpalić. Ilość softu jest tak mała, że nie wiem po co szybszy komputer... Niestety tak nie jest.

Co do karty, to sam fakt jej zapowiedzi dawno temu powoduje, że jest to IMHO jeszcze większa porażka. To jest proste urządzenie, kompletnie nie przydatne nikomu wykorzystujące dodatkowy slot - powinno się pojawić kilka tygodni po udostępnieniu płyt ze slotami Xorro. Wychodzi na to że w przeciwieństwie do slotów Zorro II i III w klasyku, które mają sens i karty są do dziś produkowane (nawet A-Eon to robi), kart Xorro sensownych nie będzie.
[#11] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@alekc, post #10

Wychodzi na to że w przeciwieństwie do slotów Zorro II i III w klasyku, które mają sens i karty są do dziś produkowane (nawet A-Eon to robi), kart Xorro sensownych nie będzie.

Żeby to wiedzieć wystarczyło przeczytać specyfikację układu X-MOS, kiedy z Xorro próbowano zrobić jedną z większych zalet X1000...
[#12] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@Krashan, post #11

Co nie oznacza, że nie można było wykorzystać tego układy do czegoś sensowniejszego. Świata nie można oceniać po specyfikacji - Raspberry Pi specyfikacją też nie powala, ale dla mnie to super gadżet i doskonale się nim bawię. Po prostu jako użytkownik AOS4.1 i potencjalny nabywca kolejnego sprzętu (bo w końcu Sam440 i 460 będzie trzeba kiedyś zastąpić) jestem bardzo rozczarowany.
[#13] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@alekc, post #12

A jednak gdybyś mimo wszystko zapoznał się z możliwościami układu X-MOS, a zwłaszcza sposobem, w jaki został on podłączony do nowych Amig, wiedziałbyś, że o "czymś sensowniejszym" będzie trudno mówić. Świat jak najbardziej można oceniać po specyfikacji, zwłaszcza świat techniki. Raspberry Pi, to owszem fajny gadżet - ale mimo wszystko gadżet i to też można wywnioskować ze specyfikacji...

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 06:16:39 przez Krashan
[#14] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@alekc, post #12

Co nie oznacza, że nie można było wykorzystać tego układy do czegoś sensowniejszego. Świata nie można oceniać po specyfikacji - Raspberry Pi specyfikacją też nie powala, ale dla mnie to super gadżet i doskonale się nim bawię


A jednak Xorro i Xene mozna ocenic po samej specyfikacji. Pakowanie mikrokontrolera na plyte glowna uwazalem od samego poczatku za rozwiazanie bezsensowne. Po pierwsze podbija cene. Po drugie, jest kiepskim rozwiazaniem dla elektronika-amatora. Co bedzie jak taki zapaleniec sie pomyli i podlaczy cos nie tak do portu Xorro? Spali ten mikrokontroler, a moze nawet uwali cala plyte glowna. Dla takich amatorow o wiele lepszym rozwiazaniem sa mikrokontrolery na osobnej plytce, programowane przez desktopa rownie latwo a moze i latwiej niz taka Xena. A jak sie ktos pomili i spali mikrokontroler, to w sklepie za rogiem kupi drugi za 10 zlotych...

A co do debugowania takich rzeczy jak kernel systemu, to kabelek do drugiego komputera z konsola jest o wiele wygodniejszym rozwiazaniem. A jak komus malo miejsca, to na koncu kabelka podlaczy sobie taki gadget jak chocby wspomniane juz rPi ;)

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 09:33:13 przez mschulz
[#15] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@Krashan, post #13

Byłbym wdzięczny gdybyś nie narzucał wszystkim swojego sposobu myślenia... Ze specyfikacji RPi nie wynikało dla mnie ile frajdy mi przyniesie. Jeśli jednak oceniasz świat w ten sposób, że wybierasz samochód po specyfikacji i nigdy do niego nie wsiadasz żeby się przejechać to dużo tracisz.

Pomysł z Xorro i X-MOSem był od początku wątpliwy i tutaj się zgadzam. Skoro jednak ktoś go dodał to zapewne w jakimś celu. Nie wierzę, że tym celem była karta Sentinel X-Logger.
[#16] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@alekc, post #15

Byłbym wdzięczny gdybyś nie narzucał wszystkim swojego sposobu myślenia...

I po co takie napuszone słowa. Niewielka użyteczność Xeny i Xorro wynika z ich parametrów i konstrukcji, ot i wszystko. To są pewne fakty. Jeżeli czytasz, że trójkąt o bokach 3, 4, 5 jest prostokątny, to też uważasz, że Pitagoras narzuca wszystkim swój sposób myślenia?
[#17] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@alekc, post #12

Malinka powala nie specyfikacją ale ceną. Za sto kilkadziesiąt złotych masz ciekawą maszynkę do której jest sporo dodatków. A X1000 nie powala mocą ani dostępnym oprogramowaniem a ceną to wręcz odpycha.
[#18] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@RadoslawF, post #17

Stary mi to okien zabrakło by tą malinkę wywalać. Malinke to kazdy ułom dzisiaj sobie może sprawić i nazywać się z tego powodu geekiem. Tylko, że CPU malinki to shit nawet jak na ARM. Dwa to wole 1000% więcej zapłacić za "malinke amigową" ale amigową a nie linuksową.
[#19] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@RadoslawF, post #17

Ja bym powiedział, że kolejne płyty A-Eon mają unique selling point - właśnie cenę. A RPi pokazało, że można dostarczyć tanio dla użytkownika końcowego płytkę z procesorem i jeszcze zapewnić do niej oprogramowanie i to w większości za darmo. Coś czego niestety my się jako środowisko nie doczekaliśmy. Szkoda, że nie mamy takiej fundacji jak RPi, która by dbała o rozwój i strategię.
[#20] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@Krashan, post #16

Żadne napuszone. Po prostu utrzymana w tonie wypowiedzi

W każdym razie jak ktoś chce debugować na AmigaOS 4.1 to proponuję odwiedzić oficjalne wiki. Szkoda, że nie naprawili GDB dla Sam460. Taki port GDB może bym i kupił albo bym wsparł autora, ale biorąc pod uwagę liczbę użytkowników X1000 naprawdę nie wiem kto ma kupić tą kartę. Ciekawe ile sztuk wyprodukują.
[#21] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@alekc, post #19

RPi pokazało...


To porównanie jest bez sensu. Wszystko sprowadza się do jednego pytania - ile sztuk RPi wyprodukowano, a ile sztuk płyt łącznie wyprodukował A-Eon?

i jeszcze zapewnić do niej oprogramowanie i to w większości za darmo


Niewątpliwa zaleta rozwiąząń open source. Zwłaszcza takich, za którymi stoją jakieś większe firmy.

Szkoda, że nie mamy takiej fundacji jak RPi, która by dbała o rozwój i strategię.


Każdy Amigowiec ma swoją włąsną unikalną wizję rozwoju i strategii odpowiedniej dla Amigi. Każde rozwiązanie niezgodne z jego osobistą wizją, uznaje za amiheretyzm, po czym na wszystkich amiportalach stara się zniechęcać innych do używania rozwiązań niezgodnych z jego wyśnioną utopijną wizją.
[#22] Re: Sentinel X-Logger dla AmigaOne X1000

@strim_, post #21

Nie zgodzę się - porównywanie RPi do produktów A-Eon ma sens IMHO ponieważ pokazuje, że można było dużo osiągnąć zaczynając od dobrego pomysłu. I dlatego celowo używam odniesienia do RPi. A co do wizji to chyba większość zgadza się z tym, że Sentinel X-logger to karta bez sensu, a już z pewnością absolutnie niszowa, właśnie biorąc pod uwagę liczbę wyprodukowanych płyt
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem