Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4
Fajnie że jest po polsku, a nie w innym języku.
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4
Przesłuchałem w drodze powrotnej z fabryki. Jak zawsze bardzo fajnie się słuchało amigowych gadek. I jeszcze Stefkos tak niespodziewanie się pojawił. Zazdroszczę Wam uczestnictwa w tak bardzo amigowej imprezie.
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4
Czyli MorphOS szykuje się na ARM, a wszyscy razem robimy w przyszłości skok na x86. Przekaz na koniec był jasny. Te 2 nowe sprzęty od Trevora bardzo zagadkowe w tym kontekście.
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@adam_mierzwa, post #3

Ja nie odebrałem przekazu, że MorphOS szykuje się na ARM. Myślałem, że na AMD. :) Jestem skołowaciały. :) Mógłby mnie ktoś zaznajomić z najnowszymi plotkami na temat przyszłości MorphOSa?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 13:22:03 przez MDW
[#5] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@MDW, post #4

Nadal będzie niebiesko i motylkowo.
[#6] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@Sokok, post #5

No to suuper!



Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 14:37:49 przez recedent
[#7] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@MDW, post #4

AMD APU rulez OKszeroki uśmiech
[#8] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@Ender, post #7

Ja się przyznam, że nie wiem co bym wolał. ARM otwiera drogę do mobilności, która niewątpliwie jest przyszłością. Prędkość najmocniejszych procesorów ARM mi pod MorphOSem w zupełności wystarcza już teraz. A to przecież nie koniec ich rozwoju i co roku mamy duży przyrost predkości. ARM pnie się w górę szybciej niż architektura intelowa. Chociaż mowię to raczej jako laik więc zaznaczam, że przekonany nie jestem. szeroki uśmiech

Nie miałbym nic przeciwko gdyby moja maszyna do MorohOSa to było coś w rodzaju najmocniejszego dzisiejszego tabletu czy smartfona. W domu leżałby sobie na biurku podłączony do monitora z myszą i klawiaturą po bluetooth. A zawsze miżna byloby go wsadzić w kieszeń i wyjść. Mi taka przyszłość odpowiada. Nie chcę mieć pod stołem huczącego potwora wielkości małej lodówki. A mic dzisiejszego iPada Air 2, Samsunga Galaxy S6 czy iPhona 6 to wręcz za dużo nawet do poważniejszych zastosowań. Spokojnie można na tym montować video, używać Blendera, uciągnie to gry jakości PS3. Jest tylko teden problem - RAM. Te maszyny niestety raczej wielką jego ilością nie grzeszą.
[#9] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@recedent, post #6

W oczach powinna mieć motyle
[#10] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@MDW, post #8

Jedyna słuszna droga moim zdaniem to ARM, a najlepiej nawiązać ścisłą współpracę z fundacją Raspberry Pi. Raspberry jest popularne, tanie, MorphOS byłby bardzo ciekawym systemem na te platformę i jeśli użytkownicy Raspberry Pi będą mieli świadomość istnienia MorphOS tak jak np o Raspbianie, OSMC czy OpenElec to MorphOS po prostu zmiażdży swoją popularnością AmigaOS jaki obecnie znamy, MorphOS dostanie też wsparcie nowo nabytego środowiska.

Ale pamiętajmy, że nie tylko MorphOS musiałby się przygotować na nową architekturę, ale również pozostali twórcy oprogramowania na MOS.
[#11] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@Sokok, post #10

Ogólnie co do Amigi - w audycji słowo, że więcej o klasyku niż nowym rozwoju to racja... Ale i prawda jest taka , że prawdziwy fan to klasyk i nostalgia... Pomyślmy co zrobić by Ami New była tym trzecim w świecie? Moim zdaniem potrzebny je$t Marketing i by na Ami New były dostępne wszystkie standardy dostępne dziś na zwykłym smartfonie za 200 zł. Że tak wymienię:

- www z javą scriptem, phpami, perlami i flashami i html5
- jak wyżej swobodna obsługa youtube, vimeo, allfiles, silverlighta itp. streamingów nawet live jak Livestream
- port co najmniej jednej chmury np dropboxa, mega czy sugarsync
- text audio wideo komunikator skype
- pełna edycja podstawowych formatów doc, exell, PPT, psd (tu starczyłby prężny zespół co zamiast pisać kolejne intro przeportuje openoffice ze słownikami i GIMPa w wersji GIMPshop
- port blendera z najnowszym mumerem oraz jakiegoś openowego odpowiednika Premiere, After fx
- kodeki i player do wszystkich filmów...
- środowisko programistyczne obiektowe, moznaby rozbudować Hollywooda lub przeportować cos openowego.
- przeportowanie Unity 3D...
...
tak więc chodzi TYLKO o to by działało wszystko co na powiedzmy smattfonie z biedronku jakim był polsko chiński MyPhone Fun2...
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@xtro, post #11

Dodam jeszcze jeden atut który możnaby wykorzystać, a którego nie mają inne platformy te popularne , a miałaby Ami New:

Jak wyciekło w Wikileaks polskie popaprańcy rządowe kupiły wo włochów już parę lat temu soft do inwigilacji obywateli (co jest NIELEGALNE!) ... Uczynić więc nowy Amisystem może nie extremalnie zakodowanym, ale ekstremalnie trudnym do podglądania przez służby jakiekolwiek. Myslę , że już dziś ze względu na niszowość jest to trudniejsze niż na celowo dziurawe inne platformy ...

Hasło więc by brzmiało: chcesz byc anonimowy - korzystaj z New Ami!
[#13] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@xtro, post #11

Ale wiesz, że spora część z tego co wymieniłeś na liście jest absolutnie nierealne (choćby ze względu na zamknięte źródła i "bycie własnością konkurencji")?
[#14] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@recedent, post #13

A ja bym chciał Pythona 3.x, SDL2, Unity3D, Blendera (w takich wersjach, żeby razem wszystko działało, niekoniecznie najnowszych).
Z komercyjnych rzeczy to Adobe CS 3 lub 4 w cenie do 2000zł za cały pakiet.
[#15] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@xtro, post #11

Ale i prawda jest taka , że prawdziwy fan to klasyk i nostalgia...

Czyli rozwijając - prawdziwy fan to windowsowiec/applowiec/linuksowiec, który od czasu do czasu odpala swoją 25-letnią Amigę, który nie chce żeby kiedykolwiek cokolwiek w jego systemie operacyjnym się zmieniło, który uważa, że niczego w AmigaOS już nie trzeba, niczego mu nie brakuje, bo przecież on sobie spokojnie radzi (używając Win/OSX/Linux). szeroki uśmiech

Żeby zacząć portować takie np. Unity 3D to najpierw musiałyby powstać dzisiejsze sterowniki 3D z dzisiejszym OpenGL. Poza tym to wszystko wymaga RAMu, a nie zapominajmy, że z pamięcią mamy w nowych amigowych systemach duży problem. Doszliśmy do granicy i bez bardzo poważnej rewolucji (wymagającej sporych ofiar) nic się dalej nie da zrobić. Chcemy używać dzisiejszych standardów to musimy przynajmniej mieć dzisiejszą ilość pamięci i wczorajsze procesory/karty graficzne. Bitmapki mniej nie będą ważyły tylko dlatego, że są na AmigaOS. Aż takim magikem to ten system nie jest. :) Bajt na AmigaOS "waży" tyle samo co bajt na Win/OSX/Linux.
[#16] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@MDW, post #15

Niestety dotyczy to też Amig NG. Odpala się je raczej dla sportu, takie neo-retro. Mała ilośc pamięci to jest pikuś przy przestarzałej przeglądarce. Nie mówiąc już o innych twiterach czy dropboxach.
[#17] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@radzik, post #16

Mała ilośc pamięci to jest pikuś przy przestarzałej przeglądarce.

Czyli przy której?
[#18] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4

@radzik, post #16

No tak ale nie można postawić znaku równości między Amigą z AmigaOS 3.9, a np. PowerBookiemG4 z MorphOs 3.9. Dzieli je kolosalna przepaść jeżeli chodzi o funkcjonalność. Tego drugiego da się, często w męczarnich, używać jak komputera. Amigi już niestety nie i faktycznie zostaje tam tylko odpalanie jej od święta. Poza tym MOS/AOS4 powoli się rozwija i mimo wszystko jest coraz lepiej. A AmigaOS3 jest od dawna pogrzebany z zasady i tam z każdą sekundą jest coraz gorzej.

Problem z ilością dostępnej pamięci to nie jest pikuś. :) Moim zdaniem jest to największy nasz problem. OWB w niwej wersji może wyjść w każdej chwili i będzie lepiej. Problemu 1,5GB (czy nawet jakimś cudem 2GB) RAM tak się nie przeskoczy. To wymaga nie zaktualizowania jednej dużej alikacji tylko zmian powodujących utratę kompatybilności wstecznej. To jest rewolucja. Ja na tę rewolucję jestem gotowy. :)

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 11:02:42 przez MDW
[#19] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #4
W końcu coś można było się dowiedzieć o Franku Mariaku OK

Dobrze się słuchało, ciekawe opinie- dzięki Stefkos, dzięki Radzik ok, racja

Słynne hasło "..to się wytnie.." jak zwykle sprawdziło się

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 15:54:36 przez BULI
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem