Komentowana treść: Wysyłka Amigazynu 5/2015
[#1] Re: Wysyłka Amigazynu 5/2015
Z mojej strony gorąco zachęcam do przesyłania uwag odnośnie mojej szkółki programowania w języku Asembler przykładowo na mój adres e-mail. Z każdym numerem poziom szkółki rośnie (to też zasługa zdrowienia z choroby), staram się też dostosować do zapotrzebowania czytelników.

Naprawdę chciałbym by mój kurs był w miarę prosty, staram się pisać w sposób przystępny. Jeśli jednak jest coś trudnego - proszę skontaktować się ze mną.
[#2] Re: Wysyłka Amigazynu 5/2015

@Hexmage960, post #1

Może coś o mapie pamięci?
[#3] Re: Wysyłka Amigazynu 5/2015

@pong777, post #2

Rozumiem, że masz na myśli rejestry sprzętowe Amigi i programowanie na rejestrach (bo przecież Amiga nie ma sztywnej mapy pamięci w odróżnieniu od niektórych komputerów).

Mam słabe doświadczenie z programowania bezpośrednio na rejestrach, temat też uważam za dość trudny dla początkującego. Poza tym programowanie na rejestrach w 90% przypadkach jest zbędne! Przykładowo do czytania z dysku mamy dos.library, do odtwarzania dźwięku audio.device, do przerwań exec.library itp.

Liczy się dobre wykorzystanie zasobów komputera. Amiga ma wystarczającą moc, by w multitaskingu uzyskać animację 50 klatek/s. Amiga ma bardzo zaawansowany i przemyślany system operacyjny, który można dodatkowo wewnętrznie rozbudowywać o np. copper-listy użytkownika, własne View. Wyłączanie go nie jest dobrym pomysłem.

Jedynym wyjątkiem są właśnie copper-listy użytkownika i Blitter. Tutaj rzeczywiście znajomość rejestrów jest przydatna. Tylko w odniesieniu do tych elementów mogę wspomnieć w kursie o rejestrach sprzętowych.

Ktoś zapyta - to czemu asembler, a nie C? Otóż możliwości optymalizacyjne asemblera, pełna kontrola nad długością pętli i procedur przydaje się bardzo w tak zaawansowanym, wielozadaniowym środowisku. Oczywiście można też stosować asembler tylko do newralgicznych procedur.

Jak już rozpocznę opisywanie praktycznego wykorzystania asemblera w postaci prostej gry lub programu (muszę taki opracować zawczasu) zahaczę o tematy przerwań i rejestrów na pewno. Ale nie będzie to tak jak wspomniałem ustawianie rejestrów bezpośrednio.

Temat oczywiście otwarty, można podyskutować.

I powtarzam, jak jest coś trudnego w kursie - proszę pytać.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 09:58:38 przez Hexmage960
[#4] Re: Wysyłka Amigazynu 5/2015
Rozumiem, że jako autor artku o Ninetails mam czekać na gratisowy egzemplarz ? :)
[#5] Re: Wysyłka Amigazynu 5/2015

@twardy, post #4

Jak najbardziej, wszystko się zgadza
[#6] Re: Wysyłka Amigazynu 5/2015

@A2, post #5

I 3 tom o WB 3.1 też będzie rozsyłany razem z nr 5 Amigazynu?
[#7] Re: Wysyłka Amigazynu 5/2015

@pong777, post #6

I 3 tom o WB 3.1 też będzie rozsyłany razem z nr 5 Amigazynu?

Jeszcze nie, trzeci tom będzie dostępny w listopadze. Jest to opisane na karcie produktu.
[#8] Re: Wysyłka Amigazynu 5/2015
Zamowienie zlozone czekam na magazyn,chcialbym zeby magazyn amiga wrocil.
[#9] Re: Wysyłka Amigazynu 5/2015

@SzaryWilk, post #8

To piszmy petycję do p. Marka Pampucha. A może on coś od czasu do czasu napisze dla Amigazynu?
[#10] Re: Wysyłka Amigazynu 5/2015

@pong777, post #9

Jak ja napisze petycje to on raczej nic nie napisze ;).To moze ktos inny napisze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem