Komentowana treść: NetBSD 7.0
[#1] Re: NetBSD 7.0
Jaki jest minimalny konfig z 68k na odpalenie i zobaczenie tego "na żywo"? A jaki konfig daje w miarę zadowalającą prędkość?
[#2] Re: NetBSD 7.0

@vojo, post #1

minimalny konfig z 68k na odpalenie i zobaczenie tego "na żywo"?


Dowolna Amiga, procesor z MMU, 16MB RAM, dysk twardy.

A jaki konfig daje w miarę zadowalającą prędkość?


68060, 64MB RAM, karta graficzna, dysk SCSI.

Poza tym karta sieciowa i dostęp do internetu jest mocno zalecany jeśli ktoś chce instalować dodatkowe oprogramowanie...
[#3] Re: NetBSD 7.0

@strim_, post #2

Mam ochotę udusić Commodore za to, że A1200 ma procek bez MMU.
[#4] Re: NetBSD 7.0

@strim_, post #2

Czyli teoretycznie posiadając A1000 i ACA500 lub w przyszłości ACA500+ i ACA1233 z MMU można uruchomić NetBSD. Jeśli tak to świetnie :)
A czy PlipBox działa pod NetBSD? Z tego co pamiętam to działają karty oparte na NE2000. Czyli większość/wszystkie które działają ze sterownikiem Cnet pod Amigą.
[#5] Re: NetBSD 7.0

@Sir_Lucas, post #4

Czyli teoretycznie posiadając A1000 i ACA500 lub w przyszłości ACA500+ i ACA1233 z MMU można uruchomić NetBSD. Jeśli tak to świetnie :)


ACA500 jest obsługiwana we wszystkich odmianach obecnie będących na rynku, ale została przetestowana tylko z Amigą 500. Poza tym do ACA500 musi być podłączona karta CPU od A1200 która posiada MMU (sama ACA500 nie wystarczy). Sam przetestowałem to z ACA1232 i Blizzardem 1230 Mk IV.

A czy PlipBox działa pod NetBSD?


Teoretycznie jest sterownik PLIP dla NetBSD. Ale mam wątpliwość czy kiedykolwiek ktokolwiek go testował na Amidze. Być może coś tam trzeba byłoby poprawić w obsłudze portu równoległego.

Z tego co pamiętam to działają karty oparte na NE2000. Czyli większość/wszystkie które działają ze sterownikiem Cnet pod Amigą.


Tak.
[#6] Re: NetBSD 7.0

@strim_, post #5

Dzięki za odpowiedzi :)
[#7] Re: NetBSD 7.0

@infboras, post #3

Mam ochotę udusić Commodore za to, że A1200 ma procek bez MMU.


To duszenie nie ma sensu z kilku powodów, bo:

Nawet jakbyś miał w gołej A1200 procesor z MMU, to zabraknie ci ramu do odpalenia NetBSD.
Nawet jakby C= włożyło do A1200, jak na tamte czasy baaaaardzo drogie 4 MB fastu do płyty głównej, to nikt by tak drogiego kompa nie kupił, a i tak zabrakło by ci ramu do odpalenia NetBSD.

Swoja złość przelej na producentów kart turbo.
A pamiętaj, ze podłączając turbo do A1200, przestaje działać procesor na płycie głównej i działa ten na karcie turbo. Czyli nawet gdyby na płycie głównej byl procesor z MMU, to po podłączeniu karty turbo już nie będzie MMU, jeżeli procesor na karcie nie ma MMU.

Ale jakbyś sobie kupił Blizzarda lub Apollo z 040, to już byś miał MMU.

Problem jest jednak zupełnie inny i pomijając MMU i pamięć wygląda on tak:
Na 020 odpalisz tylko konsole, na 030 też, na 040 możesz pokusić się o X-y, ale dopiero na 060 z kartą graficzną będzie to wszystko przypominać Win95 na 486. Czyli pobawisz się, ale wiesz że na komputerze podobnym do 486 z Win95, nawet nie odpalisz filmu z Youtube.

Może lepiej odpal tą specyficzną dystrybucję "Linuxa/Unixa" na jakimś innym sprzęcie, a gołą A1200 zostaw sobie do dyskietkowego WB oraz gier, np. Alladyna albo Slam Tilta.
I zapomnij o wyduszaniu MMU od C=.
[#8] Re: NetBSD 7.0

@strim_, post #2

Czy na bVision i 256 MB RAM z 060 66MHz jest szansa na xcfe?
[#9] Re: NetBSD 7.0

@pong777, post #8

Nie sprawdzałem, ale wątpie. Xfce wymaga GTK 2, które w nowszych wersjach jednak wymaga sporych zasobów - zarówno CPU jak i RAM.

Nawet domyślny menedżer okien twm nie jest jakimś demonem prędkości, a co tu mówić o xfce. No ale na twmie można prostych programów działających w trybie graficznym używać...


Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 14:35:30 przez strim_
[#10] Re: NetBSD 7.0

@strim_, post #5

A gdybym chciał to odpalić na moim maku z MorphOS-em to muszę na UAE, czy bezpośrednio pod system?
[#11] Re: NetBSD 7.0

@Ender, post #10

NetBSD obsługuje Maki PPC natywnie. Tu jest lista obsługiwanych modeli.
[#12] Re: NetBSD 7.0

@strim_, post #11

Witam. Nie dawno ok 1 miesiąc temu instalowałem, w ramach eksperymentowania na moim Macu Mini G4 systemy z rodziny BSD. Głównie chciałem sprawdzić, czy BSD będzie lepiej się sprawować niż Linux w roli desktopu. Uważam, że OpenBSD 5.7 jest chyba najlepszym wyborem z rodziny BSD, ponieważ ma już przygotowaną bazę pakietów. Na FreeBSD 10 , trzeba sobie wszystko kompilować z portów (nie udało mi się przekąpilować X, nie zgłębiałem czym to było spowodowane, nie jestem programistą, jestem tylko zwykły użytkownikiem), do NetBSD 7.0, zraziło mnie tak jak do FreeBSD 10, brak wstępnie przygotowanych pakietów (na NetBSD 6.0 są, bałem się, że były zbyt oldstable). Za dużo zabawy jest kompilowanie wszystkiego z portów. Finalnie na Macu Mini PPC wróciłem do Linuxa . Po prostu X lepiej się sprawowały. Szybciej osiągałem zamierzony cel. Co nie oznacza, że systemy z rodziny BSD są gorszę. Jeśli chodzi o samą instalacje OpenBSD, to polecam instalacje na czystym dysku. Obsługa programu do partycjonowania dysku jest mało przejrzysta i można sobie zrobić krzywdę. System odpalany był z poziomu Openfirmware.
[#13] Re: NetBSD 7.0

@Andrzej Drozd, post #7

Na 020 odpalisz tylko konsole, na 030 też, na 040 możesz pokusić się o X-y, ale dopiero na 060 z kartą graficzną będzie to wszystko przypominać Win95 na 486.


Na A1200 z Blizzardem 1230-IV i tylko AGA mam Debiana 2.2 i X-y wcale nie są nieużywalne. Nie pamiętam który już prosty menedżer okien (bodaj Window Maker), ale chodził całkiem znośnie jak na tę konfigurację.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 18:31:15 przez Jacques
[#14] Re: NetBSD 7.0

@pong777, post #8

Witam. Kiedyż na youtube widziałem jak koleś miał zainstalowanego Debiana Woody (linux apus) na amidzę ppc. Filmu niestety nie mogę w tej chwili znaleźć. Gościu odpalił gnoma w wczesnej wersji. Wszystko chodziło bardzo powoli. Otwarte menu się rysowały. Parę lat temu zainstalowałem Debiana na mojej A1200 z 040. O X można zapomnieć. Można pobawić się w konsoli.

Tutaj maż RedHata5.1 na 68060: link

Tutaj przed chwilą znalazłem ciekawostkę do zbadania. Debian Jessie 8.0 na A600 z 030 link
[#15] Re: NetBSD 7.0

@infboras, post #3

Mam ochotę udusić Commodore za to, że A1200 ma procek bez MMU.

Niby tak ale prawdę mówiąc to od min. 15 lat to już nie jest jakiekolwiek ograniczenie. Wlutowanego na płycie głównej 68020/14 i tak nikt, kto chce cokolwiek na Amidze zrobić, nie używa. A jak się kupuje kartę turbo to prawie zawsze jest z MMU.
[#16] Re: NetBSD 7.0

@thorin_1979, post #12

@thorin

do NetBSD 7.0, zraziło mnie tak jak do FreeBSD 10, brak wstępnie przygotowanych pakietów (na NetBSD 6.0 są, bałem się, że były zbyt oldstable).


NetBSD dopiero wyszło 2 dni temu, jeszcze pakiety dodatkowe nie są gotowe dla wszystkich architektur. Z czasem będą się pojawiały.

Za dużo zabawy jest kompilowanie wszystkiego z portów.


W NetBSD mamy pkgsrc, więc nie jest to skomplikowane. Robisz: cd /usr/pkgsrc/kategoria/program && make install clean clean-depends . Ot, cała zabawa. Instalator nawet na życzenie ściągnie Ci całe drzewo /usr/pkgsrc. Tyle tylko, że instalując większy program musisz chwilę poczekać aż się skompiluje (co na Maku PPC wcale nie jest takim problemem, ale już na 68k tak).

@Jacques

Na A1200 z Blizzardem 1230-IV i tylko AGA mam Debiana 2.2 i X-y wcale nie są nieużywalne.


X11 15 lat temu, a X11 dziś to już zupełnie inny codebase.
[#17] Re: NetBSD 7.0

@strim_, post #16

NetBSD dopiero wyszło 2 dni temu, jeszcze pakiety dodatkowe nie są gotowe dla wszystkich architektur. Z czasem będą się pojawiały.


NetBSD 7.0 Wyszło trochę wcześniej bo: "NetBSD 7.0, the fifteenth major release of NetBSD, was released on September 25"

Pakiety już się zaczęły pojawiać. Czyli będę mógł niebawem przetestować NetBSD na moim macku mini g4.

W NetBSD mamy pkgsrc, więc nie jest to skomplikowane. Robisz: cd /usr/pkgsrc/kategoria/program && make install clean clean-depends


Wiem o tym. Tylko co robić jak mimo tego coś się posypie, a kompilacja jakieś kobyły trwała np 5 godzin.

Pozdrawiam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem