Komentowana treść: AmiWest 2015 w pigułce
[#1] Re: AmiWest 2015 w pigułce
Pooglądam sobie te filmy bo to na ciekawą komedie się zapowiada. Sorry ale skoro Gallium jest na takim samym etapie jak kilka lat temu, wielordzeniowosc tez bliżej teorii niż praktyki to ja tu przyszłości nie widzę...Ciekawe co szybciej nastąpi - X1000 odmowia posłuszeństwa użytkownikom czy pojawi sie ta wliczona w cenę komputerów mistyczna wersja 4.2 systemu. Mogliby sobie darować te farse i skupić na wydaniu porządnej wersji AOSA na WinUAE (bez obostrzen związanych z Ram i GFX) i olać to z czym kompletnie sobie nie radzą. a tak w ogóle to A.L.I.C.E fajne jest. Swoją drogą, te 700 użytkowników AmiStore to dużo czy mało? Wątpię by użytkowników AOSA na "neo" amigach było więcej - pewnie każdy kto ma ten system ma też soft A-Eon'u.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 21:24:10 przez michalmarek77
[#2] Re: AmiWest 2015 w pigułce
Podoba mi się ta lista konkretnych informacji o AmigaOS4 i sprzęcie. Dobrze widzieć rozwój alternatywnego systemu.
[#3] Re: AmiWest 2015 w pigułce
planowane jest uaktualnienie dla AmigaOS 4.1 Final Edition

Ciekawym jak się będzie nazywać - The Last Final Edition? The Most Recent Final Edition? Final (Fingers Crossed) Final Edition? A może - perspektywicznie - Final Edition update 1?
[#4] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@michalmarek77, post #1

Porzadna wersja AmigaForever ma obsługiwać 1 GB, wymianę danych i z tego co pamiętam też lepszą kartę gfx.
[#5] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@recedent, post #3

A jak ma się nazywać? Przecież "apdejty" były zawsze już w 4.0, 4.1 to czemu niby ma ich nie być w 4.1FE?
[#6] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@TomK, post #5

Jeśli nazywam coś "ostateczną wersją 4.1" to rozumiem, że kolejną wersją będzie 4.2. Tyle tylko, że 4.2 miał mieć to-ito-ijeszczetamto więc co teraz? Ano, teraz stwierdzamy, że wersja ostateczna wcale taka ostateczna nie była, tylko będzie "ostateczna 1", "ostateczna 2" itp. Taka amilogika.

Szkoda, bo liczyłem na te wszystkie dobra, które obiecywano w 4.2 - SMP, Gallium - zawsze byłaby jakaś konkurencja, motywacja do rozwoju. A tak...
[#7] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@TomK, post #5

Czyż określenie "Final Edition" nie jest jednoznaczne? Update do AOS 4.1 FE będzie niczym innym jak slownikowym znaczeniem słowa FARSA.

P.S. Trolluje, wiem. Nic nie poradzę. Mało w historii amigowania jest takich porażek jaka sobą prezentuje Hyperion. A-Eon to inna historia. Trevor to pasjonat, który porywa się z motyką na słońce, którego nie sposób podziwiac/lubic niezależnie od tego co i jak robi. Cholerna szkoda, że kolo nie praw do systemu Amigi.
[#8] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@recedent, post #6

Dla mnie taki ton wypowiedzi/komentarzy sugeruje chęć wywołania g...o-burzy.
Rozwój jest nikły lub znikomy, ale chyba lepiej mięc Update do FE niż w ogóle brak aktualizacji? Jakby było takie łatwe te całe SMP czy Gallium to byłoby już dawno dostępne. Skoro jednak mamy takie zasoby i jest to tylko hobby jak to wszyscy mówią to po co ten hejt?
[#9] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@michalmarek77, post #7

Dawno, dawno temu przewidywałem że to Morph OS będzie tym właściwym systemem. Po upadku Hyperionu zapewne tak się stanie. Jest niemożliwością aby grupka entuzjastów była w stanie utrzymać pracowników Hyperionu. Ta lista nowinek niestety mocno rozczarowuje. Nastawienie się na 500 szt. płyt jasno sugeruje jaka będzie ich cena. Lepiej było wymodzić coś a'la raspberry pi i sprzedawać to po 70 ft w sieci CPC.
Blado to widzę i amigowanie widzę w moim wypadku tylko na klasyku, macu i tablecie z emulatorem...
[#10] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@radzik, post #8

Nawet Steven Solie się z tego śmiał i stwierdził, że on próbował przeforsować, aby 4.2 nazwane zostało np. 5.0, a kolejne updaty serii 4.x miały po prostu kolejne numerki.

BTW: gdyby z prezentacji Stevena Solie wyciąć momenty, gdy się irytująco chichra, to całe jego wystąpienie zajęłoby maksimum 15 minut.
[#11] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@radzik, post #8

Tylko z drugiej strony jeżeli widzi tak to user klasyka to jednak musi być coś na rzeczy . Zwłaszcza że to potencjalny klient czy to na OS4 czy MorphOS-a
[#12] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@radzik, post #8

Widzisz... Dodać do systemu SMP czy Gallium nie jest wcale łatwo. Ale obiecać na AmiWeście lata temu (ile to już? Pięć lat?) nadzwyczajnie łatwo. Ogólnie wkurza mnie jakaś taka amigowa niesolidność i niedpowiedzialność za dane użytkownikom słowo, choćby związana z głupim numerkiem systemu. No ale kto by się tam przejmował użytkownikami, w końcu przecież i tak nie mają wyboru, prawda?

...a może jednak mają?
[#13] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@recedent, post #12

Poniekąd widzę to, że amigowcy (wszyscy) nie mają wyboru. W naszym środowisku jest kult wybranego systemu i jego developerzy mogą robić co chcą. W ten sposób mamy hobby OS, który sprawia frajdę im i wielu jego użytkownikom, ale sensu jako takiego w sobie to nie ma. Zatem prowadzi z grubsza do stagnacji i podziałów. Dlatego też mamy taki a nie inny wynik końcowy.
[#14] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@recedent, post #12

Proszę nie traktować tego postu jako próbę trolowania. Amigę po latach złożyłem sobie jako marzenie niezrealizowane w młodości, po czasie stała się jednym z moich hobby. Śledząc od dwóch lat ppa i nabywając jakiegoś tam pojęcia o współczesnych prawie amigach pytam, po co komuś komputer za tyyyyle kasy, z systemem którego funkcjonalność jest znikoma, bez oprogramowania przydatnego na co dzień, za to wypełnionego marzeniami bardzo znikomej ilości użytkowników że może z następną wersją będzie lepiej. Rozumiem że ktoś dla grzebania i hobby kupuję 30 letniego mercedesa, nie rozumiem zakupu nowej TATA Indica w ramach hobby.
[#15] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@michalmarek77, post #1

Przy aktualnych predkościach qemu i procesorów dowolna wersja AmigaOS4 pod Winuae jest tylko ciekawostką bez wiekszego znaczenia praktycznego.
[#16] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@michal_zukowski, post #15

Ot nie wiem jak bedzie obsługa 1 Gb + jakaś lepsza emulowana karta gfx moze nie byc tak źle do zabwy
[#17] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@michalmarek77, post #7

...którego nie sposób podziwiac/lubic niezależnie od tego co i jak robi...
Znaczy co by nie zrobił i tak do dupy?

Mało w historii amigowania jest takich porażek jaka sobą prezentuje Hyperion. A-Eon to inna historia. Trevor to pasjonat, który porywa się z motyką na słońce. Cholerna szkoda, że kolo nie praw do systemu Amigi.

Akurat Trevor i jego decyzja o wybraniu takiego a nie innego procka do X1000, przyczynił się do opóźnień w rozwoju AOS4.x, bo zamiast "jechać z koksem" na przód, to Hyperion musi oprogramowywać nowe płyty. Teraz wszyscy wieszają koty na nich, a oni nawet nie mogą bronić się taką argumentacją, bo nie będą strzelać w stopę partnerowi odpowiedzialnemu za sprzęt na którym działa ich system.

Trevor to równy i sympatyczny gość, nie mający problemów z "innymi obozami" i za to wszyscy go lubią i podziwiają (oczywiście poza tym że pompuje kupę kasy w sprzęt i oprogramowanie dla niego). Ale to właśnie jego krótkowzroczność "dała fory" MOS-teamowi. Może to i lepiej, bo przynajmniej jest z kim rywalizować, a jak każdy wie konkurencja dobrze wpływa na stan kieszeni klientów.

Dlatego nie zgadzam się z takim stwierdzeniem, że Hyperion to porażka, robią co mogą takimi sposobami i zasobami ludzkimi jakie są im dostępne, a "pieski kanapowe" zawsze będą ujadać bez względu na sytuację bez zastanowienia i ślepo wtórując sobie nawzajem. Jeszcze tylko brakuje, żeby zaczęły sobie wzajemnie tylne części ciała obwąchiwać. Ech, ta moja wyobraźnia czasami podsuwa mi więcej, niż bym sobie życzył.
[#18] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@Ferin, post #17

acha, to teraz wszystko wina trevora? porazka z portem firefoxa albo fiasko netbooka pewnie tez?
[#19] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@michalmarek77, post #7

A jak do Windows 98SE były apdejty to jak to nazywałes?
[#20] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@recedent, post #6

A apdejty do Windows98SE nie powodowały ze był to Windows98TE
[#21] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@Voyox, post #9

Jest niemożliwością aby grupka entuzjastów była w stanie utrzymać pracowników Hyperionu.


Wg. jednego kolegi z portalu utrzymają, ponieważ to "bogacze" (zapewne każdy ma własną wyspę ) i kupowanie co roku komputera za 12 tyś, to jak zakup paczki zapałek.OKOKOKOKOK

Blado to widzę i amigowanie widzę w moim wypadku tylko na klasyku, macu i tablecie z emulatorem...


Ja amigowanie widzę w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze to klasykowanie, czyli dostęp do świata retro za pomocą np. A1200, natomiast drugi aspekt to systemy NG, czyli AmigaOS4 i MorphOS. Ja osobiście, odkąd jestem użytkownikiem nieco mniejszego laptopika, zrozumiałem dlaczego nie lubiłem nigdy laptopów: nie trawię mousepada i nie znoszę dużych laptopów 17". Odkąd do małego laptopa podłączyłem myszkę, słuchawki/dobre głośniki oraz dżojpada, to taki komputer chciałbym mieć pod kontrolą AmigaOS4/MorphOS.
Natomiast tabletów to już całkowicie nie trawię. No chyba że znowu pobawiłbym się w okabelkowanie i podłączyłbym do tego klawiaturę, myszkę i dżojpada. Jedyną wersją tabletu którą używam, to jest mininitablet, czyli po prostu smartfon. Nie da się na tym grać, a o używaniu systemu innego niż Android, można zapomnieć
[#22] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@recedent, post #12

Ano własnie. Ale czy Hyperion podał jakąś konkretną datę? Ja sobie nie przypominam. Sam piszesz że dodanie tych rzeczy to nie tak prosta sprawa więc chyba nie wierzyłeś w to że zrobią to w rok albo dwa lata. Może rzeczywiście zabrakło takiego wyraźnego przekazu że dp tegp daleka droga? Chociaż byłeś słysałeś na własne uszy jak oni to mówili? Może to że nazwę ich eufemistycznie "entuzjaści" zbyt optymistycznie nam to przekazywali?
Taka mapa drogowa, wyznaczanie celów to jest rzecz normalna i niekoniecznie trzeba podawać konkretne daty bo tu chodzi raczej o podanie celów do których się dąży. Jedyny błąd to było podanie tak jak mówi SS konkretnego numerka wersji systemu. Tak to był błąd.
[#23] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@Sosabowski, post #14

Rozumiem że ktoś dla grzebania i hobby kupuję 30 letniego mercedesa, nie rozumiem zakupu nowej TATA Indica w ramach hobby.


Kupowanie i używanie lub tylko kolekcjonowanie sprzętów NG dla AmigaOS4, to też jest hobby.
Problem tylko w tym, że użytkownicy np. X1000, czują się Amigowcami kategorii A, a resztę środowiska uważają za szrociarzy, niegodnych amigowania.
Peceta już nie dogonią, ale za to mają betarycerski romantyzm.szeroki uśmiechOK
[#24] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@TomK, post #19

Wyprowadź mnie z błędu jeśli się mylę, ale SE w nazwie Win98SE oznacza "Second Edition", a nie "Superostatniawersja Ewentualnynastępcabędzienosiłinnąnazwę".

Odnośnie 4.2 - można byłoby się spodziewać, że wersja systemu, którą mieli dokładać gratis do AmigaOne X1000 ukaże się jeszcze w trakcie jej sprzedaży/cyklu życia. Trzymamy kciuki, chyba mają jeszcze trochę płyt głównych w AmigaKit.
[#25] Re: AmiWest 2015 w pigułce
Myślę, że nie ma co się pastwić nad Solliem i Hyperionem, to co się dzieje, było do przewidzenia. Na X5000 będzie zarówno AmigaOS 4 jak i MorphOS. Użytkownicy zagłosują portfelami.
[#26] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@Ferin, post #17

MorphOS Team oprogramował znacznie większą liczbę płyt więc gadanie, że jedna płyta spowodawała opóźnienie w Hyperionie jest albo ignorancją albo uważaniem programistów Hyperionu za niedorajdy, którzy przez lata nie potrafią oprogramować jednej płyty.
[#27] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@recedent, post #24

Wyprowadź mnie z błędu jeśli się mylę, ale SE w nazwie Win98SE oznacza "Second Edition", a nie "Superostatniawersja Ewentualnynastępcabędzienosiłinnąnazwę".


Ale aktualizacje nie zmieniały też nazwy na TE
A tak woóle to małe aktualizacje dfo FE już były więc ta cała dyskusja jest spóźniona o kilka miesięcy

Tak można by się spodziewać nie przeczę. Ale słuchając obietnic przedwyborcych też wiele by się mozna było spodziewać A jak potem jest to wiesz.... szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 09:45:11 przez TomK
[#28] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@wawrzon, post #18

Wina leży po stronie braku czasu, a w przypadku netbooka braku kasy na zaspokojenie dostawcy sprzętu.
[#29] Re: AmiWest 2015 w pigułce
Mnie interesuje ostatni punkt z listy. O Firefoxie słyszeliśmy latami. Ktoś coś robił/zrobił/niezrobił. Ostatnio sprawa przycichła i chyba wszyscy zaczęli zapominać o sprawie. Dlaczego więc Pan Solie wyskakuje z takimi informacjami bez konkretów? Fridenowie chcą czy nie chcą tego robić (w sensie dokończyć pracę)? Chcą udostępnić kod źródłowy czy nie? A może nikt ich o to nie pytał? Albo pytał ale (tu domysły) cena była za wysoka?
[#30] Re: AmiWest 2015 w pigułce

@DeeL, post #29

Firefox zrobili braci Frieden przez jaikiś czas nawet działał niestety po aktualizacjach systemu w tym FE stał się wiechliwy. Bracia dali sobie spokój dodatkowo jest to już leciwa wersja. Myślę że w tej chwili to chyba trzeba bny zacząć od nowa portowanie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem