Komentowana treść: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON
[#31] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Sokok, post #27

Czemu poronione? Skoro opracował temat, ma prawo dogadać się z kim chce i na tym zarobić.
[#32] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@radzik, post #31

Super, to jeszcze z piekarzem niech się dogada. Tak samo pieczywo jest potrzebne temu rozwiązaniu.
[#33] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Cedrat, post #30

zanim ARM prześcignie G5 to x86 przyśpieszy o 500% i czemu to emulacja nie ma sensu?
Poza tym jeśli chodzi o emulacje to winuae nie wykorzystuje całkowicie architektury x86 czyli co działa tylko na jednym rdzeniu a pozostałe rdzenie są niewykorzystywane. Być może projekt ALICE bedzie wykorzystywał więcej rdzeni x86. Na razie jest to fajna ciekawostka która jeśli dojdzie do skutku może znależć wielu zwolenników.
[#34] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@djpiotrs, post #33

Być może projekt ALICE bedzie wykorzystywał więcej rdzeni x86


...w co szczerze wątpię zważywszy na fakt, że do trybie emulacji OS4:
  • nadal potrzebuje ROMów kart PowerUP (nie dołączonych w zestawie)
  • nadal potrzebuje ROMów kart Picasso IV (nie dołączonych w zestawie)
  • nadal obsługuje tylko 128 MB RAM


Rozwiążanie powyższych problemów - przynajmniej moim zdaniem - jest priorytetem (przed potencjalną wielordzeniowością) - czyli wygląda to na szybką kapitalizację pomysłu.
[#35] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@recedent, post #34

dostepnosc ROM-ów nie lezy w gestii Hyperioni, IIRC. Ograniczeni do 128 MB jest sztuczne i moga to wywalic w kazdej chwili
[#36] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@djpiotrs, post #33

> zanim ARM prześcignie G5

Tak w ogólności (nie mówię o Raspberry Pi), to już go mniej-więcej doścignął - zobacz tutaj: http://www.7-cpu.com. NVIDIA JETSON TK1 DEVELOPMENT KIT: http://www.newegg.ca/Product/Product.aspx?Item=N82E16813190005 - doliczając VAT i koszty transporu, ile to może wynieść? 1200zł?

O ile dobrze pamiętam, to na architekturze ARM można sobie przełączać endianess procesora... czyli dałoby się zmajstrować implementację AmigaOS / MorphOS odpalającą stare aplikacje 68k na tej samej zasadzie, jak robi to AmigaOS 4 albo MorphOS. Jest jakaś tam wersja UAE dla ARM'a z JIT'em. Kod emulujący PowerPC (przy pomocy JIT) na ARM'ie też już istnieje - patrz QEMU (chociaż ten byłby pewnie dosyć trudny do zintegrowania z systemem).

> to x86 przyśpieszy o 500%

To sobie porównaj wyniki benchmarków najnowszego Intel Core i7 5960X na 5000zł i Intel Core i7 2600K sprzed, bodajże, 4 lat.

> zanim ARM prześcignie G5 to x86 przyśpieszy o 500% i czemu to emulacja nie ma sensu?

Nie pisałem, że emulacja nie ma sensu. Pisałem, że ten projekt nie ma sensu.

> czyli co działa tylko na jednym rdzeniu a pozostałe rdzenie są niewykorzystywane.

Niezupełnie. WinUAE w zasadzie wymaga co najmniej dwóch rdzeni do emulacji PPC - emulacja tego procesora pracuje na osobnym wątku.

> Być może projekt ALICE bedzie wykorzystywał więcej rdzeni x86

Ta, będzie. Napiszą sobie od nowa emulator. Za dwa tygodnie będzie gotowy... Będzie wykorzystywał pozostałe rdzenie jak na drugim rdzeniu odpalisz linuksowego Firefoksa albo Microsoft Office pod WINE i wyświetlisz jego okno na ekranie Workbencha... Miałoby sens uzupełnienie UAE o np. datatypy do PNG czy JPG (albo bibliotekę mpega.library, albo jeszcze inne rzeczy), realizujące obliczenia 'po drugiej stronie' emulacji - czyli w natywnym kodzie x86. Wydaje się to wykonalne - np. przy użyciu uaenative.library. Tylko po co do tego specjalny laptop?
[#37] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Valwit, post #35

Skoro załatwili Kickstarty jako bonus do OS4.x to i tamte mogą wykupić. A ograniczenie do 128 to po stronie (Win)UAE jest, a nie po stronie OS 4.x. A ponieważ w oficjalnej informacji prasowej na temat A.L.I.C.E. wspominają o w/w ograniczeniu to raczej nikt z A-Eonu się nie spodziewa, że coś się zmieni w tej materii w najbliższym czasie.
[#38] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@recedent, post #37

> A ograniczenie do 128 to po stronie (Win)UAE jest, a nie po stronie OS 4.x

Nie.

http://eab.abime.net/showpost.php?p=980854&postcount=182
http://eab.abime.net/showpost.php?p=980954&postcount=184

Edit: parafrazując piosenkę Majki Jeżowskiej: "my w przód, jak żółw - ARM rakietą ucieka" :)

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 18:39:46 przez Cedrat
[#39] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Cedrat, post #38

a mnie strasznie interesuje jak ma działać ten cały "rabbit hole"? Sama idea takiego sprzętu bardzo mi się podoba.
[#40] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Gżegżółka, post #39

Nie wiem czy zauważyliście ale ta cała ALICE ma bootować do klasycznego AmigaOS. OS4 ma być tylko dodatkiem więc wszelkie ograniczenia typu prędkość, brak romów, czy 128MB RAM to AEON ma gdzieś. Jak że miałoby być inaczej, gdyby Hyperion zniósł ograniczenie RAMU i podrasował system tak, żeby działał na WinUAE lepiej niż teraz to by mógł zniszczyć AEON i sprzedaż ich komputerów mogłaby po prostu paść.

A ten rabbit hole to wg mnie po prostu UAE odpalane na Linuxie czy Windowsie i serwowanie aplikacji poprzez rdesktop czy coś w ten deseń.
[#41] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@recedent, post #37

a patrzyles od kogo by musieli wykupic? :)
co do 128 MB to patrz wyzej
[#42] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@pamp3rs, post #40

ja dlatego mam problem ze zrozumienim po co to wszytsko. jak ktos chce to se moze sam to sklecic, i nie bedzie placil tysiac picset za laptopa za 3 stowy + nalepke + troche darmowego softu i ewentualnie kolejna ostatnia wersje os4
[#43] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Valwit, post #42

Oczywiście że można to samemu sklecić ale znajdą się na pewno nabywcy więc jakiś tam zarobek będzie. W tym środowisku nawet kilkadziesiąt sprzedanych sztuk to jest coś.
[#44] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@djpiotrs, post #33

zanim ARM prześcignie G5 to x86 przyśpieszy o 500% i czemu to emulacja nie ma sensu?

No nie wiem. Teraz raczej wszystko rozwija się w kierunku bardziej energooszczędnych układów (ze względu na ciągle kiepskie baterie) i cora zwiększej ilości rdzeni. Prędkość pojedynczego rdzenia w x86 wcale już się tak drastycznie nie zwiększa. W przeciwieństwie do ARMa, który idzie mocno w górę.
[#45] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@pamp3rs, post #43

Właśnie jestem w Rzeszowie na prezentacji ALICE prowadzonej przez Jana Zahurancika. Laptop ALICE to jest jakiś tani Acer (stoi na stole, można sobie pomacać i poklikać) i... jakby to delikatnie określić... Na mojego starego rupiecia Lenovo X200 bym go nie zamienił. Chyba żeby mi dopłacili.
[#46] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Krashan, post #45

W przypadku ALICE nie tyle pewnie chodzi o zamianę a coś co można dodać do puli posiadanych przez siebie sprzętów. Taka klasyczna Amiga w formie netbooka za niewielkie pieniądze, której do niczego innego jak to potoczne "klasykowanie" nie warto będzie stosować. Wiadomo przecież, że to będzie tania, licha zabaweczka a nie jakiś fajny, dobrze zrobiony gadżet. IMO nie jest to jakaś specjalna wada - nikt chyba nie sądził, że to będzie oparte na jakimś przyzwoitym netbooku :) Mozesz zrobić jakieś fotki i tu wrzucic?
[#47] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@michalmarek77, post #46

Nie mam czym, ale tu jest sporo ludzi z dobrymi aparatami, więc pewnie po imprezie będą. Dokładniej to jest Acer Aspire V13 z procesorem i3 (dwa rdzenie, 1,7 GHz) i kartą Intel HD 4400. W sieci zdjęcia można znaleźć.
[#48] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Krashan, post #47

Plastikowa acz całkiem fajna zabaweczka. Do WinUAE (ups, bo linux) całkiem, całkiem. Ciekawe ile będzie to ALICE kosztować. 400€ byłoby całkiem fajna cena (dla fanów, oczywiscie) choć podejrzewam ze prędzej będzie to 500-600€.
[#49] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Krashan, post #47

Troszkę dramatyzujesz. Design spokojny, obudowa chyba aluminiowa, całkiem fajny niedrogi sprzęt.
Porównanie GHz nic nie daje, w tym przypadku procek ze znacznie słabszym taktowaniem może być w niektórych działaniach nawet dwadzieścia razy szybszy, patrz benchmarki
Twoje stare Lenowo to w zasadzie był jeszcze IBM (też uwielbiałem stare ThinkPady), ale obecnie to zwykła okropna chińszczyzna, na trzy ostatnio zakupione w firmie Lenowo, dwa padły jeszcze w okresie gwarancyjnym i to zarówno tani model jak i drogi, mocno wypasiony.

Moim zdaniem w.w. Acer to niezły wybór na UAE w tej kategorii cenowej, tylko jak na takiej konfiguracji działa OS4?
.
[#50] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@michalmarek77, post #48

400€ byłoby całkiem fajna cena (dla fanów, oczywiscie) choć podejrzewam ze prędzej będzie to 500-600€.


Według tego, co mówił Jan, to 400€ to bazowa cena tego komputera. Do tego trzeba doliczyć koszty licencji, AmigaForever, itp... Jan zakłada, że ostatecznie może to być między 600 a 1000€ (wolałby oczywiście, żeby było to mniej). Spytany o rebranding odpowiedział, że prawdopodobnie będą naklejki na klawisze "Windows" zmieniające je w klawisze "Amiga". Z tym, że ten model ma tylko jeden "Windows" (lewy).

Mimo, że sprzęt działa pod Linuksem, to emulować Amigę będzie WinUAE.
[#51] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@recedent, post #50

Czyli generalnie dalej żerujemy na legendzie...

Sprzęt nie dla mnie, do emulacji to wolę swoje stare pudła ;)
[#52] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@rePeter, post #49

Obudowa jest cała plastikowa. Że obecnie Lenovo to chińszczyzna, oczywiście. Nowego Lenovo nie kupiłbym. Nie zmienia to faktu, że moje doświadczenia z kilkoma laptopami firmy Acer są zdecydowanie negatywne, to szybko rozpadające się zabawki.

Jeżeli chodzi o benchmarki - ta dwudziestokrotna różnica jest w szyfrowaniu szyfrem AES-256, który i3 ma zaimplementowany sprzętowo, stąd taki wynik. Z punktu widzenia WinUAE jest to doskonale bez znaczenia. Zakładam, że przy jednordzeniowej emulacji Amigi parametry takie jak zegar i cache będą istotne.

Tak czy inaczej nie będę tu dowodził, że mój stary laptop lepiej się by do tej roli nadawał, nie jest przecież produkowany. Jeżeli ktoś na takim Acerze poczuje więcej amigowego klimatu niż ja odpalając WinUAE na swoim sprzęcie - cóż, nie ma co się o gusta spierać. Dla mnie ALICE to kolejny przykład strzyżenia owiec.
[#53] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Krashan, post #52

Zasadność powstania ALICE jest nie mniejsza niż tysięcy klonów z windą czy innym linuksem.
Przecież każdy może sobie złożyć peceta i zainstalować system, tylko ilu się na to decyduje?
Większość ludzi woli iść i kupić gotowca w sklepie bo albo nie ma czasu, albo nie potrafi albo
najzwyczajniej w świecie nie chce im się pierniczyć. Ja też wolałbym kupić gotowe rozwiązanie
niż kombinować jak koń pod górę, szczególnie że w grę wchodzą licencje i inne takie.
Szczególnie że w tym wypadku argument, że inne firmy sprzedają stuprocentowo działający
system odpada, bo przecież klasyk jaki jest każdy widzi i chyba nie spodziewa się cudów na kiju.
A poza tym jest/ma być wkrótce Enhancer dla klasyka, więc może będzie więcej niż do tej pory.

Poza tym A-EON to nie jest agencja charytatywna, oni chcą robić biznes, zarabiać tyle żeby
chociaż utrzymać swoich pracowników. Może dzięki temu w końcu ruszy rozwój oprogramowania,
które wykupili, przecież jakoś kasę muszą zarobić na to wszystko, za darmo chcecie żeby to
rozwijali i potem rozdawali? A pewnie i tak by na nich psy wieszali że nie działa jak powinno,
że ImageFX to nie Photoshop a Alladyn to nie najnowszy LightWave i że niech spadają z takim
chłamem na drzewo.

Myślę że lepiej, że robią to niż mieli by olać całe to amigowe, marudzące, wciąż niezadowolone,
najmądrzejsze na świecie towarzystwo niż robić następny klon z windą pod maską. Jak się komuś
nie podoba to niech nie kupuje, cała "fizolofia".
[#54] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Ferin, post #53

Marudzenie jest nieodłączną częścią tego hobby
Ja optymistycznie zakładam że to co było pokazane to nie jest wersja ostateczna.
[#55] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@Ferin, post #53

Dość podobnie wypowiadał się o całym projekcie Jan (bardzo sympatyczna postać- warto było go posłuchać w Rzeszowie).
Dostajemy gotowe rozwiązanie, na którym mamy emulowaną Amigę w sposób elegancki, czyli laptop uruchamia się "od razu jako Amiga", mamy bardzo ładne przyjemne środowisko wraz z możliwością uruchamiania aplikacji windowsowych z blatu Worknecha.
Wszystko po prostu działa od strzału- owszem plastikowy laptopik, ale całość robiła bardzo dobre wrażenie.
[#56] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@BULI, post #55

Jeszcze dodam, że usiadłem przy tym laptopie i pobawiłem się chwilkę AOS 4.1. Na tym Intelu i3 działa zdecydowanie szybciej niż na WinUAE odpalanym z poziomu Windowsa na moim i7. Prędkość powyżej A1200 z BPPC 200 MHz tak na oko bez benchmarków.
[#57] Re: A.L.I.C.E. - nowy projekt A-EON

@pong777, post #56

Dodam tylko, że jeśli kogoś nie zainteresował notebook ALICE, zawsze może użyć bez tego nakładki na UAE, jaką jest AmiKit.

Sam AmiKit jest oczywiście w przeciwieństwie do komputera nieodpłatny, dodatkowo na stronie do kupienia "po kosztach produkcji" w wersji USB-boot.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem