Komentowana treść: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500
[#1] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500
Hosanna!!!
Jednakowoż cena miażdży Jądra......
[#2] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@Mikrobi, post #1

Jeszcze parę lat temu nie wierzyłem, że doczekamy się tak dobrych czasów dla Amigowców jak obecnie.
Tylko szkoda że zapisy są na niemieckiej stronie ;-p
[#3] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@flops, post #2

PicassoII++



Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 20:48:19 przez Dorian3d
[#4] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@flops, post #2

A co szkodzi zrobić sobie taniej? Dokumentacja jest dostępna, części da się kupić.... wyjdzie duuuużo taniej.
Jedną ma Dorian, i zdaje się jest zadowolony :)
Tu filmik https://www.youtube.com/watch?v=6nSwYvFbcDg pokazujący kartę w działaniu.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 20:57:14 przez wali7
[#5] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500
I teraz pytanie... co powiedzieć żonie?
[#6] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@_arti, post #5

[#7] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@wali7, post #4



w sobotę dam lepsze foto


link

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 21:22:55 przez Dorian3d
[#8] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@_arti, post #5

I teraz pytanie... co powiedzieć żonie?


To proste: "Kochanie, znalazłem promocyjną ofertę! Operacja przedłużenia członka za jedyne 250 euro!"
[#9] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@slay, post #8

No dobra, to na jedną by było ale jak wytłumaczyć drugą mądralo?
[#10] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@_arti, post #9

Powiesz, że po operacji są efekty uboczne i że trzeba wszczepić implant podtrzymujący erekcję za 230 Euro :P
[#11] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@_arti, post #9

moze "Operacja powiekszenia piersi"?
[#12] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@slay, post #8

Kochanie, znalazłem promocyjną ofertę! Operacja przedłużenia członka za jedyne 250 euro


No tak, bo każda kobieta marzy aby facet z półmetrowym przebił się jej do płuc.

Arti, ty lepiej powiedz, że to wyjątkowo skuteczny bezprzewodowy depilator np. okolic bikini,
wystarczy codziennie trochę posiedzieć przy Amidze z tą kartą.
Oczywiście im więcej takich kart, tym lepiej, to chyba logiczne.
Możesz dodać, że to bezpieczny produkt przetestowany na sporej grupie facetów,
z tym, że oni zazwyczaj używali wczesnych wersji depilujących głowy.

.
[#13] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500
Amiga 500 rulez siedzi, pije i chrupki
[#14] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500
Warto nadmienić, że różnice między modelem dla A500 a tym dla Amig z Zorro polegają wyłącznie na wlutowaniu gniazda pod złącze Expansion. Otwory pod to gniazdo są również w wersji Zorro, nie trzeba montować żadnych dodatkowych (poza złączem) elementów.
Karta jest szybka, moje testy wskazywały na prędkość w okolicach 50% prędkości CV64, czy Picasso IV (testowane SysSpeedem), w niektórych testach była nawet odrobinę szybsza od nich. Wygodny jest automatyczny przełącznik sygnału, bardzo fajne jest wewnętrzne złącze pod Indivision - tylko zacisnąć tasiemkę i voila, u mnie działa super.
Tylko cena powala, ale jeśli ktoś się nie boi lutownicy, to może zrobić sam... albo zlecić komuś zrobienie :) bo pełna dokumentacja jest dostępna, a ceny części nie są aż takie wysokie (chociaż nie jest też mało - sam GD5434 kosztuje na eBay 15$, do tego FPGA, RAM i drobnica. Plus koszt dwóch PCB). Lutowania nie jest dużo, złożenie karty zajęło mi trzy wieczory.
Trzeba pamiętać, że karta nie jest przelotowa, w przypadku montażu w a500 wymagane jest albo turbo wkładane zamiast CPU, albo przelotka Zorro do Expansion Port i montaż karty poprzez złącze krawędziowe Zorro. Przy ekranie 1024x768 16 bit, wszystko co konsumuje pakiet Picasso 96 to jest jakieś 3-4 MB, więc bez 4 MB Fastu ani rusz, a co najmniej 8 MB (tylko nie ZII, bo zabraknie przestrzeni adresowej dla karty) FastRAM strongly recommended!
Co do ZorroIII, to karta bezproblemowo działa w Amigach z tym złączem (Dorian3D ma ją w A4000, ja miałem do testów tylko A2000), jednak nie sądzę, aby zaimplementowano obsługę ZIII, skoro karta pierwotnie została zaprojektowana dla GBA1000, a tam jest wyłącznie ZII. Myślę że testy prędkości dostępu do pamięci karty rozwieją wątpliwości.

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 08:49:05 przez wali7
[#15] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500
A co na to ortodoksi Amigi 500 i jej chipów? Ciekawe ile takich kart sprzedałoby się w latach 90-tych?
[#16] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@KM, post #15

12 sztuk :)
[#17] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500
Jak "Skrzypek na dachu".
Gdybym był bogaty...

;)
[#18] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@Dorian3d, post #16

Myślę, że tych dla A500 znacznie więcej. Zastanawiam się jaki jest sens posiadania tej karty w A500 skoro jest IndiECS działa też z OCS. Czy ta karta w wersji dla A500 będzie lepsza niż to co oferuje Indi?
[#19] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@KM, post #18

Raczej trudno porównać to co oferuje Indivision, z tym co oferuje dowolna karta RTG...
[#20] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@KM, post #18

No, jakieś kilka milionów kolorów i pikseli więcej OK
[#21] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@wali7, post #19

Wydawało mi się, że ma jakiś tryb Picasso (udawała kartę graficzną), ale może się mylę, bo nie mam.
[#22] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500
Minimalne wymagania sprzętowe to Amiga z procesorem 68020, 4 MB pamięci Fast, złącze Zorro II, AmigaOS 3.1 i dysk twardy.

Ciekawa ta A500 do której celują... Te wymagania to nawet "goła" A1200 nie spełnia...
[#23] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@KM, post #21

działa to tak wolno lepiej tego nie instalować



Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 19:54:22 przez Dorian3d
[#24] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@Dorian3d, post #23

Czyli (...)
Dzięki temu Indivision jest też wstecz kompatybilny z oprogramowaniem dla Graffiti. W porównaniu z pierwowzorem ma jednak sporo zalet: prostsza konfiguracja, więcej rozdzielczości, większa głębia koloru.
(...) to taki chwyt marketingowy?

No i zgodzę się z twoim przedmówcą, skoro potrzeba 68020 to jednak nie do końca A500. A swoją drogą po co 68020 chodzi o jakiś sygnał z procesora, bo co lepsze rozwiązania do klasyka wymagają minimum 68020? I kolejne pytanko może ktoś mi wytłumaczy, czy gdyby planując taką kartę graficzną uwzględnili sobie jako minimum (teoretycznie) 68060 to z racji nowszej architektury niż 68020 osiągnęliby na starcie lepsze efekty?
[#25] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@Dopuser, post #22

Moim zdaniem te wymagania dotyczą wersji Zorro II a nie A500.
[#26] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@Dopuser, post #22

To proste, Picasso II++ jest kartą zaprojektowaną specjalnie dla GBA1000, która ma min. 68030. Matze kartę odchudził do 2 MB RAM, ale i tak nie da się obejść wymagań samego Picasso96, więc zarówno 4 MB FastRAM, jak i 68020 wymagane. Kartę możesz wstawić w gołą A500, AmigaOS pewnie ją nawet zobaczy, pamięć karty zostanie zamapowana w przestrzeni adresowej... ale na wystartowanie systemu zabraknie RAMu, nawet gdybyś dysponował binarką dla 68000.
[#27] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@mailman, post #25

Karta dla A500 i Zorro, to jest dokładnie ta sama karta. Karta dla A500 ma jedynie wlutowane złącze do Expansion Portu A500, dla Zorro ma tam puste punkty lutownicze. Wymagania są takie same, i nie są to właściwie wymagania karty, tylko Picasso96 gdy używasz karty z 2 MB VideoRAM (bufory itp).
[#28] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@KM, post #15

W 1992r zachowujac stosunek plac do ceny tej karty pewnie kilkadziesiat tysiecy szt. Zmienila by bieg historii.
[#29] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@KM, post #24

Tu nie chodzi o sygnał z procesora, bo ZorroII to jest właściwie szyna lokalna 68000, wszystkie wymagane sygnały są już w gołej A500. Musisz mieć w 68020, bo takie są wymagania binarki Picasso96 (jakby ją skompilować dla 68000, to by nie trzeba) i 4 MB FastRAM, bo tyle wymaga system RTG aby poprawnie działać.
[#30] Re: Pierwsza karta graficzna dla Amigi 500

@wali7, post #29

Czyli ACA500 + turbo! A, nie, czekaj...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem