Komentowana treść: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!
[#31] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@MDW, post #28

Też miałem Atari (800XL) i również Tajemnice Atari, Moje Atari i Świat Atari kupowałem, jedna z gazet miała w środku parę stron o Atari ST, czytało się i jarało parametrami.

Kurs FORTHa Pantoły też pamiętam, i też miałem wersję kasetową, okazało się że żeby zapisać program w nim to zapisywało się całego FORTHa ze swoim stworzonym słownikiem, zapis chyba i działał ale nie obsługiwał Turbo co mijało się z celem.

Piękne stare czasy :)
[#32] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@agrajek, post #31

A nagrywałeś sobie programy z radia na kasetę? Chyba na PRIII był taki program komputerowy co często puszczal "piski" dla Atari, albo na PRII (gdy jeszcze nie nadawał muzyki dla melomanów).szeroki uśmiech
[#33] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@Andrzej Drozd, post #32

To był Radiokomputer w Rozgłośni Harcerskiej. Dla Spectrum też emitowali programy.
[#34] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!
Bajtek był nachalnie proatarowski. Trochę mi to przeszkadzało na moją ortodoksję.
[#35] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!
<pomylilem watki>


Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 14:25:32 przez Phibrizzo
[#36] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@Daclaw, post #34

Policzyłem teksty o Atari, Commodore i Amidze w Bajtku (nie licząc listingów ani gier), i o XL/XE jest 8 artykułów, a o C64/128 tylko 7. No tak dyskryminacja. ;)

Natomiast o ST i pochodnych są 23 artykuły, a o Amigach aż 52, z tym że ok roku 93/94 te o ST przestały się pojawiać.

Co do ilości testów sprzętów obu firm jest bardziej równo bo 11 o Atari w tym Portfolio i Jaguar, oraz 13 z Commodore w tym 2 o C=PC.

Choć w numerach 6-88 do 10-88 jest fala testów Atari: XE Game, 520ST, STFM, MegaST i Atari PC2. I nic w tym czasie o Amigach. I może to miałeś na myśli bo Bajtek pro-Amigowy zrobił się później. ;)


W KOMPUTERze było gorzej bo tylko 3 razy napisali o Amidze w tym raz porównanie jej z ST, a o ST lub sofcie do niego aż 9 artykułów, że o licznych wzmiankach nie wspomnę. ;)
[#37] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@ZbyniuR, post #36

Bajtek specetowiał (spececiał?). Były lepsze czasopisma już wtedy, poza tym stał się drogi w stosunku do swojej objętości. Lepiej wspominam PC World Komputer, Enter i różne gazetki których już nie ma (np. było pisemko z dyskietkami z grami Public Domain, bodaj PC-Shareware nazywało się).
Z Bajtkiem to się działy niedobre rzeczy, pamiętam z telewizji jak pokazywano nowiutkie numery w paczkach na wysypisku w czasie gdy ciężko było dostać go w kioskach.
[#38] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@adam_mierzwa, post #37

A wiesz że też mi się to dzisiaj przypomniało.
To było w programie "Sprawa dla reportera". Były spekulacje czy to wydrukowano za dużo by żądać wyższych opłat od reklamodawców, (zależnych od nakładu), a do kiosków i tak trafiło tyle ile miało szansę się sprzedać. Czy jakiś nieodpowiedzialny rozwoziciel oszczędził sobie pracy. Czy może to była partia w której coś źle było wydrukowane. Jeszcze była komuna i się bulwersowano że tyle papieru i farby poszło w pi--u. Ale nie pamiętam jak ta sprawa się skończyła.

Nie jestem pewien czy dobrze kojarzę który to był numer, ale chyba taki z morzem i dyskietkami na okładce, czyli 8-86. Choć mogę się mylić.
[#39] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@Daclaw, post #34

W momencie, kiedy pojawiły się na rynku C&A, Magazyn Atari Moje Atari z Bajtka faktycznie zniknęły artykuły poświęcone takim maszynkom. Po zamknięciu C&A, na łamy Bajtka oraz Top Secret wróciła porcja materiałów związanych z Commodore 64 i Amiga.
[#40] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@ZbyniuR, post #38

był numer, ale chyba taki z morzem i dyskietkami na okładce

to ja mam taką ciekawostkę... myślę że fajna.
otóz grafika tej okładki powstała na Amidze - i to nie byle jakiej konfiguracji jak na tamte czasy. obejrzyjcie to: od 3 minuty.
https://youtu.be/C-hJ_3MvH7Q

co do bajtka to ja wyczekiwałem i kupowałem tak do 89-90 roku. miałem wszystkie numery od 1-86. potem zaczęło pojawiać się dużo PCta a mnie bardziej już wtedy interesowała demoscene, czego w bajtku nei było. natomiast pamiętam namiastki assemblerowych wstawek (fragmenty kodu maszynowego) jakieś listingi prostych procedur. pamiętam jak starałem się zrozumieć o co w tym chodzi. mam wrażenie że z tych małych wstawek nie wiele się dało pojąć. to były jakieś strzępki informacji. Dla porównania mam numery 64er albo Happy Computer. W tych niemiecki pismach kursy assemblera byly naprawdę porządnie prowadzone. nie znając niemieckiego łatwiej mi było się domyśleć z tych pism niż z bajtka o co chodzi w assemblerze i kodzie maszynowym. przydało się potem wiele razy - np na studiach informatycznych w latach 90'tych.
[#41] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@retronav, post #40

O tak. Niemieckie magazyny rzadzily. Happy Computer a później Power Play. Najlepsze magi ever.
[#42] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@retronav, post #40

No nieźle, u nas się Bajtki wywalało na śmieci a tam oprawiało w ramki. ;)
[#43] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@Hubez, post #8

W Bajku było mało o Amidze.

Bzdury, było tyle samo co innych komputerów. Jak w starym Bajtku były po prostu klany. Moim zdaniem Bajtek to najlepsze co się udało na PH2016.
[#44] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@QkiZ, post #43

Bzdury, było tyle samo co innych komputerów.

Czyli było mało. Tym bardziej, że Amiga była w klanie Commodore więc dzieliła miejsce z popularnym wtedy C64. Kupował człowiek całe czasopismo, a dostawał max. 3 strony o swoim komputerze. To było fajne gdy się nie miało komputera i marzyło o jakimkolwiek. Wtedy chłonąłem informacje z całego świata komputerów. Później, mając Atari 65XE już, zdecydowanie bardziej wolałem: Tajemnice Atari, Atari Magazyn, Moje Atari, Świat Atari. Kupowałem 4 pisma i we wszystkich miałem od pierwszej do ostateniej strony o tym co mnie interesowało. Bajtek przy czymś takim wysiadał zupełnie.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 19:22:54 przez MDW
[#45] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@MDW, post #44

Później, mając Atari 65XE już, zdecydowanie bardziej wolałem: Tajemnice Atari, Atari Magazyn, Moje Atari, Świat Atari. Kupowałem 4 pisma i we wszystkich miałem od pierwszej do ostateniej strony o tym co mnie interesowało. Bajtek przy czymś takim wysiadał zupełnie.

Jakbyś miał Atari w latach osiemdziesiątych to byś sobie tych atarynkowych gazet nie kupił, bo ich jeszcze nie było.
[#46] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@PopoCop, post #45

Wg tego co znalazłem na Wikipedii to magazynów multiplatformowych pojawiło się aż 5 różnych, w latach między 85 a 87. Bajtek był 1szy i pociągnął z nich najdłużej, choć ostatnie 2 lata był już 100% PC-owy.

Pierwszy Growy i Amigowy ukazały się w 90. Ataroskie magazyny pojawiały się i znikały jeden po drugim. Tyle że 1szy miał nakład 105 tys, a ostatni 20 tys.

Moje Atari - 87-91
Tajemnice Atari - 91-93
Atari Magazyn - 93-94

Tylko o Commodzie pojawiły się w 92: C&A i Kebab. Chyba że coś przegapiłem. Tylko o Spectrum był "Konkret - wszystko o komputerze", ale pojęcia nie mam w jakich latach.
[#47] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@ZbyniuR, post #46

Moje Atari - 87-91

Moje Atari ukazywało się od 1990 roku. Wikipedia zalicza do "lat wydawniczych" dwa numery specjalne Bajtka "Tylko o Atari".
[#48] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@PopoCop, post #47

No tak to ma sens. Czemu w stopkach w nr specjalnych nie podaje się roku wydania?
Mam w djvu 4 specjalne Bajtki, (Dla początkujących, Atari, Commodore, Tylko o Grach), ale nie znam ich roku ukazania się. Czy były jeszcze jakieś?
[#49] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@PopoCop, post #45

Jakbyś miał Atari w latach osiemdziesiątych to byś sobie tych atarynkowych gazet nie kupił, bo ich jeszcze nie było.

To prawda. Ja kupiłem swoje Atari w 1990 roku, czyli mniej więcej wtedy gdy w kioskach pojawił się zerowy numer Tajemnic Atari. To był też początek L.K.Avalon, które w świecie Atari było postrzegane trochę inaczej niż w świecie Amigi. Dla Atari to był początek ok. 5-letniego odrodzenia się Atari XL/XE i Avalon kojarzyło się z czymś naprawdę dobrym. Na Amidze Avalon raczej kojarzyło się z wydawcą kiepskich (najczęściej pisanych w AMOSie) gier. "Atarowałem" do końca działalności Avalonu na Atari i do ostatniego numeru Tajemnic Atari. Nigdy później żadne czasopismo nie było dla mnie tak ważne jak w latach 1991-1993 Tajemnice Atari. Ale to był inny świat, inne realia i trudno to porównywać nie tylko z czymkolwiek dzisiaj ale nawet z póżniejszą Amigą.

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:10:41 przez MDW
[#50] Re: 135. numer Bajtka na Pixel Heaven 2016!

@ZbyniuR, post #48

Wykaz specjalnych "Bajtków" jest tutaj. Przy trzech podany jest rok wydania. Numery o grach, z tego co pamiętam, są z 1986 i 1990 roku.

Edit: wg tej strony pierwszy numer o grach wyszedł w 1987 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 20:23:06 przez PopoCop
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem