Komentowana treść: Program dla Kowalskiego - raytracing na Amidze 500 z 1 MB RAM
[#1] Re: Program dla Kowalskiego - raytracing na Amidze 500 z 1 MB RAM
Ciekawy artykuł. Na A500 z 1MB ram bawiłem się tylko Realem 1.4. Pozostałych programów nie znam, ale z artykułu wnioskuję, że jednak Real był lepszy od nich. To oczywiście subiektywna opinia Przede wszystkim można było w nim używać tekstur i to również do bump-mappingu. Faktycznie z polygonami było trudniej, ale nie zawsze były potrzebne. Np. kiedyś zrobiłem z polygonów samochód, a właściwie z polygonów była tylko karoseria, do reszty wystarczyły prymitywy. I wyglądało to całkiem kozacko jak na tamte czasy.

Tworzenie scen na A500 też miało swój urok. Najpierw tworzenie i sprawdzanie w trybie (chyba nazywał się) solid, bez teksutr, bez refleksów, a światło tylko od kamery. Po większych zmianach komputer był zostawiany na noc na prawdziwy rendering. Rano się okazywało, że jest wyrenderowana dopiero połowa ok, racja , więc szło się do szkoły, a po szkole sprawdzało rezultat, wprowadzało zmiany i znów komputer zostawiony na noc. I tak przez kilka(naście) dni.

Potem się przesiadłem na A1200 + fast i to była moc Gdy Real 3D 1.4 zaczął mnie ograniczać zmieniłem go na Maxon Cinema 4D.
[#2] Re: Program dla Kowalskiego - raytracing na Amidze 500 z 1 MB RAM
Real3D miał tak niewielkie wymagania pamięciowe nawet dla relatywnie b.złożonych scen, bo kupę obiektów dało się wymodelować z "analityków" plus op. boolowskie itd., a do tego ich kształt był od razu perfekcyjny (wystarczy zerknąć na kulę, żadnych "łamańców" niezależnie od przybliżenia obiektu do kamery) i zajmował b. mało pamięci - wystarczy kilka liczb do opisania kształtu. Schody zaczynały się przy budowaniu sceny z trójkątów(niepolecane dla Reala) i większe tekstury, co jest charakterystyczne dla większości innych programów, pewnym kompromisem są NURBS w póżniejszym czasie vide Real3D >v2.x, którego uwielbiałem swego czasu, nawet dzisiaj szkło i nie tylko(także AA, blur, dof) budzą respekt w porównaniu do sieczki jaką generują pathtracer'y z Blender Cycles, Arnolda, Corony itp. (ich pięta achillesowa), ale tu min. 2MB żeby uruchomić, a 4MB żeby było używalne normalnie - raczej koproc:). Świetnym programem na A500 jest też Imagine 2.0, tego mi brakuje. Brakuje mi też opisu samych silników renderujących z których niektóre działały na A500 z 1MB.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 14:55:23 przez sigma2pi
[#3] Re: Program dla Kowalskiego - raytracing na Amidze 500 z 1 MB RAM

@sigma2pi, post #2

Parę tych instrukcji przydał by się upublicznić. Gdzie można je znaleźć ?
[#4] Re: Program dla Kowalskiego - raytracing na Amidze 500 z 1 MB RAM
Bardzo mi się ten temat podoba. Coraz bardziej wzbiera we mnie chęć wkręcenia się w ten temat po lekturze tego artka. Praca oczywiście pod kątem ew tworzenia grafiki pod użytek 68k
[#5] Re: Program dla Kowalskiego - raytracing na Amidze 500 z 1 MB RAM

@sando, post #1

Po większych zmianach komputer był zostawiany na noc na prawdziwy rendering. Rano się okazywało, że jest wyrenderowana dopiero połowa


Tak było, przy czym trzeba pamiętać że człowiek wtedy nie był otoczony komputerami jak teraz i to oznaczało blokadę jedynego komputera w domu na długi czas. Jak dorobiłem się 030+882 to udawało się już w kilka godzin coś sensownego wyrenderować, nawet na party Intel Outside tuż przed deadline, ale oczywiśćie to było dużo później niż czasy gołej A500.

Świetnym programem na A500 jest też Imagine 2.0, tego mi brakuje.


Artykuł dotyczy A500 z 1MB ram, podejrzewam że na takim configu Imagine nic nie wyrenderuje, zrób taki eksperyment i daj znać czy się udało.

Parę tych instrukcji przydał by się upublicznić. Gdzie można je znaleźć ?


Poszukaj w Google "Real 3D v1.4 Amiga polska instrukcja manual.pdf"
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem