Komentowana treść: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment
[#1] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment
Cieszy, że coś idzie do przodu i nic nie umarło po drodze. Smuci, że tak długo trzeba na wszystko czekać. Jeśli OS będzie dopracowany przy Taborze a cena sugerowana się utrzyma być może będzie sukces na szerszą skalę.
[#2] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment
Czy ktos moglby mi wytlumaczyc jedna rzecz. Jak to jest ze jest sobie jakas plyta glowna z jakimis podzespolami i nagle okazuje sie ze czesc z nich nie jest obslugiwana. Z czego to wynika ze trzeba sie posilkowac jakims elementem zewnetrznym?. Czy latwiej jest napisac sterownik do karty zewnetrznej? Czy raczej brak jest dokumentacji do jakiegos chisetu? To juz nie pierwszy taki przypadek.
[#3] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment
Cóż, przynajmniej na tegorocznym AmiWest nikt nikogo nie mamił jakimś mitycznym AmigaOS 4.2 czy Gallium
Generalnie jak co roku - zapowiedzi czegoś na co trzeba będzie sporo czekać.
Trevor kolejny raz ratuje środowisko AmigaOSu. Strach pomyśleć gdzie ten system byłby dzisiaj bez niego.

Zabawne - Tabor, w porównaniu do X5000 jawi się niczym super oferta, taniocha, prawie darmo...Do czasu gdy zerkniemy co on sobą reprezentuje i co za 400E można kupić (ot np, dobry zestaw VR, Vampira v2 z A600, etc).
[#4] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@michalmarek77, post #3

Wiedziałem że na twój komentarz mogę liczyć pod tym newsem na 100%
Obczaj sklep Amiga On The Lake

#2
Czy latwiej jest napisac sterownik do karty zewnetrznej?

Nie tyle łatwiej, po prostu są chipsety obsługiwane przez system i taką kartę się daje, żeby nie przedłużać premiery komputera w nieskończoność.
Czy raczej brak jest dokumentacji do jakiegos chisetu? To juz nie pierwszy taki przypadek

Może raczej tak: nikt już nie robi desktopów PPC.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 14:59:16 przez adam_mierzwa
[#5] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@Phibrizzo, post #2

Marne to "pocieszenie" ale MorphOS póki co też korzysta z karty zewnętrznej ;)

Co do AmiWest, z roku na rok wygląda to coraz bardziej blado.
[#6] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@michalmarek77, post #3

Porównywać PPC do m68k, bravo. To co kupimy w cenie 400 euro aby uruchomić OS 4.1 natywnie?

400 euro za mobo to spoko cena. Jak na to co teraz się dzieje na aukcjach i w ogóle Amigowe realia, to prawie jak za darmo:)

YT może na tym nie będzie chodziła ale zawsze można po-Amigować na nowym sprzęcieOK
[#7] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@TechNineWonder, post #6

Porównywać PPC do m68k, bravo. To co kupimy w cenie 400 euro aby uruchomić OS 4.1 natywnie?


no tak roznica jest. na 68k mozna odpalic sobie cala oferte amigowego softu natywnie, natomiast na ppc os4.x i pare portow z linuxa.

400 euro za mobo to spoko cena. Jak na to co teraz się dzieje na aukcjach i w ogóle Amigowe realia, to prawie jak za darmo:)


dokup system, sterowniki do grafy, jakiestam jeszcze potrzebne detale nieobjete oferta, dodatjowy hardawre zwlaszcza ten nieobslugiwany przez os na plycie glownej, no ciekawe czy zmiescisz sie pod kaflem.

YT może na tym nie będzie chodziła ale zawsze można po-Amigować na nowym sprzęcieOK


ciekawe, bo zdaje mi sie przypominac ze widzialem filmiki jak youtube chodzi nawet na wampirze. ciekawe jak to wyjdzie w odniesieniu do okolicznosci.
[#8] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #4

Nie tyle łatwiej, po prostu są chipsety obsługiwane przez system i taką kartę się daje, żeby nie przedłużać premiery komputera w nieskończoność.


dokladnie tak mi sie wydaje, napisanie nowego stera trwalo by niechybnie nieskonsczonosc.

Może raczej tak: nikt już nie robi desktopów PPC.


ciekawe i nowatorskie spostrzezenie. pytanie ktore sie nasuwa: dlaczego?
[#9] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@michalmarek77, post #3

Cóż, przynajmniej na tegorocznym AmiWest nikt nikogo nie mamił jakimś mitycznym AmigaOS 4.2 czy Gallium
Generalnie jak co roku - zapowiedzi czegoś na co trzeba będzie sporo czekać.


nie mamili? a jakistam nowy system plikow? bo jak jxfs i sfs zostaly oficjalnie potopione pozostaje jedynie ffs, to trzeba cos znalezc by nadmuchac proznie, tyle ze ten wymysl ma byc dostarczony z rownie mitycznym os4.2, nastepna, tym razem juz legendarna sciema, podobnie jak przesunieta na pozniej obsluga dodatkowych rdzeni cpu.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 23:16:11 przez wawrzon
[#10] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@pamp3rs, post #5

To znaczy w jakim sensie blado? Chodzi ci o masowość, wiek uczestników, czy jeszcze coś innego?
Mi brakło "mapy drogowej", i jakichś konkretnych terminów (np. nowych wersji ImageFX i Alladin). Ale zasadniczo wolę mało konkretów niż dużo obietnic. Jest tani Tabor, X5000 w sklepach, działający LibreOffice, realne widoki na dobre sterowniki drukarek i amigowy laptop dla każdego (bo nieortodoksyjny). Wydaje się jak dla mnie w porządku.
Jest dwa drobiazgi które wyglądam, i one nie wymagają AmiWest (wsparcie dekodowania filmów i regulacja obrotów wiatraczka na karcie grafiki), może się doczekam.
To hobby wybitnie uczy cierpliwości.
[#11] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #10

Masowość, wiek uczestników to nie jest coś co mnie za bardzo interesuje, zresztą z roku na rok ludzie są coraz starsi i jest ich coraz mniej.

Tani Tabor niby jest ale można go kupić? Nie. X5000 w sklepach niby jest, ja już mam od dłuższego czasu no ale co z tego skoro nie ma co na niej uruchamiać. LiberOffice? Parę lat za późno, przynajmniej dla mnie. Przyłapuję się że coraz częściej sięgam do Google Docs niż do LO na moim OSX.

AmiLaptop? Czyli WinUAE z możliwością odpalania softu linuxowego? Może dla niektórych ciekawe, dla mnie nie.

Może jeszcze naiwnie spodziewałem się jakiegoś "łał", ale jest coraz większa bida, we wszystkich obozach.
[#12] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@pamp3rs, post #11

AmiWest nigdy nie będzie masowy, to raczej jest spotkanie developerów niż zlot fanów. Zresztą wystarczyłoby umieścić imprezę w Europie i już byłoby więcej osób.

Na Tabora to się zasadzają chyba z oryginalną obudowa typu Amiga "classic", tak przynajmniej przedstawiony był na slajdzie prezentacji.

A co miało by być tym "łał"?
[#13] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@pamp3rs, post #11

Zgadzam się. Emulator Amigi na laptopie x86, a pod spodem jeszcze jakiś system (pewnie linux) - coś co można zrobić sobie samemu. Więc żadna to atrakcja.

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 10:23:06 przez sando
[#14] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@sando, post #13

Atrakcja większa jak komputer z AROS-em - były takie dedykowane PC o nazwie ARES.
A.L.I.C.E. - niby można zrobić samemu... No właśnie - "niby". Dużo by gadać, przykład "Amiga Forever" - twoim tokiem myślenia nie powinien powstać bo bez sensu, bo przeciez każdy, i t.d.
Atrakcja to może nie być dla nas, ale będzie dla tych co siedzą na WinUAE i nie mają nic sprzętowego.
[#15] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #14

Atrakcja większa jak komputer z AROS-em
Od tego, że coś jest mniej atrakcyjne, komputer A.L.I.C.E. nie staje się bardziej atrakcyjny . Dać 3000 zł za trzeszczącego plastikiem Acera – only Amiga makes it possible...
[#16] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #12

A co miało by być tym "łał"?


Trudno sprecyzować..
[#17] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@Krashan, post #15

Dać 3000 zł za trzeszczącego plastikiem Acera – only Amiga makes it possible...

A nie sprzedawany jako A.L.I.C.E. jest mniej trzeszczący?
Prędzej o różnice chodzi (450 euro a 650 euro).
[#18] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #14

Porównanie z "Amiga Forever" nie trafione, bo AF oferuje po prostu razem (i taniej) zebrane to co trudno kupić oddzielnie. Może się mylę, ale gdzie mógłbym kupić LEGALNIE system 3.x i romy?
Już lepsza by była właśnie podobna oferta, pakiet emulator + AOS 4.x razem w dobrej cenie. Wtedy zainteresowani by sobie to zainstalowali na czym mają ochotę, bez potrzeby zakupu nowego sprzętu.

A tutaj nam oferują peceta który ma udawać amigę, no słabo to wygląda. I za to udawanie trzeba zapłacić 200 euro.
[#19] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@sando, post #18

Kupując AOS4.1 klasyk, czy też nie, dostajesz zestaw romów na płycie, emulator jest darmowy więc nic prostszego. Zakasaj rękawy i do roboty. A te dwieście euro jest właśnie za licencje i pracę jaką wkładają ludzie w pakiety tam dostarczane, AOS4.x AF, Amikit.
Poza tym zrobili to tak że możesz używać programów z "tła" spod WB, nic prostszego.
[#20] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@sando, post #18

Może się mylę, ale gdzie mógłbym kupić LEGALNIE system 3.x i romy?

http://amigastore.eu/en/15-software
Mają nawet oryginalne dyskietki, nie od Cloanto.

Poza tym tak jak napisał Radek - w systemie AmigaOS 4.x dołączone są legalne ROM-y 3.x, RunInUAE które działa dosyć transparentnie, i trochę gierek na start.

Bardziej precyzyjnie byłoby powiedzieć nie że A.L.I.C.E. nie jest atrakcyjnym produktem, tylko że ty nie jesteś nim zainteresowany.

To jest komputer który startuje jak Amiga i ma możliwość uruchamiania ze swojego poziomu współczesnych programów linuksa i Windows. Niby emulacja, ale wrażenie jest odwrotne
(na PC będąc w Windows uruchamiasz emulator, tu masz możliwość - nikt ci nie kazuje spod tej "Amigi" wychodzić).
Poczekajmy do premiery "na półkach", wg mnie to będzie hit.

W temacie ogólnym wątku
prezentacja Dickinsona z 08.10.2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:12:31 przez adam_mierzwa
[#21] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@sando, post #18

Rozwiązanie ALICE ma funkcję, której (chyba) brak emulatorom. "Rabbit hole".
Uruchomienie pod Workbenchem najnowszej wersji np, Chrome czy bezproblemowe oglądanie filmu w 1080p robi jednak różnicę. Mozna pracować pod systemem Amigi używając dowolnego programu Windows/Linux pod nim.
[#22] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@michalmarek77, post #21

Rozwiązanie ALICE ma funkcję, której (chyba) brak emulatorom. "Rabbit hole".
Uruchomienie pod Workbenchem najnowszej wersji np, Chrome czy bezproblemowe oglądanie filmu w 1080p robi jednak różnicę. Mozna pracować pod systemem Amigi używając dowolnego programu Windows/Linux pod nim.


chcesz koniecznie ogladac film hd w oknie x-windows z workbenchem w tle? to ci daje wrazenie ze uzywasz amigi?
[#23] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@wawrzon, post #22

newhousik napisał(a):

Pytanie, jeżeli to ma być notebook sprzedawany z emulatorem to czy coś słychać czy będzie dostęp do większej ilości pamięci ram, czy dalej biedne 128 mb jak przez win-uae ?

Na forum amigaone.pl padło takie pytanie, odnosił się ktoś do tej kwestii ?
[#24] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@michalmarek77, post #21

Równie dobrze mogę nie posiłkować się jakimiś emulatorami i odpalić sobie tego Chrome natywanie na OSX, Windows, Linux etc. Dla mnie to nie jest "amigowanie".
[#25] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@philipo, post #23

Śmiem wątpić, żeby Hyperion coś z tym zrobił. Generalnie byłby też to jakiś strzał w stopę A-EONu bo wtedy jeszcze mniej sensu nabrałoby kupno sprzętu od nich. Mimo nienajlepszej prędkości emulacji myślę, że dla wielu byłaby wystarczająca i wybiłoby sobie z głowy wydawanie niemałych pieniędzy na dedykowany dla OS4 sprzęt.
[#26] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #20

Bardziej precyzyjnie byłoby powiedzieć nie że A.L.I.C.E. nie jest atrakcyjnym produktem, tylko że ty nie jesteś nim zainteresowany.

Może i tak. Faktycznie zakup A.L.I.C.E. jest da mnie bez sensu bo po prostu nie potrzebuję kolejnego peceta. Ale może komuś się to spodoba.

PS.
Dzięki za linki.
[#27] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@wawrzon, post #7

YT na Amidze działa w takiej zasadzie że pobierasz filmik na Amige. I na niej oglądasz. Aby wejść na stronę YT z Amigi 600 potrzeba około 200 sekund. A ArtiJ pobiera filmik z odnośnika z Google przyjrzyj się dokładnie.

Do tego nikt Ci nie każe kupować tego wszystkie od razu możesz sobie rozłożyć na etapy.

Amigowy Soft to mogę sobie odpalać na mojej Amidze 600 z V2. A na Tabor bym sobie odpalał soft przeznaczony na OS 4.1 i przestawiał ikonki na PPC.

Najlepiej to bym się ucieszył gdybym sobie mógł odpalić OS4.1 na Mac-u. A nowe mobo były w granicach 200 euro.


Bo tak czy tak OS 4.1 to jest ciekawostka otwórz tam w przeglądarce 30 odnośników to myszka przestanie działać a otworzenie 200 odnośników jest nie realne. Czyli nie wyobrażam sobie jak z tego można korzystać na co dzień.

Zaznaczę że na Ubuntu na C2D 2.4 i 8gb ram, najwięcej miałem otwartych około 480 donosików z czego aktywnych średnio zawsze było koło 200 reszta to zapiski z ostatnich sesji. I dało się normalnie używać przeglądarki.

OS 4.1 to jedynie przestawianie ikonek i dedykowany Soft.
[#28] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@TechNineWonder, post #27

najwięcej miałem otwartych około 480 donosików
Ostro działasz na froncie obywatelskiej czujności
[#29] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@Krashan, post #28

Widać na dużym osiedlu mieszka a sąsiedzi to szuje ;)
[#30] Re: AmiWest 2016 - podsumowanie prezentacji A-EON i Hyperion Entertainment

@pamp3rs, post #5

MorphOS może korzystać także z kart Wifi pod PCIe. Ciekawe czy AmigaOS4 takie coś umożliwia. Pampers, ty masz AmigaOS4 na swojej X5000 czy tylko MorphOSa?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem