Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13
Zamiast gdybać o MorphOSie można po prostu zapytać :)
Po pierwsze nie zwijamy interesu. Po drugie zmiany w 3.10 będą duże, informacje były podawane na forach, wersję 3.10 na PowerMacu G5 PCIe miałem na AmiWawie. Supremacja MorphOSa zostanie zachowana :)

Co do google printa i pdfa jako metaformatu druku to życzę zdrowia na czymkolwiek wolniejszym niż 1GHz G4 :P
Poza tym nie wiadomo jak będzie z ceną gutenprinta, przypominam że to GPL

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 00:27:05 przez michal_zukowski
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #1

Zamiast gdybać o MorphOSie można po prostu zapytać :)

To ja się bardzo cieszę, bo na moje wiadomości z pytaniami odpowiedzi nie dostałem - stąd taki komentarz. Jakie to konkretnie duże zmiany?

Co do google printa i pdfa jako metaformatu druku to życzę zdrowia na czymkolwiek wolniejszym niż 1GHz G4 :P

Mnie osobiście chodziło o generowanie pliku PDF i przesłanie do drukarki, lokalnie. Robię tak u siebie i sprawdza się świetnie.
Przy okazji: nie uważasz, że informacje o planowanych aktualizacjach powinny pojawiać się na oficjalnej stronie, a nie "na forach"?


Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 00:41:41 przez A2
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@A2, post #2

Też chętnie zobaczyłbym jakiś oficjalny feed newsowy MorphOS Team. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że MOST to nie jest zwyczajna firma a raczej grupa deweloperów-entuzjastów, aktywnych w naszej społeczności. Faktyczne, można po prostu utrzymywać kontakt, ale może warto przynajmniej zrobić wątek MorphOS w strefie twórców, w którym dorzucano by informacje o rozwoju, dementowano plotki.. Oczywiście zdaję sobie również sprawę z tego, że użytkownicy mogą szybko zrobić śmietnik z takiego wątku, ale to faktycznie lepsze niż nic. Ja również o rozwoju MOS dawno nic nie słyszałem i zastanawia mnie czy projekt się zatrzymał czy może wkrótce czeka nas coś dużego.
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@Sokok, post #3

Takin rzeczy robi się na swoje (firmowej) stronie lub blogu. Nie ma śmietnika i jest informacja. Oby tylko lepiej robić to niż Hyperion (i A-RON też).
[#5] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@A2, post #2

Akceleracja 2d dla wszystkich Radeonow
Obsluga 3d i Overlaya na R500
Rozbudowane srodowisko developerskie
VPDF z aktualną wersją popplera
1.8GB dostepne dla PowerMaców G5
Odyssey z poprawkami z OWB z Arosa
Nowy blanker
Nowa obsługa schowka
Nowe klasy Reggae
Nowe wtyczki screenbar
Integracja sshfs
Poprawki Ambiencie
Integracja Obj-C
Obsluga x5000

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 12:02:47 przez michal_zukowski
[#6] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #5

Super, brawo OK Własnie takich zebranych informacji brakuje. Czekam z niecierpliwością
[#7] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #5

Dziękuję ślicznie za wieści!
[#8] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@A2, post #6

Zapomnialem jeszcze o:
- obsługa kart sieciowych Realtek na PCI-e
- obsługa kart wifi na PCI-e
- nowe sterowniki skanerów

ps. o paru rzeczach nie napisałem, żeby na razie była niespodzianka.



Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 12:33:52 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 12:42:50 przez michal_zukowski
[#9] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #8

...na przykład o dacie premiery 3.10?
[#10] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@recedent, post #9

Główny powód opóźnienia 3.10 był wielkokrotnie omawiany na MZ. Jeszcze pare rzeczy w tym kierunku trzeba zrobić. Spokojnie, myślę, że jest szansa na 3.10 w tym roku.
[#11] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #10

Dzięki za wyczerpujące i dobre wieści.
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #5

Co to jest "Integracja Obj-C"? Chodzi o Objective-C? szeroki uśmiech
[#13] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@MDW, post #12

tak, niestety jestem lajkonikiem co do objective-c więc pytania o to nie do mnie :)
[#14] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #8

Ad PS -- wyczekuję jakiejś petardy.
[#15] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #13

No ciekawe, ciekawe. szeroki uśmiech Zastanawiam się po co to komu? Jedynym miejscem na świecie gdzie się tego jeszcze używa to applowy świat. A i tam od pewnego czasu wszyscy przesiadają się na applowy Swift.
[#16] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@MDW, post #15

A jak ma się u nas M$ język C#?
[#17] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@KM, post #16

Chyba nijak. Jest równie zbędny co Objective-C. Na brak języków nie ma co narzekać. Jest w czym robić i jak ktoś chce to robi. A jak ktoś nie chce to żaden język go nie zmotywuje.
[#18] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #5

1.8GB dostepne dla PowerMaców G5

A inne sprzęciury Appla zostaną z obsługą max 1,5GB Ramu?
[#19] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@MDW, post #17

Pytałem z ciekawości.
[#20] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@waldiamiga, post #18

A inne sprzęciury Appla zostaną z obsługą max 1,5GB Ramu?


Może chodzi o te dodatkowe 32 bity jakie ma G5? Wszystkim innym dają jakieś tam eksabajty pamięci, a nam chociaż te 300 MB
[#21] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13
Ja mam pytanie o coś co zostało poruszone w podcaście.

To, że MorphOS/AmigaOS nie obsługują więcej niż 4GB RAM to jest oczywiste i o to ograniczenie nie pytam. Ale ograniczenie ilości dostępnej pamięci do 2GB jest już dyskusyjne. Ktoś na PPA mi kiedyś wyjaśnił, że jest to spowodowane tym, że duża część softu i elementów systemu operacyjnego była projektowana dawno temu i wykorzystuje "drugą połowę wskaźnika" to własnych celów. Dlatego trzeba ograniczyć ilość RAMu o połowę żeby się nie władować te obszary. Między innymi MUI tak nieładnie się zachowuje. No i ja takie tłumaczenie przyjąłem.
Teraz jednak nie bardzo rozumiem jakim cudem pod AmigaOS 4.1 udostępniono więcej niż 2GB RAM? Co prawda tylko jako jakiś tam rodzaj RamDysku ale jednak da się jej używać. Wobec tego jak tam działa choćby właśnie to wspomniane MUI?
[#22] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@MDW, post #21

prawda tylko jako jakiś tam rodzaj RamDysku
Sam sobie odpowiedziałeś. W ramdysku programy nie działają. Są tam tylko przechowywane pliki.
[#23] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@MDW, post #21

No ale przecież nie mozesz zaadresować tych wyższych obszarów pamięci bezpośrednio u siebie w programie, a system robi to niskopoziomo pewnie z mmu i montuje tam ramdysk. To samo oczywiście da się zrobić na Morphosie, ale na razie nikt tego nie zrobił.

Jak dla mnie (i dla developerów) to fajna sprawa, można przewalić includy lub większość SDK. Dla użytkowników praktycznie niepotrzebne chociaż w sumie można odzyskać to co przeważnie siedzi w RAM:
[#24] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #23

Trochę lipa że mój PowerBook nie może wykorzystać trochę więcej niż 1,5GB.
[#25] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@Krashan, post #22

Krashan:
Sam sobie odpowiedziałeś.

No faktycznie. Przecież tu nie ma żadnej sprzeczności. Pojęcia nie mam skąd mi się to pytanie urodziło.

michal_zukowski:
To samo oczywiście da się zrobić na Morphosie, ale na razie nikt tego nie zrobił.

To taka trochę proteza. Ale skoro ten kawałek RAMu i tak się marnuje to mógłby sobie taki twór istnieć. Przy dzisiejszych dyskach RamDisk trochę stracił na znaczeniu (od strony normalnego użytkownika) ale można byłoby to wykorzystać właśnie w takich specyficzncyh zastosowaniach jak operacje na dużej ilości małych plików (wspomniane includy). Zresztą naprawdę znaczny wzrost prędkości kompilacji widać po włączeniu w MorphOSie cache dla partycji na której są includy. Kiedyś Krashan mi to doradził i prawie spadłem z krzesła jak zobaczyłem jaka jest różnica.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 21:21:33 przez MDW
[#26] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@michal_zukowski, post #5

A co z ograniczeniem partycji do 128GB w SFSie? Pewnie nic się z tym nie robi, bardzo szkoda
[#27] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13
Ja wczoraj dopiero przesłuchałem ten odcinek (wcześniej widziałem tą konferencję) to tak jeśli oglądaliśmy to samo, a widziałem tam kilku panów 50-60+, ten przepinany mikrofon i całą oprawę, to jak Radzik i Adam wierzycie w X5000, Tabora itd. to nie mogę pojąć :)
A Prisma Megamix "Music Card" razem z Risciem opłaciliśmy 3.11.2016 a zamówienie w AmigaKit nadal pending... czyli też nie do końca jest tak jak Adam wspomniał że można mieć.. bo zamówić można ale może na produkcję dopiero wrzucili ;)
[#28] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@Raybeez, post #27

Tak ja też się zastanawiam... jak można coś ogłosić jako gotowe do sprzedaży, a kupić tego nie można.
[#29] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@radzik, post #28

A taki np. Harley Davidson? Przejdź się do salonu i powiedz, że chcesz kupić od ręki
[#30] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #13

@recedent, post #29

Sytuacja trochę inna skoro sklep internetowy ma "in stock"...
nie wybieramy lakieru i innych dodatków ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem