Komentowana treść: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1
[#1] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1
Dlaczego po prostu (jak robi to reszta świata) nie podbito numerka do 4.1.1 czy coś w tym rodzaju? Co będzie za pare lat? Amiga OS 4.1. Final Edition Update 4.1?
[#2] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@_arti, post #1

Jaką byś nazwę nie dał po Final Edition - każda będzie wyglądać "nie tak". Z punktu widzenia użytkownika nie ma to znaczenia żadnego.
[#3] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1
To był rok AEON/Hyperionu. Co ten MOS Team to ja nie..
[#4] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@Sokok, post #3

Nie napisaliście jednej, szalenie ważnej rzeczy - jest mały easter egg dla tych, którzy odpalają system pod WinUAE czy FS-UAE:

1. Instalujemy Update 1

2. W pliku S:Startup-Sequence zamieniamy linię
C:BootLoader
na
C:BootLoader COMMANDLINE="NoRamPager"

3. W ustawieniach emulatora dodajemy jakąś pamięć Zorro III

I gotowe trampolina

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 16:25:45 przez Cedrat
[#5] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@Sokok, post #3

Robi system na APU.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 16:43:34 przez KM
[#6] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1
Lepiej by porządnie system na 68k zaktualizowali.
[#7] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@_arti, post #1

a maja na to licencje? nie chce mi sie juz szukac po archiwach ale w umowie mieli okreslone numerki. chociac dla chcacego nic trudnego, mogliby po prostu zostawic os przy 4.1 i delej leciec np a la ubuntu: 4.1 wydanie 2016, 4.1 wydanie 2018 czy jakos tak. no ale lepiej kogiel mogiel
[#8] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@Valwit, post #7

O ile dobrze pamiętam to mają prawa tylko do OS4.x i chyba OS3.x.
[#9] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@KM, post #5

Kto robi system na Apu? Jaki? Mos? na jakie Apu?
[#10] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@tom256, post #8

Skoro mają prawa do OS4.x to może też być i 4.2.

A swoją drogą pewnie też może być i 5.x bo takiego jeszcze nie było.

W każdym razie Ubuntu też jest dziwnie numerowane. Czyli są tylko wersje parzyste: 12.04, 14,04 i 16.04 o przedłużonym wsparciu. Ostatnia wersja to 16.04.1.

Zgoła inne dziwne numerowanie ma Apple bo jest OS X (czyli 10) i numerek do tego. Czyli ostatnia wersja to 10.12.2.

Microsoft firmie Apple numerka pozazdrościł i też zrobił Windows 10 i tak już się zostanie.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 17:21:25 przez gilban
[#11] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@gilban, post #10

U macOS/iOS wersje po drugiej kropce to tylko poprawki błędów.
W przypadku macOS to 10 to już chyba będzie na stałe. :) Może jak przejdą na ARMa albo połączą iOS z macOS to wtedy będzie 11.
[#12] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@gilban, post #9

[#13] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@tom256, post #8

do 3.x nie maja prawa, to ma cloanto. hyperion moze "jedynie" korzystac z kodu przy os 4.x. mam jednak wrazenie ze umowe podpiali na max 4.1 i 4.2 juz ni moga robic, o wyzszych nie wspominajac. inna kwestia jest kto sie ich czepi :)
[#14] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@_arti, post #1

Dlaczego po prostu (jak robi to reszta świata)
WIesz, reszta świata, przynajmniej miażdżąca większość, używa windowsa. Czy to oznacza że musimy wszystko robić jak reszta świata, myślę że to jeden z naszych kompleksów - dorównać, udowodnić reszcie świata że my też możemy, a właśnie powinniśmy robić rzeczy po swojemu, to właśnie było siłą Amigi, że była inna niż - jedynie słuszna - reszta świata.
[#15] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@gilban, post #9

Tak się rozmarzyłem, o najszybszym AMD APU i MorphOS-ie.
[#16] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@Valwit, post #13

A nie było tak, że do nazwy z numerkiem 5.0 prawa nabył kiedyś M$? Coś mi kiedyś mignęło. Ja bym sobie życzył, żeby w 2017r. ktoś z niebotycznymi pieniędzmi uporządkował ten burdel z nazwą Amiga - AmigaOS, prawami do systemu, nazwy, starego sprzętu etc. Byłoby naprawdę miło, bo nikt (żadna marka nie ma tak rozpieprzonych praw własnościowych jak Amiga).
[#17] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@Ferin, post #14

> Czy to oznacza że musimy wszystko robić jak reszta świata
Jeśli ma to sens, to jak najbardziej OK
[#18] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@KM, post #15

Ja wiem - APU jest wtedy, gdy w jednym układzie scalonym mamy procesor, kartę graficzną, mostek północny i w tym kontroler pamięci i inne dodatki. Jednak AMD się tym chwali że robią procesory APU. A mimo że Intel tym się nie chwali to u nich jest dokładnie to samo co u AMD. Na płytach głównych jest tylko mostek południowy, który jest produkowany w kilku wersjach. Dzięki temu jedne mają więcej złączy SATA, a inne mniej. To samo jest z portami USB i kilkoma innymi dodatkami.

Tylko sobie pomyślałem, że może Morphosa ktoś zaczął przepisywać wreszcie na nowy procesor z serii x86, tylko który. Bo na dzień dzisiejszy procki ARM są jeszcze za słabe i nie do końca ze sobą kompatybilne. Widać to po telefonach/tabletach. Są w nich różne procesory (też APU). Różnych producentów i różne modele i do każdego trzeba Androida kompilować osobno. Nie ma tak, że sobie kupuję fona i instaluję sam nowszą wersję Androida jak się pojaw. Jest to zależne od producenta tego fona. W przypadku Windows czy Linux (Ubuntu, OpenSuse, Debian czy coś innego) pojawia się nowa wersja - instaluję i działa. Lepiej czy gorzej ale działa.
[#19] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@gilban, post #18

No moim zdaniem powinno być AMD APU, bo do tej pory AMD mniej kombinowało z podstawkami pod procesory niż Intel, więc ewentualny upgrade sprzętu mógłby ograniczać się do wymiany procka, po drugie AMD APU siedzi w nowych konsolach, więc to też jakiś plusik.
[#20] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@gilban, post #18

Dla jakiego obecnego na Amidze oprogramowania procki ARM są za słabe?

Wiesz, że problemy z Androidem wynikają raczej z mnogości dodatkowych układów (GSM, USB, GPS, WiFi, zarządzanie baterią, aparat fotograficzny, itd.), niż z samej różnorodności procesorów?
[#21] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@Jenot, post #12

[#22] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@Cedrat, post #4

Pytanie do tych forumowiczów, którzy ściągnęli już AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1. Założyłem sobie konto na stronie Hyperion Entertainment. System AOS 4.1 FE kupiłem w wesji "Classic" (tak przynajmniej jest napisane na pudełku). Podczas rejestracji podaję numer seryjny oraz platformę dla której chcę zarejestrować AOS 4,.1 FE. Mam do wyboru AOS 4,.1 FE for CyberStorm PPC lub AOS 4.1 FE for Blizzard PPC. System AOS 4.1 FE używam pod emulatorem FS-UAE. Na jaki "sprzęt" Waszym zdaniem lepiej to zarejestrować? Pytam bo może aktualizacją, którą będę mógł pobrać po rejestracji różni się w zależności na którą z podanych platform sprzętowych zarejestruję ten system operacyjny.
[#23] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@adi, post #22

Zależy czy emulujesz CSPPC czy BPPC. Zapewne to pierwsze...
[#24] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@KM, post #16

A nie było tak, że do nazwy z numerkiem 5.0 prawa nabył kiedyś M$? Coś mi kiedyś mignęło.


W prima aprilisowym numerze Magazynu Amiga szeroki uśmiech
[#25] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

@KM, post #16

"On 30 September 2009, Hyperion Entertainment and Amiga, Inc reached a settlement agreement where Hyperion is granted an exclusive right to AmigaOS 3.1 and market AmigaOS 4 and subsequent versions of AmigaOS (including AmigaOS 5 without limitation).[10] Hyperion has assured the Amiga community that it will continue the development and the distribution of AmigaOS 4.x (and beyond), as it has done since November 2001.[11]"
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem