Komentowana treść: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment
[#61] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@recedent, post #59

Ekhem, bzdura. Jaya Minera razem z resztą paczki z Los Gatos wywalili z roboty na długo przed bankructwem C=. Miner dostawał potem kilka razy fuchę jako konsultant. Do końca swoich dni projektował rozruszniki serca.

To niestety prawda. Często sobie mitologizujemy osoby, które są dla nas autorytetem. No i gdy stykamy się z twardymi faktami to trochę nam głupio, czujemy się rozczarowani. Niestety dla tych ludzi to często była tylko praca. Wykonywali ją bardzo dobrze, mieli świetne pomysły i świetnie je realizowali. Ale gdy projekt się kończył to zajmowali się czymś innym. Nam się często wydaje, że byli fanbojami swoich rozwiązań i swojej pracy.

Sam przeżyłem kilka razy takie rozczarowanie kilka razy.
W latach 1990-93 takim autorytetem dla mnie był np. Wojciech Zientara. Wówczas znany atarowiec, autor wielu książek do programowania Atari XL/XE, prowadzący "Klan Atari" w "Bajtku", potem w "Moje Atari". Gdy go "odkopano" w XXI wieku i przeczytałem wywiad z nim to bardzo się rozczarowałem. Gość ma zupełnie w nosie Atari, nie wie i nie chce nawet wiedzieć co się dzieje z Atari XL/XE, zupełnie nie ma żadnych sentymentalnych wspomnień. Interesuje się żeglarstwem i to jest jego pasja. Książki i teksty o Atari pisał tylko dlatego, że dawało to całkiem niezły zysk. A że jest zdolny i sumienny to wykonywał swoją pracę bardzo dobrze i książki/teksty były bardzo dobre i wartościowe merytoryczne.

W latach 90 też sobie "zmitologizowałem" kilka osób z demosceny. A gdy je poznałem na żywo, poznałem trochę to co robię, to mocno się rozczarowałem. To jednak nie byli bogowie kodowania. szeroki uśmiech

Jack Tramiel pod koniec życia też nie miał zielonego pojęcia co się dzieje ze środowiskiem Atarowców, jak dzisiaj żyją jego dawne produkty. Nie mówię żeby brał czynny udział w życiu społeczności. Ale nawet przez lata nie chciało mu się w wyszukiwarce wklepać wyrazu "atari" żeby przez 15 minut rozeznać się w tym co się dzisiaj dzieje z tym sprzętem/softem.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 11:56:02 przez MDW
[#62] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@MDW, post #61

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. O ile ja takich rozczarowań nie przeżyłem (nadal ślepo wierzę), to na pewno mitologizowałem naprawdę wiele osób. Głównie reżyserów, po pasjonowałem się bardzo kinem, ale też ludzi z demosceny. Tych ludzi nie widziałem nawet ze zdjęć i dlatego ich sylwetki obrastały często mitami w moich oczach.

I często wolę by ci ludzie nadal pozostali legendami w moich oczach. Nie chcę znać prawdy do końca. Dlatego unikam wywiadów z reżyserami (nie daj Boże ze zdjęciami).

W przypadku Amigi nadal wierzę, że hasło "Only Amiga makes it possible" obowiązuje. I dotyczy to oczywiście tej Amigi od Jaya Minera, gdyż w tamtych czasach to hasło wylansowano. Uważam, że nie potrzebuję sprzętu PowerPC do zastosowań, do których używam Amigi. Po prostu znam swoje potrzeby odnośnie Amigi.

Rozumiem, że ta gałąź zwana powszechnie "Next Generation" zaistniała, ale wiem też że jest to zaledwie ułamek wszystkich Amigowców. Tak naprawdę większość Amigowców posiada nadal sprzęt z chipsetem od Jaya, bo po prostu taka Amiga zapadła im w pamięć. Tak jest też w moim przypadku.

Uważam też, że kości AGA są naprawdę udaną konstrukcją. Jako Amiga na pewno jest zdecydowanie szybsza niż Amiga 500 z kośćmi OCS, przez co wygodniejsza w obsłudze. Jest to bardzo udany model, który jest najpowszechniej używany. A, że system w 256 kolorach działa jak działa to nie wina sprzętu, tylko zastosowanych rozwiązań systemowych. Każdy chyba wie, że systemowe funkcje rysujące nie należą do najszybszych. I jest to naleciałość starszych Amiga OS.

Jeśli ktoś nie wierzy, niech spróbuje wrócić z Amigi 1200 do Amigi 500 z 512kB CHIP RAM. Oczywiście ja lubię też Amigę 500 i system w wersji 1.3 i na tym sprzęcie można zobaczyć i tworzyć rzeczy niesamowite.

Amiga 1200 to spoiwo tradycji Amigi i nowoczesności. Można, jak ktoś chce, połączyć ją z Internetem, choć nie jest do tego stworzona. Najważniejsze, że ta Amiga potrafi obsłużyć HDD i CD-ROM jak również pracuje naprawdę szybko (z dodatkową pamięcią FAST) i posiada dużo niezawodnego oprogramowania. Ja używam tej Amigi codziennie do różnych zastosowań.
[#63] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@Hexmage960, post #62

Slepa wiara nigdy do niczego dobrego nie doprowadzila.
[#64] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@michalmarek77, post #63

Slepa wiara nigdy do niczego dobrego nie doprowadzila.


Ho, ho a co to za filozoficzno- światopoglądowa mądrość?
[#65] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@BULI, post #64

Zadna madrosc. Tylko Historia.
[#66] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@michalmarek77, post #63

Robert dobrze pisze. A1200 (A4000) to najlepsza Amiga klasyczna. Kto ją poznał, nigdy już nie zrobi downgrade do A500. Ja kiedyś dokupiłem sobie A500 na początku nowego milenium, ale wylądowała w szafie. Później pozbyłem się jej.
[#67] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@michalmarek77, post #65

No właśnie, analizując wybrane fakty historyczne (bo rozumiem, że Ty też selekcjonowałbyś fakty), bez "ślepej wiary" (w zwycięstwo, w istnienie pewnych rzeczy/ zjawisk) wiele wydarzeń i osiągnięć historycznych nie miała by miejsca, lub zdarzyły by się, zostały by wynaleziona znacznie później ok, racja
[#68] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@Hexmage960, post #62

Rozumiem, że ta gałąź zwana powszechnie "Next Generation" zaistniała, ale wiem też że jest to zaledwie ułamek wszystkich Amigowców.

W Polsce osób mających sprzęt NG (wliczając w to arosa) jest pewnie około 300 osób. Korzystających z klasyka względnie regularnie (minimum raz na tydzień) jest pewnie koło 1000-1200. Nie jest to jakaś oszałamiająca liczba., szczególnie że stosunek programistów NG do aktywnych programistów klasyka jest zgoła odmienny. Lekką ręką mogę wymienić 20-25 programistów NG z Polski (nie wyliczając nawet autora Kolorowych jajec). Potrafisz wymienić z 5 programistów klasyka, którzy wypuścili coś w ostatnich powiedzmy 5 latach?

Userzy NG pragną nowości, rozwoju. MorphOS ma obsuwę z releasem to od razu marudzenie (słuszne) na portalach. Userom klasyka czy sie coś pojawi czy nie to w większości im to zwisa, pojawią się 2 sensowne gry na rok to będą zadowoleni. Jest ich więcej ale to pasywny tłum.
[#69] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@michal_zukowski, post #68

Potrafisz wymienić z 5 programistów klasyka, którzy wypuścili coś w ostatnich powiedzmy 5 latach?


To może ja spróbuję.
Gdyby skupić się... i poszukać co było ważne dla klasykowców przez 5 lat, to się nie uda, ponieważ Aminet bombardują różne projekty. Ale...

1. Artur Jarosik - Net Surf link
2. Koledzy/a odpowiedzialni za AROS 68k, który działa np. na A1200.
3. (należy uzupełnić)
4. (należy uzupełnić)
5. (należy uzupełnić)
[#70] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@MDW, post #61

Gdy go "odkopano" w XXI wieku i przeczytałem wywiad z nim to bardzo się rozczarowałem. Gość ma zupełnie w nosie Atari, nie wie i nie chce nawet wiedzieć co się dzieje z Atari XL/XE, zupełnie nie ma żadnych sentymentalnych wspomnień. Interesuje się żeglarstwem i to jest jego pasja.


To coś jak mps, zajął się czymś innym i jego fani wychowani na jego wstępniakach są rozczarowani, że tak łatwo zapomniał i nie jara się tym, czym oni do dzisiaj :)

Z czasów Atari to pamiętam takie nazwiska jak Janusz B Wiśniewski, Dariusz Żołna, Mirosław Liminowicz.... ludzie idą do przodu, albo zostają w przeszłości (nawiązując do NG :P)
[#71] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@Andrzej Drozd, post #69

1. Artur Jarosik - Net Surf link
2. Koledzy/a odpowiedzialni za AROS 68k, który działa np. na A1200.
3. Juen
4. Krashan "DB był na Classica"
5. Pong 777 wypuścił kiedyś grę Pong


A teraz wymień jakiś dedykowany HW pod MorphOs, macie jakieś chociaż myszki z logo podkładki pod myszkę kubki pewnie by się znalazły. Oczywiście wyprodukowany tylko dla danej platformy.

Moim skromnym zdaniem MorphOS nie pojawi się nigdy na X5000 a jak się pojawi to pewnie będzie musiał chodzić wolniej niż OS 4.1 "wymogi odgórne".

Czerwoni by sobie tego nie wybaczyli, te przepychanki w stylu u mnie na Motylku to lata wszystko a u Ciebie na OS 4.1 to co jeszcze larwa.
[#72] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@michal_zukowski, post #68

Lekką ręką mogę wymienić 20-25 programistów NG z Polski (nie wyliczając nawet autora Kolorowych jajec). Potrafisz wymienić z 5 programistów klasyka, którzy wypuścili coś w ostatnich powiedzmy 5 latach?

Nie wiem, czy znajdę 5 polskich programistów programujących programy użytkowe dla Amigi klasycznej. Na pewno uda mi się wymienić takie osoby programujące gry (Juen, Asman, Zeter, Sordan, Leon).

Rzeczywiście wielu polskich programistów piszących programy użytkowe przeszło na systemy NG. Ja znam jedną osobę, która w 1999 roku napisała bardzo fajny konwerter polskich znaków, który używam - a jest nią Grzegorz Królik.

Choć teraz Grzegorz Kraszewski powrócił do systemu Amiga OS3.1 i jestem pewien, że spod jego "pióra" coś ciekawego powstanie.

Jeśli zaś chodzi o liczbę pakietów to szybkie spojrzenie na Aminet dało taki oto rezultat dla ostatnich 5 lat (od 1 stycznia 2012 roku):

1369 pakietów M680x0.
342 pakietów MorphOS.
311 pakietów AmigaOS4.
212 pakietów AROS.
651 pakietów Generic.

Przy czym paczki Generic to w większości różne rzeczy dla Amigi klasycznej (np. magazyny amigowe w PDF, jakieś dodatki do gier itp.).

Widać wyraźnie, że interes się kręci zarówno na polu Amigi klasycznej, jak i systemów MorphOS, AmigaOS 4 i AROS.

Warto zauważyć, że Amiga klasyczna jest wspierana bardzo intensywnie, choć przyznam, że co do jakości tego oprogramowania nie mogę się wypowiedzieć, bo sprawdzałem mało z tych programów (z reguły działam na starszych aplikacjach).

Na pewno znajdą się pakiety słabe, ale też perełki. I tak naprawdę nie o ilość, ale o jakość się rozchodzi.

Na przykład najnowszy wrzut to nowy edytor tekstu REdit autorstwa Kai Scherrera. Warte odnotowania są wyjątkowe gry WB Charlesa N. Jacoba.

Mnie ogólnie cieszy taki ruch na Aminecie - dla każdego systemu - choć nowości w świecie MorphOSa zwyczajnie nie znajdują się w kręgu moich zainteresowań. Dla innych osób wprost przeciwnie - Amiga klasyczna nie znajduje się w kręgu zainteresowań.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 20:15:16 przez Hexmage960
[#73] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@Hexmage960, post #54

Nie wiem co by zrobił Jay Miner, ale na pewno nie bawiłby się w MorphOS na Macu, czy AmigaOS na AOne, bo byłaby to dziecinada.

No to nie wiesz, czy jesteś pewien. splat
[#74] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@agrajek, post #70

To coś jak mps, zajął się czymś innym i jego fani wychowani na jego wstępniakach są rozczarowani, że tak łatwo zapomniał i nie jara się tym, czym oni do dzisiaj :)


A kto ci opowiedział że ktoś jest czymś rozczarowany? Wiedza z MA i Pan Marek Pampuch są KONSTANS.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 20:54:36 przez Andrzej Drozd
[#75] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@MDW, post #61

Jedną z ludzkich potrzeb jest bycie docenionym. I często gdy komuś się uda zrobić coś genialnego już za młodu, za co go chwalą przez długie lata, to osiada na laurach, bo nie musi nic robić by nadal się zdarzało że ktoś mu za to dziękuje albo że podziwia itp. Nawet jeśli już zapomniał ile wysiłku go to kosztowało albo jakimi metodami to osiągnął. I po prostu łatwiej jest się zająć czymś mało wymagającym, niż próbować dorównać samemu sobie sprzed lat, kolejnym nie mniejszym osiągnięciem. A mobilizujące hormonki zamieniają się wtedy w tłuszczyk i tak dożywa się reszty dni.

A propo braku sentymentów do starej pracy. Kolejna potrzebą jest chęć czerpania satysfakcji z pracy. Nie każdemu się udaje taką znaleźć i jedyne co jej trochę daje to wypłata. Ja już parę razy zwalniałem się ku zdziwieniu przełożonego który myślał że zostanę tam na lata skoro tak dobrze mi idzie. A ja cały czas marzyłem o chwili gdy to rzucę.
Nie miejcie chłopu za złe że dobrze coś robił mimo że tego nie kochał. Dawał innym frajdę ale o własną przecież też się musiał kiedyś zatroszczyć.
[#76] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@TechNineWonder, post #71

Moim skromnym zdaniem MorphOS nie pojawi się nigdy na X5000


A może się założymy?

a jak się pojawi to pewnie będzie musiał chodzić wolniej niż OS 4.1 "wymogi odgórne".


Przecież jest już tak, że zarówno MorphOS jak i AmigaOS 4 działają na tym samym hardware (Pegasos II). I MorphOS działa szybciej. Jakoś "czerwoni" sobie to spokojnie wybaczyli. Przecież dla nich liczy się zupełnie co innego.
[#77] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@ZbyniuR, post #75

Dokładnie.
[#78] Re: Ben Hermans rezygnuje z posady dyrektora Hyperion Entertainment

@Andrzej Drozd, post #69

2. Koledzy/a odpowiedzialni za AROS 68k, który działa np. na A1200.


nie znam nikogo z polski kto mialby byc odpowiedzialny za aros68k. krzysztof czasem pomaga to tyle, ale zasadniczo interesuje go x86/x68/arm.

natomiast faktem jest ze najaktywniejsza dzialka na aminecie to na pewno ciagle jeszcze prawdziwa amiga. wiekszosc z tych ludzi pewnie nieznana jast nawet na forach, ale liczby mowia za siebie, i zwykle nie sa to tylko uaktualnienia portow gier czy bibliotek z linuxa.

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 18:10:25 przez wawrzon
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem