Komentowana treść: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży
[#31] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Cedrat, post #25

Nie jest egzotyczne, ale jest pytanie gdzie leży granica. Powinno dać się otworzyć RAW, ale już profesjonalna obróbka wymaga oprogramowania którego nie ma. I jak słusznie padło w tej dyskusji współczesne standardy grafiki i wideo wymagają zasobów RAM póki co niedostępnych dla NG.
NG ma pozwolić robić to samo co na starej Amidze tylko wygodniej i szybciej, ale samo z siebie nie gwarantuje Lightrooma i t.p.
Drukarka po Wi-Fi - już to czytałem w innym miejscu. Nie, nie jest tak jak piszesz. Ja mam kilkuletnią drukarkę bez wifi i nie widzę powodu kupować nowej tylko dla tego. Zwłaszcza że stoi jakieś 40 cm od komputera. To byłoby absurdalne. Dla takich ludzi jak ja powstaje Gutenprint. Wszytko wymaga czasu. Priorytetem jest teraz pakiet biurowy i przeglądarka.

Siedzę w NG od 2009 r. i z mojej obserwacji wynika że obecny będzie przełomowy, na plus. Natomiast nie sądzę żeby kiedykolwiek NG osiągnęło poziom konkurencyjny wobec PC/Apple, i myślę że wszyscy podzielamy ten pogląd. A skoro nikt w to nie wierzy więc i oczekiwania powinny być nieco niższe.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 14:06:37 przez adam_mierzwa
[#32] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@adam_mierzwa, post #31

NG ma pozwolić robić to samo co na starej Amidze tylko wygodniej i szybciej


No to zupełnie nie wyszło - zdecydowanie muszą naprawić kompatybilność z WHDLoad czy z ProTrackerem...

Ja mam kilkuletnią drukarkę bez wifi i nie widzę powodu kupować nowej tylko dla tego


A ja mam dwuletnią drukarkę z WiFi, stojącą mniej-więcej w połowie drogi pomiędzy dwoma korzystającymi z niej komputerami, i nie bardzo rozumiem dlaczego system nadający się do "zadań dnia codziennego" miałby z niej nie korzystać.


Siedzę w retro systemach już od wielu lat, i zupełnie nie mogę zrozumieć tego udowadniania na siłę: "patrzcie, wszystkie codzienne sprawy da się tym systemem ogarnąć". Stare systemy są fajne do zabawy, powspominania, czasami nauki czegoś. Ale używać ich na siłę?
[#33] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@adam_mierzwa, post #23

Czytam te komentarze i widzę że "codzienność" to obróbka filmów 4k, zdjęć RAW, i lista oczekiwań rośnie.
Książka jest o tym jak sobie radzić używając dostępnego oprogramowania, a nie takiego którego nie ma. I model komputera czy też system na nim nie ma nic do tego, zwyczajnie w oprogramowaniu są luki. Przecież taki dostęp do dysku google czy dropboxa jest dopiero od zeszłego roku.


Dokładnie książka nosi tytuł "AmigaOS 4 na co dzień", a tymczasem niektórzy uważają chyba że jest zatytułowana "AmigaOS 4 jako narzędzie do zaawansowanej obróbki fotografii cyfrowej". Spodziewam się książki dla przeciętnego Kowalskiego, a przecież 99% przeciętnych Kowalskich, bez względu na użytkowaną platformę ze swoimi zdjęciami nie robi absolutnie nic. No może czasami ktoś zmniejszy rozmiar, o ile jakiś portal społecznościowy ma ograniczenia na wielkość zdjęć i to wszystko. Obróbką RAW zajmują się promile użytkowników komputerów.

O ile wiem na AmigaOS 4 jest soft do obróbki i konwersji fotek RAW, lecz wątpię by Radzik w swej książce wchodził aż w takie szczegóły, przydatne nielicznym. 

A co do drukarki Wi-Fi to powinna działać.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 14:38:47 przez agawa
[#34] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Cedrat, post #32

A ja mam dwuletnią drukarkę z WiFi, stojącą mniej-więcej w połowie drogi pomiędzy dwoma korzystającymi z niej komputerami, i nie bardzo rozumiem dlaczego system nadający się do "zadań dnia codziennego" miałby z niej nie korzystać.


A ja mam kompa z lat 90., który jak coś robi to mi mówi od ćwierćwiecza głosem że zakończył zadanie.
Albo nie korzystam z rozszerzeń w nazwach i komputer od kilkudziesęciu lat "wie" jaki to plik i co z nim zrobić. Zupełnie nie rozumiem dlaczego system zwany nowoczesnym "zgłupieje" gdy usnę lub zmienię rozszerzenie pliku, i nie jest w stanie się zachowywać jak mój 25. letni system do trywialnych zadań ...

Aluzju poniał?




Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 15:14:25 przez Dopuser
[#35] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Cedrat, post #32

Widzisz, przykład drukarki pokazuje że są rzeczy które dla ciebie są codziennością, a dla mnie nie istnieją nawet na PC. Dla mnie bardziej bolesny - w sensie nie do ominięcia - jest brak Skype czy obsługi Evernote. Każdy ma swoje priorytety.

Sprawa w uproszczeniu wygląda tak: A-Eon robi komputery, Hyperion unowocześnia OS, a nie ma komu pisać oprogramowania.
Wspomniałeś o WHDLoad i o kompatybilności. Ale ani WHDLoad ani RunInUAE, ani ProTracker nie są w posiadaniu wymienionych przeze mnie podmiotów. Zostało bardzo wiele zrobione żeby była kompatybilność ze starym oprogramowaniem.

Nikt niczego nie udowadnia na siłę - nie było podręcznika użytkownika po polsku, radzik w oparciu o własne doświadczenia z X5000 napisał i tyle.
Może niektórzy zauważą że na NG można zrobić coś więcej jak "przesuwanie ikon" bo bardzo często czytałem na PPA że "przecież na to nic nie ma". Pzrecież NG nie jest dla każdego, kto korzysta z takich komputerów to książkę kupi, na pewno będzie mu pomocna, w jednym miejscu zebrane.
[#36] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Aniol, post #30

Naprawdę w dynamicznej grze dostrzegasz różnicę HD vs 4k? Jakoś nie chce mi się wierzyć.
[#37] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@KM, post #36

Naprawdę.
Looknij jak będziesz miec okazję na jakikąkolwiek Retinę z dużego iMACa (polecam tę 5k na 27", ten mikroekranik 21,5" tego nie oddaje).
Ba, warto sobie sprawdzić jak wyglądają gry w 4k (nawet nie natywne, tylko interpolowane np, na X1) i HDR. Podobnie zresztą jest z filmami. HDR to game changer.
Choć by tego doświadczyć trzeba miec odpowiednio wielki TV.
[#38] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Cedrat, post #1

A mi się wydaje, że jak nie ma się nic ciekawego do powiedzenia, to lepiej siedzieć cicho. Nie wiadomo co jest w książce, a już specjaliści od hejtu jadą po wydawnictwie. A czy codziennym zadaniem nie może być zabawa? - ludzie, napiszcie lepszą książkę i znajdźcie wydawcę to może wtedy wszyscy się z niej pośmiejemy?
[#39] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@posylus, post #38

Proszę się nie oburzać. Tu nie chodzi o hejtowanie ksiązki czy autorów. Inicjatywa całkiem fajna, szczególnie gdy weźmiemy fakt, iż sprzedaje się nowe komputery z tym systemem.
IMO odpowiednia ilość egzemplarzy powinna być wykupiona przez A-EON i dodawana do nowych komputerów. Koszt dodatkowy niemal żaden a wartość dla kupującego znaczna.
Tak czy inaczej stwierdzenie:
aby Czytelnik po lekturze mógł swobodnie wykorzystywać AmigaOS w zadaniach dnia codziennego

jest na tyle ciekawe, że sam, jako naczelny troll postamigowych systemów nie mogę się doczekac publikacji by przeczytać to wydawnictwo.

Albo będzie woda na moje, merytoryczne, wyśmiewanie systemu Hyperion albo przyjdzie mi schylić czoło i napisać "przepraszam, nie wiedziałem, że AmigaOS 4.1 może być taki fajny/przyjazny/użyteczny".
[#40] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@KM, post #36

Dobry monitor 4k, mocarny pecet najlepiej ze SLI i jakaś gra z dobra grafika.
Usiadł byś przed takim zestawem, przygryzł wargę i pomyślał ze wstydem "żyłem w wiekach ciemnych"
[#41] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Aniol, post #40

Tylko taki zestaw kosztuje majątek oraz trzeba mieć w domu elektrownię aby to chodziło ...
[#42] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży
To bardzo fajna wiadomość .
Wprawdzie AmigaOS4 mam od kilku dni i bawie się tym systemem na FS-UAE, jednak po ostatniej audycji radzika, zastanawiam się nad zakupem Amigi "Tabor" i taka książka będzie dla mnie "wyznacznikiem" czy kupić "Tabora" czy też nie .
Od wielu lat używam MorphOS-a do codziennych zadań ( www, muzyka, filmy, e-mail itd. ) i chciałbym też aby AmigaOS4 pozwoliłby mi na podobne zabawy :) .
Dlatego, cieszę się, że będę mógł kupić tą książkę :) .
[#43] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Tomski, post #41

Czy ja wiem, majatek. W cenie x5000 bys sie zmiescil. No i na zabawkach 4k i hdr prezentuje sie takze oblednie.
[#44] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@michalmarek77, post #43

Ale TEN HDR? Serio? Kwintesencja fotograficznego kiczu straszy teraz w telewizji?
Na pocieszenie powiem Ci, że z tego się wyrasta. Miałem, podobnie jak wszyscy moi fotografujący znajomi, epizod fascynacji tą techniką. Przeszło mi, im też. :)
[#45] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Cedrat, post #32

zdecydowanie muszą naprawić kompatybilność z WHDLoad czy z ProTrackerem...


Do starych gier masz E-UAE, a nowego protrackera masz tutaj
[#46] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Daclaw, post #44

Hdr w tv a w fotografii to kompletnie odmienne swiaty. Jedno z drugim ma niewiele wspolnego.
[#47] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@agawa, post #33

Powiem więcej 99 procent kowalskich nie kupi x 1000 a nawet x500 ;).
[#48] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@michalmarek77, post #37

Wiem, że mi nie uwierzysz, ale jakoś mnie to nie kręci. Pewnie jeżeli stanie się standardem, to się przyzwyczaję, ale mi nadal przyjemność sprawia obejrzenie filmu na VHS, RMVB itd. Wiem, wiem w głowie się nie mieści.
[#49] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży
Po co to przeciaganie liny?
Wystarczy za jakis czas uprzejmie zapytac Adama Zalepe o ilosc sprzedanych kopii ksiazki.

Bedzie widac "czarno na bialym" kto ma racje. Takze cierpliwosci panowie o prawda sama sie ujawni ok, racja
[#50] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Dopuser, post #34

ja mam kompa z lat 90., który jak coś robi to mi mówi od ćwierćwiecza głosem że zakończył zadanie.
Albo nie korzystam z rozszerzeń w nazwach i komputer od kilkudziesęciu lat "wie" jaki to plik i co z nim zrobić. Zupełnie nie rozumiem dlaczego system zwany nowoczesnym "zgłupieje" gdy usnę lub zmienię rozszerzenie pliku, i nie jest w stanie się zachowywać jak mój 25. letni system do trywialnych zadań ...

Aluzju poniał?


Nic nie poniał. Wkurzałoby mnie, gdyby system co chwila do mnie gadał. Rozszerzenia przecież już od dawna w typowych przypadkach niezbędne nie są:



(nie zawsze to działa, 100% dokładne odróżnienie przez system pliku .cpp od .h jest po prostu niemożliwe). A zmiana rozszerzenia na nieprawidłowe nie może być przez system po cichu korygowana - bo to potencjalne naruszenie bezpieczeństwa (taki wykorzystujący dziurę we Flashu plik SWF z fałszywym rozszerzeniem JPG mógłby zrobić komuś kuku).
[#51] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@agrajek, post #45

Do starych gier masz E-UAE, a nowego protrackera masz tutaj


Nie - do starych amigowych gierek chce mieć Amigę, a nie starą wersję emulatora. A ProTrackera tam jakoś nie widzę...
[#52] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Cedrat, post #51

[#53] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Cedrat, post #51

Czekajże... W jednym miejscu piszesz:

zdecydowanie muszą naprawić kompatybilność z WHDLoad


A w drugim:

do starych amigowych gierek chce mieć Amigę


To może się zdecyduj, czy systemy NG mają odpalać stare niedosowe gierki, czy mają je olać, bo i tak będziesz wolał w nie grać na Amidze?
[#54] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@recedent, post #53

Teraz ja nie rozumiem. AmigaOS 4 to nie jest system, który działa na Amidze? Pod emulatorem Amigi mi działa...
[#55] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@agawa, post #52

"Protracker 2.3d rewritten"... a kto przepisze AMOSa? Scalę MM400? DeluxePaint'a?

Jak kogoś OS4 rajcuje - OK. Ja swego czasu się na niego napaliłem - ale okazał się zbyt ograniczony do codziennych zadań z jednej strony, i jednocześnie zbyt niekompatybilny do zabawy z oprogramowaniem sprzed ćwierć wieku z drugiej.
[#56] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Cedrat, post #55

Ja swego czasu się na niego napaliłem - ale okazał się zbyt ograniczony do codziennych zadań z jednej strony, i jednocześnie zbyt niekompatybilny do zabawy z oprogramowaniem sprzed ćwierć wieku z drugiej.


Ależ piękne bomby prawdy!
[#57] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Cedrat, post #55

Ale kiedy i na czym to było? Wersja systemu i sprzęt.
[#58] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@adam_mierzwa, post #57

FS-UAE (szybki PC), OS 4 FE, ostatnio kilka miesięcy temu. Większość oprogramowania 68k, które próbowałem uruchomić, kończyła działanie z jakimś guru, czy jeszcze gorszym efektem. Cóż, system 3 z AfA OS też ładnie wyglądał :)

(w tej sytuacji wszelkie pomysły zakupu płyty PPC wywietrzały mi z głowy)

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 20:36:34 przez Cedrat
[#59] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@Cedrat, post #58

Jeśli masz zamiar korzystać głównie z oprogramowania 68k to może faktycznie OS 4 nie jest dla ciebie. Petunia emuluje procesor 020, natomiast system jako taki nie emuluje czipsetów. I jeśli jakiś program jest np. w wersji AGA to może być problem. Nie wiem, nie testowałem takiego oprogramowania. Jedyny jaki sprawdzałem to TV Paint, który miał problem z instalacją, natomiast skopiowana rozpakowana wersja chodziła normalnie i stabilnie. Rzeczy pisane pod system po prostu działają. Możesz podać kilka takich programów?
[#60] Re: "AmigaOS 4 na co dzień" w przedsprzedaży

@michalmarek77, post #56

Z tym 4K to taki zart? Naprawde system ktory uruchamia 4K jest nowoczesny? Pragne przypomniec, ze obecnie zaczyna obowiazywac 8K - juz sa telewizory w tym formacie. Za chwile bedzie transmisja z IO w Tokio, chociaz pewnie jak w Europie puszcza to w HD to wszyscy beda zadowoleni.

Sam pomysl ksiazki nie jest zly. Czesc argumentow krytycznych tutaj jest dosc dziwna. Obrobka zdjec w RAWie to nie jest zadanie dla przecietnego uzytkownika, lustrzanke kupi dla jakosci zdjec i matrycy, a w trybie AUTO i scenerii mozna cos na niej osiagnac w jpg, wiecej niz na smartfonie z racji matrycy i obiektywu etc.

Tak naprawde laptop z PPC moglby wystarczyc przecietnemu uzytkownikowi do pracy i gier(pod Linuxa), a na codzien do zabawy. Nie zapominajcie rowniez, ze liczba urzadzen z pewna wersja Linuxa o nazwie Android od dawna jest wieksza niz wszystkich komputerow z okienkami. Dla wielu ludzi w Afryce czy Azji moze to byc niedlugo wogole pierwsza stycznosc z komputerem.

Oczywiscie wymagania co do systemu to zalezy od uzytkownika, ale jak ktos oczekuja np. grania w najnowsza wersje Uncharted jak na razie nie zrobi tego nawet na systemie z okienkami za 20 000 zlotych, tylko musi kupic konsole...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem