Komentowana treść: Kompilator FreePascal w przeglądarce
[#1] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce
Genialny pomysł IMHO OK
Przydałby się pespośredni link w treści newsa, żeby nie trzeba było wchodzić przez bloga.
FreePascal Amiga
[#2] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce
Niezłe, tak sobie myślę, jakby z C tak zrobić.
[#3] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@Krashan, post #2

Zgadzam się.

W sumie ciekawie byłoby też(ale to wymaga zapewne wiele pracy) jakby tak tłumaczyć źródła programów z Androida na plik wykonywalny dla Amigi. Albo choćby Scratcha - być może, mogłoby to zwiększyć znacząco liczbę potencjalnych programistów.
[#4] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@Krashan, post #2

Tylko że to jest raczej zabawka na jednoplikówki, więc jakiekolwiek poważniejsze zastosowanie odpada.

IMHO bardziej potrzebny byłby nowożytny kompilator c/c++ z porządnymi optymalizacjami, ale niestety nie ma komu ztargetować llvm na m68k. Sam na to za cienki jestem żeby robić coś takiego w pojedynkę, a nikogo innego chętnego do pomocy nie widzę.
[#5] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@teh_KaiN, post #4

To by mnie mogło zainteresować, ale tylko pod warunkiem, że powiedzmy 68030 i 64 MB fast wystarczy, żeby taki LLVM kompilował natywnie z sensowną prędkością. Jeżeli jest za ciężki i jedyną opcją jest WinUAE albo crosskompilacja, to niech spada na drzewo.
[#6] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@Krashan, post #5

Można by to w sumie sprawdzić kompilując to co jest obecnie, czyli sprawdzić, czy np. targetowi x86 zbudowanemu pod m68k nie zabraknie ramu.

Z drugiej strony nie sądzę, żeby targety same w sobie zarządzały pamięcią podczas budowy, bo nowożytne platformy mają pamięć wirtualizowaną - zabraknie to sobie na chwilę na hdd odłoży. Czyli na żywej Amidze pojawiłoby się ograniczenie ze względu na rozmiar projektu, ale to w sumie nie powinno mieć znaczenia - bo przecież nikt nie będzie budował kernela linuksowego. ;)
[#7] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@teh_KaiN, post #6

Sam sobie odpowiedziałem, przykładowa binarka Clanga (host x86, target x86) ma 67 MB. Czyli by się nawet nie załadowało do pamięci. Jak kogoś bawi crosskompilacja to cóż, droga wolna. Moje zainteresowanie tematem wygasło w tym miejscu.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 13:12:42 przez Krashan
[#8] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@teh_KaiN, post #4

IMHO bardziej potrzebny byłby nowożytny kompilator c/c++ z porządnymi optymalizacjami, ale niestety nie ma komu ztargetować llvm na m68k.


no jak to? tu jest gcc 6.3.x:
https://github.com/bebbo

http://eab.abime.net/showthread.php?p=1166195#post1166195

wprawdzie jest to w zasadzie crosscompiler (dostepny jako zrodlo) ale wystarczy zintegrowac te zmiany do arosowej wersji gcc-6.3.0 ktory juz kompouiluje natwnie pod 68k, i ijezeli kto chce bedzie mial wspolczesny kompiler na 68k. pytanie o wydajnosc pod taka kanfiguracja pozostaje otwarte.

podobnie aros ma juz w build-systemie jakas infrastrukture pod integracje llvm/clang, wiec mozliwe ze ktos (michalsc?) ma juz lokalnie dzialajacy kompiler, ale nie wiem.
[#9] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@Krashan, post #5

to niech spada na drzewo.


mysle ze clang/llvm albo wspolczesne gcc nie musi byc wymogiem dla kogos kto pisze sobie wlasny maly projekt na amidze, taki ktory i skompiluje sie w jakims rozsadnym czasie. taki gosc powinien poradzic sobie nawet z gcc-2.9.x, vbcc albo storm-c jak ma, i pewnie bedzie kompilery te preferowal.

llvm, nowe gcc i dodatkowe narzedzia moga byc potrzebne do sporych projektow miedzyplatformowych, takich jak aros, przedgladarki internetowe, porty z linuxa itp. i w tym przypadku kompilowanie natywne na amidze moze miec malo sensu nawet dla zasady. natomiast sam kompilat moze i moim zdaniem powinien byc przydatny na prawdziwej amidze, nie ma co wylewac dziecka z kapiela.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 14:46:05 przez wawrzon
[#10] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@Krashan, post #2

AmiDEV C++ leży a szkoda.
[#11] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@KM, post #10

dużo lepiej wygląda code::blocks (nawet udało się się swego czasu kompilować dla m68k/os3 na tym...
[#12] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@KM, post #10

AmiDEV C++ leży a szkoda.


znam ludzi ktorzy uzywaja jeszcze ale trzeba/mozna/nalezy zupdateowac niektore pakiety. co nie zmienia faktu ze to jest chyba kiepskie rozwiazanie. edytor i shell plus normalne makefiles powinno byc lepsze.
[#13] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@wawrzon, post #8

Może w wolnej chwili spróbuję sobie tego crossa zbudować i zbenczmarkować na moich wypocinach. Robię dość zawiłe rzeczy i dobrze by było mieć kompilator, który dość mocno zgniecie kod. Asemblerowi podziękuję, bo za wolno się w nim pisze to raz, dwa że przerabianie takiego kodu to koszmar.

Swoją drogą, autor openKick wylewał na gcc gorzkie żale, ale w sumie aż tak nisko nie siedzę żeby to robiło dla mnie znaczenie. Dla chętnych poczytania sobie więcej - na stackoverflow jest cała dyskusja tego gościa, który jedzie po gcc też dlatego, że obecni autorzy nie chcą aktywnie supportować niepopularnych platform, nawet gdyby pojawiły się patche podnoszące zbutwiały target do najnowszej wersji. W LLVM napisałoby się target raz i wtedy clang by w sumie działał dożywotnio, albo dopóki by nie wymagał nowszego LLVM.
[#14] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@teh_KaiN, post #13

Może w wolnej chwili spróbuję sobie tego crossa zbudować i zbenczmarkować na moich wypocinach. Robię dość zawiłe rzeczy i dobrze by było mieć kompilator, który dość mocno zgniecie kod.

Najlepszym sposobem na przyśpieszenie programu jest użycie lepszych algorytmów. Nie ma tak naprawdę lepszego na to sposobu w informatyce.

Przykładowo sortowanie przez wstawianie (insertionsort) zawsze będzie wolniejsze niż sortowanie szybkie (quicksort) jakiegokolwiek kompilatora i technik optymalizacyjnych użyjesz.

Jeśli lubisz matematykę policz sobie koszt czasowy i pamięciowy poszczególnych algorytmów w swoim programie i wyciągnij wnioski.

Może znajdziesz miejsca, gdzie da się zastosować algorytmy o mniejszej złożoności obliczeniowej.

To krok najważniejszy.

Asemblerowi podziękuję, bo za wolno się w nim pisze to raz, dwa że przerabianie takiego kodu to koszmar.

Asemblera możesz użyć tylko do bardzo krótkich partii kodu, ale wykonywanych wielokrotnie, znacznie je przyśpieszając.

Istnieją podprogramy, w przypadku których ciężko jest zmusić kompilator do robienia naprawdę dobrego kodu maszynowego.

W przypadku 68020+, który ma cache, zmieszczenie krótkiej pętli w cache procesora może dać świetne wyniki.

No ale tutaj nie naciskam, jeśli się tym nie interesujesz.
[#15] Re: Kompilator FreePascal w przeglądarce

@teh_KaiN, post #13

Może w wolnej chwili spróbuję sobie tego crossa zbudować i zbenczmarkować na moich wypocinach.


niewiele tym skompilowalem, bo sam uzywam toolchaina arosa na co dzien, ale podobno jest to obecnie najszybszy kompiler na 68k. poczytaj sobie watek na eab. wynika z tego ze vbcc bije spokojnie. jak tez 2.9.x. praca chyba jeszcze nie jest kompletna ale autor poprawia backend. czy bedzie to mozna popchnac wyzej, tzn do zrodla to watpliwe, ale kto wie. autorzy arosa uwazaja ze jest to moozliwe bez zbyt wielu lat naraz, dlatego wersja arosowa jest w tym porownaniu minimalnym diffem. ale nie wybiegajmy przed szereg.

co do twojego linka do tego goscia ktory porwal sie na exec, to problemy ktore wymienia sa znane i byly przedmiotem pracy podczas tworzenia portu arosa na amiga-m68k. tak ze rozwiazania sa, byc moze jeszcze niezupelnie eleganckie ale dzialaja. podobnie replika amigaowego execa, tzn aros exec istnieje i dziala od dawna, takze na amidze. szkoda po prostu straty czasu dzialajac w pojedynke. lepiej przylozyc sie do wiekszego projektu zamiast pozostawiac po sobie jedynie jakies niepozamiatane fragmenty ktore pewnie na nic sie juz nie przydadza.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem