Komentowana treść: Folio
[#31] Re: Folio

@Hexmage960, post #26

Powodem mojego sarkazmu był celowy brak informacji ze strony Mufy, na temat celu powstania i pochodzenia tegoż procesora tekstu....
[#32] Re: Folio

@agrajek, post #31

Wczytaj się w zrzut ekranu, w tekst napisany przez Mufę w Folio. Dokładnie wyjaśnia, że Folio pochodzi z MorphOSa i że news o nim pojawił się na PPA. Prostuje tylko to, że Folio działa nie tylko na MorphOSie (czyli że do działania wymagany jest komputer z MorphOSem i OWB).

Nie ma zatem żadnego celowego niedopowiedzenia przez Mufę.

Tutaj wklejam tekst napisany przez Mufę, który widoczny jest na zrzucie ekranu:

Niebiescy pokusili się o zrobienie procesora tekstu w JavaScripcie. Jak donosi serwis PPA: "Minimalne wymagania programu to dowolny komputer działający pod kontrolą systemu MorphOS posiadający minimum 256 MB pamięci operacyjnej. Zalecana konfiguracja to Mac Mini G4 lub szybszy." Jak widać nie do końca jest to prawdą.

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 21:03:33 przez Hexmage960
[#33] Re: Folio

@grxmrx, post #30

No ale lubisz gdy takie zwykłe menu rozwijalne jest zupełnie inne niż w systemie operacyjnym i otwiera się ja np. lewym klawiszem myszy pomimo tego, że w systemie ustawiłeś otwieranie go prawym?
Albo ja na przykład zdecydowanie bardziej wolałbym systemową wybierajkę plików w TVPaint niż to co oni tam zrobili.

Języków się nie czepiam. Można używać dowolnego języka jeżeli tylko daje dostęp do systemowych elementów. Taki np. AMOS nie daje i wiadomo co w tym powstawało. Można sobie nawet pisać w JavaScript, Python, Lua czy to co tam jest w Hollywood. Ale niech to będzie jakoś spójne z systemem.

Moim zdaniem aplikacja na danej platformie powinna być spójna z tą platformą, a nie z wersjami aplikacji na innych systemach operacyjnych.

A jeżeli chodzi o Slacka to akurat ja nie używam. Ale znam kogoś kto używa i nawet nie tak dawno temu śmiał się, że to jest właściwie jedno wielkie WebView, które potrafi grubo ponad 1GB RAM zjeść. To, że aplikacja jest komercyjna, tworzona przez dużą firmę nie gwarantuje, że jest dobrze napisana. Właściwie to częściej trafia się poprawnie napisana aplikacja od drobnego twórcy. Na pewno jest szybciej rozwijana i zdecydowanie szybciej reaguje na nowinki dodawane do systemu operacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 21:16:56 przez MDW
[#34] Re: Folio

@grxmrx, post #30

Porównaj sobie np. używanie Twittera przez stronę w przeglądarce i z Tweetbota (na iOS/macOS). Gdybym miał wchodzić na Twittera przez przeglądarkę to zlikwidowałbym konto.
[#35] Re: Folio

@MDW, post #33

No ale lubisz gdy takie zwykłe menu rozwijalne jest zupełnie inne niż w systemie operacyjnym i otwiera się ja np. lewym klawiszem myszy pomimo tego, że w systemie ustawiłeś otwieranie go prawym?
Albo ja na przykład zdecydowanie bardziej wolałbym systemową wybierajkę plików w TVPaint niż to co oni tam zrobili.


Taka niespójność byłaby niedogodnością, choć da się przeżyć. Akurat kilka elementów takie jak menu czy wybieranie plików zostawiłbym systemowi. Jednak ważniejszą sprawą jest to co chce się tym narzędziem zrobić. W HippoPlayerze część elementów interfejsu ma przypisane działania dla lewego a część dla prawego klawisza. W innych programach jest jeszcze inaczej. Wybieranie plików masz czasami przez reqtools.library, innym razem asl lub jeszcze coś innego. To nie jest dobre, ale nie jest dyskwalifikujące. Kwestia podejścia autora.

A jeżeli chodzi o Slacka to akurat ja nie używam. Ale znam kogoś kto używa i nawet nie tak dawno temu śmiał się, że to jest właściwie jedno wielkie WebView, które potrafi grubo ponad 1GB RAM zjeść.


To tak samo jak otworzyć wiele okien przeglądarki i też zje to dużo pamięci, podobnie z otwieraniem dużych grafik w programie graficznym itd. Jest jeszcze kwestia możliwości jakie dostarcza co składa się na ostateczny rachunek za ram czy prąd. Śmiać się łatwo, ale kto śmiejący podszedł do tematu zbadania co tam dokładnie zajmowało ile pamięci? Przykładowo tekstowy klient IRC nie daje szeregu możliwości, które są przydatne i poręczne a jednocześnie mało pamięci zajmuje.

Akurat nic złego nie widzę w tym, że jest to "WebView". W czym to przeszkadza? To zaleta w utrzymaniu, rozwoju i wyglądzie. Zdecydowanie lepiej jest gdy specjaliści od frontendu mają możliwość pracy tylko nad tą warstwą w technologiach, które służą do pokazywania wyglądu i działania interfejsu. Nie wyobrażam sobie żeby tego typu oprogramowanie miało być na siłę dostosowywane do jednego czy kilku typów GUI i tak graficy jak i frontendowcy musieli przygotowywać różne wersje assetów pod wymagania każdej z bibliotek GUI pod różne systemy i szarpać się o piksele w mundurze danego systemu.

To, że aplikacja jest komercyjna, tworzona przez dużą firmę nie gwarantuje, że jest dobrze napisana. Właściwie to częściej trafia się poprawnie napisana aplikacja od drobnego twórcy. Na pewno jest szybciej rozwijana i zdecydowanie szybciej reaguje na nowinki dodawane do systemu operacyjnego.


W podanym przykładzie pokazałem jak wygląda spójność i dbałość i integracje ze specyficznymi cechami systemów przy jednoczesnej dostępności programu na wiele systemów. Inne przykłady to np. Spotify, Steam. Też taki jeden WebView i czy lepiej by było gdyby wyglądały jak HippoPlayer? :)
[#36] Re: Folio

@MDW, post #33

Języków się nie czepiam. Można używać dowolnego języka jeżeli tylko daje dostęp do systemowych elementów. Taki np. AMOS nie daje i wiadomo co w tym powstawało.

AMOS daje możliwość dostępu do systemu i jego funkcji. Nie korzysta się z tego zbyt często, bo w sumie lepszy do takich zastosowań jest jednak C.

Zaś co do systemowych rozwiązań - system Amigi jest na tyle elastyczny, że umożliwia robienie własnych requesterów. Stworzono do tego celu wyspecjalizowane biblioteki. Że też wymienię:

Te starsze: arp.library, req.library.
Te nowsze: reqtools.library, asl.library (oficjalny, systemowy).

Dzisiaj ciężko jest wychwycić te cechy systemowe, które decydują o jego tożsamości, szczególnie w przypadku Amigi, bo po bankructwie Commodore na przestrzeni lat wprowadzono ogrom rozwiązań z obcych systemów.

Ja staram się podkreślać te cechy, które według mnie są typowe Amidze i Amiga OS.

Na przykład w DPaint V wreszcie przepisano wszystko pod systemowe rozwiązania (w DPaincie IV korzystali jeszcze z customowych). Podobnie OctaMED Sound Studio i na pewno wiele innych.

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 21:51:25 przez Hexmage960
[#37] Re: Folio

@Hexmage960, post #36

AMOS daje możliwość dostępu do systemu i jego funkcji. Nie korzysta się z tego zbyt często, bo w sumie lepszy do takich zastosowań jest jednak C.


Inaczej - pod Amosem nie korzysta się z tego, bo prościej jest zostawić wszystko requestrom Amosa, niż wywoływać funkcje systemowych bibliotek.
[#38] Re: Folio
program mi działa w Firefoksie pod Linuksem

(nie wszystko idealnie, ale działa)

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 23:07:30 przez rwks
[#39] Re: Folio

@grxmrx, post #35

choć da się przeżyć

Pewnie, że się da. Na froncie też da się przeżyć ale nie są to warunki w których chciałbym przebywać każdego dnia. szeroki uśmiech

To tak samo jak otworzyć wiele okien przeglądarki i też zje to dużo pamięci, podobnie z otwieraniem dużych grafik w programie graficznym itd.

Jeżeli otwieram przeglądarkę to nie mam pretensji, że strony potrafią zjeść więcej RAMu niż cokolwiek innego. Ale w przypadku Slacka odpalam aplikację i oczekuję, że to będzie aplikacja, a nie przeglądarka stron z jedną stroną. Jeżeli to jest WebView to w ogóle mogli to zrobić jak te wszystkie komunikatory Facebooka czy Google - po prostu w przegladarce. I tak podobno większość ludzi ma cały czas jakąś odpaloną. Od aplikacji oczekuję, że będzie wielokrotnie "lżejdza" niż strony, które dzisiaj potrafią rozrosknąć się do granic absurdu.

Nie wyobrażam sobie żeby tego typu oprogramowanie miało być na siłę dostosowywane do jednego czy kilku typów GUI i tak graficy jak i frontendowcy musieli przygotowywać różne wersje assetów pod wymagania każdej z bibliotek GUI pod różne systemy i szarpać się o piksele w mundurze danego systemu.

A ja sobie wyobrażam. Na takim "WebView" prędzej czy później każdy się przejeżdża. System daje wiele elementów za darmo i jest to spójne z GUI, który wybrałem, ustawiłem, skonfigurowałem. A nie jakiś wymysł podobny do niczego albo do np. Windows Phone, bo akurat na tym się ktoś wzorował. Niedawno miałem styczność na iOS z czymś takim "wyrzeźbionym" niskopoziomowo. I było zapytanie o dorobienie "accesibility", czyli czytanie wszystkich tekstów na ekranie (dla niewidomych), ustawianie wielkości fontów, ikon czy tematu zgodnie z ustawieniami systemu. Gdyby to było zrobione zgodnie z zasadami iOSa nie trzeba byłoby NIC robić. A tak odpowiedź była, że właściwie całą aplikację trzeba napisać od początku. I to była aplikacja jednej z 10 najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek na rynku elektroniki użytkowej. szeroki uśmiech

Inne przykłady to np. Spotify, Steam. Też taki jeden WebView i czy lepiej by było gdyby wyglądały jak HippoPlayer?

Moim zdaniem lepiej. Dużo lepiej. Ale ok, jeżeli chcemy bardziej kolorowe i nietypowe wyglądy to przecież system operacyjny też daje mechanizmy do robienia tego zamiast wrzucania strony www w okienko. Ale ten trend jest chyba nieunikniony i trzeba się cieszyć tymi aplikacjami, które są pisane dla danego systemu. Na szczeście takie jeszcze istnieją i warto je doceniać.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:34:03 przez MDW
[#40] Re: Folio

@Hexmage960, post #36

AMOS daje możliwość dostępu do systemu i jego funkcji.

Trickami i trzymając się lewą ręką, pod prawym kolanem za lewe ucho. Ale nie mam pretensji do AMOSa - nie systemowość była jego celem.
[#41] Re: Folio

@grxmrx, post #35

Wbrew pozorom finał tej całej dyskusji jest dla mnie bardzo pozytywny. Prawie zaniechałem pomysłu robienia czegoś użytkowego z GUI w OpenGL, bo byłem przekonany, że skończę z łatką "lamer". Ale widzę, że właściwie wszyscy nie tylko tolerują takie rozwiązania ale wręcz je nawet lubią. No to spoko, ja na to jak na lato. Przez lata rzeźbiłem swój multiplatformowy GUI do gierkowych menu. Bardzo chętnie go wykorzystam w czymś użytkowym. Nie muszę się niczego uczyć, GUI jest bardzo szybki (w końcu akceleracja 3D to rysuje) i właściwie mogę w nim zrobić wszystko co tylko sobie wymyślę (jeżeli czegoś nie ma to sobie dorobię).

Tak więc dzięki za te uwagi. OK I wybaczcie ten ton, który mógł się wydawać trochę ostrzejszy niż zwykle. Jeżeli chodzi o system operacyjny (dowolny) to mam takiego świra na punkcie "czystości rasowej" jak najtwardsi zwolennicy klasycznej Amigi na punkcie oryginalnego sprzętu.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:46:32 przez MDW
[#42] Re: Folio

@Krashan, post #10

Offlineowy edytor tekstów napisany w JavaScript i wymagający przeglądarki?
Fakt, dla mnie amigowanie rozumiane jako hobby też trochę nie na tym polega. Ale skoro jest i ma swoich użytkowników, to dlaczego nie.


Skoro niektórzy linuksowego Gimpa odapalanego pod Cygnixem ogłaszają amigowym Gimpem to dlaczego kod javascript wykonywany w przeglądarce nie miałby być morphosowym programem? To tylko kolejny krok poza granicę absurdu która już dawno została przekroczona.

A co do samego Folio to dobrze obrazuje jak ważny jest w dzisiejszych przeglądarkach engine javascriptowy i dlaczego warto go benchmarkować - to przekłada się bezpośrednio na user experience takich programów jak i stron które w coraz większym stopniu stają się javascriptowymi programami.
[#43] Re: Folio

@jubi, post #42

Skoro niektórzy linuksowego Gimpa odapalanego pod Cygnixem ogłaszają amigowym Gimpem


I poniekąd mają rację.
[#44] Re: Folio

@agrajek, post #43

Lol. Neoamigowy świat jest pięknie wyposzczony skoro pchełka nie warta mrugnięcia okiem ląduje na głównej jako "procesor tekstu".
No i jeszcze jak cudnie podnosi ciśnienie/emocje niektórym.
#neoamigowanie
[#45] Re: Folio

@recedent, post #22

które powstały na potrzeby MorphOSa i zostały napisane przez jego użytkowników


Pozwole sobie byc zlosliwy po krotkim riserczu... Brawa dla MorphOSa i uzytkownika ktory, jak to ladnie ujales, "napisal" procesor tekstu. Uzywaja go codziennie setki tysiecy osob, o ile nie miliony. Dlaczego? Bo Folio to w sumie tylko malutka strona w html-u ktora uruchamia TinyMCE: link. Ot, troche podobna do takiej:

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
  <script src="https://cloud.tinymce.com/stable/tinymce.min.js"></script>
  <script>tinymce.init({ selector:'textarea' });</script>
</head>
<body>
  <textarea>Next, get a free TinyMCE Cloud API key!</textarea>
</body>
</html>


Mam nadzieje, ze jest troche zmian poza samym Folio.html...
[#46] Re: Folio

@MDW, post #41

Ja bym się zgodził co do tego, że jeśli już pisze się oprogramowanie dla takiego systemu jak MorphOS to wtedy ciekawiej jest korzystać z dostarczanych przez system komponentów, bibliotek. Wszystko zależy od kaprysu autora. Nikt nie nakazuje używać efektu jego pracy.
W ogóle mamy dziwną sytuację, że hejterzy czy obśmiewacze mają pożywkę a przecież powstał nowy kawałek oprogramowania. Nawet jeśli wybór technologii jest taki a nie inny to jest to o wiele więcej niż post na forum. Gdzieś tam motywujmy programistów czy twórców.
Super, że powstał taki kawałek oprogramowania - może autor zrobi coś ambitniejszego.
[#47] Re: Folio

@grxmrx, post #46

Jak dla mnie fajna sprawa. Trochę poprawek i będzie to naprawdę kawałek całkiem użytecznego softu szeroki uśmiech
[#48] Re: Folio

@trOLLO, post #47

Zgadza się naprawdę fajny! Tylko zawsze znajdzie się jakiś '*ubi' czy inny idiota i nawet nie spróbuje, nie zobaczy, ale będzie pierwszy do dyskredytowania czyjegoś pomysłu/kreatywność etc. Quo vadis świecie...

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 20:11:49 przez RadziN
[#49] Re: Folio

@michalmarek77, post #44

Lol. Neoamigowy świat jest pięknie wyposzczony skoro pchełka nie warta mrugnięcia okiem ląduje na głównej jako "procesor tekstu".


Lol. To przecież oczywiste że jest wyposzczony, i dlatego cieszymy się z każdej nowej rzeczy
[#50] Re: Folio
Zarówno Google Docs, jaki i np. GMail czy Google Drive od dawna działają offline we współczesnych przeglądarkach. Gdy nie mamy połączenia z internetem możemy wejść na stronę i pracować dokładnie tak samo jak byśmy je mieli, a wszystkie zmiany są synchronizowane automatycznie gdy ponownie uzyskamy połączenie.

https://support.google.com/docs/answer/6388102
https://support.google.com/drive/answer/2375012

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 10:42:05 przez lod20
[#51] Re: Folio

@lod20, post #50

Jak ten świat szybko idzie do przodu.
[#52] Re: Folio
Pojawiła się nowa wersja, nosząca numer v1 - z tego co na szybko zdążyłem zauważyć to program daje teraz możliwość do zapisania pliku nie tylko w standardzie Folio, czy HTML, ale również MHT, RTF, oraz w czystym TXT.
[#53] Re: Folio

@recedent, post #52

Widzę, że jest też do wyboru dużo więcej czcionek, a sam program nie zwraca chyba już uwagi na wersję OWB. Ogólnie - "jest dobrze, będzie lepiej, ogień musi być!".
[#54] Re: Folio

@recedent, post #53

Niestety przy okazji Folio zgubił kompatybilność z AROS-em. Ciekawe, czy także z AmigaOS?
[#55] Re: Folio

@Bohun, post #54

Przy zapisie w formacie Worda (MHT) przydałoby się dodanie znaczników odpowiedzialnych za kodowanie bo inaczej zamiast polskich znaków są krzaki.
Gdy plik mht wyedytowałem w trybie tekstowym i miedzi znacznikami <head></head> dopisałem <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
To po ponownym wczytaniu pliku do worda zniknęły krzaki a pojawiły się ogonki. Może autor doda automatyczne uzupełnianie pliku w oparciu o strone kodową systemu? Nie mam jak go o to poprosić...
[#56] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#57] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#58] Re: Folio

@Bohun, post #55

Przy zapisie w formacie Worda (MHT) przydałoby się dodanie znaczników odpowiedzialnych za kodowanie bo inaczej zamiast polskich znaków są krzaki.

Napisałem o tym na morphzone. Okazało się, że to jest wina MS Office ( sprawdzałem na office 365 pod macOS Sierra oraz pod Office pod macOS 10.5 ) . Jak zasugerował autor, sprawdziłem LibreOffice, i tam tego problemu nie ma. Więc - office ssie ;) ;) ;) .
[#59] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#60] [post oznaczony jako OT] wyświetl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem