Komentowana treść: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment
[#1] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment
nie bardzo rozumiem kto udzielil autorom listu upowaznienia do wypowiedzi sie w imieniu calej spolecznosci. powszechnie wiadomo, ze dane firmy do ktorych sie zwracaja, prowadza od lat pewna konsekwentna polityke, ktorej obecna sytuacja jest bezposrednim logicznym rezultatem. trudno oczekiwac by polityka ta mialaby byc rewidowana na podstawie wystosowywanych do tych firm apelow osob postronnych. ten rozpaczliwy wybuch jest widocznie wyrazem rozgoryczenia autorow wizja straty zainwestowanej lojalnosci i pracy. przykro stwierdzic, ze jako osoby zaangazowane i poinformowane, powinni sobie oni byli zdawac sprawe z ryzyka. serdecznie wspolczuje i chcialbym miec nadzieje ze sytuacja da sie opanowac ku zadowoleniu autorow ale takze i spolecznosci, ale w wyniku wieloletnich doswiadczen, nadzieja ta jest niestety bardzo nikla.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 21:24:56 przez wawrzon
[#2] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@wawrzon, post #1



Patrząc na to szambo, trzeba się cieszyć że Aros i MorphOS poszły inną drogą.
[#3] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment
Cloanto and Hyperion


[#4] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@michal_zukowski, post #2

Zgadza się. Szkoda, że ludzie tworzący Arosa lub MorphOSa nie dążą do tego, żeby był jeden team i jeden system. Architetura, czy licencja stoi na przeszkodzie sam nie wiem. Czasami widzę mymyślanie w dwóch podobnych systemach tego samego na nowo, co w mojej ocenie jest stratą sił, szczególnie teraz, bo mamy zastój w NG. To byłby news gdyby zaczeli pracowac nad jednym systemem włączając w niego to czego nie ma w drugim i wartwe jest przeniesienia. AROS + MorphOS to jest chyba najbardziej realne połączenie na dołączenie na razie, a kto wie czy w ogóle nie ma szans.
A przy okazji jak tam 3.10? Czy team ogłosi z okazji nowego roku jakaś zajawkę w stylu zostajemy z PPC i zginiemy razem z nim, czy pracujemy już na alternatywnym rozwiązaniem, szykujcie kasę w połowie roku nowy sprzęt z nową architekturą i nowe licencje na system? A może wprowadzenie jakiejś niewielkiej odpłatności np. 10 euro za aktualizacje o numerek to będzie jakaś zachęta dla programistów działających na rzecz naszego hobby? Taka aktualizacja ukazuje się raz w roku góra dwa (nie licząc teraz), więc to nie zrujnowałoby naszych portfeli, a realnie dałoby kopa do działań. Przemyslcie to w teamcie, zróbcie ankietę, żebyście nie mieli wyrzutów sumienia.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 21:58:06 przez KM
[#5] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@KM, post #4

1) Nikt nie będzie ginął za PPC.
2) Ilość pieni…ędzy tzw. dodatkowych jest smiesznie mała z zarobkami programistów, lepiej niech zostanie tak jak jest, rejestracje po to, żeby Team nie dopłacał do rozwoju systemu/pojawiania sie na targach, meetingów programistycznych etc. Dodatkowe opłaty nic konkretnie nie dadzą.
3) Nic nie słyszałem o działającej wersji MorphOSa na x64,
[#6] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment
Ludzie, którzy faktycznie robią rzeczy, mają tu w sumie najwięcej do powiedzenia, bo bez nich nie ma produktu. Niesłuchanie głosu tej strony byłoby poważnym błędem (co nie oznacza że mają dyktować wszystkie warunki, ale warto mieć ich na względzie).

Sztandarowym przykładem może być sytuacja z OpenOffice - SUN zostało przejęte przez Oracle, które w przeszłości wielokrotnie pokazało swoje zaniedbania w prowadzeniu otwartych projektów, więc większość ekipy stwierdziła że zrobią sobie forka źródeł i będą nad nimi pracować w ramach fundacji niezależnej od decyzji podejmowanej na górze jakiejkolwiek firmy, która ma gdzieś interesy projektu. Dzisiaj chyba wszyscy już używają LibreOffice i wszystkim to wyszło na zdrowie.

@KM: Od początku mojego powrotu do Amigi i tak najbardziej kibicuję AROSowi, mimo że wydaje się być dużo w tyle za resztą NG - ale podejście open source jest dla mnie najbardziej transparentne, bo każdy w tej chwili może skorzystać w dowolnej formie z tego co jest. Byłoby naprawdę torpedowo, gdyby udało im się połączyć siły z MOS i zachować otwarte podejście - bo naprawdę nie wiem co reszta amigowego światka ma do ukrycia w swoich źródłach ;)

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 22:57:56 przez teh_KaiN
[#7] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@teh_KaiN, post #6

Otwarte źródła to także możliwość że się to "rozlezie" na różne dystrybucje, tak jak Linuks.
Praktycznie każdy może dołączyć do "teamu", więc zamknięte źródła to nie jest problem.
[#8] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #7

Jak by się rozlazło jak Linux to by był wielki sukces dla każdego z nas. Póki co przykład z AROSa pokazuje że raczej się nie rozlezie. W świecie Windowsów odpowiednikiem AROSa jest ReactOS i też nie widzę wysypu dystrybucji. Poza tym w świecie Linuksa masz tak naprawdę kilka liczących się dystrybucji różniących się od siebie znacznie, reszta to tylko remiksy tych kilku przeważnie z nimi kompatybilne.
[#9] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #7

Nie znam się na rodzajach licencji, ale nie można zastrzec, że źródła sa otwarte, ale nie pozwalam na robienie osobnego projektu a jedynie na ulepszanie istniejącego?
[#10] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@KM, post #9

Nie da się tak. Zresztą, tak jak pisałem gdzieś tam ostatnio -
powinna powstać fundacja, która zarządza marką i wyznacza kierunek
zarówno OS3.x jak i 4.x. W jej składzie powinni być wszyscy, którzy
coś jeszcze robią dla Amigi... no i oczywiście mają czas i chęć zająć
się jej prowadzeniem.

Sam list bardzo dobrze podsumowuje to, co myśli chyba większość z nas.
[#11] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@_arti, post #10

Bardzo dobry list,rzeczowy i zrównoważony.

Podpisuję się.
[#12] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@vojo, post #11

Tylko czy ten list ma jakiekolwiek znaczenie? Z mojej strony to tak wygląda, jakby Hyperion wszedł na teren Cloanto, i teraz głos musieli zabrać "sprawcy" zamieszania.
[#13] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #12

Raz Hyperion, łasy na z klasyka zyski
Podjeść chciał sowicie z Cloantowej miski.
Sukces był już blisko, lecz spostrzegli Włosi,
Że się chcą Belgowie do ich stołu wprosić.
Pozew już gotowy, na dziesięć stron długi,
Wnet się za łby wezmą obu stron papugi.
Wtem z listem otwartym bieżą agresorzy:
"Folgujcie, Waćpany! Społeczność się trwoży!
Jak Wam wszystkim nie wstyd po sądach się ścigać,
Gdy w opresji matka, w opałach Amiga!"
Olaf oraz Thomas, wszyscy w Hyperionie
Na forum publicznym łzy jak grochy ronią.
Morał z tego taki, lecz nie ku pociesze:
Nie ma sentymentu, gdy liczy się mieszek.
[#14] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #12

Bo dokładnie tak jest.
Hyperion spieprzył i, niestety, zwala winę na konkurencję.
Tak słabe jak przykre.
[#15] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@adam_mierzwa, post #12

Tylko czy ten list ma jakiekolwiek znaczenie?
List jest pisany w pewnym sensie z okopów Hyperionu, więc wątpię, żeby na Cloanto wywarł jakiekolwiek wrażenie. Co prawda autorzy pozują w nim na niezależnych, ale pracują teraz na zlecenie Hyperionu i po części motywowani są obawą, że ich praca pójdzie na marne. A kto wie, czy cały pomysł z aktualizacją 3.1.4 nie był „poprawką” akcji z Kickstartem 40.72. Czyli próbą stworzenia „faktów” mających dowodzić, że to Hyperion ma prawa do własności intelektualnej związanej z klasyczną Amigą, bo ją przecież rozwija. Tyle, że Hyperion obawiał się, że sama podmianka copyrightu będzie w sądzie za słaba do próby pozbawienia Cloanto ich praw, więc próbował wypuścić jakąś rzeczywistą aktualizację. Niemniej przez własne niedopatrzenie dali Cloanto szansę na wykonanie ataku uprzedzającego i teraz zrobiło im sie gorąco. Wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby okazało się, że ten list otwarty został napisany w siedzibie Hyperionu.
[#16] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@Krashan, post #15

Wg mnie nie byl pisany w siedzibie Hyperionu. Olsen z drugiej strony jest związany umowami z Hyperionem. Dla niego ta sytuacja przypomina pytanie, którego rodzica kochasz bardziej bo będzie musiał wybrać stronę. Sprawa jest w sądzie, dla zainteresowanych i dla amigowców chyba najlepiej jakby została przeprowadzona szybko bo wtedy nie będzie żadnych niedopowiedzeń.

ps. Olsen mógły jeszcze wesprzeć Arosa 68k, to by było fajne rozwiązanie.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 15:25:32 przez michal_zukowski
[#17] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment
Ja nie odczuwam żadnej szkody tutaj.
[#18] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@Krashan, post #15

próbą stworzenia „faktów” mających dowodzić, że to Hyperion ma prawa do własności intelektualnej związanej z klasyczną Amigą, bo ją przecież rozwija.


bardzo dobre spostrzezenie. tez tak mi sie wydawalo. intencje obydwu autorow listu uwazam raczej za szczere, w koncu laduja w to wlasny prawdziwy zapal i robote za ktora watpie by byli wynagradzani, choc byc moze przyzeczono im udzialy. natomiast mozliwe ze ich zaangazowanie jest na innej plaszczyznie wykorzystywane.
[#19] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@michal_zukowski, post #16

ps. Olsen mógły jeszcze wesprzeć Arosa 68k, to by było fajne rozwiązanie.


no wiec ja mam wrazenie ze olaf jest milym facetem troche fatalista z poswieceniem. o wszystkim mowi dlugo, ale nieglupio i niewatpliwie szczerze. on po prostu kocha platforme ale w konsekwencji calego lancucha wydarzen nie ma innego wyjscia jak brnac dalej w to co w dobrej wierze wspoltworzyl. thomas natomiast uwaza sie troche za autoytet wsrod nieudacznikow i to przekonanie o wlasnej kompetencji popycha go do politykowania w kuluarach sceny. niestety po raz kolejny okazuje sie ze budujac ten swoj domek z kart jednak nie wszystko ma pod kontrola.

przynajmniej w tym ostatnim przypadku wiem ze thomas nie wierzy w open source, woli poprawic troche oryginalny kod niz napisac wszystko od nowa, a prrzede wszystkim ze uwaza ze wlasnie ze wzgledu na legalna sytacje nie moze sie angazowac sie w arosa. byc moze nie oznacza to bezposrednio ze znajac zainteresowanych uwaza ze grozba jest realna, bo wydaje sie i tak czlowiekiem pryncypiow. ale daje to do myslenia.

zreszta wydaje mi sie ze to pisanie listu otwartego w imieniu spolecznosci, to wlasnie dokladnie ilustruje jakie wyobrazenie o sobie i innych musi on miec. a mowie to z calym szacunkiem dla jego przekonian, pracy i zdolnosci.
[#20] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@wawrzon, post #19

Mam wrazenie,ze sila tego apelu bedzie taka jak listu Erica Swartza do Amigowcow sprzed kilkunastu lat.
[#21] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@simka113, post #20

A było coś takiego? Nic nie wiem.
[#22] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment
Pisałem już o tym.
Albo jeden gracz będzie miał wszelkie prawa do Amigi, znaków towarowych, systemu,
albo wszyscy będą mieli prawa do tego.
Jeśli jedna firma się tym zajmie, mamy pewny jakiś rozwój i jakąś wizję jednej firmy.
Jeśli większa ilośc firm dostaje prawa, będzię podobnie jak w rozwoju PC.
Wiele firm robiło swoje i PC rósł w siłę.
Gorzej z systemem, tu musiałby to ktoś ogarniać niezależnie....
[#23] Re: Otwarty list do Cloanto i Hyperion Entertainment

@recedent, post #13

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem