Komentowana treść: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż
[#1] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż
"Dual 666MHz ARM Cortex A9 coprocessors to offload computing tasks like JPEG, MP3 decoding and graphics acceleration" - no wreszcie ARM zamiast parcia w stronę (na rynku konsumenckim - martwego) PPC.
[#2] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż
Widzę jeden mały minusik - Zorro2. Korzystanie z tego czegoś zarżnie przepustowość szyny. Dla Zorro3 ma to większy sens, ale jednak lepiej mieć wtedy Mediatora za podobną cenę.
[#3] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@Cedrat, post #1

Śmiem wątpić, że bedziesz mógł pisać programy dla Arma. Po prostu po stronie Arma da jakiś dekoder mp3 jpg a po stronie Amigi będziesz mieć specjalną wersję mpeg.library czy jpeg.library lub jpeg datatype ze wsparciem.
[#4] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@Cedrat, post #1

Naprawdę rozważacie wydanie 300€ na coś na co nie będzie softu?

Za tyle to można kupić przyzwoitego laptopa, który ma w sobie parę Gigasów a nie tylko 1, w raz z całą użyteczną resztą bebechów. I jeszcze starczy na garść Amigowych naklejek. Albo jak kto woli starszego Maka.
Nie macie innych potrzeb, albo bliskich którzy je mają?
[#5] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż
Największe zauroczenie jakiego doświadczyłem w życiu - Amiga z kartą graficzną.

Największy zawód jakiego doświadczyłem w życiu - Amiga z kartą graficzną na Zorro II.


Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 12:33:11 przez MDW
[#6] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@MDW, post #5

W ogóle Amiga ma problem z wyjściami. Zorro2 i port zegara są za wolne. Zorro3 mało popularne i zabugowane. Zostają tylko kanapki na szynie procka. Co z tego, że do A2000 można dać 040 czy 030 jak bedzie muliło przez Zorro2.
[#7] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@MDW, post #5

Największe zauroczenie jakiego doświadczyłem w życiu - Amiga z kartą graficzną.

Największy zawód jakiego doświadczyłem w życiu - Amiga z kartą graficzną na Zorro II.


Nio, coś w tym jest. Pamiętam jak po padzie Bwizji wrzuciłem na sloty ZII grafikę Piccolo 2MB, wręcz wywaliło mi kory w negatywnym znaczeniu :)
[#8] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@waldiamiga, post #7

Nio, coś w tym jest. Pamiętam jak po padzie Bwizji wrzuciłem na sloty ZII grafikę Piccolo 2MB, wręcz wywaliło mi kory w negatywnym znaczeniu


Rzeczywicie, różnica jest duża bo BVision jest szybsze od Zorro3 ok, racja
[#9] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@waldiamiga, post #7

ZII - 3,58MB/s
[#10] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@BULI, post #8

Nie mogłem sobie pozwolić na zestaw z Zorro III, a Zorro II masakrowało (negatywnie) swoją prędkością. Na szczęście gdy zachorowałem na kartę graficzną to akurat pojawiła się BVision3D. Z kupnem PPC czekałem na premierę BVision. Kupując Blizzard PPC 603/160 + 060/50 + BVision3D najbardziej jarało mnie to, że będę miał szybką kartę graficzną, później to że 060 i dopiero na końcu PPC (dlatego wziąłem najwolniejsze).

Więc (już odnośnie newsa) według mnie robienie czegokolwiek na Zorro II to strata czasu. Ale jak ktoś chce...


Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 14:23:26 przez MDW
[#11] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@MDW, post #10

Wczesniejsza karta czyli VA2000 jest ok, bo jest dość tania no i w 800x600 nie będzie aż tak czuć spowolnienia przez szynę. Natomiast z uwagi na Z2 nie widzę logiki we wspieraniu rozdziałek HD.
[#12] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@michal_zukowski, post #11

chyba, że do przestawiania ikonek czy podziwiania tapety na pulpicie..
Mając swego czasu Mediatora + Voodoo3 czułem moc.. do momentu otwarcia paczki z pegI..
[#13] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@MaaG^dA, post #12

Mając swego czasu Mediatora + Voodoo3 czułem moc.

Bo to JEST MOC przy karcie graficznej na Zorro II. Coś takiego chodzi wolniej niż AGA. szeroki uśmiech Tylko ekran jest w 16/24-bit. Jest absolutny dramat, widać jak się okna rysują.
[#14] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@MDW, post #13

Mnie to zawsze dziwiło, że jest taki dramat. OK, z 3,5 MB/s nie ma co dyskutować, bo z faktami się nie dyskutuje. Niemniej wydaje mi się, że jeżeli wyposażymy taką kartę w zapas pamięci VRAM i szybki wewnętrzny blitter, to odpowiednio wcinając się w system operacyjny sterownikiem jednak od AGA powinno być nieco szybciej... Animacje, filmy, OK, tu leżymy tak, czy inaczej, bo klatki po prostu trzeba przepchać. Ale sam system, jeżeli zadbamy, żeby bitmapy były alokowane na karcie?... Pewnie się o tym przekonam za jakiś czas .
[#15] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@Krashan, post #14

Jeśli dane będą zaciągane z SD lub z neta i buforowane przez ram karty to będzie w miarę ok. Gorzej jeśli dane będą przepychane przez samą amigę ;) A swoją drogą offloading mp3/jpeg do 2x 666MHz (czemu akurat tyle? diabolo?) ARM to tak średnio... Przecież z mp3 to pewnie sobie 100MHz poradzi i jpeg podobnie. Cortex A9 w miarę mocne rdzenie. Aż prosiłoby się o framework do uruchamiania binarek arm.
[#16] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@MDW, post #13

No więc dobra karta graficzna na Zorro2 do Workbencha zawsze będzie wygodniejszym i lepszym rozwiązaniem niż AGA.

Ale a'propos omawinaego projektu karty to nie ma tam info, że będzie ona obsługiwać tylko Zorro2.
W newsie jest wyraźnie napisane, że to następca
modelu MNT VA2000 (opartej na FPGA karty graficznej na Zorro II)


A na stronie projektu jest wyraźnie napisane:

For Amiga 2000, 3000 and 4000 (Zorro 2/3 compatible)


ok, racja
[#17] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@BULI, post #16

No bo Z3 jest wstecznie kompatybilne
[#18] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@SuperBuster, post #17

Nie ma żadnego sprzętowego powodu dlaczego karta miałaby nie działać w trybie Zorro III. To i tak jest implementacja w FPGA więc problemu by to działało jako ZII na płytach z ZII lub ZIII na płytach z ZIII (3000, 4000). To jest tylko kwestia implementacji ZIII w FPGA.
[#19] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@MDW, post #5

Trudno mi ocenić największe zauroczenie w moim życiu. W dziedzinie komputerów jest wielu kandydatów: C64, Amiga CDTV, Amiga 1200. Na pewno od pewnego momentu w życiu identyfikowałem się jako oddany fan Amigi.

Pamiętam doskonale pozytywny przeskok z CDTV na Amigę 1200, który nastąpił w maju 1997 roku. Mogłem pograć i poużywać programów, które nie uruchamiały mi się na Amidze CDTV. System 3.0 udostępniał szereg nowych możliwości, z których najważniejszy był dla mnie "Execute Command" z menu Workbencha. A ponadto, nadal mogłem używać znakomitej większość programów z Amigi CDTV.

Nowy system i kości AGA umożliwiły mi uruchomienie wielu nowych gier i programów z płyt CD-ROM oraz Aminetu oraz pirackie wersje wielu nowych gier. Wielu niesystemowych gier nie uruchomiłem jednak do czasu zakupienia scandoublera.

Na karty graficzne na Amigę nie było mnie nigdy stać, czego nie żałuję. Architektura Amigi jest na tyle fajna i przemyślana, że cieszy mnie używanie mojej Amigi 1200 z AGA.

AGA ma bardzo szybką grafikę, tylko sterowniki pod graphics.library nie były za często aktualizowane i nadal bazują na starszych funkcjach layers.library. Całe szczęście, że autorzy systemu pozostawili furtkę dając możliwość usprawniania procedur, lub dopisywania swoich. Myśleli przyszłościowo.

Dla zobrazowania sam Blitter OCS/ECS ma prędkość ~4MB/s, a należy pamiętać że to jeden z dwóch koprocesorów graficznych. Copper jest dużo bardziej istotny i ma wiele możliwości manipulowania obrazem 50fps na bieżąco. Co więcej Blitter może być używany przez Copper obrazując do jakich prędkości został przeznaczony.

Największą przeszkodą wydawałaby się architektura planarna pamięci graficznej Amigi. Zostało to usprawnione przede wszystkim w Amidze CD32.

Karty graficzne mają swoje dodatkowe możliwości i wspomaganie grafiki (w tym akcelerację 3D), ale uważam, że nie jest naturalnym pakowanie tego urządzenia do małej Amigi, tylko co najwyżej dużej. A, jako że Amigi dużej nie posiadam, cieszę się z tego co mam.

Poza tym karty graficzne, pomijając cenę, pokazały się dosyć późno. Amigowców było mniej - a w konsekwencji oprogramowania je wykorzystującego było mniej.

Pamiętam też, jak z wypiekami na twarzy czytałem zapowiedzi gry "Breathless" reklamujące ją jako lepszą niż "Doom". Na AGA się po prostu nigdy nie zawiodłem. Być może nie jestem wzrokowcem - i nie zwracam takiej uwagi na aspekty grafiki i obrazu (mimo, że już od C64 fascynowałem się kolorami na ekranie).

Zaś co do karty graficznej z newsa - parametry tej karty brzmią dość "obco". Taką kartę chcą wpinać do Amigi 1200?
[#20] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@michal_zukowski, post #3

Śmiem wątpić, że bedziesz mógł pisać programy dla Arma. Po prostu po stronie Arma da jakiś dekoder mp3 jpg a po stronie Amigi będziesz mieć specjalną wersję mpeg.library czy jpeg.library lub jpeg datatype ze wsparciem


Jeśli w ten sposób będą obsługiwane pliki JPG, PNG i MP3 - to dla mnie w zasadzie już wystarczy :)
[#21] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@Hexmage960, post #19

Zaś co do karty graficznej z newsa - parametry tej karty brzmią dość "obco

To Z-turn Board wrzucony na adapter/konwerter do Zorro II.

Taką kartę chcą wpinać do Amigi 1200?

Tak, teraz domyśl się w jaki sposób.
[#22] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@waldiamiga, post #21

Poszli drogą Elbox
coś gdzieś przerobić i jest gotowe.
Np :\
Radeon 9200 256MB/2x128MB 5V-only PCI card
Spider II USB 2.0


mały biznes zrób szybki biznes zrób potem laba




Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 17:57:10 przez Dorian3d
[#23] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@waldiamiga, post #21

I tak oto będziemy mieli odświeżone duże amigi z nowym systemem, wystarczy wrzucić na kartę sd linuxa a w fpga zrobić obsługę myszki i klawiatury amigowej reszta nie potrzebna :)
[#24] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż
To już lepiej mogli zrobić coś co było by kompatybilne z AGA, ale oferowało więcej kolorów i było szybsze.
Nie wiem na ile takie coś jest możliwe.
[#25] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@Krashan, post #14

Ło panie. Trzymom kciuky
[#26] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż
Używam VA2000 + CX w trybie zorro II Pod workbenchem działa nieporównywalnie szybciej niż AGA i oszczędza chip-ram. CX obsługuje 12bitów i przycina AGA do palety 4096. Myślę, że do A2000 lub A3000 to świetne rozwiązanie. Niekoniecznie do A4000

Jeśli ZZ9000 będzie działać szybciej, scandoubler obsłuży AGA to już będzie dobrze. Z chęcią używałbym 1280x1024 zamiast 800x600
Poza tym chyba jest całkiem sporo opcji na wykorzystanie mocy tej karty np. odpalić 680x0 JIT emulator na ARM...
Mam też nadzieję, że obsłuży zorro III dlaczego nie?
Ja zamówiłem i dam znać pod koniec roku
[#27] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@misha, post #26

chyba jest całkiem sporo opcji na wykorzystanie mocy tej karty np. odpalić 680x0 JIT emulator na ARM


...i przepychać dane w tę i we wtę nie wiadomo jakim sposobem razem z grafiką przez Zorro II? Tylko amigowiec mógł na to wpaść.
[#28] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@recedent, post #27

Czemu tak uważasz? Przestrzeń adresowa Zorro III to jak dobrze kojarzę prawie 2GB. Karta ma 1GB. Jeśli soft będzie odpalany z DDR3 to gdzie niby by te dane latały "w te i we wte"? Dokładnie. Latałyby tylko między SoC FPGA a DRAM karty. Problem jest raczej taki, że z tego co kojarzę Zorro III nie "wywłaszczy" procesora na płycie w przeciwieństwie do cpu slot, turbo slot czy nakładek na socket cpu. Ergo nie bardzo jest jak przekazać kontrolę nad magistralami i przetwarzaniem kodu 68k do 68k JIT@ARM.
[#29] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@abcdef, post #28

Po co w ogóle opowiadać o Zorro III, skoro karta jest projektowana pod Zorro II? Żeby siać zamęt?
[#30] Re: Karta graficzna Zorro II ZZ9000 - przedsprzedaż

@recedent, post #29

Hmm, a może karta wykorzysta Zorro IV (to przecież Zorro II Turbo, wiem, że upraszczam)?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem